„Przyjaciele” mają zniknąć z Netfliksa. Powód? Nowy serwis VOD

News/Seriale 16.05.2019
„Przyjaciele” mają zniknąć z Netfliksa. Powód? Nowy serwis VOD

„Przyjaciele” mają zniknąć z Netfliksa. Powód? Nowy serwis VOD

Przyjaciele”, „Ostry Dyżur” oraz inne znane seriale, należące do wytwórni Warnera mogą wkrótce zniknąć z serwisów streamingowych takich jak Netflix czy Hulu. Powód? Warner chce wprowadzić własny serwis VOD.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Podczas niedawnej konferencji branżowej w Bostonie szef AT&T, holdingu, który w zeszłym roku kupił koncern medialny Time Warner, Randall Stephenson, zdradził, że firma planuje otworzyć własny serwis VOD. Ten ma oferować produkcje filmowe i serialowe, do których prawa posiada Time Warner, a więc także wytwórnia Warner Bros.

Zamierzamy wycofać ze wszystkich działających dzisiaj serwisów oryginalne treści, do których posiadamy prawa. To jeden ze sposobów na zaoferowanie naszym przyszłym użytkownikom naprawdę unikalnej oferty filmowej i serialowej – mówił Stephenson.

Deklaracja ta dotyczy zatem takich najpopularniejszych seriali, sygnowanych logo Warner Bros. Television, jak właśnie „Przyjaciele” i „Ostry Dyżur”.

Warto przypomnieć, że widmo utraty „Przyjaciół” z serwisu pojawiło się już pod koniec zeszłego roku. Ostatecznie włodarze Netfliksa zgodzili się zapłacić 100 mln dol. za utrzymanie praw do emisji produkcji do końca 2019 roku. Co ciekawe, jak podaje serwis Wirtualne Media, rok wcześniej, licencja kosztowała jedynie 30 mln dol. Skąd wzrost ceny? Z własnych ambicji WarnerMedia, podspółki TimeWarner, posiadacza praw licencyjnych, który chciał w ten sposób wystraszyć konkurencję (co zresztą się udało, gdyż z przetargu finalnie wycofały się Hulu i Apple).

Dlaczego Netfliksowi tak zależało na przedłużeniu licencji? Cóż, to jeden z najpopularniejszych seriali w serwisie. Wedle różnych danych analitycznych, w tym badania przeprowadzonego przez amerykańską firmę Jumpshot, „Przyjaciele” znajdowali się w trójce najchętniej wybieranych produkcji w katalogu Netfliksa w 2018 roku.

Przyjaciele z shake'ami

Co w takim razie z Polską?

Wspomniana decyzja dotyczy amerykańskiego oddziału Netfliksa. Biorąc jednak pod uwagę, że zagraniczna licencja wpływa także na prawa do światowej emisji (dlatego „Przyjaciele” dostępni są w większości krajów, w których można oglądać Netfliksa), istnieje niestety spore prawdopodobieństwo, że decyzja AT&T wpłynie też na Polskę. Nie wydano w tej sprawie jednak żadnych oficjalnych oświadczeń, dlatego pełnię sytuacji poznamy pewnie w najbliższych miesiącach.

Z miesiąca na miesiąc dowiadujemy się o kolejnych planach różnych gigantów medialnych, którzy postanawiają uruchomić własne serwisy video on demand (m.in Disney+, AppleTV+, serwis AT&T). Nic więc dziwnego, że serwis postanowił wydać dodatkowe 2 mld dol. na dalsze licencjonowanie treści zewnętrznych, jak i produkcję treści oryginalnych. Konkurencja nie śpi, a wręcz zaczyna dmuchać w kark amerykańskiemu koncernowi. Dni hegemonii Netfliksa, jako najpopularniejszego serwisu VOD na świecie, mogą więc być policzone. A decyzje, takie jak ta, znacznie wpłyną na wygląd wirtualnego świata rozrywki w najbliższych latach.

„Przyjaciół”, przynajmniej do końca 2019 roku, można oglądać w serwisie Netflix.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (11)

55 odpowiedzi na “„Przyjaciele” mają zniknąć z Netfliksa. Powód? Nowy serwis VOD”

 1. Przez jakiś czas będziemy mieli na rynku wysyp serwisów VOD, a potem przyjdzie znów kolej na konsolidację – więksi będą przejmować mniejszych, nierentowni będą się wycofywać z rynku i za kilka lat znów zostanie na rynku kilka potężnych podmiotów.

  Akurat o Netflixa jestem spokojny – serwis ma już w tej chwili bardzo dużą kolekcję własnych rozpoznawalnych marek i cały czas tworzy kolejne.

  • Wątpię.
   To są duże firmy – wytwórnie. Nie będzie konsolidacji – chyba że jedna wytwórnia kupi drugą.
   Niestety każdy chce łoić hajs, więc będziesz płacił wielokrotnie jeśli będziesz chciał mieć “wszystko” ;-)

   • Tylko, że nie wszyscy zrobią skalę przy takim rozdrobnieniu. I tyle. Filmy, to też nie rozwiązanie, bo film kinowy kosztuje w cholerę i trwa 2h. Serial może miec kilka sezonów i mocniej przykuwa do odnowienia płatności

 2. Historia zatoczy koło. Rozdrobnienie na rynku i wycofanie się z serwisów wszystkich wytwórni spowoduje, że wrócimy do…. tradycyjnej telewizji gdzie tradycyjnie wszyscy będą obecni oraz do… torrentów.

 3. Skończy się tak, że serwisy streamingowe przegrają z klasyczną TV. Może dziś to brzmi śmiesznie, ale jak niebawem każdy zrobi swoje VOD to na każdym z nich tak naprawdę nie obejrzysz niczego dobrego a materiał będzie ubogi. Wtedy stwierdzisz, ok, płacę za 3, 4 serwisy…. trochę drogo. Lub kupuję…. TV gdzie znowu będę miał wszystko! Kanały Disneya, comedy central, filmy Sonny, Uniwersalu, Worner…. sport itd. może nie na życzenie ale zawsze. Ach… no i przecież wróci z powrotem piractwo. Nie ma czegoś na platformie a coraz częściej czegoś nie będzie to będzie na torrentach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...