Już wiem, dlaczego Polacy mają tak złe zdanie o rodzimych serialach. Ślad od Polsatu to porażka

Recenzja/Seriale 19.09.2018
Nasza ocena:
Już wiem, dlaczego Polacy mają tak złe zdanie o rodzimych serialach. Ślad od Polsatu to porażka

Już wiem, dlaczego Polacy mają tak złe zdanie o rodzimych serialach. Ślad od Polsatu to porażka

No i zaczęła się jesienna ramówka stacji telewizyjnych. TVN wystartował Pułapką, a Polsat serialem Ślad. Nie oszukujmy się, żaden z nich nie zgarnąłby nagród Emmy, nawet za dobre chęci. 

Grunt to się nie nakręcać. Łatwo napalić się na jakiś tytuł, czekać, zrywać kartki z kalendarza, a następnie przeżyć wielkie rozczarowanie. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku polskich seriali. Sam bywam pełen nadziei, a przez głowę przechodzi mi „jestem pewien, że Polacy też umieją w odcinkowe produkcje”. Zawsze jednak podchodzę z pewnym dystansem, w najlepszym wypadku będę pozytywnie zaskoczony, w najgorszym – uniknę rozczarowania. Ten dystans działa trochę jak kamizelka kuloodporna, chroni mnie przed scenariuszowymi błędami, nędznym aktorstwem, brakiem pomysłu. Nie muszę chyba dodawać, że ten mój mentalny pancerz założyłem i przed seansem Śladu.

Niestety, nowa polsatowska produkcja przeszyła go na wylot. Zbyt duży kaliber.

Nie chciałbym już powtarzać pełnych dumy i odrobiny zaskoczenia frazesów, że Polacy potrafią robić seriale. Co prawda minie jeszcze trochę czasu, zanim uświadomią sobie to widzowie, ale w kraju nad Wisłą jest cała masa zdolnych aktorów, reżyserów i scenarzystów, którzy potrafią zrobić satysfakcjonującą i ambitną opowieść. Taką, z której będzie bić ta nowoczesna forma opowiadania historii. Niestety, wydaje mi się, że wszystko zależy do podejścia. I to często nie tylko twórców, a samych stacji telewizyjnych. Bo ostatnie doskonałe produkcje powstały bez udziału TVN-u, Polsatu czy TVP, tworzyły je serwisy streamingowe, kablówki, a więc takie podmioty, którym zależy nie tylko na zapełnieniu ramówki odpowiednią dozą przemocy, familijnej rozrywki, komedii i Agaty Kuleszy.

Ślad polsat

Ślad jest dziełem m.in. Okiła Khamidowa.

Ten twórca to prawdziwa legenda telewizji. Gdyby nie on, to medialno-rozrywkowy krajobraz wyglądałby zupełnie inaczej. Kiedy patrzę na jego dokonania i widzę Świat według Kiepskich, Pierwszą miłość, Dlaczego ja? i oczywiście kultowe już Trudne sprawy i Pamiętniki z wakacji, ten polsatowy twórca jawi mi się niemalże jako stwórca światów, wielki kreator opowieści, który świadomy jest jakości swoich dzieł, ale niestrudzenie buduje nowe uniwersa z paździerzu i najwyraźniej jest mu z tym dobrze.

Ślad od Polsatu nie jest tu wyjątkiem.

Serial jest niewyobrażalnie przegięty, a z drugiej strony wydaje się, jakby… familijny? Rząd powołuje specjalną jednostkę do walki z wyjątkowo groźnymi i nieuchwytnymi przestępcami. Powodem jest morderca grasujący we Wrocławiu. Żeby podbić stawkę, zwyrodnialec musi zabijać dzieci. Ale nie jedno dziecko, nie dwoje. Fabułą zaczyna się, gdy na koncie ma już 14 ofiar. Żeby było jeszcze groźniej i jeszcze bardziej przerażająco, łotr nazywany Organistą wycina dzieciom… organy wewnętrzne. Towarzyszy temu cała masa zdjęć przedstawiających jego ofiary, pojawiają się dramatyczne i wyprute z kolorów przebitki, gdy te dzieciaki bawią się niewinnie na placu zabaw, ale wiemy, że ktoś je bacznie obserwuje. Tania sensacja i granie na emocjach, którego nie powstydziłby się pewien program śledczy konkurencyjnej stacji.

Gdy już znikają brutalne obrazy, wchodzi element komediowy.

Renata Różańska (Anita Jancia) zbiera swój zespół, aby złapać przestępcę. Przypomina to trochę kompletowanie drużyny w filmach typu heist. „Skończyłam z tym”, „kiedyś byłaś najlepszym specjalistą na świecie”, „teraz mam rodzinę, nie wrócę do tego” – a my przecież wiemy, że wróci. Najpóźniej w trzecim odcinku.

Na pokładzie grupy jest też haker o złotym sercu. Trzeba było go wyciągnąć z więzienia, nad którym zresztą przejął kontrolę. Jest świetnym specjalistą, ale też bywa odrobinę ekscentryczny. Ma swoją szczęśliwą myszkę komputerową, z którą się nie rozstaje, a także koszulkę z napisem – uwaga, ostrzegam przed tym żartem – „e-leń”. Taki jest wyluzowany. Prawie kontrkultura.

