Nie liczcie, że George R.R. Martin pozbawi Brana korony. Według grającego go aktora to był pomysł pisarza

Artykuł/Seriale 30.05.2019
Nie liczcie, że George R.R. Martin pozbawi Brana korony. Według grającego go aktora to był pomysł pisarza

Nie liczcie, że George R.R. Martin pozbawi Brana korony. Według grającego go aktora to był pomysł pisarza

„Gra o tron” nie skończyła się fajerwerkami, a raczej westchnieniem zawodu, które wydobyło się z ust fanów serialu. Wiele osób zaczęło od razu żyć nadzieją, że „prawdziwe zakończenie” dostarczy dopiero George R.R. Martin. Pisarz odżegnywał się od tego i nie bez powodu. Isaac Hempstead Wright zdradził, że król Bran Kaleki to pomysł Martina.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

George R.R. Martin przez kilka ostatnich lat nie miał najłatwiejszego życia z fanami „Gry o tron”. Powolne tempo prac nad „Wichrami zimy” sprawiło, że niektórzy zaczęli go nazywać leniwym. A co gorsza pojawiły się sugestie, że nie potrafi kontynuować sagi, którą rozpoczął w latach 90. Wszystko zmieniła jednak premiera 8. sezonu „Gry o tron”. Martin odzyskał szacunek i zaufanie widzów i czytelników jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. A wszystko dlatego, że finałowe sześć odcinków produkcji stało na bardzo niskim poziomie.

Wizja, że Martin stanie się wybawicielem dla swoich fanów i zrekompensuje im nieudane zakończenie serialu, nieszczególnie pasowała pisarzowi, który dosyć szybko wyraził swoje zdanie na ten temat. Według Martina nie można mówić, że jakieś zakończenie będzie prawdziwe lub nieprawdziwe. Bo „Pieśń lodu i ognia” oraz „Gra o tron” funkcjonują w zupełnie innych mediach, których nie sposób porównywać.

Inna sprawa, że to właśnie George R.R. Martin jest najpewniej pomysłodawcą większości rozwiązań, które zawiodły i zdenerwowały fanów.

Możemy to właśnie oficjalnie potwierdzić przynajmniej w kontekście Brana zostającego królem Westeros. Pisarza zdradzili twórcy „Gry o tron”. Isaac Hempstead-Wright w rozmowie z Making Game of Thrones zaznaczył, że szczegółów sprawy dowiedział się od Davida Benioffa i D.B. Weissa, którzy to samo usłyszeli od Martina:

David i Dan powiedzieli mi, że George R.R. Martin zaplanował dwie rzeczy dla Brana: rewelację dotyczącą Hodora oraz zostanie królem. To dla mnie specjalne uczucie być częścią wizji George’a. To był naprawdę miły sposób, żeby zakończyć całą sprawę.

gra o tron bran

Wygląda więc na to, że finał z Branem Kalekim na tronie był jednym z elementów podanych zawczasu showrunnerom przez pisarza. Wydaje się wątpliwe, by mieli na ten temat kłamać. Część fanów będzie zapewne niepocieszona. Jednocześnie warto pamiętać o kilku istotnych różnicach między obiema opowieściami. To że ostatnia strona będzie identyczna nie oznacza, że poprzednich 400 również.

Wielu widzów miało pretensje nie tyle o koronowanie Brana, co całe przedstawienie bohatera w ostatnich sezonach.

Od momentu przejęcia mocy Trójokiej Wrony syn Neda Starka nie zrobił niczego pożytecznego czy interesującego. Dlatego jego końcowe zwycięstwo wydawało się niezasłużone i pozbawione klimatu. Hempstead-Wright w tym samym wywiadzie zdradził zresztą, że sam uznał to początkowo za dowcip lub zmyłkę. Dopiero, gdy wszyscy aktorzy wspólnie czytali scenariusz, to zrozumiał, że tylko on dostał skrypt kończący się jego postacią na tronie.

