Już wiemy, które filmy i seriale porwały widzów HBO w 2018 roku. Nie obyło się bez niespodzianek

Artykuł/VOD 14.12.2018
Już wiemy, które filmy i seriale porwały widzów HBO w 2018 roku. Nie obyło się bez niespodzianek

Już wiemy, które filmy i seriale porwały widzów HBO w 2018 roku. Nie obyło się bez niespodzianek

HBO postanowiło już w połowie grudnia podsumować minione 12 miesięcy. Stacja zapowiedziała kilkadziesiąt nowości w HBO i HBO GO na 2019 rok i zdradziła, które filmy i seriale w ubiegłym najbardziej interesowały widzów w Polsce i w Europie Środkowej.

To był dobry rok dla HBO. Co prawda zabrakło nowego sezonu Gry o tron, bo serial wróci na antenę dopiero za cztery miesiące, ale firma zaproponowała swoim subskrybentom masę innych hitów. Polacy otrzymali fenomenalne Ślepnąc od świateł, a widzowie na całym świecie mogli śledzić bunt maszyn w 2. sezonie Westworld.

HBO to jednak nie tylko produkcje własne. Stacji udało się też pozyskać i udostępnić abonentom sporo innych hitów, w tym wiele hollywoodzkich produkcji. Dzisiaj firma podzieliła się informacjami na temat tego, które z filmów i seriali najbardziej interesowały widzów w 2018 roku w Polsce i w Europie.

HBO 2018 – które filmy najchętniej oglądali widzowie z Polski?

 1. Blade Runner 2049;
 2. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć;
 3. Czarna Pantera;
 4. Spider-Man: Homecoming;
 5. Coco;
 6. Wonder Woman;
 7. Baywatch. Słoneczny patrol;
 8. Thor: Ragnarok;
 9. Jumanji: Przygoda w dżungli.

Bardzo możliwe, że w przypadku „Blade Runner 2049” powtórzy się sytuacja, która spotkała pierwszą część cyklu – oryginalny „Blade Runner” od Ridleya Scotta również nie okazał się sukcesem komercyjnym w kinach. Dopiero później, gdy trafił na kasety VHS, stał się obiektem kultu.

Nie dziwi też popularność pierwszej części z serii spin-offa serii „Harry Potter” – w tym roku na ekrany kin trafiła jej kontynuacja. Stacje ze swoim HBO GO wbija też szpilę Netfliksowi, który mimo obietnic wycofał już prawie wszystkie produkcje Marvela ze swojego katalogu.

Najlepsze seriale 2018 roku

HBO 2018 – które seriale najchętniej oglądali widzowie z Polski?

 1. Ślepnąc od świateł;
 2. Westworld;
 3. Gra o tron;
 4. Ostre przedmioty;
 5. Wataha;
 6. Templariusze;
 7. Księga czarownic;
 8. Castle Rock;
 9. Krypton;
 10. Syrena.

Zupełnie mnie nie dziwi, że „Ślepnąc od świateł” trafiło na pierwszą lokatę. Serial okazał się bardzo dobry i porwał tłumy internautów w social mediach. Na podium pojawiły się też, również bez zaskoczenia, dwa największe hity HBO ostatnich lat. „Gra o tron” z trzecim miejscem zaraz po „Westworld” pokazuje siłę, bo serial w minionym roku nie otrzymał nowego sezonu.

Dobry wynik zanotowała też polska „Wataha”, której 2. seria pojawiła się w 2017 roku. W tym kontekście to zrozumiałe, że HBO planuje 3. sezon. Miłym zaskoczeniem jest też obecność seriali „Templariusze”, „Castle Rock” i „Krypton”. Przyznam się natomiast – nawet nie wiem, o czym jest „Syrena”, no ale skoro trafiła do pierwszej dziesiątki, będę musiał się jej przyjrzeć.

spider-man far from home

Pod względem oglądanych produkcji Polacy nieco się różnią od statystycznego europejczyka.

HBO zbadało preferencje widzów nie tylko z Polski, ale również z Europy Środkowej. Na liście najchętniej oglądanych filmów powtarzają się produkcje listy określającej preferencje widzów z naszego kraju, ale w nieco innej kolejności. Również i tutaj widać, że „Blade Runner 2049” ma spore grono entuzjastów, a widzowie pragną blockbusterów, nie tylko od Marvela:

 1. Spider-Man: Homecoming;
 2. Baywatch: Słoneczny Patrol;
 3. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć;
 4. Czarna Pantera;
 5. Blade Runner 2049.

W przypadku seriali statystyczny Europejczyk najczęściej oglądał „Westworld”, które zaliczyło w tym roku premierę 2. sezonu. Na drugim miejscu jest z kolei nieśmiertelna Gra o tron, która bije rekordy nawet w roku, gdy do emisji nie trafił żaden nowy odcinek. „Ślepnąc od świateł”, czyli nowy polski serial, trafił natomiast na trzecią lokatę:

 1. Westworld;
 2. Gra o tron;
 3. Ślepnąc od świateł;
 4. Opowieść podręcznej;
 5. Ostre przedmioty.

Otwartym pytaniem pozostaje jednak, czy sukces „Ślepnąc od świateł” to zasługa ogromnej bazy klientów HBO w Polsce, którzy podbili statystyki, czy też tego, że serial na podstawie powieści Jakuba Żulczyka przypadł do gustu również widzom z innych krajów. Co jednak ciekawe, nie pojawiła się na liście żadna produkcja z innego europejskiego kraju.

W obu zestawieniach – polskim i europejskim – przewijają się natomiast „Ostre przedmioty”. Widzowie z Europy Środkowej sporo czasu poświęcali też „Opowieści podręcznej”, której zabrało na polskiej liście zawierającej dwukrotnie więcej seriali. Możliwe, że wpłynął na to fakt, że HBO miało licencję tylko na jeden sezon, a Showmax na oba.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...