Wszystkim czerstwym dowcipasom towarzyszy oczywiście muzyka, która brzmi jak z telenoweli, żeby widz, czasem się nie pomylił i rozpoznał, że właśnie ma do czynienia ze sceną niemalże familijną.

Pomijając już drętwe i źle rozpisane dialogi, byłem zaskoczony, że w opowieści o morderstwach na dzieciach, w której na stole operacyjnym podejrzany ma rozciąć świnię, nie ma problemu, żeby na ekranie epatować przemocą, ale soczyste polskie przekleństwa są cenzurowane. To tak, jakby małoletniemu widzowi wulgaryzm mógłby zepsuć życiorys, ale zupełnie spływało po nim, że ktoś szlachtuje jego równolatków.

Ta dziwna pruderia to pewnie temat na inny tekst, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że przemoc w tym serialu jest potraktowana bardzo przedmiotowo i stanowi tylko mechanizm, który ma utrzymać uwagę widza. Natomiast pamiętajcie rodzice, to nie jest serial dla najmłodszych, przemoc i kiepskie fabuły są przeznaczone jedynie dla dojrzałych i odpornych widzów.

Wszystko to składa się na wyjątkowo marny obraz.

Dostajemy serial pretekstowy, źle napisany, a do tego tak naiwny, że aż zęby bolą. Pasowałby on bardziej do lat 90., kiedy to czysta, powierzchowna akcja uchodziła w telewizji płazem. Tanie szokowanie, ciągłe podnoszenie stawki, super specjalna jednostka, która składa się z „dowcipnych” indywiduów brzmi jak żart. Żart z widza, który chce obejrzeć polski serial, siada na kanapie, liczy na przynajmniej uczciwą rozrywkę i dostaje w twarz. Nic dziwnego, że opinia o rodzimych produkcjach jest tak negatywna.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (44)

95 odpowiedzi na “Już wiem, dlaczego Polacy mają tak złe zdanie o rodzimych serialach. Ślad od Polsatu to porażka”

  • jeśli się lubi taki badziew to wybierz się pan do lekarza, na to się nie da patrzeć a co dopiero oglądać.
   Nie rozumiem dlaczego nie da się w Polsce napisać 1 dobrego scenariusza, naprawdę budżet to nie problem. Da się małym kosztem zrobić dobry film/serial.

   • kiedyś w zamierzchłych czasach wypożyczalni kaset video, razem z kumplem robiliśmy piątki video. zrzuta na 3 kasety, chleb tostowy, pieczarki,ser, pepsi. wybieraliśmy największe gnioty, filmy kat D a nawet E i od zmierzchu do świtu bawiliśmy się przednie przy tej taniej rozrywce.

    • Każdy pewnie ma jakieś serialowe “guilte pleasure” Dla mnie czymś takim jest serial “Sprawiedliwi” z TV4. Bawię się przy nim przednio i fajnie się ogląda, wiem jednak ze jest to słaby technicznie serial i czasami aktorstwo kuleje. Ale takie to po prostu jest, a Ślad chciał być czymś więcej, czymś ambitnym, czymś na poważnie a wyszło coś tragicznego. Zgadzam się w 100% z opinią recenzenta.

  • Mi tez się mega podobał – mówię o „Ślad”.. a jako miłośniczka wszelkich thrillerów i filmów/serialów kryminalnych uważam, ze wcale tak blado nie wypadamy na tle „światowych” produkcji. Barwne, charakterne postacie, ciekawe zagadki, dla mnie bomba.

 1. Ale czy autor tekstu KONRAD CHWAST ma świadomość, że jednak TVN maczał palce przy ambitnych produkcjach mianowicie wyprodukował BELFRA na zlecenie C+????

    • Oczywiście, sa gusta i guściki. Ale drugi sezon Belfra był na poziomie takim albo niższym niż Pułapka czy Ślad a po tych wszyscy jadą. Z resztą po drugim sezonie Belfra także. nie mogłem uwierzyć po 2 odcinku, że wciąz to oglądam.

     • Owszem, dużo brakuje do ideału ale jest o wiele lepiej niż to co serwuje nam główna naziemna telewizja z masą paradokumentów i disco polo oraz pseudo docu kryminałach czyinnych Wydziałach Śledczych.

  • Belfer ambitny? Z której strony? Bo jak bym nie patrzył to cienki ten serialik jak zeszyt w linie,
   16-sto kartkowy.
   Jedyny serial kryminalny który był dobry to pierwszy “pitbull”.

