Tolkien to nie tylko Władca Pierścieni. Te historie mistrza fantasy zasługują na ekranizację

Top/Seriale 29.10.2018
Tolkien to nie tylko Władca Pierścieni. Te historie mistrza fantasy zasługują na ekranizację

Tolkien to nie tylko Władca Pierścieni. Te historie mistrza fantasy zasługują na ekranizację

J.R.R. Tolkien mimo upływu lat wciąż jest jednym z najbardziej uwielbianych pisarzy fantasy. Jego Władca Pierścieni odmienił gatunek, a Tolkien ma na koncie mnóstwo innych opowieści, które aż się proszą o ekranizację.

Wciąż nie znamy szczegółów fabuły nadchodzącego serialu Amazona dziejącego się w świecie stworzonym przez J.R.R. Tolkiena. Ma to być najdroższa produkcja w historii, a w dodatku serial, który będzie dla Amazon Prime tym, czym Gra o tron dla HBO i Wiedźmin dla Netfliksa.

Fani brytyjskiego pisarza umierają z ciekawości i stale wypatrują nowych wieści na temat serialu. Amazon mógłby wziąć przykład z Netfliksa, który stale podsyca zainteresowanie Wiedźminem, poprzez nowe przecieki, pogłoski, a nawet kryzysy medialne. Z drugiej strony, trudno winić scenarzystów produkcji, że mają trudności z wyborem tła fabuły swojego serialu.

Wiadomo jedynie, że kanwą serialu potocznie nazywanego Amazon Prime Władca Pierścieni nie będą wydarzenia znane z Wojny o Pierścień. Opowieść o Frodzie i Drużynie Pierścienia to jednak tylko drobny wycinek historii Śródziemia. Świat stworzony przez Tolkiena to ogromna skarbnica pasjonujących historii, które nadają się do zekranizowania.

Najlepsze opowieści Tolkiena, które zasługują na ekranizację:

Dzieci Hurina

amazon prime serial władca pierścieni

Dzieci Hurina to prawdopodobnie najlepsza (a przy tym najlepiej ukończona) książka Tolkiena poza Władcą Pierścieni. Opowieść o klątwie Morgotha nałożonej na Hurina i jego dzieci ma formułę klasycznej, greckiej tragedii. I bez oporów może rywalizować z takimi opowieściami jak Król Edyp czy Król Lear. To niezwykle bolesna, dorosła, ale też epicka historia.

Upadek Gondolinu

amazon prime władca pierścieni tolkien

Już wkrótce wydana zostanie ostatnia książka Tolkiena (przygotowana pod redakcją jego syna, Christophera) – Fall of Gondolin. Zniszczenie Ukrytego Królestwa było jednym z najważniejszych wydarzeń I Ery Śródziemia. Opowieść o Gondolinie to też jedna z najwcześniej obmyślonych przez pisarza historii. Wbrew pozorom wiele łączy ją z wydarzeniami znanymi z Hobbita i Władcy Pierścieni (by wspomnieć tylko dziadka Elronda czy miecze należące do Bilba i Gandalfa).

Wielka wojna krasnoludów z orkami

Ostatnia bitwa wielkiej wojny krasnoludów z orkami została pokazana w pierwszej części Hobbita, ale tak fascynująca opowieść o obeldze na honorze i godnej zemście zasługuje na znacznie więcej. Kilkuletnia wojna to też doskonała okazja, by pokazać bliżej dwie najbardziej tajemnicze rasy Śródziemia. Nie wszystkie ekranizacje Władcy Pierścieni muszą zawsze opowiadać o ludziach elfach.

Przygody młodego Aragorna

amazon prime władca pierścieni

Perspektywa stworzenia produkcji, której głównym bohaterem byłby młody Aragaron, syn Arathorna przypomina niedawny spin-0ff o młodych latach Hana Solo i jego porażkę. Dlatego nie dziwi, że pojawiające się wcześniej plotki jakoby Amazon planował zekranizować właśnie ten okres historii Śródziemia niektórych zaniepokoiły. Wbrew pozorom serial o młodym Aragornie oferuje jednak sporo możliwości – pozwala lepiej poznać Elronda i historię jego rodu, a także daje możliwość wglądu w działalność Strażników. W filmach Petera Jacksona te wątki zostały całkowicie pominięte.

Ostatni Sojusz

Otwarcie świetnego filmu jest równie ważne jak jego zakończenie. Wiedzą to dobrze fani Władcy Pierścieni, którzy do dzisiaj wspominają ikoniczny początek filmu z narracją Galadrieli w tle. Tylko sama końcówka bitwy na stokach Góry Przeznaczenia została pokazana w filmie Jacksona. A przecież cała historia wykucia Pierścieni Władzy, zniszczenia Eregionu i zawiązania się Ostatniego Sojuszu brzmi jak idealna podstawa pod serial.

Narodziny i upadek Numenoru

amazon prime władca pierścieni

Akallabeth, czyli Upadek wyspy Numenor, to jedna z ulubionych opowieści fanów twórczości Tolkiena. Nie bez powodu. To właśnie Numenor jest centralnym ośrodkiem w II Erze Śródziemia. To z królestwem ludzi wiążą się opowieści o największej chwale i pysze śmiertelnych. A od tragicznej historii Akallabeth zaczyna się najważniejszy okres w całej II Erze.

Wojna z Angmarem

amazon prime serial angmar

W czasach Wojny o Pierścień Arnor, Północne Królestwo ludzi było już tylko dalekim wspomnieniem. Przyczynił się do tego przywódca Nazguli, zwany Czarnoksiężnikiem z Angmaru. To właśnie on w połowie III Ery napadł na Arnor i w trakcie krwawej wojny doprowadził do niemal całkowitej anihilacji królestwa. Niezwykle ciekawie byłoby zobaczyć w serialu niewykorzystane do tej pory przestrzenie Śródziemia, a Arnor i Angmar z pewnością się do nich zaliczają.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (19)

50 odpowiedzi na “Tolkien to nie tylko Władca Pierścieni. Te historie mistrza fantasy zasługują na ekranizację”

 1. Szkoda, że do dzisiaj nikt jeszcze nie przełożył Pana Lodowego Ogrodu na angielski.
  Myślę, że spokojnie Jarosław Grzędowicz mógłby powalczyć z Tolkienem o pierwsze miejsce.
  Co prawda nie za bardzo nadaje się dla młodszych czytelników, ale jeżeli pojawi się w wersji ang. to obstawiam, że Hollywood zainteresuje się ekranizacją.
  Pewnie jeszcze wielu fanów gatunku w Polsce może nie wiedzieć, że mamy rodaka na miarę Tolkiena, a kto wie czy nie lepszego.

 2. Silmarillion to wręcz niewyczerpywalne źródło ciekawych opowieści. Niemniej jednak trudność w ich sfilmowaniu stanowiłoby osadzenie akcji i powiązanie jej jakoś w Władcą Pierścieni czy Hobbitem – wątpię czy wiele osób przebrnęło przez historię I i II Ery Śródziemia :D Upadek Gondolinu byłby z I Ery chyba najprostszy do powiązania z losami Froda, Bilba, Gandalfa i reszty ekipy, Dzieci Hurina czy opowieść o Berenie i Luthien są dużo bardziej abstrakcyjne.

  Wg mnie jednak jeśli Amazon będzie chciał zrobić nowe filmy czy seriale z tego świata, to powinien jednak skupić się już na III Erze, ewentualnie samej końcówce II Ery – Ostatni Sojusz byłby dobrym pomysłem, bo ściśle wiąże się z historią z Władcy Pierścieni, a został tylko delikatnie wspomniany. Wojna z Angmarem to już cięższy kawałek chleba.

  • Zgadzam się, ale na podstawie powieści zebranych w Silmarilion, można nakręcić sporo świetnych seriali generalnie, więc jest co ekranizować ;)
   Oczywiście bardzo ważne jest, by za ekranizacje zabrali się Ci, co się na tym znają, a nie amatorzy, którzy spaprali ekranizację powieści “Eragon”, czy “Miecza Prawdy”.
   Pozdrawiam

 3. Najciekawsze niezekranizowane jeszcze universum to Świat Amberu (fantasy) i Hyperion (s-f). Jeśli chodzi o Tolkiena to będzie tylko odcinanie kuponów. Z jakiegoś powodu Tolkien nie mógł wydać Silmarillionu nawet po sukcesie Władcy Pierścieni. Już wtedy wydawcy wiedzieli, że to nie jest materiał na sukces wydawniczy.

 4. “serial, który będzie dla Amazon Prime tym, czym Gra o tron dla HBO i Wiedźmin dla Netfliksa”. Co to za dziwne porównanie? Gra o tron to namacalny sukces HBO, a Wiedźmin to wielka niewiadoma Netflixa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...