Do kogo i po co Varys pisze listy? Analizujemy początek 5. odcinka finałowego sezonu „Gry o tron”

Analiza/Seriale 13.05.2019
Do kogo i po co Varys pisze listy? Analizujemy początek 5. odcinka finałowego sezonu „Gry o tron”

Do kogo i po co Varys pisze listy? Analizujemy początek 5. odcinka finałowego sezonu „Gry o tron”

W ostatnich odcinkach serialu „Gra o tron” obserwujemy szczególną aktywność Varysa. Bohater w 5. odcinku 8. sezonu przygotował tajemnicze listy. Co w nich było i kto był ich adresatem?

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Po 4. Odcinku 8. Sezonu „Gry o tron” stało się jasne, że Varys wraca do gry. Knowania, intrygi i zdrady to wszak chleb powszedni dla tego stratega. W najnowszym odcinku Starszy nad Szeptaczami wykonał jednak ruch, który w konsekwencji popchnął go w płomienie Drogona. Głupota, nierozwaga, a może poświęcenie? Tak czy inaczej w kolejnym, ostatnim już odcinku serialu nie zobaczymy Varysa – bohater został stracony na polecenie Daenerys.

Królowa prawdopodobnie dowiedziała się o wysyłanych przez niego listach, w których umieścił informacje o prawdziwym pochodzeniu Jona Snowa. Od Tyriona zaś dowiedziała się, w jakich okolicznościach Varys poznał całą tajemnicę.

Co było w listach pisanych przez Varysa?

Na samym początku 5. odcinka widzimy Varysa w jego komnacie. Mężczyzna pisze list, z fragmentu widocznego na ekranie możemy wyczytać kilka informacji:

(…) …nie jest jedynym żyjącym Thargaryenem. Rhaegar i Lyanna … ich syn wciąż żyje, ukryty przez Eddarda Starka… on jest prawdziwym spadkobiercą Żelaznego Tronu (…)

Varys postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i podjął decyzję za Jona Snowa, który nie chce być królem. W obawie przed potencjalnym szaleństwem Daenerys, Pająk chciał doprowadzić do tego, by na Żelaznym Tronie zasiadł prawowity dziedzic.

Podczas pisania jednego z listów w komnacie Varysa pojawiła się dziewczynka o imieniu Martha, która zdała mu krótkie sprawozdanie o stanie Daenerys. Królowa spędza dnie sama, nie przyjmuje żadnych posiłków. Dziewczynka wspomniała też Pająkowi o swoim zaniepokojeniu, ten zaś przypominał jej zdanie, które wcześniej sam jej powtarzał: Im wyższe ryzyko, tym większa nagroda.

Czyżby Martha, mały szpieg Varysa, miała podać Daenerys zatruty posiłek?

Może o tym dowiedziała się królowa i dlatego skazała go na śmierć? A jeśli to wspomniane listy były powodem, pozostaje jeszcze jedno pytanie – czy cokolwiek z korespondencji Varysa zdołało opuścić Smoczą Skałę?

gra o tron sezon 8 varys

Varys zapewne kierował listy do głów innych ważnych rodów Westeros. Tropem może być półwysep Dorne – we wcześniejszym odcinku wspomniano o tamtejszym nowym księciu. Bohater może mieć na myśli ród Martellów, których łączył z Targaryenami sojusz. Varys mógł także próbować dotrzeć do Edmure’a Tully’ego z Riverrun, który prędzej poparłby Jona, a nie Daenerys. Podobnie zresztą jak Robin Arryn z Orlego Gniazda.

To wszystko jednak domniemania, a starania Varysa mogły równie dobrze zakończyć się klęską – adresaci mogli zignorować spisaną przez niego prawdę i nie wesprzeć starań Jona Snowa. Pająk znał to ryzyko, wiedział, że próba przekazania informacji o jedynym słusznym pretendencie do Żelaznego Tronu może skończyć się porażką. Mimo wszystko podjął to ryzyko, jak się okazuje ostatnie w swoim życiu.

Poszczególne odcinki „Gry o tron” znajdziecie na HBO GO. Finał już za tydzień.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (21)

74 odpowiedzi na “Do kogo i po co Varys pisze listy? Analizujemy początek 5. odcinka finałowego sezonu „Gry o tron””

 1. Rozczarował mnie ten odcinek super armia Cersey praktycznie w ogóle nie podjęła walki i wyszło na to że równie dobrze jeden smok wszystkich i wszystko wykończył łącznie z całą armią, złotą gwardią, flotą i obroną.

  • ja jestem zadowolony, nie zrobili z tego nudnego widowiska tylko jedno a szokujące. Nie bez powodu wszyscy się bali smoków – drugiego zabili z zaskoczenia, teraz była już przygotowana że będzie manewrować, dobre posunięcie.

   • ta, mieli ze 100 tych kusz, a wystrzelili może z 5 strzał, tu jest tyle głupot że bez wyłączenia mózgu nie da się tego oglądać, mój pies wymyśliłby logiczniejszy scenariusz

    • Dlayego nie ten odcinek byl glupi a ten poprzedni, w ktorym tak prosto i szybko zabili drugiego smoka. Dla mnie najwieksza glupota nie byla zle opracowana bitwa tylko wlasnie to, ze tego smoka tak szybko i prosto zabili. To jest SMOK, ale nie taka popierdolka jak w Krakowie

   • Serio? Ktoś z tego może być zadowolony? To największa dawka nielogicznych brednii jaką widziałem w serialach. Ten odcinek zwłaszcza zniszczył ten serial, ale jak niektórym ludziom się to podoba to nie dziwne że takie coś powstaje bo jest na to target, bez urazy oczywiscie… Ale naprawdę uważasz że mogła wielkim niespecjalnie zwinnym smokiem uniknąć TYLU skorpionów? W poprzednim odcinku jeden skorpion trafil trzema pierwszymi strzalami smoka i go zabil. Bron trafil bodajze drugim strzalem w smoka. To nie do uwierzenia ze zaserwowali nam coś tak potwornie głupiego, że nie wspomnę o scenie z dzwonami…

  • Tak powinno być, przypomnijmy sobie jaki los spotkał Harrenhall. To raczej dotychczasowy potencjał militarny smoków był niewykorzystywany. Tylko bez sensu była śmierć smoka w poprzednim odcinku, kilka statków i po wszystkim.

 2. Równie dobrze w ostatnim wątku nie zostanie podjęty w ogóle ten temat, patrząc na to co się wyrabia w tym sezonie. Tak jak np. Z Branem

 3. Nie no, z tym sojuszem to nie przesadzajmy. Wiem że Dedaki lubią zapominać o ważnych sprawach, ale Martellowie na pewno nie poparli by Jona tylko dlatego że jest synem Rhaegala. Sojusz był, ale zanim zdradzono i zamordowano Elie i jej dzieci. Dorne może poprzeć Jona, ale tylko jeśli miało dość Cersei i będzie miało dość Danki.
  Ja liczyłam że pisze do Harrego, chcąc go przekonać że ostatni męski potomek rodu Targaryenów żyje, żeby to wesprzeć i nie zginąć, ale nie, to nie było to XD

  • Ten serial sięgnął takiego dna i absurdu że nie zdziwiłbym się jeśli prosiłby o poparcie Quarth, Vaes Dothrak, Lys, Asterixa, Obelixa, Pape Smerfa i Muminki.

 4. Pominą ten wątek, po co mają go domykać? Lepiej pokazać jak Danka lata na swoim smoku po całym świecie z prędkością kosmiczną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...