Nie możesz dojść do siebie po finale „Czarnobyla”? Podpowiadamy, na jakie inne mocne miniseriale warto jeszcze zwrócić uwagę

Top/Seriale 06.06.2019
Nie możesz dojść do siebie po finale „Czarnobyla”? Podpowiadamy, na jakie inne mocne miniseriale warto jeszcze zwrócić uwagę

Nie możesz dojść do siebie po finale „Czarnobyla”? Podpowiadamy, na jakie inne mocne miniseriale warto jeszcze zwrócić uwagę

Kilka dni temu zakończyła się emisja mini-serialu „Czarnobyl”, będącego najlepiej ocenianą produkcją w odcinkach w historii portalów IMDB i Filmweb. Z tej okazji postanowiłem przyjrzeć się innym krótkim produkcjom serialowym, które mogą pomóc zapełnić lukę po doskonałej produkcji HBO.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Wybrałem dziewięć seriali, różnorodnych tematycznie i budzących szerokie spektrum emocji. Znalazły się tu opowieści, bazujące na prawdziwych wydarzeniach, a także wiele adaptacji klasycznych pozycji literatury.

Gorejący krzew

Miniserial stworzony przez Agnieszkę Holland i bazujący na prawdziwych zdarzeniach, opowiada o protestacyjnym samospaleniu Jana Palacha w Pradze w 1969 roku i konsekwencjach jego czynu. Zarówno w wymiarze politycznym, jak i personalnym, z perspektywy jego najbliższych oraz prawników i przedstawicieli służb, którzy badają sprawę.

Produkcja może poszczycić się świetnym aktorstwem, niezwykle wyważonym tempem zdarzeń oraz ciekawym podejściem do tematu, podejmującym go z wielu różnych stron. Serial rozpoczyna się dramatyczną sceną, w której mężczyzna podpala się żywcem, ale później, jak u Hitchocka, napięcie stale rośnie. Dzięki temu „Gorejący krzew” ogląda się z zapartym tchem do samego końca.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

Olive Kitteridge

Czteroodcinkowa adaptacja powieści Elizabeth Strout, opowiadająca o spokojnym miasteczku w Małej Anglii, z perspektywy tytułowej bohaterki Olive Kitteridge (doskonała Frances McDormand, nominowana za swoją kreację do Złotego Globa), na przełomie dwóch dekad. Doskonałe dialogi, cięty humor, bezkompromisowe podejście bohaterki do otaczającej rzeczywistości oraz tajemnice skrywane za fasadą urokliwej małomiasteczkowości, sprawiają, że serial pochłania bez reszty. Pozycja na jeden wieczór.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

Paragraf 22

Najnowsza adaptacja słynnej powieści Josepha Hallera, pod reżyserskim okiem George’a Clooneya, ogrywa absurdy wojny i systemu wojskowego w niezwykle dramatyczny sposób. Produkcja Hulu odziera nieco oryginalną opowieść z ciętego humoru i satyry, skupiając się w większym stopniu na horrorach wojny i krwawych konsekwencjach błędnego koła systemu, z którego nie ma drogi ucieczki. Serial jest wyśmienicie zagrany i precyzyjnie wyreżyserowany, abyśmy mogli na własnej skórze odczuć niespotykane okoliczności, w których znalazł się bohater i zastanowić się, w jaki sposób oswobodzić się z sytuacji bez wyjścia.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

Nocny recepcjonista

Hugh Laurie, Tom Hiddleston i Elizabeth Debicki w intrygującym serialu szpiegowskim. Ten skupia się na losach Jonathana Pine’a, nocnego recepcjonisty hotelu w Kairze, który zostaje zwerbowany przez brytyjski wywiad do infiltracji środowiska groźnego handlarza narkotyków, Richarda Ropera. Produkcja AMC bazuje na powieści Johna le Carrégo, słynnego pisarza powieści kryminalnych, autora doskonale przyjętego „Szpiega”.

Serial dostępny na kanale Kino Świat VOD na YouTubie.

