Dlaczego premiera Wichrów zimy ciągle się opóźnia? George R.R. Martin wyjaśnia, o co chodzi z powieścią

Artykuł/Książki 13.11.2018
Dlaczego premiera Wichrów zimy ciągle się opóźnia? George R.R. Martin wyjaśnia, o co chodzi z powieścią

Dlaczego premiera Wichrów zimy ciągle się opóźnia? George R.R. Martin wyjaśnia, o co chodzi z powieścią

Może i w świecie telewizyjnym jesteśmy już u progu końca Gry o tron, ale na kartach książek czeka nas jeszcze wiele przygód. A przynajmniej tak zapowiada George R.R. Martin, opowiadając o swojej książce Wichry Zimy.

W niedawnym wywiadzie dla Guardiana jeden z najbardziej znanych współczesnych pisarzy opowiadał między innymi o najnowszej noweli oraz jego pracy przy produkcjach HBO. Przy okazji z własnej inicjatywy zahaczył o jeden z najbardziej drażliwych dla niego tematów. A mianowicie, dlaczego książka, którą obiecuje od kilku lat, zajmuje mu tyle czasu.

Zmagam się z [napisaniem] jej od kilku lat. Wichry zimy to nie tyle powieść, a tuzin powieści, każda z innym protagonistą, innymi bohaterami pomocniczymi, antagonistami, sprzymierzeńcami, kochankami. Wszystko to nachodzi na siebie w bardzo skomplikowany sposób. Jest to więc bardzo, bardzo duże wyzwanie. W przeciwieństwie do Wichrów zimy, Ogień i krew była bardzo prosta. Nie, żeby była łatwa, zajęła mi w końcu lata, ale prostsza.

Taka wypowiedź niestety wskazuje, że minie zapewne jeszcze trochę czasu, a może i nawet zim, zanim w księgarniach pojawi się szósta część sagi Pieśń lodu i ognia. Jednak dotąd chyba większość fanów literatury Martina przyzwyczaiła się do dość wolnego tempa pisarza. Oraz do (chyba już wiecznego) przesuwania w czasie premiery Wichrów zimy.

Z kolei optymizmem napawają inne informacje z wywiadu.

Twórca uniwersum Gry o tron bardzo docenia w swojej pracy pisarskiej technologię oraz fanów, którzy pomagają autorowi w ukończeniu szóstej części sagi. Jak twierdzi sam George R.R. Martin, w tej chwili posiada nie tylko rozrysowane wykresy powiązań między jego licznymi bohaterami oraz tony karteczek, na których nabazgrane są wskazówki, ale także ma do pomocy Elio M Garcię Jr i Lindę Antonssen. Dwójka Szwedów to jedni z najbardziej zagorzałych fanów i jednocześnie pomocników Martina, którzy służą mu natychmiastową pomocą, jeśli ten pogubi się w meandrach własnej opowieści. Dodatkowo dzięki ogromnej popularności sagi na całym świecie w internecie rozrosła się wikia zbierająca wszystkie informacje o Westeros. Pisarz przyznał, że zdarza mu się z niej korzystać.

Jak zadeklarował sam autor:

Bywają dni, kiedy siadam rano z kubkiem kawy, zanurzam się w strony i budzę się, kiedy jest już ciemno na zewnątrz z lodowatą kawą stojącą wciąż obok mnie. Wtedy właśnie spędziłem cały dzień w Westeros.

Tymczasem jeśli chcecie przeżyć dzień w Westeros, to polska premiera Ognia i krwi odbędzie się już 20 listopada bieżącego roku.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (17)

20 odpowiedzi na “Dlaczego premiera Wichrów zimy ciągle się opóźnia? George R.R. Martin wyjaśnia, o co chodzi z powieścią”

  • Czemu?
   To nic więcej jak tylko uporządkowana wiedza o świecie książki.

   Jeśli myślisz, że każdy pisarz wymyślone uniwersum ma wyłącznie w swojej głowie to kompletnie nie znasz się na temacie. Korzystanie z notatek, zapisków, programów typu Scrivener, gdzie tworzysz mnóstwo przypisów, łączysz wątki, bohaterów w jedną spójną całość jest chlebem powszednim piszących powieści.

   A tu ktoś to robi zupełnie za friko dla Martina, z zapałem godnym pozazdroszczenia. Znając zafiksowanie fanów, na pewno jest szczegółowo, skrupulatnie i wiernie odwzorowująco treść.

 1. “Bywają dni, kiedy siadam rano z kubkiem kawy, zanurzam się w strony i budzę się, kiedy jest już ciemno na zewnątrz z lodowatą kawą stojącą wciąż obok mnie.”
  Może gdyby jednak tę kawę wypił szybciej by to szło :D

  • No to będzie tak samo, jak z Frankiem Herbertem czy Robertem Jordanem – zakończenie dopisze kto inny na podstawie szkiców/notatek/innych.

   • No właśnie jak widać z notatkami u Martina słabo…
    Mam podejrzenie że autor już nie pamięta jakie miało być zakończenie i dlatego gra na czas ;)
    Albo co gorsza zakończenie które wymyślił sobie X lat temu jest niemożliwe/głupie bo w międzyczasie niechcący napisał coś co temu przeczy.

    • Ale czym innym są szkice/notatki odnośnie kierunku rozwoju fabuły, a czym innym przygotowanie tekstu, który powinien być w 100% spójny z wszystkimi poprzednimi. Do tego pierwszego możesz pisać ogólnie co i jak, a to drugie robisz już dokładnie.

 2. Trochę to podobne do relacji Cristopher Tolkien i Encyklopedia Środziemia, którą szczerze polecam dla wszystkich dociekliwych, lubiących sobie porządkować informacje.

 3. Jakby nie angażował się w różne inne projekty to “Wichry Zimy” byłyby już dawno skończone.
  Ale nie, zamiast tego kolejne tomy Dzikich Kart, praca nad 5 prequelami Gry o Tron i serialowymi Dzikimi Kartami, jakiś nowele, Krew i Ogień…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...