El Chapo skazany. Historię najsłynniejszego żyjącego bossa narkotykowego poznasz na Netfliksie

Artykuł/Seriale 13.02.2019
El Chapo skazany. Historię najsłynniejszego żyjącego bossa narkotykowego poznasz na Netfliksie

El Chapo skazany. Historię najsłynniejszego żyjącego bossa narkotykowego poznasz na Netfliksie

Joaquin „El Chapo” Guzman przez długie lata był najważniejszą osobą w Meksyku. Jako boss najpotężniejszego kartelu narkotykowego popełnił dziesiątki zbrodni i zarobił miliardy dolarów. Po kilkumiesięcznym procesie mężczyzna został uznany za winnego i grozi mu dożywocie. Historię jego dojścia na szczyt i upadku poznacie dzięki serialowi Netfliksa.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Serial „El Chapo” to koprodukcja Netfliksa i stacji telewizyjnej Univision. Premierowy sezon produkcji trafił do serwisu w 2017 roku i cieszył się całkiem dużą popularnością. Nie powinno to dziwić, bo Joaquin „El Chapo” Guzman jest bohaterem jednej z najbardziej interesujących i przerażających historii meksykańskiego kartelu.

Mężczyzna został powiązany ze światem przemytu narkotyków już w młodzieńczych latach przez swojego wujka. Szybko zdołał się jednak usamodzielnić. W latach 70. i 80. „El Chapo” (zwany tak z powodu swojego niskiego wzrostu – 1,68 m) sukcesywnie wspinał się po drabince kartelu. Był ambitny i okrutny. Zasłynął choćby tym, że osobiście mordował szmuglerów, którzy nie dostarczyli przesyłki na czas. Po rozpadzie największej meksykańskiej organizacji przestępczej – Guadalajary – Guzman stał się jednym z liderów mniejszego kartelu Sinaloa. Po zwycięskiej wojnie z rywalizującym gangiem z Tijuany, jego władza stała się niepodważalna. I to mimo faktu, że „El Chapo” został aresztowany i skazany. Zza krat dalej kierował działaniami kartelu poprzez pośredników, a w 2001 roku udało mu się uciec z więzienia.

Wszystkie te wydarzenia produkcja Netfliksa przedstawia w 1. sezonie.

Twórcy serialu nie wahają się pokazywać w pełnej skali brutalności działań „El Chapo”. Granego przez Marco de la O, Joaquina Guzmana nie bez powodu wielokrotnie porównuje się do bohatera innej produkcji dostępnej w serwisie, czyli Pablo Escobara z „Narcos”. Według danych amerykańskich służb jego kryminalne imperium w pewnym momencie było nawet większe od tego stworzonego przez Escobara. Co ciekawe, „El Chapo” pojawia się też jako drugoplanowa postać w spin-offie produkcji, czyli „Narcos: Meksyk”, gdzie wcielił się w niego Alejandro Edda.

W 2. sezonie produkcja opisuje ucieczkę szefa kartelu z więzienia i kolejne wojny z rywalizującymi organizacjami. Ostatnia z dotychczas wyprodukowanych serii „El Chapo” przedstawia wydarzenia związane z zakrojonym na szeroką skalę poszukiwaniem i próbami złapania Guzmana przez meksykańską armię i amerykańską agencję DEA, do czego ostatecznie doszło w 2014 roku. To właśnie 3. sezon obrazuje też drugą brawurową ucieczkę bossa z więzienia.

Ostatecznie „El Chapo” nie zdołał na dobre uciec przed wymiarem sprawiedliwości. Po raz trzeci złapano go w 2016 roku.

Amerykański sąd uznał dzisiaj Joaquina Guzmana winnym wszystkich dziesięciu postawionych mu zarzutów związanych z handlem i przemytem narkotyków. Mężczyźnie grozi dożywocie. W trakcie procesu byli członkowie kartelu, ochroniarze i kobiety El Chapo opowiedzieli ze szczegółami o jego okrutnych metodach i popełnianych przez niego licznych przestępstwach. Wygląda na to, że Guzmana w spotka sprawiedliwy wyrok. Decyzja o tym, jaką poniesie karę, zapadnie 25 czerwca tego roku. Ale to nadal nie jest koniec wojny ze zorganizowaną siatką karteli narkotykowych.

Serial „El Chapo” jest w całości dostępny na platformie Netflix.

Teksty, które musisz przeczytać:

Kto jest kim w „Dark” Netfliksa. Poznajcie bohaterów serialu we wszystkich ich wcieleniach

„Dark” to serial, który szczególnie obfituje nie tylko w zwroty akcji i zaskakujące przeskoki czasowe, ale też liczbę bohaterów. W pewnym sensie cała intryga opiera się na relacjach łączących mieszkańców niemieckiego miasteczka Winden w ciągu kilkudziesięciu lat jego istnienia. Dlatego przed premierą 2. sezonu produkcji Netfliksa warto przypomnieć sobie każdą z postaci.

Artykuł/Seriale 20.06.2019

Dołącz do dyskusji (1)

11 odpowiedzi na “El Chapo skazany. Historię najsłynniejszego żyjącego bossa narkotykowego poznasz na Netfliksie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...