Alias Grace

„Prawda nie ma znaczenia”. Przejmująca historia, bazująca na powieści Margaret Atwood („Opowieść podręcznej”), która sama opiera się na prawdziwych wydarzeniach z połowy XIX wieku. W 1843 roku Grace Marks została posądzona o zabicie swojego pracodawcy. Jej wina według wielu nie była przesądzona, ale kobietę skazano na karę więzienia. Serial stawia jednak pytanie o prawdziwy udział Grace w zbrodni, zastanawiając się przy tym nad niezawisłością i nieomylnością systemu sądowniczego.

Serial dostępny na platformie Netflix.

Patrick Melrose

Produkcja Showtime z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej, bazująca na autobiograficznej serii powieści brytyjskiego pisarza, Edwarda St Aubyna. Autor wspomina, że pisząc, radził sobie w ten sposób z traumą, która nacechowała jego życie. Patrick Melrose jest przedstawicielem wyższej klasy Wielkiej Brytanii, który za fasadą eleganckiego, pełnego ogłady i nienagannych manier życia skrywa mroczną tajemnicę. Mężczyzna chętnie oddaje się wszelkiego rodzaju używkom, aby zapomnieć o niechlubnej przeszłości. Przejmujący obraz walki z własnymi demonami, który porusza widza przede wszystkim doskonałymi kreacjami aktorskimi.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

Mała Doboszka

Historia kryminalna od BBC One, bazująca na powieści Johna le Carrégo, „Little Drummer Girl”. Serial, w którym młoda aktorka dostaje propozycję nie do odrzucenia od antyterrorystycznej komórki Mossadu, zachwyca przede wszystkim świetnym aktorstwem doborowej obsady. Michael Shannon, Alexander Skarsgard i Florence Pugh tworzą postaci niezwykle wyraziste i pełne sprzecznych emocji, co sprawia, że przedstawiona w serialu historia szybko wykracza poza sensacyjny aspekt, meandrując także w stronę rozważań na temat odpowiedzialności jednostki czy rodzenia się miłości w ekstremalnych warunkach.

Serial dostępny na platformie Player.pl

I Am the Night

Mroczne zaułki Los Angeles. Produkcja stacji TNT wychodzi od słynnej sprawy Czarnej Dalii, tajemniczego morderstwa dokonanego w 1947 roku, by na jej kanwie opowiedzieć historię młodej dziewczyny, która próbuje poznać prawdę o swojej przeszłości oraz sfrustrowanego dziennikarza, którego kariera złamała się po serii nieudanych reportaży na temat tej zbrodni. Teraz oboje łączą siły, aby dotrzeć do prawdy, która może odwrócić ich los. Czy jednak uda im się osiągnąć zamierzony cel?

Serial dostępny na platformie HBO GO.

Spisek prochowy

Jon Snow wreszcie się czegoś dowiaduje i postanawia działać. Znany z serialu „Gra o tron” Kit Harrington wciela się w Roberta Catesby’ego, katolickiego rewolucjonistę, w intrygującym miniserialu produkcji BBC, opowiadającym o brytyjskim spisku prochowym i wydarzeniach roku 1605. Catesby, Guy Fawkes i ich sprzymierzeńcy planują zniszczyć Parlament i zabić króla Anglii i Szkocji, Jakuba I. Produkcja w klarowny sposób wyjaśni nam dlaczego Brytyjczycy co roku palą na stosie kukłę Guya Fawkesa i dlaczego tak popularne jest hasło „Remember, Rember The Fifth of November”.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (6)

99 odpowiedzi na “Nie możesz dojść do siebie po finale „Czarnobyla”? Podpowiadamy, na jakie inne mocne miniseriale warto jeszcze zwrócić uwagę”

  1. z wymienionych tu oglądałem Paragraf 22 który mogę szczerze polecić, jest po prostu świetny! I Spisek Prochowy.. który jest w porządku oddaje dramatyzm i kuriozalność tej religijnej obłudy z obu stron. Ale jednak czegoś mi w tym brakowało, przez co nie wspominam najlepiej tego miniserialu.

  2. “Nocny recepcjonista” to straszna słabizna. Idiotyczny scenariusz ale Le Carre nigdy nie napisał niczego dobrego.
    “Olive Kitteridge” dobre ale Frances znowu zagrała Frances.
    “Paragrafu 22” jeszcze nie oglądałem ale książka była wyśmienita.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...