Polacy w niemieckim serialu „bluzgają, żyją w barłogu i gwałcą”. Czy to już szkalowanie, czy tylko wymogi gatunku?

Felieton/Seriale 06.03.2019
Polacy w niemieckim serialu „bluzgają, żyją w barłogu i gwałcą”. Czy to już szkalowanie, czy tylko wymogi gatunku?

Polacy w niemieckim serialu „bluzgają, żyją w barłogu i gwałcą”. Czy to już szkalowanie, czy tylko wymogi gatunku?

Prawicowe media podniosły wrzawę. Powodem jest to, w jaki sposób zostali przedstawieni Polacy w niemieckim serialu Osiem dni dostępnym na HBO GO.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

My również widzieliśmy produkcję stacji Sky, która swoją premierę miała na festiwalu Berlinale. Przedstawiona zostaje nam wizja współczesnego świata, który stoi przed zagładą. Za 8 dni w Niemcy ma uderzyć ogromny meteoryt. W promieniu wielu kilometrów nikt nie ma nawet najmniejszych szans na przeżycie. Europa pogrąża się w chaosie, a ludzie, w rzeczywistości odartej z wszelkich norm i konwenansów, pokazują swoje prawdziwe oblicza.

Na ekranie widzimy nie tylko uciekających w popłochu Niemców, przewijają się również Rosjanie, jak i Polacy. Na to w jaki sposób zostali przedstawieni na ekranie zwrócił uwagę dziennikarz „Do Rzeczy”, Marcin Makowski:

Temat podchwyciły również prawicowe media, w tym Telewizja Republika.

Publikacje zostały utrzymane we wspólnym tonie. Wniosek jest jeden – Niemcy szkalują Polaków. Nie ma wątpliwości co do tego, że obraz przedstawicieli naszego narodu nie jest zbyt przychylny. Faktycznie polska rodzina ukazana w 1. odcinku serialu to banda oszustów i degeneratów, która nie potrafi skonstruować zdania nie zawierającego wulgaryzmu. Chłopak imieniem Jacek próbuje zgwałcić młodą Niemkę, a gdy ta wzywa pomocy, agresor zostaje od niej oderwany. Następnie woła matkę, a ta staje w obronie swojej latorośli ze strzelbą w ręku. Nie ma już odwrotu, sytuacja jest napięta do granic możliwości i katastrofa wisi w powietrzu.

Jakby tego było mało, Polacy chcą zastrzelić Niemców. Jednak ci ostatecznie przejmują inicjatywę i to polska rodzina, a przynajmniej jej część, ginie od kul wystrzelonych z broni. Skojarzenia z wydarzeniami z połowy ubiegłego wieku nasuwają się same.

Tak, serial Osiem dni nie ukazuje naszych rodaków w pozytywnym świetle. Nie szukałbym jednak w tym celowej chęci nadszarpnięcia opinii o naszej nacji.

Choć oczywiście trudno też mówić o robieniu dobrego PR-u. Wszystko jednak zostaje wrzucone w ramy gatunku. Serial Sky jest wypadkową kina katastroficznego i postapokaliptycznego, zatem obraz nieufnych wobec siebie bohaterów jest tu całkowicie naturalny. Inne przedstawienia tego nurtu mają w zwyczaju pokazywać ludzi dbających tylko o siebie. Takich, którzy w obliczu zagrożenia nie zawahają się przed zastosowaniem ostatecznych rozwiązań. Nikt tu nie jest ani dobry, ani zły. Wszyscy po prostu starają się przetrwać, a w świecie pogrążonym w chaosie wszystkie chwyty są dozwolone.

Osiem dni” nie odkrywa zatem prochu na nowo, nikogo nie stara się skrzywdzić. Powiela jedynie gatunkowe klisze, przeszczepia je na realia, w których toczy się akcja serialu .

Zresztą przedstawiciele innych narodowości również nie są wybielani na ekranie. Każdy ma coś za uszami.

Gdybyśmy chcieli posądzić twórców „Osiem dni” o intencjonalne szkalowanie Polaków, to musieliby się oni zdecydować na ukazanie Niemców jako bohaterów bez skazy. Tak jednak nie jest. Jeden z nich buduje bunkier, który byłby w stanie pomieścić kilka osób, ale nie chce tam wpuścić swojego pracownika. W zamian daje mu auto, ale to nie zda mu się na zbyt wiele, kiedy meteoryt uderzy w Ziemię. Młodzi Niemcy na przemian albo korzystają z okazji i okradają sklepy albo urządzają dzikie imprezy, na których przygodny seks i narkotyki są oczywistością. Wieloletni partnerzy rzucają się w ramiona kochanków, a były żołnierz Wehrmachtu bluzga na Kościół. Czy jest to ukazanie swoich rodaków w pozytywnym świetle? Raczej nie, to ponownie wrzucenie opowiadanej historii w prawidła gatunku i nic ponad to.

Również Rosjanie przedstawieni zostali jako pozbawiona moralności swołocz. Amerykanie w „Ośmiu dniach” to zaś tchórze, którzy początkowo wyciągają pomocną dłoń, by ostatecznie ją cofnąć i zostawić Niemców samych sobie. Takie wymogi gatunku. Nie ma co w tym doszukiwać się drugiego dna, choć pewnie nie ma co na to liczyć, gdy obecnie nasz kraj jest tak silnie spolaryzowany.

A gdyby ktoś jeszcze koniecznie chciał iść z pochodniami w stronę siedziby HBO i domagać się od Reduty Dobrego Imienia działań mających na celu wymazanie z kart historii tego „antypolskiego” serialu, to mam ciekawostkę. Ta sama produkcja pokazuje też starsze polskie małżeństwo, które podwozi dwie Niemki pod drzwi ich berlińskiego domu. Kobieta żegna jedną z bohaterek słowami Niech Bóg ma Cię w swojej opiece, po czym z uśmiechem zaciska w jej dłoni krzyżyk. Ach, ci źli Niemcy i ich niekończące się mieszanie Polaków z błotem.

Jeżeli chcecie wyrobić sobie własne zdanie na ten temat, to „Osiem dni” można obejrzeć na HBO GO.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (51)

260 odpowiedzi na “Polacy w niemieckim serialu „bluzgają, żyją w barłogu i gwałcą”. Czy to już szkalowanie, czy tylko wymogi gatunku?”

 1. Polska stacza się intelektualnie w tak szybkim tempie, że trudno nie zauważyć.
  PiS myśli, że Europejczycy tego nie widzą?

  • Niby czym? Oburzeniem na zaistniałe fakty? Nie akceptowaniem sposobu ukazywania Polaków na ekranie i tym samym na swój sposób utrwalaniem takiego właśnie obrazu Polaków? Ukazywaniem tego niezadowolenia? Tym “Polska stacza się intelektualnie”?

   I co tu ma do rzeczy partia polityczna? Nie o partię polityczną tutaj chodzi. No ale cóż…

  • A co mnie interesują europejczycy “…Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.
   Bo im szersza strona mego ducha żyje życiem zbiorowym narodu, tym jest mi ono droższe, tym większą ma ono dla mnie cenę i tym silniejszą czuję potrzebę dbania o jego całość i rozwój.
   Z drugiej strony, im wyższy jest stopień mego rozwoju moralnego, tym więcej nakazuje mi w tym względzie sama miłość własna…”

  • Biorąc pod uwagę sprzedaż i czytelnictwo książek oraz gazet i czasopism, to rzeczywiście nie ma się czym chwalić. Najpopularniejsze czasopisma ogólnopolskie, w kraju, który ma trzydzieści parę milionów mieszkańców, ledwo dobijają do 100 tyś. egz., a przeważnie są grubo poniżej (np. 50-60 tyś.). Przecięty nakład książki to parę setek do kilku tysięcy egzemplarzy (pomijam chodliwe bestsellery).

  • Biorąc pod uwagę sprzedaż i czytelnictwo książek oraz gazet i czasopism, to rzeczywiście nie ma się czym chwalić. Najpopularniejsze czasopisma ogólnopolskie, w kraju, który ma trzydzieści parę milionów mieszkańców, ledwo dobijają do 100 tyś. egz., a przeważnie są grubo poniżej (np. 50-60 tyś.). Przeciętny nakład książki to parę setek do kilku tysięcy egzemplarzy (pomijam chodliwe bestsellery).

 2. X kopnął Y w nogę. Następnie chciał kopnąć Z, ale tak się zamachnął, że się przewrócił.

  Jakim prawem Z może mieć pretensję do X, że ten chciał go kopnąć, skoro X przewrócił się podczas ataku i niemal zwichnął nogę w kostce? A tak w ogóle to Y też był kopnięty.

  Oczywistym jest, że X jest niewinny!

  P.S. O co chodzi z tym powiedzeniem o pluciu i deszczu? Jakaś metafora pogodowa czy co?

  • X kopnął (zastrzelił) Y w nogę. Następnie chciał kopnąć (zastrzelić) Z, ale tak się zamachnął, że się przewrócił.

   Jakim prawem Z może mieć pretensję do X? Nikogo pretensje nie obchodzą tylko kwalifikacja czynu X’a w stosunku do Y mamby że go kopnął (zastrzelił) a w stosunku do Z mamy próba kopnięcia (zastrzelenia)

   Oczywistym jest że X idzie siedzieć.

  • X zastrzelił (kopnął) Y, następnie chciał zastrzelić (kopnąć) Z ale chybił i w dodatku złamał nogę.

   Czy Z może mieć pretensje do X? A kogo to obchodzi? Kwalifikacja czynu zabronionego X’a w stosunku do Y zabójstwo (kopnięcie), w stosunku do Z próba zabójstwa (kopnięcia)

   Oczywistym jest, że X idzie siedzieć.

 3. Zwykły nazistowki rasism w czystej postaci… propaganda która ma na celu obalenie rządów pisu :(
  500+ na moje pierwsze dziecko im się nie podoba a sami araba karmią za darmola… ehhh

   • No właśnie mnie nie boli bo sam czekam na 500+ to niemców boli że nam dają… don tuskoni pewnie już nagadał w unii że w Polsce to każdy 500+ przepija i to stąd te w sceny w serialu…

    • Dają wam 500+ jako łapówka abyście dalej na nich głosowali i stali u władzy. Co oni takiego robią? Dewastują nasz wizerunek, niszczą Polskę od środka, a wy jak te pelikany łapiecie wszystko, co powiedzą, bo “Dają na wychowanie”. Przedtem nie było czegoś takiego i nikt nie narzekał, a teraz ten system jest wykorzystywany przez wszelakie patologie i leniów, co po prostu robią sobie bachory aby mieć pieniądze za nic. Jeżeli ta “propaganda” ma faktycznie obalić PiS, to staję za nią murem i dopinguję aby to faktycznie się udało

     • Jeszcze te bachory leniów będą robić na twoją emeryturkę ale widzę żeś krótkowzroczny jak kret… dzięki 500+ patologia zmalała ale widzę też ześ karmiony tvnem jak ubojna kaczka rurką prosto do gardła :) Boli cię że dają dzieciom a nie bolało jak te pieniądze kradli na lewo i prawo? A może wtedy z nich korzystałeś a teraz nie i dlatego boli… Wierzę jednak żeś tylko otępiony tvnem

   • No właśnie mnie nie boli bo sam czekam na 500+ to niemców boli że nam dają… don tuskoni pewnie już nagadał w unii że w Polsce to każdy 500+ przepija i to stąd te w sceny w serialu…

 4. Niemcy lubią pisać historię po swojemu. No może coś tam w czasie II wojny żeśmy narozrabiali ale teraz wszystko się wyrównuje i szafa gra.

 5. A ja wiem o co chodzi. To jest trochę jak ten pan napisał że x kopnął z i tak się ganiać zaczęli że aż wpadli do Niemiec a potem zaczęli latać wrzeszczeć mrugać światłami po całej Europie. No i się wstydu narobiło, utwierdził się w ich umysłach Polak niemilec. Ale dodam taka ciekawostkę, nadal trwa wpajanie że Polak szmata, Niemcom się spodobało, jak jadę to czekają sprawdzić czy się na nich rzucę, i to nie żart. Oczywiście dziś już sporadyczne przypadki ale nadal trwa kabaret tak się niektórym spodobało. I w ten sposób idzie opinia na cały kraj.

  • problemem jest confirmation bias, bo czesc polakow rzeczywiscie jest taka. Dlatego tez tak latwo miec zle zdanie o muzulmanach. Bo częsc jest naprawdę taka jak się ich przedstawia negatywnie.

   • Wielką moc to wielka odpowiedzi widzialność. Jak się zatrudnia Kogo popadnie to jest jak jest. Tak wiem ludzie są jacy są ale ten heppening? tak patrzę po Niemcach, zachwyceni są.

  • Raczej polityka wstydu rozpoczęta w Jedwabnem przez Kwaśniewskiego – a dzisiaj Polak to basista, faszysta antysemita itd…itd… choć z drugiej strony widocznie jeszcze przedstawiamy jakąś wartość skoro jeszcze nas oczerniają gdyby przestali to by oznaczało że plan Hitlera się ziścił i jesteśmy niewolnikami

 6. Nie wiem czy to ma cokolwiek wspólnego z tym czy jest się prawicowym czy nie. To nie jest pierwszy i nie ostatni serial który obraża inne nacje ale tutaj wydaje się to tak zbędnym elementem oprócz tego że rzeczywiście chcieli przekroczyć granicę. Jak dla mnie że w pierwszym odcinku pierwsze co się dzieje to źli Polacy gwałcą i są creepami to lekka przesada. Tak samo jak w Black Monday – śmieszny żart – patrzą się na obrazek Polaka i mówią sobie twarz -10 ciało -10 mózg -Polak. Bardzo śmieszne … To że to standard w filmach i serialach to trochę przeraża ..

 7. Ciekawy jakby to Polacy zrobili film wojenny o żydowskiej policji w getcie. Która pilnowała by wywóz Żydów do obozów odbywał się zgodnie z niemieckim porządkiem. Od razu podniosłaby się burza protestów. Ale my jesteśmy w Europie jak ubogi krewny, który powinien siedzieć cicho nie protestować wszystkimi przytakiwać. I cieszyć się że dostaje resztki że stołu.

 8. Czy każdy amerykanin pokazany w serialu Walking dead to faktycznie złodziej i morderca i gwałciciel? Serialu nie widziałem, ale zabawne ze uciekają do Rosji, chociaż jak krzyczał Stuhr: tam musi być cywilizacja…

  • Czyjej produkcji jest TWD i gdzie dzieje się akcja?

   W przypadku “8 Tage” produkcja jest niemiecka i rzecz dzieje się w Niemczech. Zamysł nakreślenia postaci i tym samym modelu zachowań ludzkich w perspektywie apokalipsy, podobny. Są dobrzy i są źli. Bo czasem bywa, że – cytując Nałkowską – “jest się takim jak miejsce w którym się jest”. Jednak ukazanie Polaków i Rosjan w taki, a nie inny sposób wydaje się (przynajmniej dla mnie – Polaka) zbyt wyolbrzymione w swym – pozwolę sobie na użycie tego słowa – przerysowaniu.

   Tak czy inaczej, autor powyższego artykułu (może błędnie) zdaje się być bardziej poruszony tym, że “Prawicowe media podniosły wrzawę.”, niż tym w jaki sposób ukazano Polaków.

   W sumie wykorzystałem odpowiedź na Twój komentarz jako sposób na wyrzucenie ze siebie tego, co mnie boli.

 9. No cóż, w każdej plotce jest ziarnko prawdy. Może i Niemcy przesadzili, ale wystarczy przyjechać do jakiegokolwiek taniego hotelu w Polsce, by na własne oczy zobaczyć, do czego zdolni są i jak obrzydliwie potrafią zachowywać się Polacy. Chlanie, rzyganie, przeklinanie, kopulowanie – to stała “wizytówka” polskich gości hotelowych w naszym kraju. I podejrzewam, że w zagranicznych jest podobnie. Opinia Niemców, choćby przesadzona, nie bierze się z niczego.

  • Jak widać nie widziałeś Anglików, Holendrów czy tych “kulturalnych” Niemców na wakacjach i to niekoniecznie w tanich hotelikach , będąc w zeszłym roku w 4-ro gwiazdkowym hotelu na Krecie najkulturalniejszymi mieszkańcami byli Polacy i Rosjanie czego nie można było powiedzieć o wspomnianych Holendrach – dzieciaki rozwydrzone , rozdarte a mamusia czy tatuś nawaleni jak messerschmitt – autor chyba ma jakieś kompleksy albo jak to Kuba K. wspominał często są na SW artykuły na zamówienie

   • Anglików też widuję, więc mam porównanie. Na tej podstawie mogę stwierdzić, że Polacy w niczym im nie ustępują chamstwem i prymitywizmem, a czasami nawet ich przewyższają. Szkopuł w tym, że o ile Angole, którzy przyjeżdżają do Polski, to zazwyczaj klasa robotnicza, która z natury rzeczy jest bardziej skłonna to prymitywnych zachowań, a ich wycieczki do Polski spowodowane są głównie czynnikami ekonomicznymi (dla nich Polska to wciąż kraj, gdzie można tanio spędzić czas i tanio się nachlać), o tyle polscy goście hotelowi wywodzą się z tak zwanej klasy średniej (managerowie, kierownicy różnego szczebla, urzędnicy), a nierzadko z klasy wyższej (prezesi, dyrektorzy, profesorowie, lekarze, dentyści), a zachowują się porównywalnie do angielskiej klasy robotniczej. Znam to z autopsji, bo widzę takowych wykształconych prymitywów w czterogwiazdkowym hotelu, w którym pracuję. Nie ma gorszego klienta od Polaka, niezależnie od jego statusu społecznego. Oczywiście, są wyjątki od reguły. Nie wszyscy się tak zachowują. Jednak jak załoga hotelu dowiaduje się, że w najbliższych dniach będziemy mieli w nocy bankiet lub w ciągu dnia kilkudniową konferencję firmową, to z góry wiadomo, czego można się spodziewać po towarzystwie, które będzie brało w tym udział.

    • Nie wiem gdzie ten Twój hotel jest, ale trochę jeżdżę po świecie i powiem Ci, że nie odstajemy specjalnie od burackiej średniej. Wręcz powiedziałbym, że na tle wielu nacji prezentujemy się całkiem nieźle i coraz lepiej.

 10. Ale czemu krzyczą? Prze nienawidzą poprawności politycznej, więc powinni klaskać gdy ktoś jej nie przestrzega.

   • Ale niby co? Prawicowe media twierdza ze poprawność polityczna to zło wcielone. Więc czemu narzekają na jej brak? Trochę logiki, albo lubimy poprawność polityczną i wymagamy jej od innych albo jej nie lubimy i nie dziwimy się ze inni jej tez nie przestrzegają. Ot taka podstawowa logika.

    • Tak jest. Niestety ci niepoprawni lubią się niemożebnie wpieniać, kiedy ktoś szarga ich dobre imię. Tusk w mundurze oficera Wehrmachtu i chodzący na pasku Angeli Merkel, jest jak najbardziej pożądany. Także brudni i zawszeni tzw. ciapaci, którzy gwałcą białe kobiety i wyciągają kasę z opieki społecznej. Do kategorii obowiązkowych “szatanów” zalicza się też chytry i okrutny Ukrainiec, z banderowskim emblematem na ramieniu, który sieka biednego Polaka kosą lub innym sierpem.

 11. To że wszyscy Polacy kradną i gwałcą to jest całkowita prawda, już szykuję moją Lancę na jakąś bezbronną Niemkę. A później ukradnę jej biżuterię.

 12. Prawicowe media donoszą coś tam coś tam… i już można przestać czytać bo wiadomo, że szkoda czasu nad zastanawianiem się nad ich tokiem rozumowania.

 13. Czyżby kolejny szabesgoj liczy na etat po tym jak dziadek Soros rzucił srebrnikami kupując Radio Zet ? Jakie to modne i nowoczesne taplać się w intelektualnych ekskramentach z resztą oświeconej gawiedzi

 14. Jakim żołnierzem wermachtu? to mundur NRL (Narodowa Armia Ludowa). Siły zbrojne NRD.
  I tak na marginesie… Jak ktoś tutaj widzi szkalownie Polaków to proponuje sie zapisać na jakieś kursy dowartościowujące:) Ewentualnie wizyta u psychologa też powinna pomóc w odbudowaniu własnego ego:)

  Pozdrawiam wszystich:)

  p.s. serial super:) polecam wszystkim fanom gatunku post-apo:)

 15. Drogi autorze, nie trzeba być prawakiem aby byc oburzony na fakt że Niemcy na 10 razy bo najmniej 9 razy przedstawiają nas Polaków niczym prymitywny brudny dziki szczep żyjący w buszy! Gdyby telewizja Polska nakręciła coś podobnego i w tejże roli przedstawiła Ukraińców lub Rosjan ja bym OSTRO zaprotestował!!!!!

  Twoją “ciekawostkę” sobie możesz wsadzić gdzieś tam drogi autorze bo wystarczy że przedstawili nas ogolnie jako bydło. to starsze polskie małżeństwo to tylko takie “ale widzicie przecież że nie przedstawiliśmy wszystkich Polaków jako potwory itd bla bla” kompletnie płytka propaganda nie byłaby skuteczna i wiarygodna. O tym już pisał znany niemiecki polityk Josef Goebbels

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...