Książka Joanny Bator uhonorowana w 2013 roku literacką nagrodą Nike zmierza na ekrany. W sieci zadebiutował już zwiastun filmu, za który odpowiada Borys Lankosz.

Polskie kino gatunkowe wciąż się rozwija, a swoje kolejne trzy grosze dorzuca do tego twórca „Ziarna prawdy” oraz „Rewersu”. Po wzięciu na warsztat książki Zygmunta Miłoszewskiego reżyser tym razem sięgnął po jedną z najgłośniejszych polskich powieści ostatnich kilkunastu lat, za którą odpowiada Joanna Bator.

Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, a do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor. Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę. Jednak w trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie. Mowa o tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Wśród tych ostatnich m.in. samobójstwo zafascynowanej wałbrzyskimi legendami starszej siostry Ewy czy przedwczesna śmierć obojga rodziców.

„Ciemno, prawie noc” – zwiastun:

Główne role zagrali Magdalena Cielecka i Marcin Dorociński. Oprócz nich na ekranie zobaczymy, takich aktorów jak: Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Jerzy Trela, Dorota Kolak, Agata Buzek, Piotr Fronczewski i Roma Gąsiorowska. Scenariusz jest dziełem Magdaleny Lankosz i Borysa Lankosza.

Joanna Bator nim napisała swoją powieść robiła karierę naukową. Była na stypendiach w Londynie, Nowym Jorku i trzykrotnie w Tokio. To właśnie w ostatnim z wymienionych miejsc rozpoczęła pracę nad swoją pierwszą książką, „Piaskowa Góra”. Ta powieść, jak i dwie późniejsze, opowiadała o rodzinnym mieście autorki, Wałbrzychu.

Film „Ciemno prawie noc” wejdzie do kin 22 marca.

Teksty, które musisz przeczytać:

Magdalena Boczarska: na planie „Żywiołów Saszy” wysadziliśmy w powietrze pół Łodzi

„To nie jest tylko serial kryminalny, ale również wciągająca wędrówka na wielu poziomach. Sasza to outsiderka, postać, z którą trzeba trochę pobyć, żeby się z nią zaprzyjaźnić” — mówi w wywiadzie dla Rozrywka.Blog Magdalena Boczarska, odtwórczyni głównej roli w serialu „Żywioły Saszy — Ogień”. Produkcja oparta na prozie Katarzyny Bondy od dziś jest dostępna na Player.pl.

Wywiad/Seriale 17.11.2020

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...