REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Nie tylko Pierwszy człowiek. Poznaj filmy o innych wielkich i przełomowych dokonaniach w historii ludzkości

Pierwszy człowiek, to nie historia o początkach ludzkości, ale o wydarzeniu, które zdecydowanie było dla niej istotne. Obraz o lądowaniu na Księżycu to oczywiście nie jedyny film traktujący o przełomowych datach w naszej historii. Kto jeszcze podjął się podobnych tematów?

19.10.2018
22:10
pierwszy człowiek ryan gosling
REKLAMA
REKLAMA

Mogłoby się wydawać, że Damien Chazelle pomylił Armstrongów. Młody reżyser w swojej twórczości skupiał się do tej pory wyłącznie na filmach muzycznych i to tych dotyczących jazzu. Tym razem, to jednak nie Louis, a Neil Armstrong, pierwszy człowiek na Księżycu, stał się obiektem zainteresowania reżysera. Historyczne wydarzenie z 1969 roku zdecydowanie było wielkim krokiem dla ludzkości, a nowy film Chazelle’a jest kolejnym krokiem w jego rozpędzonej karierze i dowodem na to, że twórca nie boi się także poza muzycznej tematyki.

Świat wydał całe mnóstwo wielkich osobowości, a ich życiorysy to gotowe scenariusze filmowe. Kino nie raz brało na warsztat biografie tych, których czyny i umysły odmieniły bieg historii. Oto kilka przykładów.

Biografia wybitnego astrofizyka, którego działalność sprowadzała się głównie do badania tematu czarnych dziur i grawitacji kwantowej. Obraz Jamesa Marsha skupia się przede wszystkim na młodości Stephen Hawking. Jego walce z postępującym stwardnieniem zanikowym bocznym, które przykuło naukowca do wózka oraz jego małżeństwie wystawionym na ogromną próbę. Film zebrał pięć nominacji do Oscara, a Eddie Redmayne zwyciężył w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy.

II wojna światowa to nie tylko walka w okopach i świst przelatujących nad głową kul. Angielski matematyk i logik, Alan Turing zasłynął jako ten, który złamał kod Enigmy podczas światowego konfliktu. Warto jednak dodać, że jako pierwszym ta sztuka udała się polskim kryptologom w grudniu 1932 roku, zaś Turing w swojej pracy bazował na wcześniejszych ustaleniach naszych rodaków. W roli brytyjskiego matematyka wystąpił Benedict Cumberbatch.

The Social Network

Nie można pozostać obojętnym na fakt, że media społecznościowe wyznaczyły pewną cezurę w historii najnowszej. Ogromny wpływ Facebooka na nasze życie to także niezaprzeczalny fakt, a ojcem portalu jest nie kto inny, jak Mark Zuckerberg. To o nim i serwisie, który początkowo zrzeszał ludzi z lokalnego uniwersytetu, opowiada obraz Davida Finchera. Gorzka historia, w której pieniądz i ambicje biorą górę nad honorem i dobrym imieniem. Trzy Oscary, w tym za niesamowitą ścieżkę dźwiękową Atticusa Rossa i Trenta Reznora z Nine Inch Nails.

Piękny umysł

Rok 1947. John Nash, który zasłynie później jako matematyczny geniusz, rozpoczyna podyplomowe studia na Uniwersytecie Princeton. Pisze pracę na temat teorii gier, która podważa doktrynę Adama Smitha i tym samym awansuje społecznie, zdobywając uznanie środowiska, a także stanowisko wykładowcy. Sielanka ma jednak swój koniec w momencie, w którym Nash dostaje zlecenie wykrycia komunistycznego spisku w USA.

Jedna z najsłynniejszych Polek, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, której zawdzięczamy odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Film Marie Noelle nie tylko trzyma się faktów z życia polskiej fizyczki i chemiczki, ale stara się też przedstawić obraz kobiety, która inteligencją i wiedzą zapracowała sobie na uznanie świata nauki będącego zdominowanym przez mężczyzn.

Albert Einstein wielokrotnie trafiał na ekrany w różnego rodzaju produkcjach. W tym zestawieniu wyszczególniamy serial National Geographic, w którym narracja jest prowadzona dwutorowo. Obserwujemy niemieckiego fizyka w dojrzałym wieku (Geoffrey Rush) jako cenionego naukowca i wykładowcę, jednak fabuła ucieka też do jego studenckich czasów, a postać Einsteina jest wówczas obdarzona fizis Johnny'ego Flynna. Twórcy skupili się na przyjrzeniu się prywatnemu życiu Einsteina, pełnego romansów i wytrwałości w dążeniu do odkrywania praw, którymi rządzi się wszechświat. Położono także znaczący nacisk na zarysowanie kontekstu historycznego z przybierającą na sile ideologią faszystowską.

1492: Wyprawa do raju

Historia Krzysztofa Kolumba i jego odkrycie w szukaniu drogi do Indii są znane chyba każdemu. Tematu podjął się Ridley Scott w swoim filmie z 1992 roku, gdzie w rolę podróżnika wcielił się Gérard Depardieu. Obraz otrzymał nominację do Złotych Globów za najlepszą muzykę. Za tę odpowiadał Vangelis.

W rękach Boga

Dwóch pionierów kardiologii - Alfred Blalock (chirurg) i Vivien Thomas (technik laboratoryjny). Blalock jako pierwszy dokonał zabiegu zespolenia tętnicy podobojczykowej z tętnicą płucną. Tę metodę, która odmieniła bieg medycyny, opracował razem z Vivienem Thomasem. Na ekranie w głównych rolach wystąpili Alan Rickman i Yasiin Bey.

Darwin. Miłość i ewolucja

REKLAMA

Jego teoria wywróciła do góry nogami to, co było światopoglądową podstawą Zachodu. Boga nie ma, jest ewolucja. Historia angielskiego przyrodnika, ale i obrazoburcy, Charlesa Darwina (Paul Bettany). Uczony jest gotowy na zmierzenie się z oburzoną opinią publiczną, ale przed nimi stoi dużo większy problem. Jego żona jest bardzo religijną osobą. Ich małżeństwo może zawisnąć na włosku. Miłość czy nauka?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA