Orły 2019: poznaliśmy najlepszy polski film zeszłego roku. „Zimna wojna” zmiotła konkurencję

News/Film 25.03.2019
Orły 2019: poznaliśmy najlepszy polski film zeszłego roku. „Zimna wojna” zmiotła konkurencję

Orły 2019: poznaliśmy najlepszy polski film zeszłego roku. „Zimna wojna” zmiotła konkurencję

Polskie Nagrody Filmowe Orły to jedno z najważniejszych wyróżnień dla polskich produkcji. Jury wręczyło statuetki w siedemnastu kategoriach, ale mógł być tylko jeden najlepszy film. Tym razem to wyróżnienie przypadło w udziale „Zimnej wojnie”.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Orły to dla osób pracujących w polskiej branży filmowej najcenniejsze nagrody obok Złotych Lwów z Gdyni. Jury nagrody docenia zarówno aktorów, jak i ludzi pracujących za kamerą i na planie zdjęciowych. To też jedno z niewielu ciał, które zauważają gwałtowny wzrost jakości w rodzimych serialach z segmentu premium. W tym roku niezwykle trudno było wybrać faworyta, tak wśród nominowanych do najlepszego filmu, jak i najlepszego serialu.

Wśród kandydatów można było bowiem znaleźć nominowaną do Oscara „Zimną wojnę”, najbardziej dochodowy polski film tego wieku oraz pierwszy polski serial od Netfliksa.

Najlepszym polskim filmem 2019 roku wybrano „Zimną wojnę”.

Film Pawła Pawlikowskiego konkurował w tej kategorii z  „Klerem” Wojciecha Smarzowskiego i „Kamerdynerem” Filipa Bajona. Ostatecznie „Zimna wojna” zakończyła galę z siedmioma statuetkami, otrzymała je między w kategoriach: Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż, Najlepszy scenariusz. Paweł Pawlikowski zdobył statuetkę dla najlepszego reżysera, a Joanna Kulig za Najlepszą główną rolę kobiecą.

Teksty, które musisz przeczytać:

„Ślepnąc od świateł” to najlepszy polski serial 2018 roku. Musiał wygrać Orły 2019, ale to nie dlatego ta nagroda w końcu ma sens

To było oczywiste. „Ślepnąc od świateł” zmiotło konkurencję, jeszcze przed galą Orłów 2019. Nie miałam wątpliwości, że to właśnie ten tytuł powinien zgarnąć statuetkę w kategorii „Najlepszy filmowy serial fabularny”. Ale mam też poczucie, że ta rywalizacja o najlepszy serial roku w końcu w naszym kraju ma sens.

Felieton/Seriale 26.03.2019

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...