 2. A co to za dziwny ‘json’ w menu w footerze ? Rozumiem ze jak testowac to tylko na produkcji ? ;>

  Json: [{“title”:”Jar Jar Binks kou0144czy fatalnie. Nowy kanon Star Wars go nie oszczu0119dza”,”url”:”https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2017/02/19/jar-jar-binks-nowy-kanon/”,”img”:”https://ocs-pl.oktawave.com/v1/AUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2/splay/2017/02/jar-jar-binks-1.jpg”},{“title”:”Dziewczyny wchodzu0105 w dorosu0142ou015bu0107. A przynajmniej tak siu0119 wydaje – recenzja Spider’s Web”,”url”:”https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2017/02/13/dziewczyny-6-sezon/”,”img”:”https://ocs-pl.oktawave.com/v1/AUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2/splay/2017/02/dziewczyny-470×232.jpg”},{“title”:”Tak, to siu0119 naprawdu0119 wydarzyu0142o! TOP 7 najbardziej niezwyku0142ych muzycznych kolaboracji”,”url”:”https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2017/02/13/najlepsze-kolaboracje-muzyczne/”,”img”:”https://ocs-pl.oktawave.com/v1/AUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2/splay/2017/02/lady-gaga-metallica-470×232.jpg”}]

 3. Czy już nie ma innych aktorek tylko Kulesza? Dajcie innym się wykazać albo zaistnieć a nie tylko osoby nagradzane przez znajomków z branży wszędzie się wciskają albo są wciskane i nie mają “jaj” by odmówić.

  • z całym szacunkiem do tej aktorki, to już się trochę opatrzyła, niczym Kot czy Karolak i powinna wybierać jednak bardziej ambitne dzieła, gdzie będzie prawdziwą gwiazdą a nie osobą mającą przyciągnąć widzów do słabego produktu

 4. Nie zapominaj drogi autorze, że te produkcje polskie które byś chwalił nie będa miały poklasku ludu polskiego. Puszczane są na stacjach płatnych bo statystycznie rzecz biorąc jest tam więcej widzów oczekujących lub zdolnych zrozumieć coś więcej niż sieczkę. Dlatego wg mnie na TVN czy Polsat czyli stacjach dla ludu nigdy nie powstanie nic innego niż Klan, Na Wspólnej, Kiepscy itp.

  • To jest Fala zbrodni, tylko 15 lat później. Czasy się zmieniły, warsztat Okiła niestety nie, on pozostał na przełomie wieków. Wtedy to nie raziło, dziś wygląda żałośnie.

 5. Sporadycznie udzielam się na forach internetowych… Ale Pan piszący ten artykuł chyba powinien wrócić do szkoły Tekst zawiera masę błędów stylistycznych, gramatycznych etc… “dwa dzieci”? Chyba dwoje? I to nie jedyny “kwiatek” w tym tekście… A co do serialu? Dość specyficzny, niezbyt wysokich lotów bardzo przewidywalny…

 6. Też uważam że serial jest słaby, zadziwiająco niedopracowany. Dużo nieścisłości. Haker, który zajmuje się badaniami biochemicznymi jest już wyjątkowo grubymi nićmi szyte. Pani szefowa, która robi bardzo ważne narady, żeby przerwać tylko dlatego, że przyszła koleżanka!?

  • Przede wszystkim sposób grania jest sztuczny, wymuszony. Rozumiem, że ktoś właśnie chciał uciec od Kuleszy i Karolaka, ale zastąpił ich drewnianymi postaciami. “Szefowa” tak recytuje swoje kwestie, że zęby bolą. I nie zgodzę się, ze współcześnie nie ma dobrych seriali. Wataha, Skazane, Krew z krwi… Nie były złe.

 7. Mi ślad przypomina inny serial Okiła- Fala zbrodni. #gimbynieznajo
  Tylko, że tamtem był 15 lat temu i był ok jak na tamte czasy. A tutaj jest wszystko przeniesione żywcem. Scenariusz, “gra” aktorska, dialogi, ujęcia etc. Aż szkoda Jakusa i Bluszcza do takiego badziewia, to nie są aż tak źli aktorzy.

  • Chyba nie oglądałeś fali zbrodni, zupełnie inna liga, jedynie Jakus ratuje sytuację i się nie zmienił. Jeżeli nie zmienią aktorów albo ich gry to słabo to widzę. Szkoda bo zapowiadało się mega.

   • Zapowiadalo sie mega i takie jest.Widac wszyscy smieszni znawcy co tu sie wypowiadaja nie ogladali nigdy kryminalnych seriali, ze tak ten serial hejtuja.Nie podoba sie to nie ogladac!

 8. Marna podróbka CSI wymieszana z cechami charakteru postaci ze Sprawiedliwych (haker ewidentnie wzorowany na Bolku). Obejrzałem dwa pierwsze odcinki, ale po tekście “szłem, szłem i najszłem” jako wyjaśnienie skąd sprawca wziął broń miałem kompletnie dość. Żałosny tekst podkreślił niski poziom całego serialu, ale w sumie tego się można było spodziewać po Khamidovie. Szkoda, że przed premierą przegapiłem gdzieś, że to on jest odpowiedzialny za produkcję. Nie liczyłbym tam bardzo na udaną kontynuację Fali Zbrodni..

 9. “Pasowałby on bardziej do lat 90., kiedy to czysta, powierzchowna akcja uchodziła w telewizji płazem. ”
  Proszę cię, zobacz seriale z XXI. Pierwszy sezon Ekstradycji był majstersztykiem.

  NIE KATEGORYZUJ!!!

  proszę…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...