Zapach palonej gumy, ryk silników i wysokooktanowa dawka emocji. Jak głosi hasło rozpoczynające zwiastun: “Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów”. Właśnie o takim świecie opowie Diablo. Wyścig o wszystko.

Może, ale tylko może, kojarzycie taką niszową serię, jak Szybcy i wściekli. Jeżeli tak, to już wiecie z czego zżyna film Michała Otłowskiego, który dał się wcześniej poznać jako reżyser udanego Jezioraka z Jowitą Budnik oraz części odcinków Diagnozy. Nie chcę krakać, ale coroczne rozdanie Węży, czyli nagród dla najgorszych polskich produkcji, być może właśnie znalazło kandydata do rozbicia stawki.

Diablo. Wyścig o wszystko – zwiastun:

Głównym bohaterem jest Kuba (Tomasz Włosok). Kocha szybkie samochody i ekstremalne wyścigi. Jego siostra Lena musi przejść bardzo kosztowną operację. Chcąc zdobyć potrzebne środki na jej leczenie, Kuba bierze udział w nielegalnych rajdach. Szybko zauważa go wpływowy gangster Maks (Rafał Mohr).

Król półświatka proponuje bohaterowi udział w okrytym złą sławą wyścigu, który dla wielu kierowców skończył się kalectwem lub utratą życia. Stawka jest jednak wysoka, bo nagrodą dla zwycięzcy jest tytuł “Diablo” i kilkaset tysięcy euro. Kuba podejmuje ryzyko i wkracza do podejrzanego świata wielkich pieniędzy, pięknych kobiet i szemranych interesów. W nim poznaje Ewę – zawodniczkę oszałamiającą urodą i swoją nieugiętością.

Cytaty ze zwiastuna to istny koszmar.

Sucharów tu nie brakuje, zaś końcówka trailera jest zapowiedzią tego, że faktycznie powinniśmy zapiąć pasy, ale chyba nie w tym kontekście, którego życzyliby sobie twórcy. Diablo wygląda jak mariaż filmów Patryka Vegi z polskim kinem sensacyjnym lat 90. i wspomnianą już serią Szybcy i wściekli. Zresztą zapożyczeń z amerykańskiej franczyzy tu nie brakuje. Skojarzenia z nieoszlifowaną jeszcze w pełni pierwszą częścią są tu jak najbardziej na miejscu. To raczej nie może się udać, no ale zobaczymy.

W obsadzie znaleźli się jeszcze Karolina Szymczak, Mikołaj Roznerski, Cezary Pazura, Katarzyna Figura, Joanna Opozda, Aleksandra Linda, Patricia Kazadi, Agnieszka Włodarczyk oraz Aleksy Komorowski. W filmie wystąpili także m.in.: Podwójna Mistrzyni Europy w driftingu Karolina Pilarczyk oraz Marcin Różalski, utytułowany zawodnik KSW. Michała Otłowskiego jako reżysera wesprze dodatkowo Daniel Markowicz, twórca reklamowy i supervisor efektów specjalnych w hollywoodzkich i polskich produkcjach.

Diablo. Wyścig o wszystko w kinach od 18 stycznia 2019 r.

Teksty, które musisz przeczytać:

Diablo. Wyścig o wszystko ma być jak Szybcy i wściekli, ale plakaty tego polskiego filmu wyglądają fatalnie

Polskie kino w ostatnich kilku latach przeżywa bardzo udany okres. Trudno jednak uwierzyć, żeby w naszym kraju udało się powtórzyć sukces wartej setki milionów dolarów serii Szybcy i wściekli. Takiemu zadaniu najwyraźniej chcą sprostać twórcy filmu Diablo. Wyścig o wszystko. Jeżeli spojrzeć na jakość opublikowanych plakatów, to ich szanse są bardzo niewielkie.

Felieton/Film 04.12.2018

Dołącz do dyskusji (1)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...