„Czarnobyl” najwyżej ocenianym serialem na IMDb. Wcale mnie to nie dziwi

Artykuł/Seriale 24.05.2019
„Czarnobyl” najwyżej ocenianym serialem na IMDb. Wcale mnie to nie dziwi

„Czarnobyl” najwyżej ocenianym serialem na IMDb. Wcale mnie to nie dziwi

„Czarnobyl” jest obecnie najwyżej ocenianym serialem w serwisie IMDb. Zupełnie nie dziwię się tak wysokim ocenom. 

Produkcja swoją premierę miała na początku maja. W szale spowodowanym finałową serią „Gry o tron” mało kto spodziewał się kolejnego serialowego hitu od HBO. Tymczasem „Czarnobyl” już po pierwszych odcinkach (a ma ich łącznie zaledwie 5) zyskał wysokie noty od krytyków i widzów. Jego ocena w serwisie IMDb wynosi obecnie 9,7. Więcej niż choćby wspomniana „Gra o tron” czy „Breaking Bad”.  Zupełnie się temu nie dziwię.

Każdy z mojego pokolenia może podzielić się swoją historią dotyczącą widma Czarnobyla.

Na moim podwórku ta tragedia była straszakiem tak mocnym, że działała na dzieciaki jeszcze przez całą dekadę lat 90. Oczywiście temat, nie zawsze rozumiany, obracany był w głupie żarty. Niemniej – istniał w naszej świadomości dość mocno.

czarnobyl hbo serial

„Czarnobyl” napędzają dwie siły, które w oczywisty sposób wpłynęły na jego sukces. Pierwsza z nich to sposób ujęcia trudnego i nie do końca przepracowanego tematu. Ów sposób to z jednej strony wnikliwa analiza wypadków i błędów, które doprowadziły do katastrofy, a z drugiej podkreślenie okropnej arogancji sowieckiej władzy. Druga to rzecz jasna realizacja.

Nie wiem, czy do tej pory w kulturze pojawiło się dzieło audiowizualne podejmujące temat Czarnobyla w sposób tak obrazowy i działający na wyobraźnię tak mocno jak serial HBO, jednocześnie tak przystępne dla całych rzeszy widzów. Mimo całego naukowego żargonu.

Serial poraża charakteryzacją aktorów wcielających się w role hospitalizowanych pracowników elektrowni czy strażaków.

Zachwyca świetnymi zdjęciami okolicy wybuchu i innymi wizualnymi aspektami. Przedstawienie drugiej strony wydarzeń również robi wrażenie – partyjne gierki i to co z katastrofą próbował robić radziecki rząd. Ukrywanie, tuszowanie, udawanie, niedoszacowanie szkód i przede wszystkim pewna nieporadność wobec wydarzeń.

czarnobyl hbo

Dobór obsady serialu „Czarnobyl” to strzał w dziesiątkę.

Genialny Jared Harris grający szaraka, na którego barkach zaczyna spoczywać ogromna odpowiedzialność. Stellan Skarsgard wcielający się w rolę sztywnego partyjniaka. W końcu – Emily Watson jako dociekliwa fizyczka jądrowa, która jako jedna z nielicznych chce dotrzeć do prawdy. Watson i Skarsgard wiele lat temu spotkali się na planie filmu „Przełamując fale”. Dobrze jest widzieć tę dwójkę znów w jednej produkcji.

Do jej końca zostały jedynie 2 odcinki. Wysoka ocena serialu raczej nie jest zagrożona.

4. odcinek serialu zostanie wyemitowany 28 maja o 21:10. Tego samego dnia trafi także na HBO GO.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (30)

1 136 odpowiedzi na “„Czarnobyl” najwyżej ocenianym serialem na IMDb. Wcale mnie to nie dziwi”

 1. serial niesamowity, polecam oglądać wieczorkiem zrobić sobie nastrój. Dobrze też obejrzeć kilka odcinków na raz by wpaść w ten świat, tak żeby pomiędzy odcinkami nie powracać do aktualnej kolorowej rzeczywistości. Wtedy naprawdę można poczuć w to co się wydarzyło te ponad 30lat temu.

 2. Serial niesamowity, boli mnie tylko troszkę język angielski. Gdyby nakręcili go w języku rosyjskim byłoby cudo.

  • też odnoszę to wrażenie za każdym razem, szczególnie szef górników ze szkockim akcentem nie pasuje ni w ząb! Tylko chwila.. raczej w ukraińskim głównie powinno choć rosyjskiego też sporo zapewne, szczególnie w kontaktach z Moskwą.

   • To jest cena tego aby serial zobaczyła szersza publika z zachodu. Jesteśmy to winni poległym w trakcie ratowania kontynentu przed zagładą. Brzmi pompatycznie, ale raczej niewiele się tutaj pomylę takim stwierdzeniem, że gdyby nie ich ofiara, wielu z nas by się nie urodziło albo urodziło z deformacjami, tudzież musiało się przymusowo na zawsze ewakuować na inne kontynenty porzucając cały dobytek i dziedzictwo materialne i kulturowe. Z winy pewnych ludzi doszło tam do rażących niedopatrzeń i tragedii, ale pamiętajmy o tych bohaterach gaszących reaktor.

    • publika zachodu nie mówi tylko po angielsku, sądzę iż większość musi i tak sobie włączyć napisy czy lektora, a czy robią to z angielskiego czy z ukraińskiego/rosyjskiego to zostawia już tylko różnicę imersji która tu jest na korzyść tych drugich. No ale to amerykańska produkcja więc..

    • Jaką zagładą? Poczytaj trochę o tym raportów naukowcow, bajeczka rozdmuchana przez Greenpeace i na rzeczy wyciągania kasy przez Ukrainę na kolejne sarkofagi. Poza okolica reaktora skarżenia nie było.

     • Nie, nie było. A instytuty w całej europie mierzyly i alarmowały o wysokim stężeniu pyłków traw i kwiatów… Weź lepiej wyłącz komputer i wracaj do lekcji

     • Informowały o wzroście a nie przekroczeniach. Panika była bo długo nie wiedziano co jest tego powodem czy przypadkiem nie jakiś atak. Naprawdę przeczytaj wypowiedzi naukowców a nie Greenpeace.

     • Nikt nie mówił o poziomie skażenia tylko o jego obecności. Obecność skażenia odkryto i dzięki temu europa domyśliła się że była jakaś awaria. Z tym też będziesz się spierał? Poza tym gdyby pożaru nie ugaszono, potem nie zasypano a następnie nie oprożniono zbiorników i nie zabezpieczono podłoża aby radioaktywne substancje nie przedostały się do wód gruntowych, to jednak jakaś zagłada by była, z tym Twoi naukowcy też się nie zgadzają? Pokaż opracowania.

  • W chyba pierwszym odcinku “Czarnobyl Podcast” (podcastu o tworzeniu tego serialu) twórcy tłumacza dlaczego zrezygnowali z rosyjskiego akcentu. Podobny na próbach aktorzy tak bardzo skupili się na akcencie, że słabo wychodziły im inne elementy gry aktorskiej. Mi się wydaje, że można im to wybaczyć. Serial ma świetną obsadę i scenariusz. No i przybliży historię Czarnobyla tym którzy nie słyszeli o niej w ogóle lub słyszeli za mało.

  • Mnie za to przeszkadza troche dobor nektorych aktorow pod wzgleem wygladu. Po prostu nie przypominaja naszych wschodnich sasiadow, np. dyrektor elektrowni to wypisz wymaluj jakis Wloch albo Hiszpan :)

  • To jest zamierzony cel twórców żeby film mógł dotrzeć do jak największej widowni zastanawiano się nad tym aby był w języku rosyjskim. Obawiano się że większości normalnych widzów szczególnie z zachodu nie zainteresuje film z napisami. Rozumiem ten wywód i popieram normalny szary widz może się przekonać co to był Czarnobyl i jak wpłynął na ludzkość w tych czasach

 3. Dobry serial, jednak trochę przereklamowany. Moim zdaniem Dark lepszy. Podobny klimat, ale ciekawszy i bardziej trzyma w napięciu.

  • Dark to serial zupełnie o czymś innym, więc moim zdaniem to średnie porównanie. Dark prędzej możesz porównać do Stranger Things

   • No oczywiście że jest o czymś innym, ale Stranger Things też jest o czymś innym. Dark od razu skojarzył mi się pod względem klimatu i muzyki, no i też jest tam motyw elektrowni atomowej. Nie wiem dlaczego tak się przyjęło porównywać go do ST, a każde inne porównanie jest już niedopuszczalne…

    • Tez uważam, ze to zupełnie nietrafione porównanie… Chociazby z tego względu, ze Dark to fikcja, zresztą mocno naciągana, a Czarnobyl jest oparty na faktach. Poza tym bohaterzy są inny, miejsce, scenografia, nie widzę zadnych podobieństw.

 4. “Stellan Skarsgard wcielający się w rolę sztywnego partyjniaka.” Ty w ogóle oglądasz ten serial? Naprawdę trzeba być ślepym, by nie widzieć tragedii tej postaci oraz jej siły charakteru i zmiany podejścia do sprawy.

  • Jedno nie wyklucza drugiego – autor tekstu miał raczej na myśli to kim on jest, kiedy go poznajemy. Jego przemiana to już dalsza fabuła.

 5. Serial ok, niestety powiela mity o tej katastrofie, jakie to wielkie skarżenie tam było. Gdzie poza samym reaktorem skarżenia nie było, a ta słynna chmura która nad Polskę wleciała, generowała mniejsze odczyty niż ruch samochodowy w Warszawie w tamtym okresie

 6. Całość psuje dzisiejsza polityczna poprawność, gdzie w ramach ‘gender gap’ zamiast dwóch prawdziwych naukowców wystąpiła fikcyjna postać, grana przez Watson

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...