W powieściach Martina droga do tego samego finału może (i po części musi) być inna. Wydaje się zresztą, że głównym problem twórcy podczas prac nad „Wichrami zimy” jest właśnie powiązanie wszystkich wątków do sensownego końca. Inaczej mówiąc, przejście Brana od śmierci Hodora do władzy na Królewską Przystanią. Dlatego na ten moment możliwa do zrealizowania jest teoria fanów o Branie – opętanym mistrzu zła. Istnieje również niewielka szansa, że Martin zobaczywszy negatywne reakcje fanów do pewnego stopnia zmieni zakończenie powieściowej sagi, tak by nie popełnić błędów widocznych w 8. sezonie „Gry o tron”. Na ten moment to jednak tylko spekulacja. Jedyne co wiemy na pewno, to że król Bran Kaleki jest częścią wizji twórcy „Pieśni lodu i ognia”. Na dobre i na złe.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (13)

48 odpowiedzi na “Nie liczcie, że George R.R. Martin pozbawi Brana korony. Według grającego go aktora to był pomysł pisarza”

 1. Uff, obejrzałem przed spoilerem z tytułu:) Wy to się chyba nigdy nie nauczycie hultaje jedne…:)

  Warto wspomnieć też że RR Martin sugerował że pomysły które podał DD-kom były już tak dawno że pewne rzeczy mogły ulec zmianie. Zakończenie Pieśni Lodu i Ognia może mieć już teraz zupełnie inną koncepcje artystyczną. (Ale nie musi)

 2. Nigdy nie wchodzę w artykuły o GOT, wiadomo, zawierają spojlery – to normalne. Ale podanie zakończenia w tytule to jest chamstwo i brak szacunku dla czytelników.

  • Ile minęło od zakończenia serialu? Kto obejrzał ten obejrzał i koniec kropka.

   Jak Ci powiem, że Vader jest ojcem Luka też uznasz to za spojler bo Ty jeszcze nie miałeś okazji obejrzeć Gwiezdnych Wojen?! Proszę, szanujmy się

 3. Chyba nie pomysł aktora- bo ten nic nie znaczył w filmie, moze wypowiedział przez wszystkie sezony jedno zdanie i mruzy non stop oczy.

 4. Qr…a! Właśnie w tym tygodniu miałem obejrzeć! Powtórzyłem wszystkie sezony. Czy Wy qr…a możecie sobie wyobrazić tytuł ze spoiler alertem ale bez spoilera? Życzę Waszej redakcji, żeby za każdym razem gdy ktoś przyuważy Was na czytaniu kryminału, wykrzykiwał nazwisko mordercy, patałachy! Przestaję wchodzić na tę stronkę dopóki nie obejrzę wszystkich odcinków. Technoportal a ludzie bez wyobraźni…

 5. Szczyt perfidii dawać taki spoiler w tytule, co do odcinka który nawet miesiąca nie ma… wielu moich znajomych dopiero zaczęło, lub domyka przygodę z tym serialem, ale widzę że redakcja SW jest tak pochłonięta digitalowym życiem, że wydaje im się że każdy na świecie oglądał GoT o 3:00 w nocy na premierze… otóż prostuje – są ludzie którzy mają życie, potrafią obejrzeć finałowy nawet cały sezon kilka tygodni po premierze i takie tytuły na poczytnym portalu to jakiaś kpina…

  • Ludzie, od kiedy staliście sie takimi miękkimi fajami, które czuja sie wielce urażone, bo ktoś śmiał podać informację o serialu, który skończył się kawał czasu temu? Ile można czytać ten płacz, bo jaśnie pan poczuł sie urażony. Jon zabija Dany, Bran zostaje królem, a Bronn zasiądzie w jego radzie. Tony Stark ginie w nowych Avengersach, a myśliwy zabija złego wilka. A teraz możesz wylać swoja gorycz.

 6. Jakiś komentarz od autora tytułu? Opanujecie się w końcu? Też nieraz szlag mnie trafiał wchodząc na spidersweb prawie w każdy poniedziałek lub wtorek, zanim obejrzałem najnowszy odcinek.

 7. Wybranie Brana było dla mnie symbolem ułomności ludzkich koncepcji władzy. Dany okazała się pomyłką i tyranem ponieważ cały czas dążyła do czegoś co było szalenstwem. Jon który byłby idealnym władcą ze względu na wewnętrzny kodeks moralny ale nie chciał być władcą nie został królem. A na sam koniec jako symbol strzaskania koła wybrany jest człowiek który od początku znał przeszłość i przyszłość, który mógłby zmienić wszystko i mimo to pozwolił na ludobójstwo w imię władzy. Paradoksalnie to on właśnie zostaje królem. Demokracja zostaje wyśmiana a koło zamiast być strzaskane tak naprawdę… toczy się dalej… Tylko inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...