Nie podoba ci się, że Ciri może zagrać przedstawicielka mniejszości? To przeczytaj Wiedźmina

Felieton/Seriale 13.09.2018
Nie podoba ci się, że Ciri może zagrać przedstawicielka mniejszości? To przeczytaj Wiedźmina

Nie podoba ci się, że Ciri może zagrać przedstawicielka mniejszości? To przeczytaj Wiedźmina

Wielkie oburzenie w obozie pseudofanów Wiedźmina. Okazało się, że większość osób wypowiadających się w sieci, nie zna twórczości Sapkowskiego. 

Kiedy w piątek pojawiła się informacja, że wyciekło ogłoszenie z castingu do roli Lwiątka z Cintry, zastanawialiśmy się, czy je publikować. Po pierwsze dlatego, że może być ono nieprawdziwe. Są tam elementy, które budzą wątpliwości. Są też takie, które mogą sugerować, że jest w nim ziarno prawdy. Nie jest jednak celem tego tekstu dyskusja na temat wiarygodności przecieku. Zwłaszcza że twórcy serialu, w tym showrunnerka i szefowa firmy castingowej, nie komentują tych doniesień. Znacznie ważniejsze jest co, ta pozornie niewinna informacja wywołała.

Chyba przesadnie wierzę w siłę mediów i słowa pisanego. Jakiś czas temu popełniłem tekst, który w najprostszy możliwy sposób próbował wytłumaczyć, że w gruncie rzeczy Wiedźmin pióra Andrzeja Sapkowskiego jest dziełem wielopoziomowym, które można odczytywać w wieloraki sposób i analizować je, biorąc pod uwagę bardzo współczesne konteksty. Jednym z nich jest stosunek do wszelakich mniejszości i do inności w ogóle. Geralt jest inny niż otaczające go społeczeństwo, dotykają go szykany, niepewność, strach, nienawiść. Władających magią ludzie się zwyczajnie boją, elfy i krasnoludy są tolerowane, ale gdy przychodzi czarna godzina, społeczność rusza na nich z widłami.

Rasizm i ksenofobia to ważne tematy w książkach Sapkowskiego.

Sapkowski napisał swoje książki, potem na ich podstawie powstała gra. Przedostało się do niej wiele elementów i przesłań z powieści i opowiadań. Przedostały się również krasnoludy ze wszystkimi ich cechami charakteru. Rubasznością, wulgarnością, wadami i zaletami. Kochani przez fanów Zoltan i Yarpen to bohaterowie, których nie sposób nie lubić. Sympatyczni grubianie, którzy kilogramami wnoszą do tego świat humor, honor, a także dramat ich własnej rasy. W końcowych scenach Pani Jeziora Geralt staje w ich obronie, każe im zejść do piwnicy, a sam staje naprzeciwko tłumu, który łaknie krwi nieludzi.

Jeśli Wiedźmin Geralt nie jest w stanie przekonać hejterów, że warto opowiadać się po stronie mniejszości, to nie wiem, kto jest.

I tu dochodzimy do sedna. Dyskusja o kolorze skóry aktorki, która może wcielić się w Ciri jest dla mnie piekielnie zaskakująca. Może to naiwna natura, pozwala mi wierzyć, że ci, co najgłośniej krzyczą, mają coś do powiedzenia. Żeby przekonać się o czym mówię, wystarczy zajrzeć do dowolnego artykułu z ostatnich tygodni i poczytać komentarze.

W Wiedźminie Sapkowskiego kwestia rasy – powtórzę to jeszcze raz – jest jednym z bardziej widocznych tematów. Chodzi o rasę, ale nie o kolor skóry, bo to nie on jest jej wyznacznikiem. I tak, oczywiście, elfy, krasnoludy, niziołki, diaboły i inne stworzenia są pewnym wehikułem znaczeniowym – w opowiadanej fantastycznej historii zawarte są metafory, które komentują współczesny świat.

Wszystkie te oburzone wypowiedzi, że Ciri może zagrać czarnoskóra aktorka, są idiotyczne na dwóch poziomach. Po pierwsze wykazują całkowity brak znajomości twórczości Sapkowskiego i ducha jego powieści. Po drugie wystawiają koszmarnie złe świadectwo polskim fanom, udowadniając, że ci tkwią ciągle w latach… powiedzmy, że 80. Bo wtedy powstało pierwsze opowiadanie o wiedźminie.

A dzisiejsza rzeczywistość również wymaga komentarza.

Tym silniejszego, że książkowy Wiedźmin ma już swoje lata. Komputerowa adaptacja ruszyła w innym kierunku. Twórcy serialowego Wiedźmina będą mieli przed sobą bardzo trudne zadanie, a lista kłopotów, które mogą napotkać przy adaptacji dzieła tak mocno osadzonego w języku, jest bardzo, bardzo długa. A trzeba dodać do niej jeszcze, że twórcy serialowi powinni nadać opowieści o wiedźminie nowych znaczeń.

wiedźmin 2002 serial

Jest to nawet niezbędne, aby ten serial mógł obejrzeć fan prozy, który na wyrywki zna filozoficzne kwestie Regisa i riposty Jaskra i nie zanudzić się na śmierć. A Wiedźmin też ma już swoje lata i najwyższy czas na nową interpretację. Przecież największym zaszczytem, jaki może spotkać książkę, film czy komiks, jest właśnie ponowne, współczesne odczytanie!

I to ponowne odczytanie boli pseudofanów najbardziej.

Wyobrażają sobie, że Wiedźmin jest tak słowiański, że zawstydziłby Piasta Kołodzieja i tak polski, że swoją gablotkę powinien mieć na Giewoncie. A prawda jest taka, że obok tych wszystkich nawiązań, baśni i legend, które uznajemy za słowiańskie, proza Sapkowskiego czerpie równie wiele z innych kultur. Dość powiedzieć, że tytuł 5. tomu brzmi Pani Jeziora, a Ciri podróżuje z jednym z Rycerzy Okrągłego Stołu, natomiast król elfów nazywany jest Królem Olch! Czy w takim razie Galahada powinien grać Michael Palin, a bezpłodnego władcę fantastycznej krainy jakiś aktor zza Odry?

Wiedźmin Ciri

Każdy, kto przeczytał informację, że Ciri będzie grana przez członkinię mniejszości etnicznej i musiał użyć ściereczki, żeby otrzeć usta z piany, pewnie łapie nowe informacje, jak tonący haust powietrza. Po sieci krążą niepotwierdzone plotki, że twórcy szukają do tej roli młodej Polki. Podejrzewam, że to uspokoi nastroje, ale straty są już zauważalne. Chwilę temu showrunnerka ogłosiła, że na jakiś czas znika z Twittera, jako powód podała oczywiście pracę nad serialem, ale wspomniała również o tym, co spotyka ją w tym serwisie.

Ciekawe, czy aktorka wybrana do roli Ciri będzie dla fanów, którzy prawdopodobnie nie przeczytali żadnej książki Sapkowskiego, wystarczająco słowiańska. Byłoby szalenie złym świadectwem, dla nas, Polaków, ale też fanów prozy polskiego pisarza, gdybyśmy wytykali innym złą interpretację Wiedźmina, a sami nie wynieśli z tej literatury żadnej lekcji.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (310)

551 odpowiedzi na “Nie podoba ci się, że Ciri może zagrać przedstawicielka mniejszości? To przeczytaj Wiedźmina”

 1. Sory, ale całe to twoje bredzenie o “wielopoziomowości i wieloplatformowości” zwiastuje brak kontentu w twojej wypowiedzi.

  Czyli co, skoro w książkach jest poruszony temat rasizmu, to mamy zmienić wygląd jednej z ważniejszych postaci, bo? Bo w książkach poruszony jest temat rasizmu?

  • Wygląd postaci jest najmniej znaczący w w lekturze wiedźmina. Sapkowski nawet jakoś szczególnie nie opisywał bohaterów. Postacie były bo były, równie dobrze wszystkie mogą być czarne, kompletnie nic to nie zmienia w kontekście świata przestawionego. Można nawet sobie zrobić teorie, że świat wiedźmina posiad mnóstwo postaci o różnych kolorach skóry, co nie miało znaczenia, bo obok byli krasunludzi i elfy, które wyróżniały się znacznie bardziej. Jeśli showrunnerka sobie tak wymyśli to tak będzie. Ja zawsze postrzegałem Sapkowskiego jako autora, która uczył tolerancji i wyśmiewała postawy patriotyczne, więc tego oczekuję po serialu.

   • W miejscach etnicznie różnorodnych sie opisuje się postaci pod względem rasowym ze tak powiem. Tak robia np pisarze amerykańcy czy brytyjscy.
    W miejscach gdzie ta różnorodność nie występuje pomija sie ten aspekt. Czytałem ostatnio książkę napisaną przez obywatelkę NIgeri dziejąącą sie w Lagosie to domyślnym wyglądem bohatera był czarny i autorka nie zawracała sobie głowy by tę czarność podkreślać. Jak był biały to o innego.

    tak samo z sapkowskim – nie opisywał koloru skóry bo pisał w latach 90 w polsce i osadził akcje w lekko słowiańskim uniwersum… Domyślne wyobrażenie jego postaci jako białych było podkreślone przez okładki książek (pierwsze wydania) i gry.
    Taki kulturocentryzm ze tak powiem.

    Rozpatrywanie sprawy w kwestiach rasizmu jest raczej niewłaściwe o ile nie głupie bo chodzi po prostu o ugruntowane wyobraźnie postaci.

     • Czytałem Wiedzmina jakiś milion razy; ciągle nie mogę dojść do tego skąd to całe obradowanie nad słowiańskością. Mity arturiańskie – tak; mitologia celtycka i germańska – tak; nawiązania do bajek i mitologii niemieckich i anglosaskich wszędzie. Gdzie ta słowiańskość bo jej nie wychwytuję??

     • Takie jak: Ghul, alp, bruxa, troll, vran, silvan, nimfa, korred, doppler, goblin, driada, mula, wampir, ifryt, zeugl, graver, mantikora, Kellie czy kikimora

      Czy mówisz o tłumaczeniach nazw potworów wywodzących się z, tak czy inaczej, mitologii germańskich? Jak np. widłogon czy żagnica

      W książkach jest wbrew pozorom całkiem mało tej słowiańskości I bardziej wynika z racji operowania językiem polskim.

      Za to w grze jest tej słowiańskości o wiele, wiele więcej.

     • nie chcę mi się przeglądać Wiki – ale skoro już to zrobiłeś to mogłeś przetoczyć wsztkie a nie tylko takie które pasują do tezy. Na pewno jest tam spotkałeś :)
      A to że slowiamszczyzna wynika z operowania językiem? Chyba na tym wlasbie polegał fenomen Sapkowskiego. Na języku. Jak czytałem go pierwszy raz to język zrobił na mnie największe wrażenie. Potem już w internetowych wyczytałem że nie tylko na mnie…

     • W takim razie Sienkiewicz musi wciskać w fotel bo zabiegi stylistyczne zastosowane przez Sapkowskiego są wzięte stamtąd, czego zresztą Sapkowski nie krył nigdy.
      Archaizacja tekstu to nie słowiańskość. Tolkien też archaizował tekst we Władcy…
      Sapkowski nie krył też nigdy na jakich motywach jest oparty wiedźmin (zresztą ciężko się nie doszukać nawiązań do mitów arturianskich czy klasycznych baśni Andersena).

      A co do “słowiańskich” nazw: wszystko co mi przychodzi do głowy w tym momencie z cyklu to żyrtwa (istniejący pluskwiak), widłogon (ptak), żagnica (typ ważki). To nie są potwory istniejące w słowiańskiej kulturze.

      Jedyny potwór o rzeczywiście słowiańskiej etymologii to kościej ale nie występuje w sadze ani opowiadaniach.

      W grze ta “słowiańskość” występuje. W książce nie do końca (chyba jedyne opowiadanie gdzie można się doszukać polskich korzeni to Granica możliwości).

      Bazyliszek słowiański nie jest. Smok słowiański nie jest.

     • Hmm. Chyba właśnie chodziło o to że Sapkowski żadnej archaizacji nie robił a wręcz przeciwnie. I ZTCP to był nawet zarzut w stosunku do jego prozy.

     • Polecam wywiad rzekę pod postacią książki: Stanisław Bereś i Andrzej Sapkowski “Historia i fantastyka”

      “radosna pochędóżka” to typowy przykład sienkiewiczowskiej archaizacji tekstu :D

      Czym zresztą Sapkowski się chełpił wielokrotnie.

      To czego się ludzie czepiali to wplatywania słów jak “genetyka” bo “w średniowieczu nikt nie wiedział co to geny”. Jakby wiedźmin dział się w średniowiecznej Europie a nie w krainie na niby :D

     • Czepiali się tego że bohaterowie swiata fantasy mówili “po ludzku” wspilczesnym językiem polskim a nie genetyki. Pewnie jeszcze gdzieś mam fantastykę gdzie polemika ma ten temat była choć to był numer sprzeda lat wieluuuuu.

     • A czego ty oczekujesz po ekonomiście ( którym jest Sapkowski) zresztą jak by zaczął pisać jak Bunsch to by nikt tego nie zrozumiał z czytelników nowoczesnej fantastyki. Nie ta grupa docelowa. Mógłby równe dobrze pojechać miesznaką starosłowiańskiego i hindi… Bo to fantastyka przecież..

