REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Głos kina akcji, który znacie z wielu słynnych produkcji. Zmarł Janusz Kozioł

W czasach na długo przed powstaniem Netfliksa w polskiej telewizji dominowały produkcje czytane przez lektora. Jednym z najbardziej charakterystycznych głosów tamtych czasów był Janusz Kozioł. Słynny lektor i radiowiec zmarł dzisiaj po długiej walce z chorobą. W zeszłym roku skończył 68 lat.

18.01.2019
13:23
janusz kozioł
REKLAMA
REKLAMA

W Polsce przełomu wieków trudno było sobie wyobrazić telewizję bez charakterystycznego głosu, który równocześnie z kwestiami wypowiadanymi przez aktorów czytał tłumaczenie. Do dzisiaj stosuje się tę metodę, choć już w znacznie mniejszym zakresie. Głos wielu lektorów zapadł w pamięci polskich widzów. Mało kto znał jednak ich twarze i byłby w stanie rozpoznać na ulicy.

Do grona najsłynniejszych polskich lektorów należał Janusz Kozioł. Mężczyzna zmarł dziś, tj. 18 stycznia, po długiej walce z chorobą. Lektor od lat zmagał się z SLA, czyli stwardnieniem zanikowym bocznym opuszkowym. Choroba atakuje drogi oddechowe i głos, dlatego Kozioł wraz z jej postępem nie mógł dłużej wykonywać swojego ukochanego zawodu. W ostatnim czasie jego stan znacznie się pogorszył i mężczyzna walczył o życie. Zorganizowana została nawet specjalna zbiórka pieniędzy na leki i specjalistyczną opiekę. Zainteresowanie akcją przekroczyło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Niestety, ten gest pojawił się już za późno.

Janusz Kozioł zmarł 18 stycznia 2019 roku. Miał 68 lat.

Córka legendarnego lektora, Karolina Kozioł już wcześniej zapowiedziała, że środki ze zbiórki, które nie zostaną wykorzystane na leczenie, rodzina Janusza Kozioła przekaże na cele charytatywne. Mocny i niezwykle charakterystyczny głos lektora będzie na zawsze żył w nagraniach licznych filmów i seriali.

REKLAMA

Janusz Kozioł - filmy

Janusz Kozioł występował jako lektor m.in. w takich filmach jak trzy części „Nagiej broni”, „Rambo II”, „Pulp Fiction”, „Czasie Apokalipsy” czy „Blues Brothers”. Jego głos doskonale pasował do męskiego kina akcji, ale lektor potrafił też świetnie wykorzystywać go w komediach i dokumentach. Można go było też usłyszeć w licznych serialach i filmach animowanych. Czytał choćby kwestie ze słynnej „Futuramy” na antenie telewizji TV4. Pracował również jako spiker radiowy dla Polskiego Radia, pojawił się w wielu audiobookach i reklamach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA