Ten rok będzie należeć do niej. Olivia Colman idzie po Oscara

Artykuł/Film 07.02.2019
Ten rok będzie należeć do niej. Olivia Colman idzie po Oscara

Ten rok będzie należeć do niej. Olivia Colman idzie po Oscara

Gdy ją poznałam, była zwykłą pracowniczką lokalnej policji, w przeciętnym nadmorskim miasteczku na południu Anglii. Kto by pomyślał, że kilka lat później ta szara myszka z okropną fryzurą i zaniedbaną cerą będzie walczyć o najważniejszą nagrodę amerykańskiego przemysłu filmowego.

Gdy w 2012 roku Olivia Colman wkroczyła na plan zdjęciowy serialu „Broadchurch”, na koncie miała już sporo ról aktorskich, głównie w brytyjskich serialach. Zagrała m.in. Sally Owen, członkinię ekipy organizującej Olimpiadę w Londynie, w serialu „Jak się robi olimpiadę?”, Carol Thatcher, córkę Margaret, w filmie „Żelazna Dama” czy wreszcie królową Elżbietę w filmie „Weekend z królem”.

Kierunek jej kariery zmienił się w okolicach 2013 roku, właśnie wraz z postacią Ellie Miller z serialu „Broadchurch”. Bo choć nadal obsadzana była w rola silnych, skomplikowanych kobiet, to właśnie od tej produkcji Colman zaczęła rozkwitać na ekranie, prezentując swój wielki talent dramatyczny w kolejnych, coraz to bardziej wymagających scenariuszach. W „Broadchurch” wcieliła się w zaangażowaną detektyw Ellie Miller, która zajmuje się sprawa tajemniczej śmierci dziecka. Przy okazji borykając się własnymi problemami rodzinnymi.

Absolwentka Bristol Old Vic Theatre School urodziła się w 1974 roku w Norwich. Swoją pierwszą rolę zagrała w wieku 16 lat, w szkolnej produkcji „The Prime of Miss Jean Brodie”. Pierwsze sukcesy aktorskie Colman związane są z telewizyjnymi produkcjami komediowymi. Aktorka zaczęła być rozpoznawalna dzięki serialom takim jak „Peep Show” (2003–2015), „Green Wing” (2004–2006), „Beautiful People” (2008–2009) czy wspomniany „Jak się robi olimpiadę?” (2011–2012). Za rolę w tym ostatnim otrzymała nagrodę BAFTA w kategorii Najlepszy kobiecy występ telewizyjny w roli komediowej.

Kolejne lata przyniosły Colman role w filmach „Locke” (2013), telewizyjnym dramacie obyczajowym „7:39” (2014) czy wreszcie serialu „Nocny recepcjonista” (2016). Za ten ostatni otrzymała nominację do nagrody Emmy w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym.

Z perspektywy czasu jednak spotkanie, do którego doszło nieco wcześniej, wydaje się być szczególnie ważne dla kariery Colman.

Chodzi o spotkanie z Yorgosem Lanthimosem.

W 2015 roku Colman wystąpiła w filmie „Lobster” greckiego reżysera. Aktorka wcieliła się w drugoplanową rolę kierowniczki hotelu. Zachwycony talentem aktorki reżyser postanowił obsadzić ją w głównej roli w swoim najnowszym filmie – „Faworyta”.colman weisz stone

Rok 2019 będzie należeć do Olivii Colman.

Za rolę w „Faworycie” brytyjska aktorka otrzymała już Złotego Globa oraz nagrodę na MFF w Wenecji. Lada moment dowiemy się, czy rola zostanie także doceniona przez jury nagrody BAFTA, a także kapitułę przyznającą najważniejsze nagrody amerykańskiego przemysłu filmowego – Oscary. Colman walczy o miano Najlepszej aktorki pierwszoplanowej z Melissą McCarthy, Lady Gagą, Yalitzą Aparicio i Glenn Close.

W najbliższych tygodniach będziecie słyszeć mnóstwo słów zachwytu nad wyjątkową rolą Colman, która w filmie Lanthimosa wciela się w brytyjską królową Anne. Rozkapryszoną, schorowaną i bardzo emocjonalną władczynię. To jeszcze nic – w tym roku na Netfliksie zadebiutuje 3. sezon serialu „The Crown”. Colman zagra w nim królową Elżbietę II. Jeśli jeszcze nie widzieliście pierwszych dwóch sezonów, możecie nadrobić je na Netfliksie.

„Faworyta” już jutro, tj. 8 lutego 2019 roku, zadebiutuje w polskich kinach.

Teksty, które musisz przeczytać:

Serial „Wielka” od HBO to niejedyna satyra bawiąca się historią. Najciekawsze historie alternatywne na wesoło

Na platformie HBO GO zadebiutował właśnie nowy serial satyryczny pt. „Wielka”. Produkcja w teorii pokazuje dojście do władzy przez Katarzynę Wielką, ale twórcy już w napisach początkowych przyznają, że ta historia jest tylko „okazjonalnie prawdziwa”. Kino i telewizja dostarczyły nam przez lata więcej podobnych produkcji komediowych niż mogłoby się wydawać.

Top/Seriale 15.05.2020

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...