Borys Szyc jako Naczelnik Państwa. Są pierwsze zdjęcia do filmu Piłsudski

News/Film 08.11.2018
Borys Szyc jako Naczelnik Państwa. Są pierwsze zdjęcia do filmu Piłsudski

Borys Szyc jako Naczelnik Państwa. Są pierwsze zdjęcia do filmu Piłsudski

Produkcje historyczne opowiadające o polskich dziejach wypadają… różnie. Gdybyśmy jednak swoje oczekiwania uzależniali od tego, jak wyglądają aktorzy wcielający się w prawdziwe postacie, to film o Piłsudskim na pewno by je wywindował.

Piłsudski to film Michała Rosy, który już w przyszłym roku pojawi się w kinach. Będzie to opowieść biograficzna o Józefie Piłsudskim, chociaż twórcy deklarują, że nie będzie to typowa biografia. Scenariusz ma opierać się o osobistą historię człowieka. W produkcji mają pojawić się relatywnie mało znane wątki z biografii tytułowego bohatera, m. in. ucieczka ze szpitala psychiatrycznego, napad na pociąg i zamachy PPS-u.

Michał Rosa ma doświadczenie w produkcjach historycznych, pracował między innymi nad serialami Bodo i Czas honoru.

Zapewne najtrudniejszą decyzją na etapie przygotowania filmu było wybranie aktora, który sportretuje Marszałka. Ostatecznie do tej roli wybrano Borysa Szyca. I nie dziwie się wcale, że wszelkie zdjęcia z planu i pierwsze przecieki dotyczące tego, jak będzie wyglądał aktor w filmie, budzą ogromne emocje. Nie będzie mu łatwo przecież odegrać przekonująco bohatera, który dzisiaj stał się już pomnikiem.

Jak opowiedzieć o Piłsudskim? To pytanie zadaliśmy sobie na początku naszej pracy. Kiedy reżyser zadzwonił do mnie z propozycją roli, przestraszyłem się, że będzie to opowieść o sędziwym, dostojnym człowieku, którym Marszałek był w latach 30. XX wieku. Tymczasem film rozpoczyna się w 1901 roku. Piłsudski jest wówczas jeszcze młody, balansuje na granicy życia i śmierci. Jest więziony w szpitalu psychiatrycznym w Petersburgu, skąd pomagają mu uciec przyjaciele. W tym momencie rozpoczyna się nasza opowieść – o wizji, marzeniu, o niepodległej Polsce. Piłsudski wierzył w nią i walczył mimo przeciwności losu, mimo że wydawało się, że nie ma żadnych szans na to, aby Polska znów znalazła się na mapie świata. – mówi o swojej roli Borys Szyc

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z planu.

Na ekranie pojawi się również Jan Marczewski (Walery Sławek), Marcin Hycnar (Witold Jodko-Narkiewicz), Józef Pawłowski (Aleksander Sulkiewicz). Z kolei Magdalena Boczarska wcieli się w Marię Piłsudską, a Maria Dębska zagra Aleksandrę Szczerbińską. Film ma trafić na ekrany kin dopiero w przyszłym roku. Trochę szkoda, że nie udało się go przygotować z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prawa autorskie zdjęć: © Fot Jaroslaw Sosinski / SF Kadr

Teksty, które musisz przeczytać:

Piłsudskiego widzicie w kinie częściej niż na lekcjach historii? Polskie filmy historyczne po prostu lubią nudę i powtarzalność

Dwa filmy w obu gra Borys Szyc, a jednym z bohaterów jest Józef Piłsudski. Brzmi jak temat wypracowania szkolnego na lekcję historii lub języka polskiego? Nie, to raczej codzienna rzeczywistość polskiego widza, który co chwila jest raczony kinem historycznym na kilka wybranych tematów. Dlaczego ten gatunek tak bardzo lubi powtarzalność?

Felieton/Film 26.09.2019

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...