CDA.pl nie zostanie polskim Netfliksem. Serwis wpisano na listę największych pirackich stron

Felieton/Film 11.10.2018
CDA.pl nie zostanie polskim Netfliksem. Serwis wpisano na listę największych pirackich stron

CDA.pl nie zostanie polskim Netfliksem. Serwis wpisano na listę największych pirackich stron

Wydawało się, że czasy królowania w polskiej sieci nielegalnych filmów i seriali odeszły w niebyt. Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Filmowych MPAA wpisało serwis streamingowy CDA.pl na listę największych pirackich stron. Koniec marzeń o byciu polskim Netfliksem?

Ta informacja to niemałe zaskoczenie. Serwis CDA.pl od pewnego czasu kontynuował proces legalizacji treści. A przynajmniej tak twierdził w wywiadach rzecznik prasowy firmy, wskazując na pojawienie się strefy premium i zasadę bezzwłocznego usuwania nielegalnych treści po zgłoszeniu skargi przez właściwy podmiot. Jak przedstawił w swoim tekście Puls Biznesu, te ruchy nie miały jednak większego znaczenia dla MPAA. Nie w kontekście długiej listy nielegalnych filmów dostępnych na CDA.pl.

W dokumencie stowarzyszenia polski serwis wskazuje się jako największą piracką stronę w kraju, w dodatku dostępną dla użytkowników z całego świata.

CDA.pl jest dzięki temu wielokrotnie większą i popularniejszą platformą streamingową od niejednego legalnego źródła działającego w Polsce. Firma broni się przed wrzucaniem do jednego worka z torrentami i pirackimi stronami, ale wystarczy wejść na portal, by zobaczyć wiele treści o wątpliwej legalności.

CDA.pl nielegalni?

cda piracki serwis

Od zbadania prawnych podstaw działalności CDA.pl są przede wszystkim odpowiednie organy ścigania. Nie da się jednak ukryć, że portal jest jednym z ostatnich bastionów myślenia o Internecie jako skarbnicy darmowej treści.

W naszym kraju wciąż nie brakuje użytkowników, którzy z jednej strony gorąco protestują przeciwko ACTA-2, a z drugiej masowo korzystają z nielegalnych źródeł dostępu do filmów i seriali. W całej dyskusji o tym akcie prawnym często zapominano (albo próbowano zapomnieć) o tym, że w Polsce wciąż łamane jest prawo autorskie. Właśnie z powodu takich praktyk, jakie MPAA wskazuje w swoim raporcie.

Edukacja na temat piractwa internetowego oraz wejście na polski rynek legalnych serwisów VoD wyraźnie poprawiły sytuację.

Pewna część użytkowników sieci nigdy nie zmieni jednak swoich przyzwyczajeń. Uważają, że Internet to strefa wolna od jakichkolwiek opłat. Wolą godzić się na reklamy śledzące Google’a czy Facebooka niż zapłacić nawet symboliczną kwotę za uzyskane treści lub usługi. Nie mają też znaczenia odczuwane wyrzuty sumienia. Coraz częściej przenikają też do Darknetu, gdzie są wolni od tego typu problemów. Ale to nie znaczy, że nie ma ofiar takiego myślenia.

Najbardziej oszukani mogą się czuć użytkownicy strefy Premium na CDA.pl. Przez kolegów-cwaniaków, którzy woleli oglądać treści za darmo i portal, który najpierw skorzystał na okradaniu innych, a teraz sam bogaci się na sprzedaży dostępu do różnych treści. Istniejące obok siebie dwie wersje CDA.pl wyglądają naprawdę dość absurdalnie.

Aktualizacja:

Cda.pl wydało oficjalne stanowisko, które polemizuje z tezami zawartymi w artykule Pulsu Biznesu. Możecie je znaleźć tutaj.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (33)

58 odpowiedzi na “CDA.pl nie zostanie polskim Netfliksem. Serwis wpisano na listę największych pirackich stron”

 1. W Polsce, w kraju w którym kierowniczą rolę pełni ziemniaczano-buraczana elita, obowiązuje specyficzna moralność: jak mam komuś za coś dobrowolnie zapłacić to w najlepszym razie “nabijam mu kabzę” a w najgorszym razie “ktoś mnie okrada”, jak ja kradnę to: “mi się należy”, “jestem po prostu zaradny” albo “prawo jest złe, to powinno być za darmo”

  • Sporo w tym racji ale np. ja często nie jestem w stanie znaleźć czegoś co mnie interesuje w żadnej usłudze, za którą płacę i pomimo wydawania prawie 100 zł miesięcznie na różne serwisy muszę i tak wejść na cda. Takich osób też na pewno jest sporo.

   • No bez obrazy, ale jak nie mogę kupić koszuli która mi się podoba bo się wyprzedały to nie znaczy, że mogą ją komuś ukraść z szatni na siłowni

    • Argument nietrafiony. Żadne przepisy nie zabraniają oglądania treści zamieszczonych na tej stronie. Oglądając tam coś prywatnie nikt nie łamie prawa.

  • Ale kogoś boli dupa że płaci za coś co jest darmowe xD
   I jeszcze to stawianie siebie ponad “ziemniaczano-buraczaną elitę” – patrzcie jestem kurczę kimś! Płace za darmowe rzeczy więc jestem lepszy!
   swoją drogą istotne jest też to że nawet jeśli piractwo to kradzież -co wcale nie koniecznie jest prawdą – to i tak twórcy na tym nie tracą
   Bo jak moge obejrzeć cos za darmo to sobie obejrzę za darmo a jakbym miał płacić to bym po prostu tego nieobejżał
   Wiec co jest takiego złego w piractwie? Większość ludzi i tak płaci a piracą ci co by i tak nieopłacili

 2. Czym różni się Cda od amerykańskiego YouTuba? Niczym, te same regulacje prawne, tak samo jak YT i Cda kasuje zgłaszane filmy. Cda płaci w Polsce podatki, płaci polskim dystrybutorom za filmy. Może to boli amerykanów?

  Na Cda nie ma już najnowszych filmów, bo są szybko kasowane, często się z tym spotykam. Bez Cda premium ciężko o dobry film

  • Dokładnie, kiedy ktoś się weźmie za największy na świecie serwis z nielegalnymi treściami – YouTube? Nie popieram i nie korzystam z cda.pl ale co to za za zasada, ze bijemy tylko słabszych a wielkich nie ruszamy?

  • To samo tyczy się wyszukiwarek. Dlaczego nęka się jakieś małe wyszukiwarki terrentów lub pirackich plików, a nie nęka się Google’a albo Binga? W Bingu wystarczy tylko napisać “CDA” i przejść do “Wideo”, a Bing zaprowadzi nas do niemalże wyłącznie pełnometrażowych całych filmów. Podobnie Google, ale w mniejszym stopniu.

   • Bo to kwestia czyiś interesów. Jeśli agencja wyszukująca nielegalne treści zobaczy treść na danym serwisie to zgłasza im że to nielegalne i żeby usunęli (tak to działa w cda). Dodatkowo agencja nie chce czekać aż oni to zrobią i zgłaszają to najpopularniejszym wyszukiwarką żeby nie pokazywali tych stron bo są nielegalne.
    To dosyć proste… W ten sposób dbają najlepiej jak mogą o swój interes.

     • Tak, i na CDA dokładnie to się dzieje. Użytkownicy udostępniają tersci do których nie mają praw i to oni łamią prawo. Dlatego cda działa legalnie bo to nie ich serwis (oficjalnie) udostępnia te pliki. A przez to że odpowiedzialność jest zrzucona na “użytkowników” nie dało się do teraz nic z tym zrobić. Unia europejska dlatego chce wprowadzić ACTA 2.0 m.in żeby to właściciel serwisu odpowiadał za to co się w nim znajduje.

 3. A niech pozamykają te wszystkie serwisy. 99,9% nowych filmów to dno totalne. Ja osobiście zaczekam aż film będzie wyświetlany w telewizji. Do kina też rzadko chodzę, bo ryzyko jest takie, że wszystko co ciekawe w filmie zobaczyłem już w zajawce. Generalnie szkoda czasu na pierdoły.

 4. Ja tam nie widziałem nic z nowości w dobrej jakości, a w słabej to nie wiem kto ogląda. Czasy filmów rmvb z chińskich kin w internecie się skończyły.

 5. Skoro te całe MPAA ma problem z tym, że CDA jest dostępny na całym świecie, to niech CDA ograniczy się tylko do Polski. Przecież i tak prawdopodobnie większość użytkowników mieszka w Polsce, a większość zagranicznych userów poradzi sobie z blokadą regionalną.

  Być może niektórzy internauci wychodzą założenia, że przecież płacą za Internet.

  Ja chyba jestem jakiś nienormalny. Filmów prawie wcale nie oglądam, raz na kilka miesięcy. Na CDA oglądam natomiast kopie zapasowe (oficjalne) youtuberów, żeby nie wspierać monopolu Google’a/YouTube’a. A z produktów wielkich firm oglądam tylko kreskówki (mimo 32 lat na karku), a te w większości przecież lecą lub leciały na kanałach, za które płacę jako klient satelity.

  Z produktów wielkich firm to jeszcze słucham muzyki, ale ta znajduje się na oficjalnych kanałach artystów lub wydawców na YT, a ostatnio odkrywam SoundClouda.

 6. Bardzo chętnie opłacę abonament w legalnym serwisie o takiej ilości filmów w jednym miejscu. Póki co nie ma takiego więc niech amerole spadają ze swoimi roszczeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...