REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Wybierasz się na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie? Sprawdź, które książki tam zadebiutują

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie od kilku lat są jedną z najważniejszych imprez rynku wydawniczego w Polsce. Odwiedzający je goście mają szansę na spotkanie polskich i zagranicznych autorów oraz nabycie książek w promocji. Nie zabraknie także możliwości kupna różnych pozycji przed ich oficjalną premierą.

27.10.2018
10:00
międzynarodowe targi książki w krakowie
REKLAMA
REKLAMA

Zwolennicy teorii, że literatura w Polsce nie tylko nie umarła, ale ma się całkiem dobrze, właśnie dostali mnóstwo doskonałych argumentów do ręki. W dniach 25-28 października odbywają się 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Jedno z najważniejszych wydarzeń rynku wydawniczego jak co roku dostarcza odwiedzającym mnóstwo emocji, choćby dzięki wizycie takich autorów jak Szczepan Twardoch, Olga Tokarczuk, Jerzy Pilch, Jacek Hugo-Bader czy Andrzej Stasiuk i Mariusz Szczygieł.

Specjalnym gościem targów jest w tym roku Szwecja, dlatego nie zabrakło też pisarzy i pisarek z tego kraju. Wielbiciele skandynawskich kryminałów z pewnością nie mają powodów do narzekania. Podczas krakowskich targów spotkamy też córkę Astrid Lindgren - Anikę Lindgren. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie przede wszystkim stanowią doskonałą okazję do zdobycia wydawniczych premier, a czasem nawet przedpremierowych zakupów. Niektóre z dostępnych dzieł to prawdziwe literackie petardy.

międzynarodowe targi książki w krakowie class="wp-image-215216"

Nowa powieść Szczepana Twardocha to bezsprzecznie największy hit tegorocznych Targów Książki w Krakowie. Ba, kontynuacja popularnego Króla zapowiada się wręcz jako najważniejsza polska premiera tego roku! Poprzednia powieść Twardocha wywołała mnóstwo dyskusji, a nawet sprowokowała jednego z dziennikarzy do oskarżenia autora o plagiat. Nic nie wskazuje na to, by Królestwo miało w czymkolwiek ustępować Królowi. Fani Twardocha, którzy wybiorą się do Krakowa, mogą zresztą zacierać ręce z więcej niż jednego powodu. Pisarz będzie jednym z najważniejszych gości imprezy. Łowcy autografów - szykujcie się!

Oficjalna premiera: 31 października

Prace nad tą autobiografią trwały podobno aż sześć lat. Kuba Wojewódzki obiecuje podsumować w niej pierwsze pięćdziesiąt pięć lat życia. O ile znamy Wojewódzkiego, to jego książka wykpi wielu znanych celebrytów i pokaże świat show-biznesu w całej jego zgniliźnie i pustocie. Tytuł Nieautoryzowana autobiografia daje nadzieję, że Wojewódzki nie oszczędził w niej także siebie. Dziennikarz i gwiazdor telewizji TVN niejednokrotnie wzbudzał swoimi wypowiedziami ogromne kontrowersje i zaliczył kilka wpadek. Wielu fanów Wojewódzkiego z pewnością chętnie dowie się, czy ten którejś z nich żałuje.

Oficjalna premiera: 26 października

Anna Bikont, Helena Łuczywo - Jacek

międzynarodowe targi książki w krakowie class="wp-image-215642"

Jacek Kuroń to jeden z najważniejszych polskich polityków okresu PRL-u. Obecnie jego nauki i poglądy zostały przykryte przez grubą warstwę plotek, niedopowiedzeń i najzwyczajniejszych w świecie przekłamań. Wydobyć na wierzch prawdziwego Kuronia chcą autorki jego najnowszej biografii, Anna Bikont i Helena Łuczywo. Według pierwszych recenzji i zapowiedzi nie uciekają także od rozmaitych grzechów polityka. Pokazują człowieka a nie pomnik, a to zawsze pozytywna wiadomość w kontekście polskich biografii.

Oficjalna premiera: 31 października

Rafał Księżyk - Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach

międzynarodowe targi książki w krakowie class="wp-image-215624"

Każdy z nas spotkał na swojej drodze jakiegoś hipstera. W ostatnich latach pewnie nawet więcej niż jednego. Rafał Księżyk w swoim eseju stara się zgłębić powody rozprzestrzenienia się w popkulturze trzech postaw: dandysa, hipstera i mutanta. I robi to z perspektywy życia codziennego. Kim są te postaci? Co nimi powoduje, a co wyróżnia? Na wszystkie te pytania odpowiedzi ma przynieść Wywracanie kultury.

Oficjalna premiera: 24 października

Wojciech Miłoszewski - Kastor

międzynarodowe targi w krakowie class="wp-image-216500"

Coraz rzadziej o Wojciechu Miłoszewskim mówi się w kontekście jego brata, Zygmunta. Autor powieści Inwazja i scenariusza serialu Wataha zyskuje sobie z każdym rokiem większą renomę. I kto wie, może w przyszłości przeskoczy w popularności swojego sławniejszego brata. Pomóc ma mu w tym jego nowa książka, która jest przedpremierowo dostępna na Międzynarodowych Targach w Krakowie. Kastor to opowieść o Krakowie lat 90., kiedy po ulicach jeździły żuki i polonezy, a triumfy święciła guma Turbo. Komisarz Kastor Grudziński otrzymuje zgłoszenie o zaginięciu bogatego biznesmena i tym samym wpada na trop serii niewyjaśnionych zabójstw. Jak Wojtek Miłoszewski poradzi sobie w literaturze kryminalnej, z której słynie jego brat? I czy Kastor Grudziński będzie nowym Teodorem Szackim?

Oficjalna premiera: 31 października

Bob Batchelor - Stan Lee. Człowiek Marvel

międzynarodowe targi książki w krakowie class="wp-image-216644"

Historia amerykańskiego przemysłu komiksowego, ze szczególnym uwzględnieniem superbohaterów spod znaku Marvela i DC, budzi coraz większe zainteresowanie na całym świecie. W Polsce otrzymamy wkrótce drugą pozycję poświęconą tej tematyce w niewielkim odstępie czasu. W przeciwieństwie jednak do książki Reeda Tuckera Mordobicie: Wojna superbohaterów Marvel kontra DC nowa biografia od Wydawnictwa SQN poświęcona jest w całości postaci Stan Lee. Bob Batchelor stara się pokazać na czym polegał fenomen Lee i jaki wpływ miały tworzone przez niego komiksy superbohaterskie na współczesną kulturę popularną.

Oficjalna premiera: 14 listopada

Małgorzata Czyńska - Berezowska. Nagość dla wszystkich

międzynarodowe targi książki w krakowie

REKLAMA

Berezowska to kolejna książka z nowej serii biograficznej Wydawnictwa Czarne. Należy do niej choćby nominowana do Nagrody Nike książka Sendlerowa. W ukryciu. Małgorzata Czyńska zdecydowała się napisać o postaci nie mniej ciekawej (i kontrowersyjnej), co Irena Sendlerowa. Maja Berezowska była autorką śmiałych rysunków, więźniarką w Ravensbrück i czołową przedstawicielką artystycznej bohemy międzywojnia. Jej sztuka była często atakowana za obsceniczność przez prawicę, sama Berezowska nie znalazła też wielkiego szczęścia po wojnie, gdy jej rysunki były tłamszone pod butem ideologów socrealizmu.

Oficjalna premiera: 24 października

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA