Kto jest kim w 1983 od Netfliksa? To oni odpowiadają za intrygi, spiski, dramaty i morderstwa

Artykuł/Seriale 30.11.2018
Kto jest kim w 1983 od Netfliksa? To oni odpowiadają za intrygi, spiski, dramaty i morderstwa

Kto jest kim w 1983 od Netfliksa? To oni odpowiadają za intrygi, spiski, dramaty i morderstwa

1983, pierwszy polski serial Netfliksa, wylądował w serwisie. To połączenie political fiction, thrillera i kryminału, w którym widz ma do czynienia z wielowątkową fabułą. Spotyka też na starcie wielu bohaterów uwikłanych w różne wydarzenia z teraźniejszości i przeszłości. Kto jest kim w 1983?

W polskim serialu Netfliksa, jak mówiła na jego światowej premierze Agnieszka Holland, wzięło udział ponad 100 aktorów i aktorek. I choć mamy niejako trzy wiodące postaci (Kajetana, Anatola i Effy), to bohaterów, którzy są uwikłani w intrygę w 1983, jest znacznie więcej. Niektórzy grają na kilka frontów, a inni podają się za kogoś innego, niż są w rzeczywistości.

Kto jest kim w 1983? Poznaj najważniejszych bohaterów polskiego serialu Netfliksa:

Kajetan Skowron

1983 netflix recenzja

Główny bohater serialu 1983 i dziecko z lilią. To właśnie wizerunek sprzed lat tego młodego magistra prawa jest uznawany za swego rodzaju symbol obchodów rocznicy zamachów z 1983 roku. 20 lat temu Kajetan stracił w ataku terrorystycznym rodziców i od tamtej pory wychowuje go wierna Partii babcia. Chłopak zawdzięcza państwu wiele – to dbało o jego bezpieczeństwo, stypendia. Po zdanym egzaminie na studiach Skowron udaje się do swojego profesora, Żurawskiego, który m.in. oceniał jego wystąpienie na uczelni. Ten daje mu w prezencie zdjęcie, które ma związek z potrójnym zabójstwem z przeszłości. Kajetan, kontaktując się z Anatolem Janowem, postanawia dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi. Zwłaszcza, że w sprawę zamieszane są wysoko postawione osoby w państwie, a część z nich Kajetan zna. Chłopak wpada na trop spisku z 1983 roku, który może być związany także ze śmiercią jego rodziców.

Anatol Janów

Bardzo ważna postać w serialu 1983. Janów jest funkcjonariuszem Milicji, który chciałby wrócić do Wydziału Zabójstw. Niestety, został zdegradowany, ponieważ podczas pracy nad swoją ostatnią sprawą był nieposłuszny państwu. A serialowa Polska nie lubi pytań i wątpliwości. Decydenci chcą mieć wszystko pod kontrolą i chcą, aby wykonywano ich rozkazy. Anatol jest niepokorny, lubi działać wedle swoich własnych zasad, tylko sobie znanych wartości. To glina z przeszłością, trudny, wybuchowy. Wraz z Kajetanem Skowronem będzie próbował dowiedzieć się, co wydarzyło się w kraju w 1983 roku. Jego zadaniem będzie też stłumienie ruchu oporu.

Ofelia

1983 netflix recenzja

Tajemnicza dziewczyna, która stała się twarzą Lekkiej Brygady. Ofellia, czy jak to woli, Effy, jest jedną z działaczek ruchu oporu. Dziewczyna chce pozbyć się najważniejszych osób w państwie i doprowadzić do rewolucji. Metody, jakie stosuje Lekka Brygada, są dyskusyjne. To bohaterowie w walce o wolność czy terroryści, którzy mają na rękach krew niewinnych, zmanipulowanych przez siebie ludzi? Ofelia odegra ważną rolę w intrydze, którą będą starali się rozpracować Kajetan i Anatol. A jej przeszłość ma niebagatelny wpływ na podejmowane przez nią dzisiaj decyzje. Posługuje się dowodem z imieniem i nazwiskiem Natalia Wieczorek.

Karolina Lis

netflix

Dziewczyna Kajetana, córka Ministra Gospodarki Narodowej, Władysława Lisa. Kocha swojego chłopaka i wierzy w Partię. Jest córeczką tatusia. To porządna młoda kobieta, która marzy o tym by wieść życie takie, jakie wiodą jej rodzice – dostatnie, na pozór przynajmniej spokojne, wśród ludzi obdarzających ich szacunkiem. Jest podporządkowana systemowi, lubi korzystać z tego, co jej daje, ale lubi też naginać jego zasady dla prywatnych korzyści.

Władysław Lis

1983 netflix

Ojciec Karoliny jest człowiekiem o dwóch twarzach. Z jednej strony jest opanowany, zależy mu na dobru swojej córki i przyszłego zięcia, Kajetana. Z drugiej zaś strony ma własne ambicje i być może nie tyle ślepo wierzy w Partię, co ma interes, aby naród wierzył w nią bezgranicznie. Jego celem jest władza.

Julia Stępińska

1983

Podkomendant Starsza Śledcza jest szefową Anatola Janowa, ale oprócz tego ma z nim bliższą relację prywatną. Ta nie jest do końca jasna i raczej nie opiera się na miłości. Zwłaszcza że Julia nie ma oporów, żeby np. Anatola wykorzystać.

Jakub Suchoparski

1983 netflix

Młodszy inspektor Suchoparski pomaga Anatolowi w jego śledztwie. To pracowity, ale trochę jeszcze nieudolny milicjant. W trakcie pracy nad sprawą zmienia się jego myślenie o Polsce.

Oskar Modzelewski

1983 serial

Modzelewski to Minister Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który ostrzega Anatola Janowa przed grzebaniem w nie swoich sprawach. Ważny człowiek w państwie o ogromnych możliwościach. Jest celem ruchu oporu. Ma syna Jonasza.

Mikołaj Trojan

1983

Trojan to komendant, funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, który lada moment zyska nowy stołek. To człowiek nieustępliwy, bezkompromisowy, który wie, czego chce. A chce państwa posłusznego, w którym ma nieograniczoną władzę.

Kazimierz Świętobór

1983 netflix bohaterowie

Dowódca Polskich Sił Zbrojnych, który ceni husarię i dodatkowe zyski z pełnionej funkcji. Wplątuje się w międzynarodową, polityczną aferę. Z jednej strony jest po stronie Partii, z drugiej ceni niezależność, jaką daje mu jego stanowisko.

Dana Freed

1983

Ta zagadkowa kobieta, która gra do dwóch bramek. Przyjeżdża ze Stanów Zjednoczonych Ameryki spotkać się m.in z Kazimierzem Świętoborem, ale tych dwóch graczy na zupełnie inne cele. Oboje zupełnie sobie nie ufają i nie odkrywają własnych planów. Dana Freed związana jest z wątkiem szpiegowskim i relacjami Polski z innymi krajami.

Łukasz Ziółek

1983 serial netflix

Młody mężczyzna, który popełnił samobójstwo i którego powieszonego w toalecie własnego mieszkania znalazła Milicja. Chłopak pracował dla SB jako grafik, ale zajmował się także rozpowszechnianiem zakazanych książek z ramienia Lekkiej Brygady.

tajemniczy przyjaciel Lisa

1983 polski serial netflix

Ten dojrzały mężczyzna, który rozmawia z ministrem Lisem, jest tajemniczą postacią. Tak naprawdę nie wiemy dokładnie, kim jest, ale możemy wnioskować, że współpracuje z Partią. Odegra swoją rolę i w 2003 roku, a także 20 lat wcześniej, w czasie gdy doszło do zamachów w Polsce.

Wujek

wujek

Wietnamczyk, który znalazł w Polsce sposób na swoje interesy. W 2003 roku Polska, ta znana z serialu, prężnie współpracuje z Wietnamem i jest dla ludzi stamtąd pochodzących niejako drugim domem. Wujek to postać zagadkowa, dla którego liczą się głównie… pieniądze. Zajmuje się m.in. sprzedażą broni. Nie zadaje wielu pytań, ale nie chce mieć kłopotów ani z Lekką Brygadą, ani z państwem.

Janusz Żurawski

1983 serial

Profesor Kajetana Skowrona, który przekazuje mu akta sprawy, którą przed laty się zajmował, współpracując niejako z Anatolem Janowem. Wśród dokumentów jego młody podopieczny znajduje zdjęcie z przeszłości, na którym widnieją wizerunki ważnych głów w państwie. Skowron postanawia dowiedzieć się, co łączy te postaci.

Fiolkowie

1983 netflix polska

To właśnie w sprawie zabójstwa tej trzyosobowej rodziny Żurawski orzekał parę lat temu. Do dziś nie znaleziono ciała chłopca, Macieja, który został wówczas zamordowany. Co więcej, Żurawski podejrzewa, że Anatol Janów, który miał wątpliwości co do winy oskarżonego wsadzonego ostatecznie za kratki, miał rację. Czy morderca rodziny Fiolków wciąż jest na wolności?

Angelika Torzecka

1983 serial

Polska bizneswoman, stojąca na czele Ultry, firmy produkującej sprzęt komputerowy, m.in. Traszki – urządzenia z ekranem dotykowym służącego do słuchania muzyki i komunikacji, ale bez możliwości dzwonienia. To jedna z osób, które znalazły się na zdjęciu w posiadanie którego wszedł Kajetan Skowron.

Wojciech Adamus

netflix 1983

Wojciech Adamus to kardynał i jedna z osób, które znalazły się na fotografii Żurawskiego. Sędzia przekazał zdjęcie Kajetanowi Skowronowi. Adamus przemawia na obchodach związanych z 20. rocznicą zamachów z 1983 roku.

Skowronowie

netflix seriale

Rodzice Kajetana Skowrona, którzy zginęli w jednym z zamachów w 1983 roku. Chłopcem przez lata zajmowała się jego babcia, z którą ten do dzisiaj mieszka. Ojciec młodego mężczyzny zaangażowany był w działania mające na celu obalenie ówczesnej władzy w Polsce. Przeszłość obu postaci poznajemy w trakcie trwania serialu – pojawiają się retrospekcje z 1982 i 1983 roku.

Piotr Wybraniec

1983

Były student sędziego Żurawskiego.

1983, pierwszy polski serial Netfliksa, obejrzysz już dziś w serwisie.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (5)

17 odpowiedzi na “Kto jest kim w 1983 od Netfliksa? To oni odpowiadają za intrygi, spiski, dramaty i morderstwa”

  1. Dno dna. Tego badziewia się oglądać nie da. Wspaniałe zapowiedzi, zwiastuny, a w rzeczywistości gniot nie do oglądania. Tempo akcji na poziomie żółwia. Idącego pod górę. Pionowo. Po szkle. Wysmarowanym wazeliną.

  2. Całkiem ciekawy serial. Bardzo mi sie podoba szczegolnie tajemnicza historia, oczywiscie cudow nie ma bo to produkcja nie kinowa,a serialowa, ale i tak bije na glowe seriale TVP czy TVN.
    Przypomina mi troche serial Pan z Wysokiego Zamku – klimat podobny i pomysl rowniez ciekawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...