Nowy film Pixara do obejrzenia za darmo na YouTubie. „Bao” ma szanse na Oscara

News/Film 18.12.2018
Nowy film Pixara do obejrzenia za darmo na YouTubie. „Bao” ma szanse na Oscara

Nowy film Pixara do obejrzenia za darmo na YouTubie. „Bao” ma szanse na Oscara

Wykupienie studia Pixar przez Disneya sprawiło, że połączyły się dwie największe siły na amerykańskim rynku animacji. Od tego czasu ogromna większość Oscarów w tej kategorii przypadła właśnie Pixarowi. Najnowszym zwycięzcą, tym razem w kategorii filmów krótkometrażowych, może być „Bao”. Film został właśnie udostępniony na YouTubie.

Pixar należy do Disneya od 2006 roku (wcześniej firma założona przez Walta Disneya jedynie dystrybuowała większość ich produkcji). Przez ostatnich dwanaście lat studio stworzyło czternaście pełnometrażowych filmów animowanych oraz mnóstwo krótkometrażowych. Wiele z nich doczekało się nominacji do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, wiele wygrało. Pixar był najważniejszym twórcą animacji w USA odkąd powstała pierwsza część „Toy Story”, ale dołączenie do Disneya jeszcze powiększyło tą dominację.

Disney za jednym zamachem przejął niby współpracującą, ale mimo wszystko konkurencyjną firmę, zdobył doświadczoną ekipę twórców i zagwarantował sobie ogromne zyski z kolejnych filmów. Od 2007 roku jedynie „Rango” zdobył statuetkę Oscara za pełnomatrażową animację, nie będąc dziełem któregoś ze studiów Disneya. Również wśród produkcji krótkometrażowych widać dominację wytwórni.

Nowym filmem Pixara, który ma szansę na zdobycie Oscara, jest „Bao”, który dostał się na shortlistę nominowanych. I z tego powodu trafił też na YouTube’a.

„Bao” został tam udostępniony za darmo, tak by wszyscy zainteresowani mogli uczcić jego nominację. Animacja liczy sobie niecałe osiem minut. Opowiada o mieszkającej w Kanadzie Chince, która natrafia na żywego pierożka i postanawia go wychować jak syna. Podobnie jak w przypadku wielu innych filmów Pixara pod zabawną przykrywką „Bao” skrywa głęboką opowieść o radzeniu sobie z dojrzewaniem własnych dzieci, samotnością i życiem rodzinnym.

Produkcja pozbawiona jest dialogów, ale dzięki świetnej animacji ruchów twarzy i nie do końca realistycznym projektom graficznym jest absolutnie czytelna jako opowieść. Czyżbyśmy mieli kolejnego pewniaka do wygrania wyścigu po Oscara? Film Pixara będzie rywalizować z dziewięcioma innymi animacjami z różnych części świata (ale tylko jedną nieanglojęzyczną).

Bao Pixar – Pełna lista krótkometrażowych filmów animowanych nominowanych do Oscara:

 • „Age of Sail” (USA)
 • „Animal Behaviour” (Kanada)
 • „Bao” (USA)
 • „Bilby” (USA)
 • „Bird Karma” (USA)
 • „Late Afternoon” (Irlandia)
 • „Lost & Found” (Australia)
 • „One Small Step” (USA/Chiny)
 • „Pépé le Morse” (Francja)
 • „Weekends” (USA)

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (2)

92 odpowiedzi na “Nowy film Pixara do obejrzenia za darmo na YouTubie. „Bao” ma szanse na Oscara”

 1. Widziałem 2 razy, chyba właśnie przed pokazami „iniemamocni 2”. Bardzo spodobała mi się ta opowieść.Gleboka, przemyślana i z sensem. Akurat gdy byłem na wspomnianym wyżej filmie to grupa grupa docelowa była może zbyt młoda, lecz dobrze byłoby by taka „bajka” pokazać nastolatkom.
  Czasem warto obejrzeć krótka animacje która daje do myślenia niż pełnometrażowe popłuczyny marvela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...