Przez tyle lat robiliśmy to źle. Twórca języka Dothraków wyznał, jak poprawnie wymówić słowo „Khaleesi”

News/Seriale 27.03.2019
Przez tyle lat robiliśmy to źle. Twórca języka Dothraków wyznał, jak poprawnie wymówić słowo „Khaleesi”

Przez tyle lat robiliśmy to źle. Twórca języka Dothraków wyznał, jak poprawnie wymówić słowo „Khaleesi”

Słowo Khaleesi jest jeszcze trudniejsze w wymowie niż sam jego zapis. Przez te wszystkie lata wypowiadaliśmy jeden z tytułów Daenerys błędnie.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

No, ale jak to? Przecież w serialu doskonale słychać wymowę. Jorah Mormont co i raz powtarza to słowo, a i sama Dany nie zapomina przypominać o tym kim jest. Zawsze w takim przypadku dało się usłyszeć odpowiednio akcentowane „Ka-Li-Si”. Zgadza się, ale i aktorzy błędnie wypowiadali słowo określające żonę dothrackiego przywódcy, zwanego też khalem.

Potwierdził to David Peterson, twórca języka Dothraków.

Był on gościem podcastu Allusionist prowadzonego przez Helen Zaltzman. Opowiedział o swojej współpracy z twórcami serialowej „Gry o tron”. Zaznaczył, że za każdym razem, gdy konkretne słowo różniło się zapisem od wymowy, dbał o to, aby osoby od HBO były o tym poinformowane i wprowadziły taką fonetykę na ekran. Ten system sprawdzał się za każdym razem z wyjątkiem wyrazu Khaleesi.

Interesujący nas wątek zaczyna się w około 18 minucie podcastu, którego można posłuchać TUTAJ.

Peterson uważa, że popełnił błąd zgadzając się na wymowę z serialu. Jego zdaniem lepszym rozwiązaniem byłaby zmiana zapisu słowa, a tak ma wobec siebie wyrzuty, że uległ decydentom z HBO.

Khaleesi w poprawnej wymowie ma dużo wyraźniejsze „h” na początku.

Brzmienie słowa tym samym upodabnia się do tych znanych z języków bliskiego wschodu. Powinniśmy je zatem wymawiać jako „Ha-Ly-Si”. Dlaczego Peterson nie postawił na swoim?

Wiedziałem, że nie wygram tej walki z producentami. Przyzwyczajenia osób posługujących się językiem angielskim są nie do przeskoczenia. Podwójne „e” zawsze będą wymawiać tak jak w ich języku. Chciałem uhonorować pisownię George’a R.R. Martina, czyli zastosować odmienną wymowę.

Przed premierą 8. sezonu „Gry o tron”, która odbędzie się 15 kwietnia, możecie sobie przypomnieć poprzednie serie na HBO GO.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...