REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Ku granicom wszechświata i wyobraźni. 11 seriali, które musi znać każdy fan science-fiction

Gatunek science-fiction trafił do telewizji relatywnie wcześnie, niemal na samym początku jej istnienia. Od tego czasu powstało tysiące mniej lub bardziej udanych produkcji tego rodzaju. My prezentujemy te najwyżej oceniane.

24.10.2018
17:52
najwyżej oceniane seriale science-fiction
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi najlepszych pozycji w danym gatunku można tworzyć na dwa sposoby: kierując się subiektywnym gustem lub posługując się powszechną opinią. Jak zmierzyć to drugie? Wyruszyliśmy z misją stworzenia listy 11 najlepszych seriali science-fiction, a wytyczną wspomnianej opinii była dla nas średnia ocen z największego międzynarodowego i największego polskiego agregatora informacji o treściach wideo. A więc z IMDb i z Filmwebu.

Przeczesaliśmy bazę obu serwisów, wypisując wszystkie seriale z gatunku science-fiction i wyliczając średnią ocen obu społeczności. Z listy tej następnie usunęliśmy seriale animowane (zajmiemy się nimi osobno, przy innej okazji) oraz seriale, których brakuje w bazie któregoś z serwisów. Drugi krok był konieczny – gwarantuje relatywną popularność produkcji. Gdybyśmy go pominęli, na szczycie listy znalazłby się serial Thuththiri ze Sri Lanki, który zebrał najwyższe noty na IMDB i tylko takie od… 18 osób.

TOP 11 najwyżej ocenianych seriali science-fiction.

Science-fiction – wedle pierwotnej definicji – to gatunek twórczości o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Nie występują w nim elementy nadnaturalne i paranormalne, a także przestrzega się zasad prawdopodobieństwa. Z czasem jednak gatunek ten rozbito na kilka nurtów, pod wpływem coraz liczniejszych dzieł zawierających elementy paranormalne i wręcz przeczące nauce.

Hard science-fiction stało się nowym science-fiction, a soft science-fiction może również koncentrować się na naukach bardziej filozoficzno-humanistycznych, a także zawierać elementy nieprawdopodobne, lub wręcz przeczące tej nauce. Całe szczęście, w poniższym zestawieniu coś dla siebie znajdą zarówno fani jednego, jak i drugiego.

A kto powiedział, że genialny serial ma być stary i od uznanych Mistrzów Telewizji. Liderem tego zestawienia jest świeża produkcja od bardzo młodziutkiej wytwórni. Serial opowiada o grupie młodych ludzi, żyjących w Hawkins w latach 80. Jeden z nich, Will, ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Matka chłopaka, brat i jego przyjaciele za wszelką ceną próbują odnaleźć chłopca. Niestety, to nie będzie takie proste, zwłaszcza, że udział w tym mają siły nadprzyrodzone.

Ocena: 8,7

Czarne lustro to antologia. Jej twórca kreuje historie pokazujące wpływ nowych technologii na człowieka. Każdy odcinek opowiada o innym wydarzeniu, ale wszystkie rozgrywają się w jednym uniwersum, co dopiero zdradziła ostatnia, 4. seria serialu. Początkowo Czarne lustro produkowane było przez Channel 4, ale kilka lat temu pałeczkę przejął Netflix.

Ocena: 8,65

Wyobraźcie sobie serial o przygodach Hana Solo, ale zrealizowany bez licencji na Gwiezdne wojny (więc trzeba zmienić wygląd i nazwy wszystkiego). Takie połączenie space opery z westernem, science-fiction, przygody, komedii i dramatu. Otrzymacie oryginalną i pokrytą rdzą oraz kurzem wizję przyszłości, gdzie dominującą siłą jest Przymierze trzymające łapę na wszystkim, na czym warto ją trzymać, natomiast na obrzeżach znanej galaktyki rozciąga się szara strefa, raj dla złodziejaszków, przemytników i innych przestępców. I głównego bohatera tej opowieści.

Ocena: 8,5

W bliżej nieokreślonej przyszłości świat rozwinął się pod względem technologicznym, choć wiele na ten temat tak naprawdę się nie dowiadujemy. Tytułowy Westworld to park rozrywki, stworzony na wzór Dzikiego Zachodu. Zwykli ludzie przyjeżdżają do niego, aby przeżywać ekscytujące wydarzenia – biorąc udział w pościgach i strzelaninach, ocalając piękne kobiety czy korzystając z usług prostytutek. Postaciami żyjącymi w Westworld są androidy sterowane przez cały zespół ludzi. W pewnym momencie coś jednak idzie bardzo nie tak…

Ocena: 8,5

Dark to niezwykła opowieść nie tylko o ludziach i ich relacjach, ale przede wszystkim o czasie. Pewnego dnia mały chłopak znika. Nigdzie nie ma jego śladu. To dopiero początek niesamowitej historii, która zmieni życie wielu osób. Stare rany zostaną rozgrzebane, a wspomnienia nie dadzą spokoju.

Ocena: 8,45

Sigeuneol

Zarys fabuły tego serialu brzmi dość absurdalnie. Oto bowiem mamy detektywów z przyszłości i jednego z przeszłości, którzy porozumiewają się między sobą za pomocą… krótkofalówek. I wspólnie rozwiązują kryminalne zagadki. Autorom tej produkcji udało się jednak stworzyć pełną napięcia i emocji odcinkową opowieść, która jest ubóstwiana przez miliony fanów na całym świecie.

Ocena: 8,45

Realizowany od 1995 r. remake Doktora Who cieszy się nieustanną i ogromną sympatią ze strony fanów. To pełen groteski i humoru serial o ostatnim z Władców Czasu, zamieszkującym niegdyś planetę Gallifrey. Tytułowy Doktor Who podróżuje wspólnie ze swoimi przyjaciółmi z Ziemi w czasie i przestrzeni za pomocą statku kosmicznego, jakim jest… budka policyjna TARDIS.

Ocena: 8,4

Strefa mroku

Strefa mroku była bardzo nowatorską produkcją jak na swoje czasy. To antologia opowieści, która doczekała się aż pięciu sezonów. Każda z nich stanowi samodzielną całość i skupia się na zwyczajnych ludziach, którzy znaleźli się w niecodziennych sytuacjach o nadprzyrodzonym charakterze. Nie wszystkie mają charakter science-fiction, niektórym odcinkom znacznie bliżej do fantasy czy thrillera.

Ocena: 8,4

Serial opowiada o grupie niezwiązanych ze dobą osób, które są fanami powieści graficznej The Utopia Experiments. Bohaterowie wspólnie wchodzą w posiadanie tajemniczego manuskryptu powieści graficznej, który dotąd nie został opublikowany. Komiks stanie się prawdziwym źródłem niebezpieczeństw. Fani staną się bowiem celem mrocznej organizacji o sugestywnej nazwie Sieć.

Ocena: 8,4

Mystery Science Theater 3000

Szalony naukowiec Dr Clayton Forrester i jego asystentka Frank dochodzą do wniosku, że znudzili się pracą w stacji badawczej Deep Thirteen. Porywają więc woźnego Joela i wysyłają go na orbitę jako załogę Satelity Miłości. Joel zmuszony przez okoliczności sam konstruuje sobie swoje towarzystwo: roboty Tom Servo i Crow T. Robot. Głównie do zachowania zdrowia psychicznego – jego porywacze zmuszają go bowiem do ciągłego oglądania beznadziejnych filmów.

Ocena: 8,4

REKLAMA

Opowieść podręcznej traktuje o sytuacji kobiet w niedalekiej przyszłości. Ludzkość zagrożona wyginięciem, postanowiła zrobić przewrót społeczny. Kobiety, które mogą zachodzić w ciążę są oddelegowane do domów Komendantów i ich żon, by pełnić rolę inkubatorów. Regularnie gwałcone przez mężczyzn, nie mają prawa głosu. Produkcja oparta jest o powieść Margaret Atwood, która była komentarzem do sytuacji w Stanach Zjednoczonych podczas rządów Regana, który tłumił ruchy emancypacyjne.

Ocena: 8,4

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA