CDA.pl nie działa, a w kilku miejscach na świecie nie otwiera się też Wikipedia. Wszystko przez ACTA 2

Artykuł/VOD 21.03.2019
CDA.pl nie działa, a w kilku miejscach na świecie nie otwiera się też Wikipedia. Wszystko przez ACTA 2

CDA.pl nie działa, a w kilku miejscach na świecie nie otwiera się też Wikipedia. Wszystko przez ACTA 2

Internautów w całej Europie spotkała dzisiaj niezbyt przyjemna niespodzianka. Dostęp do kilku znanych stron internetowych został zablokowany. W Polsce nie działa serwis CDA.pl. To forma protestu przeciwko wprowadzeniu tzw. ACTA 2.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

W sieci mianem ACTA 2 ochrzczono dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym przygotowywaną przez Unię Europejską. Zmiany w prawie mają w teorii powstrzymać dalsze wykorzystywanie lokalnych twórców i wydawców przez nieuczciwe praktyki wielkich koncernów i złodziei bezprawnie sprzedających dostęp do nielegalnie zdobytych treści. ACTA 2 wywołuje jednak olbrzymie kontrowersje wśród twórców wielu stron internetowych, szczególnie tych działających pod szyldem otwartej i darmowej sieci. Według wielu z nich nowa dyrektywa UE oznacza śmierć Internetu w dotychczasowym kształcie.

Szczególny sprzeciw wrogów ACTA 2 wywołały artykuły 11 i 13. Pierwszy z nich (zwany „podatkiem od linków”) zakłada, że wyszukiwarki takie jak Google czy serwisy społecznościowe jak Facebook będą miały utrudnioną możliwość publikowania linków do artykułów. Wszystko dlatego, że wydawcy będą mogli zażądać od nich opłaty za publikowanie najmniejszego nawet fragmentu dzieła. Artykuł 13 zobowiązuje z kolei dostawców usług do zaimplementowania automatycznych algorytmów, które będą filtrować i blokować treści udostępnione nielegalnie. Część komentujących ma jednak poważne wątpliwości, czy takie rozwiązania przyniosą pozytywne skutki dla wolności internetu.

Do krytyków ACTA 2 dołączyły m.in. Wikipedia i CDA.pl.

cda. pl nie działa

Strona główna serwisu udostępniającego filmy zamiast zwyczajowego obrazka wita użytkowników specjalnie przygotowanym komunikatem.

Admini CDA.pl ostrzegają, że wkrótce Internet może się na zawsze zmienić. Dlatego trzeba zaprotestować i wyrazić swój sprzeciw przed głosowaniem nad nowym prawem autorskim, które odbędzie się w Parlamencie Europejskim 26 marca. CDA.pl nie będzie działać przez najbliższe dwadzieścia cztery godziny. Do akcji przystąpiło wiele innych portali. Nie działają choćby duńskie i niemieckie strony na Wikipedii. Inne strony internetowe zmieniły kolor tła na czarne, żeby nawiązać do hasła #Blackout21.

Można mieć wątpliwości, czy wspomniany wyżej protest przekona kogokolwiek, choć może zwiększy zainteresowanie sprawą. Przeciwnicy i zwolennicy zmian w unijnym prawie autorskim dawno okopali się na swoich pozycjach i nie słuchają żadnych argumentów strony przeciwnej. Trudno też do końca utożsamiać się z protestującymi, gdy w ich imieniu ACTA 2 najgłośniej atakuje serwis taki jak CDA.pl. Za pomocą tego portalu wciąż można uzyskać darmowy dostęp do nielegalnie zdobytych treści. Nie jest prawdą, że takie praktyki nie podobają się tylko nierozumiejącym prawa gwiazdkom show-biznesu i europejskim dygnitarzom. Wystarczy przypomnieć, że CDA.pl zostało niedawno wpisane na listę największych pirackich stron przez Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Filmowych.

Dziwnym trafem konta Premium na CDA.pl, które za opłatą umożliwiają dostęp do legalnie zdobytych filmów i seriali będą dzisiaj działać.

Administratorzy strony zapewne zdecydowali się na taki ruch, żeby protest nie szkodził płatnym subskrybentom. Ale nie sposób oprzeć się w tym kontekście wrażeniu, że wolność Internetu jest zagrożona tylko, jeśli nielegalnie udostępnia się cudze treści. Czyżby posiadaczom kont Premium ACTA 2 w niczym nie szkodziło? Wątpliwości wokół omawianych zmian jest wystarczająco dużo, żeby nie wierzyć w piękne hasła głoszone przez autorów nowego prawa autorskiego. Krzyki o końcu świata i wsparcie takich portali jak CDA.pl nie pomagają jednak sprawie. Te pierwsze nigdy się nie sprawdzają, a te drugie wyglądają jak próba dalszego udostępniania nieuprawnionych treści.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (44)

292 odpowiedzi na “CDA.pl nie działa, a w kilku miejscach na świecie nie otwiera się też Wikipedia. Wszystko przez ACTA 2”

 1. O co chodzi z tym ACTA przecież to co chcą zmienić jest dobre? Dlaczego duzi wydawcy mają brać za darmo pracę innych mniejszych? Dlaczego tak ciężko przepuścić zawartość strony przez filtr prawa autorskiego. Dlaczego nie blokować jawnego łamania praw autorskich na youtubie? W czym jest problem? Że google będzie się musiało trochę pomęczyć?

  wyszukiwarki takie jak Google czy serwisy społecznościowe jak Facebook będą miały utrudnioną możliwość publikowania linków do artykułów. Wszystko dlatego, że wydawcy będą mogli zażądać od nich opłaty za publikowanie najmniejszego nawet fragmentu dzieła.
  ( no szok wielki nie będą kraść)

  Zmiany w prawie mają w teorii powstrzymać dalsze wykorzystywanie lokalnych twórców i wydawców przez nieuczciwe praktyki wielkich koncernów i złodziei bezprawnie sprzedających dostęp do nielegalnie zdobytych treści.
  ( Co w tym złego?)
  CDA.pl jest serwisem pirackim i to ich strajkowanie woła pomstę do piekła.

  • nie wiem czy żartujesz czy to tak na poważnie ale jeśli wstawie na fb link do arykułu to mówisz fb kradnie ? Przecież to darmowa reklama dla bloga czy gazety

    • beke mam z ciebie gościu to tak samo jakbym za cytowanie w rozmowie jakiegoś bloga albo gazety musiał im płacić podatek albo pytał o zgodę xDDD
     Musisz przenieść realne standardy do internetu. Jak chcesz dyskutować z głową, merytorycznie jak nie możesz cytować, linkować, używać tekstu z jakiś blogów lub gazet XD

    • Jak ktoś publikuje coś w internecie, tak samo jak i fizycznie, typu artykuły naukowe to liczy się z tym, że inni go będą cytować. To o czym piszesz jest chore XDDDD

    • chyba jestes niepowazny. I bez “ACTA 2.0” trzeba sie pytac tworcow o to. Natomiast jako szarak ktory chce udostepnic to innym szaraczkom,np. ja kolezance to nie musze sie pytac tylko robie darmowa reklame. Przy “ACTA 2.0” nie bede mogl upublicznic tego na swoim wallu czy wyslac dokolezanki bo musze zapytac oprawa autorskie, badz uiscic oplate za link. Czy musi byc oplata za link to kwestia dyskusyjna ale pole do manewru jest zostawione ze bedzie taka opcja.

  • Wgłąb się w temat kolego, nikt nie mówi że nie mają dostawać hajsu.
   Ale to będzie cenzura internetu, nie weźmiesz sobie informacji już np. Z Wikipedii no bo kto zapłaci autorom? I nie tylko tym co to pisali :)
   Głupiego mema nie będę mógł wkleić na FB bo przecież to jest kradzież bez posiadania praw autorskich.

   • Wikipedia jest darmowa dla wszystkich… Jak nie masz prawa do mema, jak na nim jest osoba która nie wyraziła na to zgody to dlaczego masz to rozpowszechniać. Dopóki to ciebie nie dotyczy to masz wyjebane na to.

  • O jakich dużych ty w ogóle mówisz? XD Właśnie duży gracz taki jak youtube może zainwestować w filtry, a mniejszym się oberwie jak na ich portalu znajdzie się nielegalna treść.

   • Może coś się zmieniło, ale ostatnio jak czytałem, to artykuł 13 jest tylko i wyłącznie związany z korporacjami. Małe przedsiębiorstwa nie muszą mieć żadnych filtrów, tylko usuwać naruszenia w momencie kiedy zostaną o tym poinformowane – tak jak to działa teraz.

    • Nie masz racji. Aktualna wersja artykułu 13 dotyczą każdej strony, która jest w internecie dłużej niż 3 lata. Rzeczywiście wcześniej małe i średnie przedsiębiorstwa były wykluczone, ale zostało to zmienione na niekorzyść jakieś 4 tygodnie temu. Nie wkleje linka do artykułu bo komentarz będzie wyfiltrowany ale wpisz sobie w wyszukiwarkę:

     Parszywa trzynastka – Artykuł 13 tzw. ACTA 2 w obecnym brzmieniu jest zły. Lutowy “kompromis” to mydlenie oczu.

     Bardzo rzeczowy i merytoryczny artykuł..

  • Nie przemyslales sobie tego. Sowieci mowili, ze na kazdego znajdzie sie paragraf. ACTA zadziala tak samo. Internet zostanie zmonopolizowany przez najwieksze korporacje. Ty naprawde sadzisz, ze jakies prywatne forum bedzie filtrowac wszystko co ludzie na nie wrzucaja? Zamknie sie i po sprawie. To uderzy przede wszystkim w male firmy. A tworcy i tak nic nie zarobia.

   • acta jest skierowana przeciwko tym dużym firmom
    “to artykuł 13 jest tylko i wyłącznie związany z korporacjami. Małe przedsiębiorstwa nie muszą mieć żadnych filtrów, tylko usuwać naruszenia w momencie kiedy zostaną o tym poinformowane – tak jak to działa teraz.”
    wiedzy 0 ale piszecie farmazony….

 2. Nie wiem, czy protesty ze strony pirackiego serwisu mają jakąkolwiek wagę. Rzekłbym, że może to wręcz działać w drugą stronę, bo można teraz wskazać, że widać regulacje są potrzebne, skoro boją się ich piraci.

  • Jakby ceny oryginalnych filmów, seriali i gier były dostosowane do polskich zarobków, to pirackie strony z takimi treściami nie byłyby potrzebne!!! Tak trudno to pojąć “geniuszu”…???!!!

 3. Dzisiaj protestuje też wykop, demotywatory, kwejk, pornhub, redtube, seznam.cz i setki innych. I bardzo dobrze! Dlaczego właściciel strony czy bloga ma odpowiadać za to co robią jego użytkownicy? To tak jakby właściciel fabryki telefonów odpowiadał za to co robią użytkownicy na smartfonach.

   • No to specjalnie dla ciebie napisze ze to jest tak jakby operator telefoniczny odpowiadał za to ze komuś przez telefon groziles i chciales go zabić…

    • Wciąż słabo. Operator telefonu ani nie ma możliwości zapobiegania czy przeciwdziałania takim sytuacjom, ani na takich groźbach nie zarabia.

     Serwisy takie jak CDA czy chomik w oczywisty sposób w pełni świadomie zgadzają się na udostępnianie pirackich materiałów i na tym zarabiają.

     • Otóż mocno, serwisy, które przytaczasz faktycznie zarabiają na tego typu plikach, ale co ma do tego płacenie za cytaty albo umieszczanie linków w wyszukiwarkach?
      Wiele serwisów, które dumnie walczą o płacenie im za umieszczanie odnośników wybiły się właśnie na plecach wyszukiwarek, które je publikowały. Zatem zanim będą prosić o takie płacenie, powinny wcześniej zapłacić za ich wypromowanie w przeszłości.

  • Twoje treści będą musiały być filtrowane przed publikacją na serwisach
   podejrzenie o naruszenie praw autorskich może skutkować blokadą publikacji Twoich treści
   Automatyczny skrypt przefiltruje i po sprawie.
   W ciasteczkach są w stanie określić jaki kolor mają twoje majty to z acta też sobie poradzą nie martw się.

 4. Problem będzie z przerzuceniem odpowiedzialności za filtrowanie wysyłanych treści na dostawców. Po prostu zablokują wysyłanie plików, albo nawet całe serwisy społecznościowe, bo większość dostawców nie będzie miała możliwości wprowadzenia takich filtrów. Za niedługo zdelegalizują tor’y, vpn’y a nawet szyfrowanie. A itak Na g*wno się to wszystko zda. Utrudnią tylko życie uczciwym ludziom którzy chcą sobie zrobić kopię zapasową w chmurze.

  • to nic nie ma wspólnego z tematem ale ok. Chodzi o łamanie prawa autorskiego tylko i wyłącznie facebook się nie zawali chill…

 5. I dlatego w następnych wyborach trzeba zagłosować na Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowcy i rozpiździć eurokołchoz

 6. Nie dopuszczę do tego, aby jakieś dziadki pod batutą “praw autorskich” naruszyły swobodę przepływu informacji, która odbije się rykoszetem na wszystkich. Internet to nasza ostatnia ostoja Wolności, już podkopana przez RODO (jako spadek komfortu korzystania z sieci), ostatnie lata są ciężkie dla naszego Internetu, walczmy.

 7. Przepraszam, ale czy możecie przestać używać (podobnie jak reszta redakcji w polskim internecie) nieprawidłowego terminu ACTA 2?

 8. Jeszcze nikt nie odkryl jak to zrobic ?
  Wystarczy by wlasciciel cda byl zydem i kazde czepianie sie cda o legalnosc filmow, bedzie antysemityzmem.
  To nie zart.
  Jak ten zyd co ukradl z Polski obrazy a teraz nie moga od niego żądać zwrotu xD
  A bedzie coraz gorzej

 9. NIENAWIDZĘ TEGO CHO**RNEGO ACTA 2!!! >:(
  LEPIEJ, ŻEBY ACTA 2 NIGDY NIE ISTNIAŁO!!! >:V
  I LEPIEJ, ŻEBY ONI ZROZUMIELI, ŻE NIKT NIE CHCE ACTA 2, ANI ACTA 3, ANI ŻADNYCH INNYCH PODOBNYCH DO GŁUPIEGO ACTA!!! >:||

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...