Proza Tolkiena już znalazła swoje miejsce w świecie kina. Przyszła pora na to, aby podobny los podzieliła sama biografia autora. Jest już zwiastun filmu opowiadającego o jego życiu.

Obraz przygląda się młodzieńczym latom osieroconego twórcy fantasy. Jego pierwszym przyjaźniom, miłości i poszukiwaniom artystycznych inspiracji wśród grupy innych szkolnych outsiderów. Widzimy także koszmar I wojny światowej, która grozi rozerwaniem wszystkich więzi zawiązanych przez Tolkiena. Te doświadczenia zainspirowały go do napisania swojej słynnej powieści o Śródziemiu.

Na ekranie słynnym pisarzem stanie się Nicholas Hoult. Jest on znany z takich filmów, jak „X-men” czy „Mad Max””. W roli jego muzy i żony Edith Bratt wystąpi Lilly Collins. W obsadzie znajdują się również Colm Meaney, Anthony Boyle, Patrick Gibson, Tom Glynn-Carney, Craig Roberts, Laura Donnelly, Genevieve O’Reilly, Pam Ferris i Derek Jacobi. Reżyserem jest zaś Dome Karukoski, czyli twórca takich filmów jak „Tom of Finland” czy „Serce lwa”. Scenariusz dostarczył David Gleeson.

„Tolkien” – zwiastun filmu:

Zauważalne w tej krótkiej zapowiedzi jest to, jak motywy znane z książek J.R.R. Tolkiena znajdują swoje odbicie w rzeczywistym świecie. Płomienie podczas wojny przybierają obrazy demonów znanych z „Władcy Pierścieni”, zaś okopy przynoszą na myśl skojarzenia z drogą do Mordoru. Sielankowe sceny w otoczeniu przyrody ukazują piękno natury z cudownymi drzewami, niczym te w elfickim królestwie. I tak można dalej ciągnąć tę grę w skojarzenia, a mamy przecież do czynienia z krótszym niż minuta materiałem.

J.R.R. Tolkien to nie tylko świat fantasy. Autor poza „Hobbitem, czyli tam i z powrotem”, „Władcą Pierścieni”, czy „Silmarillionem” był też autorem ponad 100 prac naukowych, dotyczących zagadnień związanych z filologią i literaturą dawną. Brytyjczyk był także poliglotą, w różnym stopniu zaawansowania znał ponad 30 różnych języków, co oczywiście było przydatne podczas tworzenia skomplikowanej mitologii i świata Śródziemia.

„Tolkien” trafi do kin 10 maja. Nie wiadomo jeszcze, kiedy pojawi się w Polsce.

Teksty, które musisz przeczytać:

Christopher Tolkien był najlepszym (i najgorszym) ratownikiem twórczości ojca. Bez niego nie wydano by większości książek Tolkiena

Christopher Tolkien zmarł 15 stycznia 2020 roku we Francji, gdzie od wielu lat zamieszkiwał. Większość fanów twórczości jego ojca nie wiedziałoby wiele o tej postaci, gdyby nie prosty fakt. To właśnie najmłodszy syn zajmował się dorobkiem J.R.R. Tolkiena po jego śmierci. Bez jego wkładu nie ukazała by się znaczna większość książek ojca.

Artykuł/Książki 17.01.2020

Dołącz do dyskusji (2)

20 odpowiedzi na “Świat fantazji miesza się z rzeczywistością. Zobacz zwiastun filmowej biografii Tolkiena”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

“ad”

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...