Jest jeden ważny powód, dla którego powinniście obejrzeć serial 1983 od Netfliksa

Felieton/Seriale 30.11.2018
Jest jeden ważny powód, dla którego powinniście obejrzeć serial 1983 od Netfliksa

Jest jeden ważny powód, dla którego powinniście obejrzeć serial 1983 od Netfliksa

Najbardziej wyczekiwany rodzimy serial tego roku pojawił się dziś w serwisie Netflix. O tym, czy 1983 spełnił oczekiwania widzów, porozmawiamy za chwilę. Tymczasem sprawdźcie, jak na planie poradzili sobie Maciej Musiał, Michalina Olszańska, Robert Więckiewicz i reszta ekipy.

Opinie na temat serialu docierają do nas od kilku dni. Już wiemy, że są one skrajne. Warto jednak sprawdzić nową produkcję z przynajmniej jednego oczywistego powodu:

1983 to pierwszy polski serial Netfliksa.

Po prostu. Nie chciałabym popadać w pompatyczne banały, ale to naprawdę ważne wydarzenie dla polskiej popkultury. A przynajmniej dla jej serialowego odłamu. Oczywiście w przyszłym roku przyćmi je pojawienie się serii o Wiedźminie Geralcie, produkowanej zresztą przez także przed platformę Netflix, ale narazie cieszmy się i radujmy z 1983.

Tylko czy jest się czym cieszyć?

Przedpremierowe recenzje serialu wytykały mu sporo błędów, część widzów była zachwycona, pozostała część – rozczarowana. Niezależnie jednak od poziomu produkcji i waszej ostatecznej oceny, 1983 to produkcja, którą po prostu trzeba sprawdzić.

Czytaj także: Widzieliśmy już 1983! Jak wypadł pierwszy polski serial Netfliksa?

1983 więckiewicz

Akcja serialu 1983 rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych – teraźniejszości, czyli roku 2003, i przeszłości, czyli w tytułowym 1983. To właśnie wtedy miały miejsce zamachy bombowe, które rozpoczęły nowy rozdział historii Polski, alternatywnej w stosunku do tego, co znamy. W 2003 roku krajem rządzi partia, Polska jest liczącym się na arenie międzynarodowej graczem, wszystko kosztem sytuacji wewnątrz kraju. Władza sprawowana jest przy pomocy służb bezpieczeństwa, obywatele pańswa reżimowego poddani są stałej kontroli i inwigilacji.

W tej rzeczywistości, lepiej lub gorzej, egzystują główni bohaterowie serialu. Wśród nich Anatol Janów (Robert Więckiewicz), Kajetan Skowron (Maciej Musiał) i niejaka Ofelia (Michalina Olszańska). Każde z nich reprezentuje inną stronę intrygi, drogi prowadzą ich jednak do tego samego punktu.

Produkcje takie jak niemiecki Dark czy hiszpański Dom z papieru podniosły poprzeczkę w kategorii europejskie seriale Netfliksa. Jak w tym zestawieniu radzi sobie 1983? Przekonajcie się sami.

Serial 1983 znajdziecie w serwisie Netflix.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (1)

27 odpowiedzi na “Jest jeden ważny powód, dla którego powinniście obejrzeć serial 1983 od Netfliksa”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...