     • Słowianie też nie są słowiańscy. Wg prawie oświeconych naukowców nazwa Słowianie pochodzi os Slave czyli niewolnik. Tylko idioci twierdzą że od słowa czyli wspólnego dla nich niegdyś języka. Z tego pinktu widzenia masz racie. Nie ma mitologii słowiańskiej w sampkowskim bo nie ma w ogóle mitologii słowiańskiej…

     • To ciekawe, że wymieniłeś tylko te nazwy, które są po Twojej myśli :) Zgoda, świat Wiedźmina jest ogromny i nie można mu przypisywać wyłącznie cech słowiańskich. Ale nie można również zaprzeczać ich obecności. Np. taki przyjemny stworek jak “leszy” obecny w wiedźminie, to duch lasu w wierzeniach słowiańskich. A to, że krainy wiedźmińskie łączą wiele pięknych zakątków świata, to też prawda. Chociażby mocno nordycki Kovir i Poviss.

     • Leszy jest jedynie wspomniany w opowiadaniach, konkretnie w tym z Nivellenem. Coś jeszcze o czym zapomniałem? Najbardziej słowiański potwór z całego dorobku to oczywiście strzyga.

      Ale jak widzisz z tego co wymieniłem, bestiariusz Sapkowskiego opiera się głównie standardach fantasy. Powtórzę po raz trzeci – książki poza tym że są napisane po polsku to jakąś szczególną słowiańskością nie epatują. Zupełnie inaczej wygląda świat gry.

     • Acha czyli jakby sapek pisał po niemiecku to pewnie by mu Mei kampf wyszedł. Proszę cię. Dobór argumentów godzien TVP

     • Aha. Czyli fakt że wszystkie opowiadania poza dwoma są oparte na klasycznych motywach Andresenowskich, mitch arturiańskich itd., nazewnictwo zaś i użyty kanon to nic innego jak mitologia Erie to chuj. Napisane po polsku to musi być słowiańskie. Pewnikiem przez słowa jak “chędożony, dziwożona i do kroćset”
      Pozdro
      Z tym się nie da polemizować.

     • O tym że AS popełnił “Świat Króla Artura” też koledzy zapomnieli, o tym że kiedy Ciri wędrowała po światach najbliżej “naszego” świata był mityczny Galahad, też. O tym że jego świat nigdy/nigdy przeplata się z naszym gdy przechodzimy do arturiańskiej pani Jeziora – również. Tadek, napiłbym się piwa i podyskutował – ale to zostaw, przegrałeś – jak i ja – tę walkę już dawno. Jak starszyzna Elfów z Elireną :D

     • Jakby chcieć zasiąść nad tekstem sagi/opowiadań i wyłuskać elementy wywiedzione ze słowiańskiego folkloru to coś by się naturalnie znalazło. Oczywiście, jeżeliby chcieć znaleźć elementy unikalnie słowiańskie to już byłoby trudniej. Takie zjawiska jak sabatujące na wierzchołkach gór wiedźmy, utopce czy dziki gon przeplatają się w mitologiach różnorakich europejskich kultur.

      Ale, bez obaw, Twoja krytyka nie spotka się raczej z atakiem, olbrzymia grupa tych którzy tak walczą o zachowanie słowiańskiego charakteru wiedźmina będzie jak najbardziej gotowa przyznać, że te wszystkie wpływy były “ogólnoeuropejskie”

      Bo ta cała słowiańskość to tylko szyfr. Faktycznie chodzi o to, żeby postaci były BIAŁE. To jest tutaj naprawdę kluczowe.

   • Tak tak. Wygląd jest nieważny, dlatego Sapkowski tyle pisał o kasztanowych włosach Merigold (oraz jej biuście, fuj seksista) czy bladej skórze i fiołkowych oczach Yennefer. W takim razie niech Yennefer zagra Morgan Freeman, a Geralta Scarlett Johanson. Albo robimy Wiedźmina, albo luźną interpretację opartą na tym świecie.

     • Raczej małe szanse żeby znaleźć na szybko, przekopując się przez 7 książek. Ale popielate włosy, drobna trójkątna w kształcie twarz, z wąskim nosem oraz szmaragdowe oczy sugerują jasny kolor. Nie mówiąc o tym, że Cintra i Skellige to taka nasza Skandynawia.

     • Ja zawsze to odbierałem jako konkretną Irlandię, zwłaszcza z opisów wyspiarzy jak Crach (celtyckie imiona, rude włosy itd.). Jak widać każdy odbiera inaczej :)

     • Ciekawa interpretacja :)
      Jedyne zastrzeżenie miałbym do tego że w świecie Wiedźmina prawdziwa północ to Kovir. Cintra i Skellige leży na południu :D

   • Serial ma być jak najbardziej wierny powieściom, więc czarna Ciri w głowie mi się nie mieści. Jeśli chcą wprowadzać czarnoskóre postacie to niech kilka krasnoludów będzie czarnych, a nie postacie pierwszoplanowe i ogólnie znane. Lub niech wymyślą zupełnie nową.

    • Krasnoludy nie pasują jako czarnoskórzy bo jest to przystosowanie do ostrego słońca. Sztolnie Mahakanu nie słyną z wyśmienitych warunków do plażowania.

     • Krasnoludy były tylko przykładem. Chodziło mi o to, że jeśli chcą kogoś koniecznie przyczernić czy zażółcić to niech to zrobią z głową tak, by się fani nie burzyli = nie zmieniać GŁÓWNYCH i drugoplanowych postaci. Ale, ale… Jak plażowanie wiąże się z czarnoskórymi i moim komentarzem? I zawsze można powiedzieć, że przecież w Afryce też jest ostre słońce i więcej melaniny w skórze nie przeszkadza ;)

     • Skąd wiecie że chodzi o czarnoskórą? Może chodzi o azjatkę? BAME oznacza black, Asian and minority ethnic.

     • Inaczej – Jeśli chcą wprowadzać czarnoskórepostacie to niech kilka krasnoludów będzie czarnych, a nie postacie pierwszoplanowe i ogólnie znane. Lub niech wymyślą zupełnie nową.

     • Tadku, gratuluję cierpliwości w edukowaniu. Podajesz świetne argumenty, dziękuję, ale tutaj to raczej rzucanie grochem o ścianę. Na SW roi się od młodych korwinistów i bytów pokrewnych, dla nich potencjalnie “kolorowa” Ciri to dramat na miarę upadku Rzeczypospolitej :).

     • Tru. Dałem sobie spokój. Ale tak czy inaczej polecam choćby lekturę Bereś-Sapkowski “Historia a fantastyka” czy wspomnianych już wyżej “Mitów słowian” :D

      Może ktoś się skusi

  • Komentujesz chyba inny tekst. Nie pisałem o “wieloplatformowości”. A pisząc o wielu poziomach odnosiłem się do artykułu, który pisałem wcześniej, tam znajdziesz więcej informacji.

   • Nocne wyprawy PKP na drugi koniec Polski, aby spotkać się z ludźmi, których czytało się na łamach czasopism lub znało się wyłącznie z listownej korespondencji (tak tak, takiej „recznej”, nie mailowej). Wielki plecak pełen książek i konserw z mielonką. Spanie w śpiworach, po kilkanaście osób w salach lekcyjnych podstawówek. Bieganie po wyimaginowanym Brokilonie w kartonowych „zbrojach”, czy knucie intryg w Kapitule Czarodziejów, przebrani w „szaty maga” zrobionych z ciężkiej kotary. Potem prelekcja dotycząca wątków feministycznych u Sapkowskiego, by zakończyć dzień, racząc się malinowym winem własnej roboty o niezapomnianym smaku oraz całonocną burzliwą dyskusją na temat istoty magii w jego prozie.
    Tak drogi autorze wyglądały mniej więcej spotkania polskich fanów w czasach, gdy, prawdopodobnie, najbardziej zajmującymi Ciebie sprawami był pełen brzuch i czysta pielucha. Tak właśnie spędzali swoją młodość ci, których posądzasz, że nie mają nic do powiedzenia w całej sprawie i oskarżasz o brak znajomości powieści. Rozumiem również, że pogardzane przez Ciebie lata 80-te, to prehistoria, ale skoro już zobowiązujesz się do napisania artykułu w tym temacie, to warto zapoznać się z działaniami polskiego Fandomu w tamtych czasach.
    Pozostałe idiotyzmy dotyczące kolejnej interpretacji (a ileż to już ich było, że potrzebne jest „cos świeżego”?), hejtu (wszak krytyka już nie istnieje), czy wyimaginowanego rasizmu, pominę, bo sporo już napisano w tym temacie.

    • Może pora zrzucić kartonową zbroję, wyjść z Brokilonu i zdać sobie sprawę, że dla opowiedzianej historii kolor skóry aktorów grających w jej adaptacji nie ma absolutnie żadnego znaczenia? Są od tej reguły wyjątki, ale nie bardzo widzę jak opowieść o wiedźminie miałaby być jednym z nich.

     A jeżeli ma znaczenie, to może warto popatrzeć na swoje przekonania z dystansem i choćby dopuścić do siebie myśl, że ten rasizm nie jest taki wyimaginowany?

     To są pytania, które warto samemu sobie zadać. Można też się ufortyfikować na swojej pozycji, dokonać samodeklaracji: “nie jestem rasistą” i z pogardą czy lekceważeniem reagować na każdego, kto tę deklarację podważa.

     • Jack kilka spraw:
      Po pierwsze kolor ma znaczenie, choćby dla immersji widza. Spytaj EA/DICE jak im się sprzedaje drugowojenny BFV, z którego zrobili kolorowy cyrk dziwaków. “Gumowy” smok z polskiego wiedźmina też nie ma znaczenia dla historii ale wpływ na obiór ma.
      Po drugie jaki ma być cel artystyczny zmiany koloru skóry skoro nie ma wpływu na historię? Innymi słowy: po co? Żeby poprawność polityczna się zgadzała?
      Po trzecie moze ten rasizm jest wyimaginowany? 99% ludzi naprawdę nie ma nic do mniejszości i kobiet w filmach. Tylko niech zrobią dla nich oryginalne filmy i seriale, zaprojektują ciekawe postaci i historie. No ale po co się męczyć jak można zrobić crap pokroju nowego Ghost Busters albo wrzucić postać czarną zamiast białej albo zmienić jej płeć z mężczyzny na kobietę (broń boże w drugą stronę bo hurt durr rasizm i patriarchalizm).

     • Ma znaczenie i nie jest to rasizm tylko podstawowy szacunek dla dzieła i dla fandomu zgromadzonego dookoła tego dzieła. Jeżeli nie ma znaczenia, to równie dobrze w filmie wszyscy mogą być zielonoskrórymi murzynami o kwadratowych uszach.

   • Nie wiem czy jako autor tego tekstu jesteś po prostu ignorantem nie zauważając choćby tego że nie tylko Polacy mieli do tego wyboru pretensjię, a także co było głównym powodem burzy w internecie. Bo nie, nie było nim to, że ma zagrać osoba z mniejszości, lecz to, ze do castingu mają nie byc dopuszczone osoby białe ( oczywiście to nie są potwierdzone informacje lecz do tego sie odnosisz wiec o tym pisze) wobec tego nie pozostaje nic innego jak stwierdzic ignorancję autora. Bo jeśli dopuszczenie wszystkich oprócz białych nie jest rasizmem to nie wiem co jest.

  • Brak kontentu to jest w twoim komentarzu, a co? Chciałbyś żeby Ci w artykule całą sagę streścili? Najlepiej z opracowaniem może, żebyś zrozumiał. Tyle że gdybyś czytał artykuł to byś wiedział co autor sądzi o opracowaniach ;)

   • Przeczytaj książke afrykanskiego pisarza, której akcja dzieje się w afryce i znajdz tam podpowiedz że afrykanie są czarni…
    Nikt tego nie robi bo to wynika samo z siebie, podobnie jest z japonskimi pisarzami czy np. mongolskimi. Wygląd jest opisywany tylko w momęcie gdy jest “inny” o reszty “normalnych” mieszkanców.

   • Konia z rzędem temu, kto znajdzie czarnoskórą dziewczynę o popielatych włosach i szmaragdowych oczach. Bo tak Sapkowski opisał Ciri.
    Acha, Cirilla to bardzo afrykańskie imię.

   • Opis fałszywej Ciri:

    “Zaś u boku hrabiny szła właścicielka wszystkich wymienionych przed momentem imponujących tytułów. Szczupła, jasnowłosa, NIEZWYKLE BLADA, lekko zgarbiona, w długiej błękitnej sukience. W sukience, w której najwyraźniej czuła się nieswojo i źle.”

  • Dokładnie. Zreszta nikt nie ma problemu z tym, ze jest bi/homo. Problem z tym, ze być czorna co nie powinno przejść. Rozumiem, ze jak Geralt będzie ciapatym pedałem, tocautorowi tez bie będzie przeszkadzać, w końcu nowa interpretacja… Skąd sie tacy ludzie biorą…

  • Już od dawna mam wrażenie, że na tej stronie promuje się głównie lewicowe poglądy, w dodatku niepoparte żadnymi argumentami. Ot, każdy, kto chce Ciri białą, jest rasistą.

 2. Zarzuty są o to, że ewentualna nie-biała Ciri odbiega od książkowego oryginału. Bo jasne włosy jednoznacznie kojarzą się z rasą białą. I o to odejście od pierwowzoru jest cały hejt.
  Na mniejszą skalę miało to miejsce przy angażu Cavilla, że za przystojny, zbyt kwadratowy, zbyt przypakowany. Też był o to hejt.

  A tutaj, wszyscy którym takie odejście się nie podoba, są wrzucanie do jednego wora – rasiści.

  I co z tego, że książka jest głównie o prześladowaniu mniejszości? Przecież to jest rzecz oczywista, komu to trzeba tłumaczyć? Musimy dać czarną bohaterkę by widz to zauważył?

  • Podobnie czarni rycerze okrągłego stołu w Merlinie – kij z historią kij z uwarunkowaniem społecznym średniowiecza musimy wrzucić murzynów – to mnie denerwuje… Oglądałem Luthera super serial, w niczym mi kolor skóry bohatera nie przeszkadza bo mam gdzieś kolor skóry, ale oczywiście jestem rasistą …

   • Interpretacje legend arturiańskich to ciekawy przykład. Dlaczego? Bo już w średniowieczu zdarzały się różnym autorom podejmującym ten temat podobne “kwiatki”. Albo wprowadzali poprawnego politycznie Galahada, rycerza “bez skazy i zmazy”, bo kto to widział, żeby najlepszym wśród rycerzy Artura był przyprawiający mu rogi Lancelot? Niedoczekanie, to nie jest dobry wzór dla rycerstwa. Co dalej? Niejaki Sir Palomides i jego mniej znani bracia, Safir i Segwarides. Muzułmańscy Saraceni pełną gębą. A jakby sam fakt obecności muzułmanów na dworze legendarnego władcy, którego panowanie miało przypadać na jakieś 100 lat przed narodzinami Mahometa był mało kuriozalny, to jeszcze trzeba było ich nawrócić na jedyną słuszną religię. Bo takie były czasy.

    • Cicho. W Polsce mamy jednoznaczną wizję białego średniowiecza bo w filmach z lat 60 i 70 nie było czarnych :D

     Tyle właśnie z wiedzy historycznej zrobił srebrny ekran

     • A gdzie miałeś w średniowiecznej Europie czarnych? Każdy odmieniec był natychmiast zabijany. Inne zachowanie już sprawiało wrzucanie na stos posądzanie o czary itp.

     • Twoi współrozmówcy zapominają o jednej rzeczy. Emhyr (czyli cesarz Nilfgardu i ojciec Ciri) jest w książkach wzorowany na kulturze greckiej, rzymskiej lub arabskiej.
      Samo imię Prawdopodobnie wywodzi się do Emir czyli wladcow perskich i arabskich. Corilla więc była pół krwi arabskiej. Do tego miała w swoich żyłach krew elfów którzy też niekoniecznie musieli być śnieżnobiali. Cirilla o ciemniejszej skórze nie jest więc niczym dziwnym i zaskakującym no ale przecież HurR słowianie DURR

     • Ja bym kompletnie nie łączył wiedźmińskiej alletopii z realną geografią :)
      Zresztą dla mnie bardziej od tego czy Ciri będzie biała, czarna czy fioletowa, interesuje jak przedstawią świat, jaka będzie reinterpretacja i wreszcie ile wezmą z materiału źródłowego. I jak to wszystko wyjdzie. W większości adaptacji książek główni bohaterowie nie wyglądają tak jak wyobrażenia czytelników (żeby daleko nie szukać – choćby Harry Potter).

 3. Następny wpis przesiąknięty lewacką ideologią, poprawnością polityczną.
  Jak można mieć pretensję, że fani się oburzyli, jeżeli zmienia się ich ulubione dzieło? No proszę – w imię poprawności politycznej i rasizmu wobec białych trzeba piętnować normalnych fanów?

  Nie wiem co się na tym portalu odwala, ale z tygodnia na tydzień mam coraz mniejszą ochotę was odwiedzać.
  Albo sponsorowane artykuły pisane na zamówienie, albo pouczanie kogoś o nietolerancji i wciskanie mu rasizmu (ciekawe czy też ktoś sypnął za to pieniążki).
  Najlepsze jest to drodzy redaktorzy, że swoimi wpisami sami pokazujecie jak cholernie jesteście nietolerancyjni i… rasistowscy.

   • Również przeczytałem. I uważam, że jest zwyczajnie ignorancki i chamski. Czytałem sagę. Nie mam absolutnie nic przeciwko ludziom o innym kolorze skóry niż mój. Mam natomiast zwykłe obiekcje, że zmienia się kolor skóry jednej z głównych postaci całej sagi, bo tego wymaga poprawność polityczna.

    Po za tym, no ja PIE*****. Ciri zmieniać dla poprawności politycznej? Dziewczyna w sadze Sapkowskiego ma mocno zarysowaną orientację biseksualną. Jej młodzieńczy romans z Mistle. Czy ja mam coś przeciwko gdy pokażą to w serialu? Ależ absolutnie! Bo to są FAKTY wzięte żywcem z książek. I co, jestem nietolerancyjnym głąbem nie czytającym książek bo oczekuję wiernego odwzorowania świata stworzonego przez Sapkowskiego?

   • Tolerancja i polityczna poprawność to dwie różne rzeczy. Akurat lewica mi nie przeszkadza ale teksty takie jak ten artykuł już tak, bo są politycznie poprawne i po prostu bzdurne!

 4. Myślę, że kolor skóry Ciri będzie najmniejszym problemem. Problem z wiedzminem netflixa jak dla mnie jest taki, że każdy we wlasnej głowie go wyreżyserował a każde odstepstwo od wlasnej wyobraźni jest profanacją.

  Dodatkowo ja nie pamietam antypatriotycznych treści w wiedzminie. (antywojenne i owszem).

 5. Po przeczytaniu tego artykułu mam wrażenie że to ty wyrażasz się na temat o którym nie masz bladego pojecia do tego Ciri w książce do której nawiązałeś miała jasną skórę a fani chcieliby obejrzeć coś co nie odbiega co jest zrobione na podstawie książki a nie znowu jakąś katastrofę pokroju death note gdzie jeden z głównych bochaterów(który był azjatą a nie ciemnoskórym) został przedstawiony inaczej bo tolerancja czy coś. W wiedźmine występuje wiele postaci które mogły być czarnoskóre lub które można tak by było przedstawić a nie postać której opisy jasnej skóry, popielatych włosów i szmaragdowych oczu czytało się przez całą sagę która po tylu latach jest do dzisiaj jednym z chętniej czytanych tytułów

  • Jak już ktoś ma być innego koloru skóry niż biały to ja proponuję czarodziejki, one zawsze majstrowały przy swoim wyglądzie, kto wie, może któraś akurat chciała być czarna, czerwona albo żółta…

 6. Ja ci autorze postawie jeden istotny problem do rozpatrzenia i szczerze mi mozesz odpowiedzieć. Czemu jak poruszany jest watek mniejszosci i w ogole to zawsze wala do roli czarna osobe? Teraz slyszalem ze moze gosciu z balck panter co gral zlola bedzie uwaga…nowym supermanem. USA ma klapki na oczach i widzi wszystko czarno-biale. Czemu nie jakis azjata, mongoł, rdzenny amerykanin, Irakijczyk czy cos. Zawsze kurde czarny. Jak by ciri byla corka ksiecia chinskiego czy cos to spoko. Indie takze, Izrael i polwysep arabski oks, ale czemu afryka sie pcha do europy niby ?

 7. Po co te polityczne grzecznosci? Gra stworzona przez Redów została zinterpretowana w świetny sposób, oddając patrzenie na świat Wiedźmina 90% czytelników. Dlatego gra odniosła ogromny sukces. Sapkowski oczywiście skrytykował to, bo wiadomo że chodziło o pieniądze. Teraz on jest przy tworzeniu filmu i na pewno zrobi wszystko, żeby nie było to podobne do gry. A to jest błędem. Jego zawiść może doprowadzić do katastrofy. Uważam że cd project powinno uczestniczyć w tworzeniu serialu. Tu nie może być żadnych kompromisów. Czy ktoś się zastanawiał grając w grę dlaczego Ciri jest biała, a nie czarna? Nie! I w filmie powinno to być tak samo. Serial będzie poddany największej możliwej krytyce. I z tego powodu twórcy muszą wybierać bezpieczne rozwiązania gdzie tylko mogą. A czarna ciri, albo Azjatka byłaby pierwszym ogromnym strzałem w kolano. Serial nie może być kogoś odmienna, nową interpretacją książki. Tu nie ma miejsca na błędy. Tu musi być wszystko perfekcyjnie dopracowane. Temat zamknięty. Nie ma poprawności politycznej i nie może jej tu być i koniec.

 8. Jeśli Ciri będzie czarnoskóra, jako córka rasistowskiego, ksenofobicznego ojca. To równie dobrze możemy zrobić film o Czarnoskórym Hitlerze w mycce ;-)

  • A może elfy jako mniejszość będą czarne, a Ciri z domieszką Elfiej krwii będzie mulatką? Nie wpadło się na to? Elfy też nie mogą być czarne, bo w średniowieczu Panie…. oh, wait!

 9. Właściwie inaczej – chcecie to sprzedać? Róbcie jak Redsi, chcecie klapę, zróbcie jak autorzy ostatnich Fantastic 4. Wykończycie się budżetowo i naturalna selekcja zadziała ;-)

 10. Gdybyś chodź trochę zainteresował się tematem, to wiedzialbyś, że w wątku na reddicie zdecydowana większość (po wszystkich postach, które przeczytałem szacuje, że 99%) nie chce “czarnej” Ciri, i większość tych osób jest z poza polski. Co wiecej nawet sami czarni i Azjaci piszą wprost, że Ciri musi być biała, bo tak jest w kanonie, i w grach. Dlatego wbij sobie Ty lewacki oszołomie do głowy, że tutaj nie chodzi o rasizm, a o zgodność z faktami, bo tak jak ludzie nie chcą widzieć czarnej Ciri, tak ja bym nie chciał widzieć białego aktora w filmie o Michaelu Jordanie, czy o Nelsonie Mandeli, rozumiesz to? Przestań wykorzystywać byle pretekst, żeby przepchnąć swoje lewackie poglądy, i udawać mądrego, bo tak naprawdę wyszedłeś na zwyczajnego wojującego ignoranta pokroju SJW (Social Justice Warrior), i sie tylko zbłazniłeś.

  • A co tu niby jest do rozumienia? Ot, kolejny lewacki oszołom forsuje swoją wizję świata, używając do tego z d..y argumentów. Czytałem sagę, o wiedźminie wielokrotnie, i owszem – wątek rasizmu jest tam poruszany, na dodatek z obu stron o czym autor tych lewackich wypocin zdaje się zapominać.
   Nie mniej nie jest to podstawą do zmiany płci/koloru skóry /orientacji seksualnej bohaterów sagi.
   Co do rasizmu, to autor zapewne przebywał za granicą tylko w ramach sponsorowanych wycieczek. Bo tak się składa że rasizm jest najbardziej powszechny właśnie wśród innych grup etnicznych. Najmniej to widać w krajach latynoskich, największymi rasistami są czarnoskórzy – w tym mieszkańcy Afryki (mało tego, w wielu krajach Afrykańskich wciąż panuje niewolnictwo – i to czarni są niewoleni przez czarnych) po nich azjaci( pomieszkajcie trochę w Chinach lub Japonii) i kraje bliskiego wschodu – ty rasizm mniej dotyka białych, zaś czarnoskórzy są wciąż obywatelami drugiej kategorii.

   To co robią lewackie oszołomy i wszelkiej maści SJW przypomina mi Stalinowskie czystki – wybić wszystkich nieprawomyślnych, tylko że potem okazało się że wybiton najbardziej wartościowy i najlepiej wykształcony element społeczeństwa, co okazało się katastrofą w nadchodzącej wojnie.

   A co do czarnych jeszcze: zamiast krzyczeć że im się wszystko należy i strzelać do siebie, niech zrobią to co azjaci i hindusi :zaczną się kształcić i ciężko pracować to osiągną sukces.

   Tyle że wszelkim lewackim oszołomom podoba się podejście czarnych: lewacy od zawsze uważają że im się wszystko należy za sam fakt że się urodzili, chcą łatwego życia w luksusie – oczywiście na czyjś koszt, i są bardzo zdziwieni i rozgoryczeni że po ukończeniu gwnder studies siedzą na zasiłku zamiast dostać fuchę prezesa w JP Morgan .

    • A szkoda. W tym wypadku “lewak” jest jedynie pejoratywnym określeniem lewicowej ideologi i przyglądając się bliżej przedmówcy mogę stwierdzić z całą pewnością, że przywołana przez niego ideologia jest w znaczeniu światowym, co w znaczący sposób zmienia kontekst. Rozumiem jednak, że przywołane przez niego argumenty były tak miażdżące, że postanowiłeś uciec się do strategii polegającej na “nie ważne są argumenty ale fakt że użyłeś słowa lewak więcej niż raz, powoduje że nie będę się z Tobą wdawał w dyskusję”

  • Ja zrozumiałem facet poprawność polityczną i obsadzanie kolorowych w rolach wyłącznie dla białych stawia na piedestał. Wobec tego Hitlera powinni grać czarni. Czemu tego nie zrobią? A zawodnika z NBA zawsze powinien grać biały. Widzisz tu nonsens?

 11. Drogi autorze przytoczę to cytat mistrza Pratchett.
  “Rasizm na Dysku nie stanowił problemu, ponieważ – przy wszystkich trollach, krasnoludach i innych – gatunkizm był o wiele ciekawszy. Biali i czarni żyli w doskonalej zgodzie i wspólnie prześladowali zielonych.”
  Nie widzę powodu dla którego koniecznie trzeba zmienić kolor skóry Ciri z bladego na czarny. Jest wystarczająco dużo ksenofobii w kierunku Elfów czy krasnoludów.. Zresztą bardziej chodzi o to iż w ogłoszeniu castingowym jest czarno na białym powiedziane każda osoba tylko nie biała. I to jest w właśnie rasizm. Więc szukając rasisty spójrz w lustro.

 12. Naprawdę ? Takie wypociny napisać tylko po to żeby w komentarzach był ogień ? Autorze tego tekstu naprawdę jesteś podczlowiekiem. Mieszasz z błotem własny naród, ludzi którzy kochają te opowieści i przez lata układało sobie wyobrażenie tego świata. Zasłaniają się wielopoziomowościa itp. Ale to tylko mrzonki jeżeli nie rozumiesz że w tych zarzutach nie chodzi o kolor skóry ty ty debilu jeden nie znasz kompletnie tych książek.
  A przez takie łajzy jak ty dziennikarze są dziś uważani za hmmm tu sobie sam dopisz bo jeżeli chodzi o obrażanie ludzi i szkalowanie ich ty jesteś mistrzem.

 13. Momencik, ale Ciri nie była czystej krwi człowiekiem, kilkukrotnie w sadze jest mowa o tym, że to widać. Jestem jak najbardziej zdania że może ja zagrać dziewczyna o egzotycznej urodzie, o ile całość będzie się kleiła.

 14. Czytałam wszystkie książki nie raz. Po opisie Ciri która ma szmaragdowy oczy i popielate włosy jako mała dziewczynka trudno mi wyobrazić sobie nie białą osobę. Może jestem rasistką?! W książce Sapkowskiego nie trudno nie zobaczyć rasizmu i może dlatego jest to dzieło które w ‘tych’ czasach jest nie poprawne politycznie. Moje pytanie: i kogo to obchodzi? Książka jest książką i nie powinno się zmieniać zbyt wiele. A w szczególności nie głównych postaci. Takie jest moje zdanie. I trudno mi się czyta jak ktoś oskarża mnie o rasizm i o to że jestem pseudo fanem. I nie sądzę że tylko Polacy mają z tym problem. Nie mieszkam w Polsce i wiele osób mówi że ten pomysł jest po prostu głupi.

 15. Ton eseju jak zwykle taki sam – nie znacie się fani, Wiedźmin poruszał temat rasizmu, nie umiecie czytać ze zrozumieniem albo w ogóle nie czytaliście książek. Sapkowski zawarł problem rasizmu na rasach występujących w książce i nie trzeba być geniszem, żeby to dostrzec. W grach potrafili ten motyw odpowiednio przenieść więc czemu netflix nie zrobi tego w podobny sposób? Uważa swoich widzów za skończonych idiotów, ktorym trzeba pokazać “patrzcie ta postać jest innego koloru, JEST INNA”, autorom serialu brakuje warsztatu czy po prostu ilość niebiałych postaci musi się zgadzać bo poprawność polityczna? No ale oczywiście kto się nie zgadza jest a) rasistą b) niewyedukowany c) za głupi, żeby zrozumieć, że przecież takie jest przesłanie książek. Trzeba też koniecznie dodać filozoficzną sentencję “co to mówi o nas, jako polakach?” Kij w to, że fani na całym świecie są przeciwni, trzeba uderzyć w kompleks niższości. Brawo autorze, wszystkie punkty zaliczone.

 16. Co za paranoja. Teraz wszystko mozna podczepic pod rasizm i ksenofobie. Wystarczy, ze mam swoje wyobrazenie o Ciri i nie jestem zadowolony z faktu mieszania na sile, zeby zrobic ze mnie rasiste. To moze jeszcze doczepcie mi faszyzm? Czekam na film o Hitlerze gdzie glowna role bedzie gral Morgan Freeman, swoja droga wspanialy aktor.

 17. Po pierwsze jeżeli Ciri nie miałaby być rasy czysto kaukaskiej (o co wcale nie trudno, większość nas ma domieszki w swoich genach) to wszelkie naleciałości innej rady musiałyby pochodzić od strony rodziny Pavety. W dodatku w 8-9 pokoleniu, należy też pamiętać, że władcy Cintry w większości pochodzili z rodów Skelige, które u Sapkowskiego możemy utożsamiać z Normami. Wracając do Ciri… Jeżeli Stara Krew miałaby być fizycznie widoczna u Ciri, to niesie to za sobą kilka koniecznych decyzji. Elfy muszą pochodzić z tej samej rasy co przodkini Ciri. Jeżeli zostanie ukazana gdzieś Falka, również będzie musiała nawet w niż Ciri prezentować swoje korzenie wyglądem, była wszak w 1/4 elfem. I tutaj pytanie jak zareagują ludzie z danej mniejszości na informacje, że Falka była psychopatyczną rzeźniczką z powodu posiadania w sobie 1/4 krwi elfiej?

  No chyba, że domieszka rasowa miałaby brać się od Emhyra…
  Rzeźnika Cintry i Faceta zafiksowanego na spłodzenia dziedzica z własną córką… Powodzenia z tłumaczenia się z tego…

 18. Problem polega nie na tym, że dopuszczają kobiety inne rasowo do castingu. Problem wg mnie jest w tym, że to MUSI być kobieta inna niż biała. Według mnie to jest właśnie rasizm. Rasizmem tych czasów jest to, że można zrobić film bez białych i to jest normalne, a film gdzie są tylko biali i nie ma “kolorowych” to film rasistowski, więc producenci na siłę wrzucają innych rasowo. Rozumiem, gdyby Ciri była z Zerikanii. Wtedy (w moim przekonaniu) można to jeszcze jako tako wytłumaczyć, bo gorące klimaty można w pewnym sensie porównać do np. Afrykańskich terenów. Ale ona jest z Cintry i jak powiedział xyz jasne włosy kojarzą się z rasą białą.

 19. Drogi Panie „pseudoredkatorze”, leżeli już Pan używa erystycznych sformułowań wobec ludzi, którzy nie zgadzają się aby Ciri była z mniejszości etnicznej, to może od nazwijmy ich od razu „nazistami”?

  Nie sugeruje, że nie czytał Pan Wiedźmina, natomiast sugeruje, że nie zastanowił się Pan nawet przez chwilę jakie konsekwencje rodzi taki stan rzeczy.

  A więc pomyślmy trochę:

  Paveta, jako matka, będzie z mniejszości etnicznej. Jak to będzie się miało do geograficznego położenia Cintry, której władcy byli dziedzicami Skellige. Podpowiem: Typowa nordycka społeczność z Jarlami na czele).

  Jeżeli Emhyr będzie z mniejszości, to już bardziej pasuje. Ale zastanówmy się w jakim świetle ukaże to właśnie te mniejszości, dokonującej rzeź Cintry czy późniejsze dążenie Emhyra do poślubienia własnej córki.

  U Sapkowskiego, mniejszościami etnicznymi były krasnoludy, elfy itp. Nie ma potrzeby aby wprowadzać poprawność polityczną to książki ukazującej właśnie rasizm.

  W tym sprzeciwie, jest może inna motywacja, niż widać ją na pierwszy rzut oka. Nie wpisuj się w Pan w trend jednoznacznego oceniania ludzi, bo to właśnie tak działają rasiści.

 20. Mnie ogółem boli, kiedy są historie osadzone w jakimś głębokim średniowieczu i czarnoskórych tam wciskają na siłę.
  Teoretycznie Wiedźmin jest osadzony w zupełnie innym świecie i można różnie to interpretować, jednak jakiś niesmak pozostaje, kiedy do swiata wyglądającego średniowiecznie wciska się poprawność polityczną.
  W pozostałych sytuacjach angażowanie ludzi o różnorodnej urodzie mi absolutnie nie przeszkadza.

 21. Czytając książki o Wiedźminie nie napotkałem tam ciemnoskórej Ciri. Czy dla poprawności politycznej mamy ulegać i dopasowywać wszystko do multikulti? A może Geralta powinien zagrać hindus? A Yennefer skośnooka chinka? Popłyńmy w te opary absurdu i zniszczmy wszystko tylko po to, by jakaś mniejszość poczuła się połechtana. A może niech oni nakręcą sobie swoją (kolorową) adaptacje i porównamy, która lepsza?

 22. Niech pokolorują wszystkich w kolorach tęczy, a tytułowy Wiedźmin najlepiej niech będzie gejem. . . .
  Proponuję nie przejmować się debilami którzy są twórcami pilitykierskimi pacującymi na zlecenie sponsorów . . .
  Styl filmów amerykańskich i nie tylko oparty jest na prostej zasadzie; weź białgo/białą, czarnego/czarną, jednego geja, dwie lezby, zoofila, pedofila najlepiej księdza wynieszaj to z kilkoma dialogami, szarpaniną, pościgami i masz poprawny film akcji.
  Teraz agresywna akcja promocyjna która często jest równie kosztowna co produkcja filmu i sukces gotowy.?.?.? A … dla twórcy tych debilnych wypocin proponuję; zmień sobie psychiatrę bo ten ” rżnie Cię na całego “. I więcej ruchu, sportu to dobrze robi na kondycje fizyczną, poprawia zdrowie i odporność organizmu – bo z tą Twoją głową, to wiesz , z tym to juź nic się nie da zrobić. No chyba że cód …

 23. Czarnoskora Cirilla… Jaja sb robice… A te bujdy o rasizmie i nie znajomości lektury wsadzcie sb tam gdzie słoneczko nie dociera ;)

 24. Czyli skoro wygląd nie ma znaczenia to Geralta też nie trzeba charakteryzować? Nie musi miec białych włosów, oczu z pionowymi źrenicami?

 25. God job missing the point. Artykuł zbyteczny, nastawiony na kręcenie gównoburz, jeżeli autor naprawdę wierzy w to, co pisze, to jest idiotą.

 26. Twórca artykułu na siłę próbuje zrobić z Polaków rasistów. Tak jestem osobą której nie podobał się informacja o catingu i ma to związek z rasizmem. Ale STOP nie rasizmem Polaków tylko rasizmem przeciwko białym. Gdyby poszło ogłaszenie że jest casting bez informacji kolorze skóry i wybrali by kogoś czarnoskórego lub żółto i wtedy było by oburzenie to zgodziłbym się że piszą to raśiści. Ale ogłoszenie jawnie dyskryminowało białych bo ktoś wymyślił sobie poprawność polityczną kosztem białych. Kiedy świat zrozumie że nie można ciągle przepraszać za historię i na siłę promować inność. Niech wygrywa lepszy – aktorka która będzie najbardziej pasowała do roli niezależnie od koloru skóry.

  • Bo mowili na nich “czarni”. Pal licho ze o kolor zbroi chodzilo :-). Czarni tez pewnie zlym okresleniem jest, bo poprawnie to afro rycerze czy cos z tym przedrostkiem.

 27. Ale bzdury. Kontrując niezadowlonie uzywa sie oskarżeń o rasizm i dyskusja zamknieta – takie to czasy; gdzies w tle przebrzmiewa hymn o tym ze ze plec to konstrukt spoleczny. Za rozwoj i postep ku chwale “naszej” wizji swiata!

 28. Trzeba było jednak nie czekać, bo opublikowaliście tekst mocno za późno, kiedy już wiele wskazuje, że to była ściema.

  I właściwie można by tu zakończyć dyskusję, gdyby nie to, że Spider Web postanowił stanąć po stronie tych, którzy #MająRację, więc uważają, że mogą pouczać innych.

  Nie, to nie jest tak, że przeciw innemu niż biały kolorowi skóry protestowali ci, którzy Wiedźmina nie czytali. Czytali, ale wyrobili sobie inny obraz tej powieści. Pewnie dlatego, że zwrócili uwagę na inne detale. Na przykład ucieszyli się ze swojsko brzmiących nazw i imion, tudzież elementów krajobrazu, bajek itp. itd. I trudno się dziwić, że się ucieszyli i że tak się nimi przejęli (ja zresztą też), bo w czasach gdy Sapkowski pisał swoje opowiadania i powieści fantasy była tak totalnie zdominowana przez kulturę anglosaską, że odejście od niej stanowiło wydarzenie niebywałe.

  I teraz ciekawostka – to, co obrońcy “tolerancji” tak bardzo starają się minimalizować stanowiło jedną z przyczyn wybuchu popularności Wiedźmina nie tylko w Polsce, ale np. i w Rosji i na Ukrainie, w Czechach itp. itd. Bo tam też dostrzeżono ową oryginalną swojskość na tle tysięcy identycznych krajobrazów anglosaskiej fantasy.

  Ba! Wśród krytyków nie-białej Ciri znajdują się też mieszkańcy zachodu, w tym nie-biali. I też piszą o tym, że właśnie między innymi to ich kręci w świecie Wiedźmina, że jest, także pod względem ras bohaterów, inny niż reszta fantasy. Egzotyczny na tle tego, co w fantasy dominuje, a także egzotyczny dla nich osobiście. Więc pewnie oni też tkwią w latach 80?

  A Wy to chcecie wywalić, wyciszyć, udać, że tego nie ma, w imię bardzo kiepsko rozumianego postępu.

  I na koniec wisienka na torcie, panie autorze “Wy nie czytaliście Wiedźmina, a ja tak”. Całą tę sprawę ze “słowiańskim białym światem wiedźmina” można roztrzaskać w pył przypomnieniem, że ludzie są w owym świecie gościem. Że przybyli tam z innego (naszego) równoległego świata. Czy sprowadzano jedną białą rasę, a może jak leci? Czy raczej wymieszaną, tak, że nie ma znaczenia kto gdzie i skąd pochodzi geograficznie, bo ludzie nie rozwijali się na tym świecie, nie ewoluowali w nim. Nasze podziały nie mają tam znaczenia.

  No, ale żeby sięgnąć po taki argument, trzeba by wszystkie te powieści przeczytać, prawda? Czytał Pan cały cykl, autorze?

 29. Cóż to za bełkot. Nie wstyd Ci chłopcze? Tekst jest tak absurdalny że z pewnością sam nie wierzysz w to co piszesz. Możesz zarzucić że nie uzasadniam wypowiedzi ale czułbym bezgraniczne zażenowanie musząc tłumaczyć takie oczywistości. Nie brnijcie jeszcze bardziej w to bagno lewackiej poprawności politycznej bo w założeniu to miał być portal technologiczny a nie propagandowy.

 30. „Byłoby szalenie złym świadectwem, dla nas, Polaków, ale też fanów prozy polskiego pisarza, gdybyśmy wytykali innym złą interpretację Wiedźmina, a sami nie wynieśli z tej literatury żadnej lekcji.”
  Dlaczego piszesz o złej lub jak rozumiem dobrej interpretacji zawartości opowiadań?

  Skoro wywołujesz do tablicy „tolerancję” to wypada pisać o innej wizji podejścia do tematu a nie o ZŁEJ interpretacji.. bo się robi mało wiarygodnie.

 31. To sie nazywa artykuł? Autor ani jednego konkretu broniącego swojej tezy nie podał. Że Sapkowski napisał książkę skupiająca się też na rasiźmie ma usprawiedliwić kolorowanie znanych postaci? Co za brednie. I ten argument o współczesnej wersji… może jeszcze Jaskra zrobić trans geja? Nie można narzekać na fanów jeżeli majstruje przy ich ulubionych postaciach. Jeżeli autor chcę wrzucić “progresywne” 5 groszy, niech SAM stworzy wiarygodną postać.

 32. autorze, Twój tekst przepełniony jest obrzydliwą ilością nienawiści i nietolerancji w kierunku ludzi, którzy inaczej niż Ty odbierają tak prozę Sapkowskiego, co również filozofię przekucia jej w serial.

  Naśmiewasz się z nich, wytykasz palcem, robisz dokładnie to, co robi dziki tłum z wiedźminami i krasnoludami w tym cyklu.

  Więcej toleracji bo naprawdę niczym nie różnisz się od zwykłych ksenofobów, rasistów itp. tyle, że jesteś po drugiej tak samo ślepej stronie barykady.

  Swoją droga popieram stwierdzenie, że krzywda nie stała by się nikomu, jak by Ciri była innej rasy. aczkolwiek nie jestem pewien, czy to ma jakikolwiek sens. przecież nie będą jej w serialu prześladować za kolor skóry.
  Idąc dalej tym tropem myślenia, za 20 lat podczas kolejnego “przepisywania powieści” może ktoś zechce z Geralta zrobić transgenderową babkę, żeby uwypuklić problemy na świecie. Spoko, ale czy oby napewno książki nie stają się w ten sposób tylko tłem zamiast osią?
  może pozwólmy, żeby każdy odczytał z Sapkowskiego to co tam było ukryte, a przecież to jest to samo, co chciałby autor wcisnąć wymieszaniem rasowym aktorów. to ludzie dziś są aż takimi debilami, że zabieki Sapkowskiego nie wystarczą i trzeba im na tacy wszystko?

 33. Taaa.. a “sojusz euroaazjii” zawsze był naszym przyjacielem.. “wy nie musicie kochać nas my was pokochamy tak mocno że ….” To typowybprzyklad masowego fałszerstwa świadomości historycznoobyczajowej. Proba wtłoczenia w podania cyw. Europejskiej wątkow lewackich, ktore w sredniowieczu europy nie istniały. No szkoda że Geralta nie popastują. A wogóle wiedźmini to byli josmoci z Altair 5.

 34. Niekiedy odejście od ścisłej wierności pisarskiego pierwowzoru przynosi bardzo korzystne efekty np. “Blade runner” czy “I robot” – dałbym szansę Netflixowi. Chyba nie warto krytykować coś czego jeszcze nie ma. Fani zawsze mogą wrócić do książek a może warto zobaczyć inną wersję, nawet jeżeli wymaga to “poprawności politycznej”

 35. Skoro został już przywołany Sir Galahad. Załóżmy, że jesteś VII wiecznym, europejskim rycerzem. Spotykasz kąpiącą się w jeziorze nagą czarną postać…Jaka jest twoja reakcja? Czy zaoferujesz jej pomoc? Czy zaproponujesz jej swe towarzystwo? Czy może zatrzaśniesz przyłbicę, pochylisz kopię i ryszysz nań z okrzykiem: “Giń siło nieczysta?”

  • Generalizujesz. Nie każdy rycerz był nieobytym wieśniakiem, nie opuszczającym swego rodzinnego sioła. Część na pewno znała Maurów, widziała też ciemnoskórych ludzi.

 36. Przerabialiśmy to już przy spekulacjach, że Geralta ma zagrać Idris Elba. Autor ma sporo racji. Tylko jest jeszcze jedna tendencja, która ciągle rośnie w siłę. Gdyby ukazać w serialu czarnoskórego Geralta prześladowanego przez innych ludzi, wieśniaków, którzy zapewne w serialu byli by biali, to sens tej inności bohatera i powodów jego prześladowania sprowadziłby się do jednego – ma inny kolor skóry niż prześladujących, więc dlatego go tak nienawidzą.
  Tzw. Whitewashing jest zły, bezsensowny i zepsuł już wiele filmów, ale dlaczego w drugą stronę to jest ok? Czy to nie jest hipokryzja?

 37. Czytałem wielokrotnie sagę, jak i opowiadania i nadal wciskanie na siłę osoby o innym kolorze skóry w imię poprawności politycznej jest dla mnie głupie. Najzwyczajniej w świecie idiotyczne. Ja również jestem za tym, żeby np. Nilfgaardczycy Azjatami, ale nie podoba mi się idea naginania książki do poprawności politycznej w przypadku jednego z głównych bohaterów. A propos samej bohaterki: nikt się nie domyślał jej Nilfgaarddzkiego pochodzenia, a innego koloru skóry trudno by nie zauważyć.

 38. Nie zgadzam się z treścią wpisu i z autorem. Moim zdaniem ( i większości osób komentujących temat w internecie, czyli de facto odbiorców tego serialu) Ciri powinna być biała tak jak w książce.

 39. Jeśli, ktoś chce by ekranizacja była wierna materiałowi źródłowemu to według autora jest: “pseudofanem Wiedźmina”, “hejterem” a nawet można wywnioskować, że “rasistą i ksenofobem”. Naprawdę umiejętność nielogicznego myślenia i nieumiejętność wyciągania wniosków opanował autor do perfekcji. W tekście jest sugestia, że jeśli ktoś nie chce by Ciri była przedstawiona w filmie niezgodnie z kanonem i jego własnymi wyobrażeniami to znaczy, że nie opowiada się za mniejszościami i generalnie to nie rozumie, że przecież elfy były prześladowane w świecie wykreowanym przez Sapkowskiego. Co za brednie?! Niech stworzą fabułę kręcącą się wokół Zerrikani czy innego Ofiru i wtedy obecność postaci o określonej karnacji będzie logiczna i uzasadniona. Z tą słowiańskością Ciri to tez bym się nie rozpędzał bo przecież ona nie była żadnym Nordlingiem. Czy jesli powstanie druga częśc Pulp Fiction (tak wiem, że nie powstanie ale to tylko przykład) i Jules’a będzie grać biały facet, czy nawet kobieta i ja to skrytykuję, to też będę pseudofanem Tarrantino/Pulp Fiction oraz rasistą?

 40. Dla mnie wygląd Ciri nie ma absolutnie żadnego znaczenia. To, że ludzie się oburzają, wynika najpewniej z tego, jaką wizję Ciri przedstawił Wiedźmin 3: Dziki Gon. Z drugiej strony możliwe, że Netflix więcej by ugrał na tym, gdyby główne role powierzył białym aktorom, a wszystkie te główne postaci stałyby murem i broniły w serialu przedstawicieli mniejszosci, czy to etnicznych czy seksualnych, a tych przecież w Wiedźminie nie brakuje. Wszyscy przecież znamy preferencje Ciri, ale ja nie o tym… Dla mnie najważniejsze jest to, aby serial miał bardzo dobry scenariusz, kolor skóry bohaterów nie ma nic do rzeczy.

 41. Jacy pseudofani? Ludzie,to sie nawet w glowie nie miesc zeby tak zbiszczyc ta postac… nie mowie tu ze polka musi tam vyc ale słowianka gdzie tez kobieta o słowianskiej urodzie. Bo jeszcze troche a Ciri bedzie czarna a Jaskier gejem. Bo jak isc po bandzie to na calego z tymi miejszosciami!

 42. Mam wrażenie, że autor nie zrozumiał o co chodzi w całej gównoburzy. Równie dobrze Ciri mogłaby być w serialu mężczyzną, i równie dobrze tutaj znalazłaby się argumentacja, poparta tokiem myślenia autora. Chodzi tylko i wyłącznie o to, by trzymać się pierwowzoru.

 43. Fani chcą zobaczyć ekranizację książek i zobaczyć bohaterów takimi jakimi widzi ich Andrzej Sapkowski. Takich bohaterów pokochali fani. Ciri miała specyficzny genotyp. Niestety zatrudnienie czarnoskórej aktorki kompletnie zaprzeczy temu jak Ciri została przedstawiona w książce i może sprawić, że wątki i fabuła stworzone przez Andrzeja Sapkowskiego stracą sens. Nie dostaniemy Wiedźmina, tylko kolejną poprawnie polityczną produkcję bez ładu i składu, tylko dlatego, że jakiś oburzony przedstawiciel mniejszości nie może z tego powodu spać po nocach. Sytuacja jest tak samo irytująca jak czarnoskóry Haimdall w Torze lub debilne spekulacje nad tym czy i Logan nie powinien tym razem być czarnoskóry. Pytam po co? Czy my nie daliśmy sobie już wystarczająco wyprać mózgów tymi sztampowymi hasełkami o równych prawach dla mniejszości? Przecież to zaczyna być przesada w drugą stronę. Śmiało można dodać czarnoskórą postać do fabuły Wiedźmina – stworzyć ją, np. przedstawiciel Ofiru lub Zerrikanii, gdyż ludność z tamtych krajów mogłaby być kolorowa. Łatwiej jest jednak popsuć fabułę niż pomyśleć odrobinę i nie znając książek wciskać ludziom, że Ciri może być czarna, bo w książkach jest wiele o uciskaniu mniejszości. Mniejszościami w książkach Sapkowskiego są elfy, krasnoludy, niziołki nie czarnoskórzy. Większy sens miałoby zrobienie z Ciri elfa czystej krwii. Dzięki wprowadzeniu np. czarnoskórego Ofirczyka jako jednej z ważniejszych postaci fani mogliby dowiedzieć się czegoś więcej o Ofirze, bo o tej krainie w książkach jest niewiele. To daje potencjał do stworzenia Ofiru “od podstaw”. Myślcie ludzie, błagam…

 44. “W Wiedźminie Sapkowskiego kwestia rasy – powtórzę to jeszcze raz – jest jednym z bardziej widocznych tematów. Chodzi o rasę, ale nie o kolor skóry, bo to nie on jest jej wyznacznikiem.”

  Jasne, zgadzam się z powyższym. Tylko po co dopisywać Sapkowskiemu rzeczony wątek tam, gdzie go nie ma? Wątek mniejszości i prześladowań poruszany był przy elfach, krasnoludach i chyba najgłośniej przy zmiennokształtnym imieniem trudnym do zapamiętania a o pseudonimie Dudu, którego pobratymcy byli przez wiele lat eksterminowani. Lwiątka z Cintry nie ma potrzeby do tego mieszać, bo wątek i tak już jest przesycony. Jeśli jest zapotrzebowanie na aktorki BAME, to uważam że z pewnością świetnie sprawdzą się w roli choćby Zerrikanek, lub Driad, w roli do której będą pasować.

  Pozostaję w głębokiej wierze iż cały wyciek jest zwykłą prowokacją mającą spowodować “gównoburzę” i uwydatnić jaki to świat zły i rasistowski. Szkoda że za Władcy Pierścieni nikt nie wpadł na pomysł aby Legolas był czarny, pasowałby mi do tej roli jak ulał taki Samuel L. Jackson.

  • Zresztą stwierdzenie że Sapkowski nie przykładał wagi do opisu postaci jest po prostu bzdurą. Sapkowski opisywał cechy charakterystyczne. Sądzę że jeśli kolor skóry Ciri byłby charakterystyczny, pojawiłby się raczej zamiast “zielonych oczu i popielatych włosów”.

   • Opis “fałszywej Ciri”, która była zabójczo podobna – “Zaś u boku hrabiny szła właścicielka wszystkich wymienionych przed momentem imponujących tytułów. Szczupła, jasnowłosa, niezwykle blada, lekko zgarbiona, w długiej błękitnej sukience. W sukience, w której najwyraźniej czuła się nieswojo i źle.”

 45. Spidersweb jjkk kazdy skrajnie komerccyjny portaI bIokuje auto skryptem niewygodne komentarze, nicki. Nie wierzcie w brednie ze bIokuja tylko spam. Kazdy wpis przed publikacja jest skanowany skryptem wspomagajacym moderowanie na obecnosc slow, ktore moderatorzy a szczegolnie naczelny dodali na czarna liste skanera. Po wykryciu takich slow wpis jest bIokowany od razu, albo kiedy musza odejsc od komputera, nie maja akurat czasu, lub na noc, automatycznie wyparowuje dokladnie po 6 minutach. Teraz bedziecie wiedziec ze jak wam zniknie wpis po okreslonym czasie, to zawieral slowa z czarnej listy.

  Komercyjni stosuja wiele sztuczek aby blokowac to co im niewygodne. To blog oszusta, ktory ma pajaka w nazwie, krypto i jawnej reklamy, bo przeciez z czego by zyli. Ten blog nie ma nic wspolnego z rzetelnoscia i uczciwoscia. Bede was uczyl jak z takimi walczyc, co instalowac aby odciac im zyski, ale musicie koniecznie stosowac moje porady. Silnik bloga i disqus, notabene dla uzytkownika niemilosiernie niewygodny, mulowaty, ciezki do renderingu, jest specjalnie tak dobrany, aby utrudnic, miec pelna kontrole nad niewolniczymi lemingami.

  Niezly cwaniak to zmontowal, ale ja mu wzrosty wybije z glowy. To tylko kwestia czasu. Licze ze pomozecie, bo wszyscy, ktorzy przejrza za moja sprawa na oczy, lub sami widza co tu sie dzieje a jak sam widze to tych bystrzejszych zaglada tu sporo, musza pomoc po swojej stronie przegladarki. Tylko razem mozemy ich zniszczyc. Jesli potrzebujecie pomocy to wpisywac sie na mojego chomika, bede odpowiadal. Adres jest zawsze pod zakodowana nazwa ktora byla i bedzie widoczna w moich wrzutach.

  Wielu juz zapewne widzialo, ze robia wszystko aby mnie zablokowac. Juz maja pelna swiadomosc jak jestem grozny, ale jeszcze licza ze dadza rade. Jednak przyszedl tu ktos, kto ma kompetencje, doswiadczenie, umiejetnosci i nielicha czache aby stawic im czola, wiec bedzie niezly Meksyk.

 46. Jakk kieedys obiecalem, za kasowanie i bIokowanie auto skryptem niewygodnych komentarzy spidersweb dostanie ode mnie Iomot.
  Jeszcze się taki nie narodzil kto bylby wstanie zablokowac moje teksty.
  Kto tam siedzi za panelem moderacyjnym? Naprawde mieliscie nadzieje ze przyszedl tu zwykly spamer wklejacz? Nie! Przyszedł tu jedyny w kraju znawca i spec od virtualu, ktorego w zaden sposob nie da sie zabIokowac. No ale probujcie niedowiarki. Jednak z gory pisze, ze jak sa tu jacys etatowi moderatorzy, to od razu szukajcie innej pracy. Interia sie poddala, WP, wirtualnemedia, i wielu innych, wiec dlaczego wam mialo by sie udac?

  Ekspert od wirtuaIu poleca.
  Jesli ktos ma w przegladarce na komputerze stacjonarnym komunikat, przy wejsciu na witryne, czy na odtwarzaczu wideo formatu html5 o wylaczenie blokowania reklam, to zastosuj w przegladarce rozszerzenie AAddGGuuaarrrdd bloker zawartosci (odinstaluj przestarzaly AAddbbIIookk, lub uuBBIIoocckk). Rozszerzenie to oprocz blokowania reklam (mozliwosc dodania regul uzytkownika) ma tez filtr elementow szpiegujacych, z najbardziej wszechstronna lista roznych licznikow i narzedzi analizy sieci, nie potrzeba Ghostery, Malwarebytes, AdMuncher i podobnych. Przeciwdziala sledzeniu, czyli zbieraniu informacji przez komercyjnych cwaniakow gdzie wchodzimy w internecie, w co klikamy i wiele wiecej.

  Jesli ktos napotka problem z wykrywaniem blokowania reklam na jakiejs witrynie, czy w nowej wersji odtwarzacza video html5, to po przez formularz w opcjach zglosic na Github rozszerzenia.

  Kto sie boi rosyjskiego kodu, to stosowac rownie skutecznego co wyzej wymieniony nastepce AB+, czyli NanoDefender+NanoAdblocker – warunek na dzis, to przegladarki oparte o Chromium, czyli Chrome, Yandex, Opera, itp. Opera v55 desktop dodala do swojego blockera liste neutralizujaca komunikaty o wylaczenie blokowania reklam i wbudowala komunikatory Messenger, WhatsApp, Telegram, vKontakt.

  Na urzadzeniach mobilnych koniecznie stosowac przegladarke Yandex Browser with Protect – silnik Blink, Chromium (wyszukac w sklepie Androida – entuzjastyczne opinie ktore potwierdzam), lub wersje beta, kiedy sie komus sypie na smartfonie. Przegladarka ma szyfrowanie pakietow przy publicznym laczu wifi i skan sciaganych plikow na obecnosc wirusow przez modul Kaspersky lab, wbudowane podstawowe rozszerzenia typu notatnik. Yandex ma opcje kompresji danych i video on/off (licencja Opery Turbo – mobilnie oszczedzanie danych pakietowych a zarazem firmowe proxy), lub Samsung Internet Browser – wespol z apk. AAddGGuuaarrrdd, darmowo dziala tylko z tymi dwiema przegladarkami mobilnymi! Przegladarka ma wiele najlepszych rozwiazan znanych z Opery, ale jest jeszcze szybsza.

  Przy darmowej mobilnej wersji apk. AAddGGuuaarrrdd (Android 5.0 i nowszy) nigdy nie konsumowac tresci za pomoca dedykowanych aplikacji mobilnych komercyjnych portali, bo tam nie bedzie mozna blokowac zbednych a irytujacych elementow.

  W rozszerzeniu i apk. AAddGGuuaarrrdd musowo zaznaczyc w opcjach Wszystkie filtry/Inne: AAddbbIIoocckk Warning, Anti-Adblock Killer, Malware Domains, Prebake, Spam404, KAD-Przekrety subkrybcji SMS, Annoyances, NoCoin, AlleBlock elementy e-commerce. Mozna opcjonalnie wlaczyc Adblock&uBlock polskie listy, cookies polskie listy, AAddGGuuaarrrdd supplement, Polski social, Polish RSS i odznaczyc filtr uzytecznych reklam.

  Jezeli kogos wkurzaja autoplay video, to rozszerzenie Disable HTML5 Autoplay. Obydwa dodatki (desktop: Win, MacOS, Linux) dostepne na Yandex (hit na PC, polecany w komentarzach na dobreprogramy), Chrome, Opere, Firefoxa i Safari.

  Pilnujac aktualizacji i poprawnej, acz prostej konfiguracji gwarancja, ze tak na desktop, jak i mobilnie w duecie Yandex/S.I.B. – AAddGGuuaarrrdd, nie zobaczycie zadnych reklam, wyskakujacych okienek, pustych pol po reklamach, komunikatow o wylaczenie reklam, cookies i pochodnych RODO – sprawdz w Yandex czy masz zalaczona opcje Hide ads on this site i Block Content! Od tego momentu komfortowe surfowanie przyspieszy. Dodatki i apki sa bardzo przyjazne dla laika. Ja lipy nie polecam.

  Rosyjskie aplikacje sa idealne do skutecznego pozbawiania zyskow skrajnie komercyjne zachodnie ppoorrttaaIIee (boja sie ich jak zarazy – dowod? Moderatorzy witryn czasowo blokuja teksty zawierajaca ta nazwe, ale daremnie bo i tak obejde). Co do szpiegowania; wszystkie przegladarki, szczególnie mobilne probuja szpiegowac (domyslne ustawienia – oprocz rootowanych, modowanych systemow, bo wtedy mozna uprawnienia aplikacjom odebrac) a Rosja to obcy obszar gospodarczy, polityczny i prawny, wiec info o zachowaniach internautow u nas, zda im sie jak psu na bude. Dlatego trolle i pracownicy IT przestancie wypisywac dezinformujace brednie.

  Natomiast jeżeli chcecie blokowac wszystkie statystyki, wybrane skrypty, podpiete moduly spolecznosciowe i ciasteczka szpiegujace witryn na amen, to rozszerzenie uMMaattrrriiixx, ale to dla tych (komputerowcy), ktorzy co najmniej maja wiedze z jakich elementow zbudowana jest witryna internetowa i co do czego sluzy.

  Nie dajcie zarabiac animatorom pozorow, platnym botom, oszustom, krypto reklamie, bezprawnie kasujacym i blokujacym komentarze, posty i wszystkim skrajnie komercyjnym portalom. Wiele niezbednych informacji o wirtualu, moich poradnikow, instrukcji tekstowych, jest na adresie utn pl/Interia-Mordoru. Sekcja o mobilnych przegladarkach tam nieaktualna – nowa wersja sekcji, ze wskazaniem dla laikow i zaawansowanych, operujacych na kilku przegladarkach o unikalnych mozliwosciach w listopadzie

 47. Artykuł Pan Chwasta jest totalną nadinterpretacją. Czy Pan Chwast wyobraża sobie filmy np Black Panther lub serial Luke Cage z białymi tytułowym bohaterami bohaterami?? Albo chociaż z białą Misty Knight czy białym W’kabi ? Pomijając kwestię jaki byłby z tego dym za oceanem, jaki rwetes by podniesiono ile oskarżeń o rasizm by padło, to te filmy z białą obsadą wyglądały by po prostu idiotycznie. Dokładnie to samo jest z Ciri. Ciemnoskóra Ciri to totalny idiotyzm. Idiotyzm płynący z durnej, źle umiejscowionej poprawności politycznej. Bo przecieżniech mi ktoś sensownie wytłumaczy np czarną Lady Makbet albo żółtego Winnetou ? I nie życzę sobie żeby między wierszami Pan Chwast nazywał mnie rasistą tylko dlatego że nie godzę się by z mojego ulubionego cyklu literackiego zrobiono pośmiewisko.Bo Pan tak naprawdę zarzuca mi rasizm a nie brak znajomości sagi !! Zarzuca mi brak tolerancji.Jest tylko jedno ale. Gdzie jest Pana tolerancja dla mnie, kolesia który ma inne poglądy niż Pan?? Jest Pan hipokrytą panie Chwast. Tak jak hipokryzją są Pana poglądy.

 48. Widać,że autor sam Wiedźmina nie czytał.gdyby napisali że szukają białej aktorki do roli Ciri to afera byłaby na cały świat.a że dali do zrozumienia żeby nie była biała to wszystko jest ok,tylko zacofane Polaczki się pruja,rasisci.gdyby Lwiatko było ciemne,pochodziło np. z Ofiru, A.S. z pewnością by nas poinformował.blada skóra,popielato szare włosy i zielone oczy,Afroamerykanka jak się patrzy.poczytaj koluniu Wieska zanim takie wypociny splodzisz.

 49. TechnoIogiaUzyta w AAddGGuuaarrrdd 
  www dobreprogramy pl/Adguard-uczyni-Androida-wielkim ponownie,Blog, 88638.html (w miejsce spacji wstaw kropki a po przecinku usun spacje z adresu).

  Darmowa wersja AAddGGuuaarrrdd na Androida. 
  google com/store/apps/details?id=com adguard.android contentblocker (za spacje wstaw kropki)

  Platna wersja AAddGGuuaarrrdd, czyli filtruje caly ruch przychodzacy. 
  forum dobreprogramy pl/t/adguard-windows-mac-android-przegladarki/527662

  Nano, nastepca Adblocka+instrukcja 
  www dobreprogramy pl/MrBeckham666/Skuteczne-blokowanie-reklam-i-antiadblock-polskie-filtry-Nano-Adblocker-i-Defender,85289.html

  Team AAddGGuuaarrrddaa wykrywa keylogery w apk. 
  dobreprogramy pro/popularna-aplikacja-na-androida-szpieguje/

  Prywatny niezbednik nowoczesnego internauty, ktory nie gra w nowe gry dx12: 
  Jak system Windows, to modowana, rasowana wersja 8.1 ISO, instalka montowana na pen drive z: winclub pl/topic/13609-win-81-personal-system-ps-2k17/?page=1

  Do tego systemowy antywirus Windows Defender z aktywnym windows update, przegladarka Yandex, lub Opera (wbudowane komunikatory Facebook Messenger, Whats App, Telegram, vKontakt. Swietnie rozwiazany zrzut wycinka, czy calego ekranu), plus AddGGuuaarrrdd, z wybranymi listami regul, lub Nano Defender i Nano Adblocker. Pamietajcie po wsze czasy, ze desktopowa przegladarka Opera zawsze wyprzedzala i wyprzedza technologicznie wszystkie inne, ktore tylko kopiuja jej rozwiazania. Te dwie przegladarki uzywam zamiennie tak na kompie i smarcie. Nic wiecej nie potrzeba.

  Smatfon na Androidzie, to najlepiej niebrandowany zmodowany system, bez szpiegujacych smieci od Google a taki maja fabrycznie smarty OnePlus, lub dla specow z mozliwoscia rootowania. Nie bierze sie smartfonu od telkomow, bo im zalezy na szpiegowaniu. Unikac Huawei – ostatnio bbIIookkuujjaa dostepnosc kodow do odblokowania bootloadera a co za tym idzie rootowanie, czyli wgrywanie custom romow, czy modowanych wersji Androida z xda developers, co dyskwalifikuje ich smartfony dla tych co nie chca telemetrii. Do tego oszukuja na wydajnosci we flagowcach z Kirin 970, ktore sa niewydolne i sporo slabsze od Snapdragona 845

 50. Przekonałes mnie do tego stopnia, że teraz uważam że Ciri powinien zagrać jakiś czarnoskóry mężczyzna, a Gerald powinien być koreańcxykiem.

 51. Doczytałem do słowa “pseudofanów” i koniec.
  Takie dzielenie ludzi na faniw i pseudofanów to albo próba skłócenia ze sobą obu stron (czyli tych którym przeszkadza nie-biała Citi i tych którym to przeszkadza) w celu… No właśnie? Kliknięć? Na to by wyglądało.
  Autor tego tekstu brzmi jak typowy zindoktrynowany baran który opiera cały tekst o swoje odczucia zamiast odwołać się do źródła i odnieść się do nich logicznie i z sensem.
  Nie czytałem sagi wiedzminskiej, więc nie wiem czy autor znalazłby potwierdzenie swojej opinii, ale wiem, że to co tu jest napisane jest jedynie wymiocinami słownymi kogoś kogo bardziej obchodzi interpretacja niż logika.
  Jest to podobne do zrobienia z Thora kobiety przez Marvel. Thor jest postacią mityczną o konkretnym wyglądzie i płci. Odnieśmy się najpierw do źródła, potem porównajmy oryginał z adaptacją i odpowiedzmy sobie, czy wszystko się zgadza.
  Dodajmy do tego fakt, że np. ciemnoskórzy różnia się od białych i żółtych i np. nie mogą mieć jasnych wlpswł czy oczu (chyba, że ich geny zostały zmutowane lub są dziwna krzyżówką dwóch lub więcej ras).
  Mając to na uwadze można interpretować czy Ciri (lub jakakolwiek inną postać o niedokładnym opisie) o innej rasie niż ta, która sobie wyobrażamy, ma sens.
  To trochę tak, jakby Artem z Metra 2033/2035 okazał się Japończykiem.

  • I cholera zjadłem kawałek przez telefon pisząc…
   Dzielenie ludzi na fanów i pseudofanów to albo próba skłócenia ze sobą obu stron albo czysty elityzm, pokroju “My jesteśmy prawdziwymi fanami a wy nie”

 52. dla mnie Ciri może być biała albo azjatką- koreanka lub japonka. Wiadomo Azjatka może pojawić się na bank:).

  Płacze tych pseudo znawców którzy oceniają nadchodzącego Wieśka jedynie po tym, że ograli grę od redów i myslą, że znają świat:).

 53. Trzeba oddzielić opowiadanie się za mniejszością od prób rządzenia większością przez mniejszość (vide isalmiści kontra ludność rdzenna państw Europy albo homoniepewni kontra heteroseksualni (normalni)).

 54. Czytałem Wiedzmina i Ciri miała jasną karnacje i popielate włosy. Wiadomo dobrze, że chodzi nie o murzynke. Ktoś zrobił szum i dał pozywke takim ludziom jak autor artykułu. Co do rzekomej prowokacji z ogłoszeniem na kasting, fakt była to prowokacja rasistowska jak samo słowo Bame. Oddzielajace ludzi białych od? No właśnie jakich. Poglądy zboczone na lewo są poplątane i ludzie ich używający nie wiedzą już co mówią. Dajcie spokój. Jak nakręca biografie o hitlerze to też wrzucicie murzyn do głównej roli? Może Jennefer jeszcze niech zagra murzynka? Robimy wiedzmina czy coś nowego? A wypociny autora tłumacząc sens książki są bezsensu.. Nie ma to związku z tym że popielate dziewczynka z jasna karnacja nie może być biała tylko musi być BAME.. Chore…

 55. Autor artykułu ewidentnie ma problem ze zrozumieniem powodów oburzenia. Nie chodzi o to że Citi może zagrać czarnoskóra aktorka, tylko że przed ogłoszeniem castingu ewidentnie zapowiedziano, że poszukują kogoś czarnoskórego. Tu chodzi o dyskryminację na tle rasowym przez twórców serialu.

 56. Ciekawe czy serial ten powstaje na podstawie sukcesu ksiazek Sapkowskiego, czy moze na podstawie sukcesu gry… Tak czy inaczej oba swiaty byly slowianskie i to wlasnie ten klimat, stanowi o sukcesie. No ale trzeba na sile wsadzic murzyna. Takie czasy. Co wiec w tym dziwnego, ze ludzie niepokoja sie i denerwuja, gdy dowiaduja sie ze to nie bedzie cos co znaja iubia z ksiazek i gier?

 57. Jak tylko znajdą aktorkę z mniejszości etnicznej o naturalnie jasnych włosach i zielonych oczach to proszę bardzo. Sapkowski tak opisywał postać Ciri, że chyba każdy czytelnik wyobrażał Ja sobie jako biała dziewczynkę.Mi głównie chodzi o to, że Netflix wszędzie na siłę chce wcisnąć poprawność polityczna (czarnoskóry Achilles!) i dla mnie osobiście jest to niezmiernie irytujące. Rozmawialem ostatnio na ten temat z czarnoskórym Polakiem i wiecie co? Zgadzał się ze mną (pewnie też rasista). Sam artykuł wydaje się być hejtem, ponieważ jeśli ktoś ma własne zdanie na ten temat to oczywiste, że jest nietolerancyjny. Do autora, ostatniego sprawiedliwego wśród rasistowskiej dziczy nie czytającej książek:co się działo w Twojej głowie podczas zagłębiania się w sage? Czy chociaż raz wyobraziles sobie, że któraś z postaci nie jest biała?

 58. Czasem muszę zostawić komentarz bo to co przeczytałem tutaj to kompletne bzdury.

  Ciri ma jasna karnację i włosy z uwagi na krew elfów którzy tak byli opisywani w książkach. Zmieniając ja np na czarnoskóra aktorkę albo trzeba drastycznie zmienic jej historię albo wygląd elfow.

  Dodatkowo nie ma co ukrywać że popularność wiedźmina wystrzeliła w kosmos i między innymi za sprawą gry jak i opisu w książkach – ludzie mają jakieś wyobrażenie na temat Ciri.

  No ale jak zwykle ktoś się musi wszędzie doszukiwać rasizmu. Bo to dzisiaj takie popularne. Podobne oburzenie było po drastycznej i bezasadnej zmianie charakteru Luka Skywalkera w Star Wars czy w momencie kiedy w Ghost in the Shell miała wystąpić biała aktorka.

  Jasne, można robić drastyczne zmiany ale wtedy robimy własną adaptacje. Gdzie mówili że będą tworzyć nową historię ale w kanonie książki.

 59. Organizacje wpływające na producentów, aby ci obsadzali w swych filmach osoby kolorowe robią tym osobom niedźwiedzią przysługę. Traktują ich jak osoby specjalnej troski, które same nie potrafią do niczego dojść, niczego stworzyć i nigdzie zaistnieć. Wpychają takich aktorów we wszelkie produkcje tylko po to aby tam byli, bo to w założeniu wyrównuje szanse, zmniejsza rasizm, zwiększa tolerancje, powiększa widownie. Wprowadzanie takich “rodzynków” zniekształca efekt, który chcieli osiągnąć twórcy. Czy do roli w filmie nie ma założeń? Mężczyzna, tęgi, blondyn, w wieku 50 lat, miejscowy… To już nakierowuje przeprowadzających kasting, aby wybrać osobę jak najbardziej przypominającą pierwowzór z książki, opowiadania itd. Autor pierwowzoru dobrze wie o kim pisze i jak taka postać powinna wyglądać. Może właśnie pan Sapkowski powinien mieć ostatnie zdanie w tej kwestii? Ostatecznie to jego dzieło. Czy panu Sapkowskiemu chodziło o murzynkę, hinduskę czy Chinkę tworząc postać Ciri?

 60. Ciekawe czy w serialowym Wiedźminie pokażą w końcu elfickie “Waffen SS”… Bo i taką formację elfów opisywał Sapkowski. Mordowanie jeńców w lazarecie..

 61. Politycznie poprawna niepoprawność
  Zarówno gra jak i serial odwzorowują uniwersum przedstawione przez Sapkowskiego. Gra miała problemy z racji braku osób czarnoskórych ale z nich wybrnęła tłumacząc się że wzorują się na uniwersum. Skoro, jak sam autor wspomina, gra czerpie garściami z przekazów Sapkowskiego i ukazuje podobne wartości bez wprowadzania na siłę czarnoskórych postaci to czemu serial nie może zrobić tego samego? (to pytanie retoryczne oczywiście) rozumiem że metaforyczna karnacja serialowej Ciri jest ważniejsza od bycia zgodnym z powieścią?
  No i nie oszukujmy się, jak wielu fanów będzie chciało zobaczyć oryginalną ciri? Jest to zmiana wizerunku jednej z najbardziej pożądanych postaci na ekranie. Pożądanych w ich pierwotnej wersji.

  Przyczepię się też do samego artykułu gdyż widząc tytuł pomyślałem na początku że pominąłem jakiś ważny fakt odnośnie postaci Lwiątka z Cintry lub że Pan Andrzej ukrył gdzieś między wierszami informację której nie uchwyciłem.
  Okazało się jednak że artykuł można streścić w ten sposób:
  “Ciri w książce była biała a ta będzie czarna i jeśli czarna Ciri komuś się nie podoba to jest rasistą i najwyraźniej nie czytał Sapkowskiego który mówił że rasizm jest be’
  Słuszne spostrzeżenie odnośnie złudnej Słowiańskości ale czy nie wynika ona aby ze zwyczajnego braku znajomości obcych mitologii?…

  Swoje zdanie na temat pomysłu czarnej Ciri opiszę cytując z przymrużeniem oka jedną z postaci z wiedźmina II “Temeria dla Temerczyków” (tak, wiem, Cintra nie leży w Temerii)

 62. Co za artykuł…
  Szkoda że nie napisałeś artykułu na temat ekranizacji Hobbita i WP i nie posądziłeś realizatorów o rasizm jak w przypadku Wiedźmin. W końcu nie dali Japończykom zagrać niziołków z racji wielkości.

 63. Zgadza się, popełniłeś tekst “Czasownik popełnić łączy się, jak wiadomo, z nazwami zjawisk ocenianych negatywnie (popełnić błąd, popełnić grzech itd.). Zdarza się, że ktoś powie o sobie, że w młodości popełnił dwa wiersze – jest to wyraz kokieterii lub szczerego „przyznania się” do błędu.”

 64. Największy błąd liberalnego świata w pigułce w tym artykule. Piękne słowa o wzajemnej tolerancji upadają gdy tylko ktoś ma inne zdanie. Może ludziom spodobał się obraz Ciri pokazany w grze i liczą, że w serialu będzie jak najbardziej podobna do tego. Może czują emocjonalny związek z tą postacią, bo gra silnie kreowala relacje ojciec-córka. I może przez to, po prostu czują się rozgoryczeni, że coś co dla nich było oczywiste, zostanie zmienione w imię poprawności politycznej? Czy to znaczy, że są rasistami? Nie znaczy, ale za każdym razem, gdy ich opinia, niezgodna z mainstreamowa linia polityczna zostanie uznana za rasistowska, nazistowska, mizoginiczna, homofobiczna lub inna ‘niegodna nowoczesnego świata’, przybliżaja się oni do zostania prawdziwymi rasistami. Liberalny świat przegrywa walkę o rząd dusz swoim fanatyzmem i dalej się dziwi dlaczego. Smutne to.

 65. Te ostatnie artykuły o Wiedźminie to takie na siłę politpoprawne wymyślanie głupot, a każdego kto się z tym nie zgadza szufladkowanie w oczywiście modny teraz “faszystowski” sposób. Identyczna sytuacja była z Battlefield V i Robertem Söderlundem. Jak ludzie zaczęli pytać o kobiety walczące na froncie drugiej wojny światowej i o fikusne protezy to nazwał ich niewyedukowanymi. W grze za to mamy kwiatki w stylu flaga trzeciej Rzeszy wygląda jak flaga Cesarstwa Niemieckiego, StG-44 ze składaną kolbą od MP-40, broń która nie ma prawa działać bo sprężyna jest umieszczona w kolbie drewnianej, medyk biega w masce tlenowej załogi bombowców, brytyjskie czołgi z 44 roku w Rotterdamie itp. No ale wiadomo niedouczeni rasiści nie mają racji, nasza jest racja i tylko my ja mamy…niestety wyniki sprzedaży pokazały kto miał rację ^^

 66. Serio? Chyba Pan nie czytał książek… wiec może zróbmy od razu ze wszystkich skeligijczyków i cintryjczyków etnicznie zróżnicowanych, nie bez przyczyny w twórczości Sapkowskiego jest zerikania i ppwinny sie pojawić postaci o zróżnicowanym kolorze skóry, ale nie główne postacie ktore mają w genach wpisany ten kolor skóry nie dlatego ze “bo tak” tylko dlatego ze tak to sie konkretnie wpisuje w świat w książce, cały ten przeciek byl wypuszczony w świat żeby zobaczyć jak ludzie zareagują na taką wiadomość, i na szczęście może jeszcze da sie uratować wiedzmina , niech tam Jaskier moze byc innej etniki , yennefer ok jestem w stanie przeżyć bo ich etnicznosc nie wplywa bezpośrednio na główny wątek całej serii . Są jakieś granice dobrego smaku. Z chęcią tez obejrzę wersję wiedźmina w której wcale nie ma bialasów , tylko cala paleta zróżnicowania etnicznego , ale to kiedyś jak juz skończą ten serial ktory mial być oparty na książce.

 67. Sapkowski popełnił straszną grafomanię. Pierwsze opowiadania były poprawne ale potem się pogubił i talentu zabrakło. Te durne dywagacje nad duchem jego twórczości są komiczne

 68. Idźmy dalej w tym szaleństwie niech Geralt będzie grany przez muzułmanina o karmelowej karnacji mający różowe włosy i tęczowy kubrak a zamiast mieczy niech ma ogromne czarne dildo. W tym zestawieniu Geralt połączy wszystkich.

 69. Może i zdobyłeś więcej wyświetleń na tym artykule, ale to jest krótkowzroczne. Nikt o zdrowych zmysłach po przeczytaniu tego skamlenia nie wejdzie tu ponownie.

 70. Drogi redaktorze czytałem Wiedzimina i zrozumiałem wszystko co jest tam napisane.Jednak nie wiem czy ma sens tworzyć postać w innei wersji.Są postacie w wiedziminie przy których czarna skóra wyglądała by spoko.Ale ciri ma śnieżnobiałe włosy.Murzynka ze śnieżnobiałymi włosami trochę ciężko i bardzo naciągane.A rolą tego serialu jest odzwierciedlić wizje Sapkowskiego a myślę że Sapkowski nigdy by nie pomyślał żeby ciri była czarnoskóra.Z czystej ciekawości zapytał bym o to pana Sapkowskiego

 71. Ja tu tylko skomentuje pewną rzecz. Cały, cały internet był oburzony – nie, nie tylko Polacy. Myślę, że warto byłoby to zaznaczyć, a w pewnym zdaniu sugeruje Pan jacy my jesteśmy zli. Proszę popatrzeć na wszelkie filmiki o ”bame Ciri” i komentarze albo nazwiska podpisujące się pod petycją. Nawet osoby czarnoskóre wypowiadały się w negatywny sposób o czarnej Ciri. Wiem, że to przez gry, ale cały świat chce ją taką widzieć. Nie tylko Polacy :)

 72. Liczyłem na jakiś rzeczowy artykuł, który w końcu zacytuje książkę i wyjaśni co na to oryginał, ale niestety to tylko kolejne przerzucanie się niemerytorycznymi argumentami.

 73. Przecież problem nie polega na tym, że w serialu będą aktorzy inni niż biali, tylko na tym, że Ciri w książce jest biała, i taka powinna być w serialu, żeby był zgodny z uniwersum. Wszak sama pani showrunnerka zarzeka się, że chce być wierna oryginałowi

 74. Przeczytałem ten twój tekst Konradzie i doszłem do jednego wniosku, jest całkowicie pozbawiony sensu.

  Po pierwsze oburzenie jest jak najbardziej normalne, Netflix tonie w poprawności politycznej i oto przede wszystkim oburzonym chodzilo, najlepszy przyklad Netflixowej poprawności politycznej ? Czarnoskóry Achilles w serialu o Troi albo czarnoskóry zeus, Lesbijstwo ? Gejostwo ? Jak najbardziej w wielu serialach jest to wrecz uwydatniane.

  Ogólnie tekst napisany by tylko coś napisac no i żadnych kosztów nkretnych argumentów na obronienie tezy która tu dałeś. Pozdrawiam

 75. Nie zgodzę się by protesty były związane z rasizmem i niechęcią do innej rasy, takie samo oburzenie było, gdy w Dr. Strange’u osoba biała zagrała postać oryginalnie o azjatyckiej urodzie. Kwestia dotyczy niechęci do zmiany stworzonego już choćby przez grę wizerunku, poza tym przymusu by aktorka była z środowiska mniejszości. Przymusu, a nie wyboru na zasadzie, że ta dana osoba wykarze się talentem aktorskim. Notabene głosy sprzeciwu pochodzą również od osób należących do tych mniejszości, czy to też nazwało by się rasizmem? Mi nie pasuje Ciri ciemnoskóra, śniada jak najbardziej, ciemnoskóra już nie. Ale nie miałabym nic przeciwko jakby każdy aktor grający najeźdźców z południa był ciemnoskóry, bo pięknie by to pasowało do położenia kraju. Ponadto Ciri według książki podobna była do przodka z elfów, ktore raczej ciężko zrobić czarnoskóre. Niechęć wynika że zmiany kreacji, nie z niechęci do czarnoskórych aktorów.

 76. Przykro mi ale przeczytałem cały cykl wiedźmina 3 razy, a jeżeli ten cały skandal ze sprawą obsady Ciri okaże się prawdziwy to nie poświęcę temu serialowi nawet kilku minut.

 77. Ja bym na to spojrzał z jeszcze innej perspektywy:
  Netflix nie robi adaptacji dla Polaków, nie robi jej dla Europejczyków.
  Netflix robi produkty dla świata więc musi się wpisać w oczekiwania i mody jakie aktualnie panują na świecie a nie do naszych lokalnych oczekiwań.

 78. Nie chodzi oto że ludzie są rasistami ale o to że Ciri jest głównom postacią którą autor książki opisał dość dobrze i jeśli autorzy filmu chcą pokazać że przeczytali książki i że znają historię w nich opisanom to powinni wsiąść do roli spadkobierczyni starszej krwi Słowiankę . Poza tym cały wiedźmin jest utrzymany w realiach słowiańskich . Więc niech nikt nie mówi że to niema znaczenia jaki kolor skóry będzie miała ciri bo ma duży . W książce ciemno skórzy pochodzili z zerikani i kowiru (przepraszam jeśli źle napisałem nazwę ) ,gdzie w zerikani kobieta z mieczem niebyła niczym dziwnym (opowiadanie o złotym smoku którego broniły wojowniczki z zerikani ) a w królestwach północy kobiety nie miały praktycznie żadnych praw a tym bardziej nie nosiły miecza . Poza tym ciri pochodzi z cintry (jest wnuczką lwicy z cintry (imienia nie pamiętam) i ma ma wsobie krew elfów (jakoś nie wyobrażam sobie czarnego elfa )).

 79. Przytoczę kolejność zdarzeń sagi: koniunkcja sfer(pojawiają się ludzie, magia i potwory) >>>ludzie mnożą się jak króliki wypierając Aen seidhe>>> elfy z nienawiści zaczynają mordować ludzi, a ludzie nie pozostają elfom dłużni>>ludzi jest więcej- wygrywają>>> upadłe elfy grupuja się w komanda( organizacje terrorystyczne) i gnębią niewinnych ludzi >>> wybuchają pogromy- ludzie nienawidzą elfow(wszystko co złe przypisywane jest elfom) >>ludzie nienawidzą elfow a elfy ludzi

 80. Artykuł p. Konrada od czapy, ale sam problem też dziwny. Przecież to jest obojętne, jaki kolor będzie miała skóra Ciri, ważne, żeby miło się na nią patrzyło. To jest kryterium ponadrasowe. Gdyby Ciri zagrała Tzuyu czy ktoś podobny, to serio, byłby jakiś problem?

  Oby wielbiciele nordyckie urody Ciri nie doczekali się jakiegoś – by zacytować ex-prezydenta – duńskiego kaszalota :-)

 81. A autor tekstu czytał Sagę? Hmm? Mnie tam za jedno kto zagra Ciri, ale twierdzenie że będzie to zgodne z treścią pisaną, jest nie zgodne z prawdą.

 82. Jedyny problem jaki widzę w obsadzeniu Ciri czarna aktorka jest taki, że wtedy Emhyr też powinien być czarny. W takim układzie nazywanie ich ‘Czarnymi’ będzie rasistowskie :p

 83. Niestety autor artykuły albo udaje oderwanego od rzeczywistości, albo faktycznie jest od niej oderwany.

  Warto przypomnieć tutaj dość znany epizod oskarżenia gry Wiedźmin 3 o rasizm i seksizm. Rozpoczęło się bodajże od artykułu Polygon w którym tak zwane środowisko SJW probowało udowodnić, że gra jest rasistowska. Niestety to nie był żart.

  Polecam artykuły Adriana Chmielarza np ten https://medium.com/@adrianchm/the-boy-who-cried-white-wolf-on-polygon-s-the-witcher-3-review-f7ac8d7f0a5

  Ze smutkiem widzę, że tego typu sposób myślenia zawędrował już do naszych “redaktorów” i rozprzestrzenia się chociażby poprzez takie jak ten artykuły. Argumenty autora niestety bardzo miernej jakości.

  Problemem mediów jest rasizm – niestety nie ten, który przychodzi nam do głowy, ale skierowany na przeciwny biegun.

  W obecnych czasach dochodzimy do paranoi , gdzie z powodu przedziwnie rozumianej poprawności kręcimy produkcje typu : czarny Achilles, czarny Niemiec w grze czy na okładce gdy z I/II wojny światowej tylko po to, żeby nie urazić mniejszości rasowych.

  Co najzabawniejsze – często co bardziej świadome jednostki z tych mniejszości nie czuja się niczym urażone – bo czemu miało by tak być?

  Czy my czujemy się urażeni gdy w historii o samurajach nie grają ich biali ludzie? Lub w historii z Bronxu czy Afryki cała obsada to czarni? Ja nie – zupełnie rozumiem takie wybory.

  Czemu to ma działać w jedną stronę?

  Tak jak a przypadku gry, tak i książka ma miejsce w pewnej fikcyjnej, ale jednak bardzo mocno słowiańskiej kulturze, a kwestie rasowe zostały przez Sapkowskiego doskonale poruszone właśnie przez “rasy” ale krasnoludów, elfów i ludzi. Nie ma żadnej potrzeby, żeby ku zadowoleniu jakiś środowisk zmieniać kolor skóry bohaterów i absurdem jest zarzut, że taki pogląd – również mój to rasizm.

  Nie, to pogląd neutralny – nie mam, jak i pewnie wielu tu komentujących żadnych wbudowanych uprzedzeń rasowych – jako rasizm odbieram nacisk na fałszowanie historii / książek tylko i wyłącznie z powodu strachu przed narażeniem się ekstremalnym środowiskom, które dopatrują się rasizmu tam gdzie go nie ma.

 84. Pogłówkujcie trochę … Ciri – postać grana przez przedstawicielkę mniejszości etnicznej jak najbardziej pasuje do obrazu Sapkowskiego. Dlaczego ?
  Argument pierwszy, czyli zacznijmy od tego co to właściwie jest mniejszość etniczna – https://pl.wikipedia.org/wiki/Mniejszo%C5%9B%C4%87_etniczna – SKRÓT (zdefiniowana grupa etniczna, która jest osiedlona na terytorium innej zbiorowości i wyróżnia się odrębnym pochodzeniem i kulturą, a często także językiem i religią.).
  A teraz konkluzja ->
  ### Biorąc pod lupę biologicznych rodziców Ciri a więc Emhyra Var Emreisa(cesarz Nilfgardu) oraz Pavettę Fion Elenę (Królewna Cintryjska) możecie być spokojni iż Ciri napewno będzie posiadała właściwy dla serialu kolor skóry. (Racist free)
  ### Nigdzie nie jest opisany a także zdefiniowany kolor skóry Ciri sprzed “próby traw”

  Dla każdego z Nas kwestia rasy oraz koloru skóry to indywidualna sprawa i nie mam zamiaru słuchać bredni tylko po to aby zaburzyć mój indywidualny odbiór postaci. Myślę, że Lauren Schmidt Hissrich dobrze wie co robi w kwestii doboru aktorów i to Ona jako reżyserka bierze na klatę powodzenie czy też niepowodzenie serialu. Naturalnym jest iż “Wiedźmin” który powstał w Polsce z pióra Polskiego pisarza w umysłach “wielu” będzie interpretowany jako coś Polskiego, ale na Litość Boską nie mylmy faktów z książki z własnym widzimisię. Jeśli komuś nie pasuje interpretacja to niech nie traktuje przyszłego/nadchodzącego serialu jako “must see” który odchaczy łapką w górę i doda do ulubionych. Okazałbym większą pokorę i dałbym wykazać się reżyserce oraz serwisowi Netflix, zamiast krytykować coś co zapewne niejednemu/ej z Nas, naszych dzieci, znajomych, rodziców, wujków i ciotek pokaże na nowo świat “Wiedźmina” a tym samym wyryje w umysłach ślad który pozwoli “Żyć temu dziełu” i obdarzyć go mianem ponadczasowego.

  • Próba traw? U Ciri? Czyś Ty czytał sagę? Gdzie, w którym tomie Ciri przeszła przez próby? Próby których nie przeprowadzane od czasów napadu na Kaer Morhen?

 85. Ja przeczytałem wszystkie książki i jakoś nie jestem w stanie wyobrazić sobie ciemnoskórej dziewczyny czy azjatki z zielonymi oczami i jasnymi włosami. To że w wiedźminie jest wiele rasizmu to nie żadne wytłumaczenie dla takiego zabiegu. Powinno się pokazać rasizm i dyskryminację elfów, krasnoludów itd.
  Nie powinien to być kontent ociekający tzw ‘poprawnością polityczną’ .Co nie znaczy że nie może tam wystąpić nikt o innej rasie. A ludzie pokochali gry CDPu a po wydarzeniach ostatnich czasów nie została nazwana Rasistowską Grą Roku mimo braku przedstawicieli o innej karnacji.

 86. Mam wrażenie że redakcja spidersweb po raz kolejny udowadnia swoją stronniczość i bezpodstawne poglądy, skoro oskarżacie fanow o brak znajomości książek to może sami powrócicie do opisu wyglądu Ciri i innych bohaterów? Bo jakoś dziwnym trafem gra potrafiła to odwzorować, a jak trzeba nagrać film to wkrada się poprawność polityczna, wasza logika to kpina…

 87. JakKiedysObiecaIemZaUsuwanie i bIoko wanie auto skryptem niewygodnych komentarzy spidersweb dostanie ode mnie Iomot.
  Jeszcze się taki nie narodzil kto bylby wstanie zablokowac moje teksty.
  Kto tam siedzi za panelem moderacyjnym? Naprawde mieliscie nadzieje ze przyszedl tu zwykly spamer wklejacz? Nie! Przyszedł tu jedyny w kraju znawca i spec od virtualu, ktorego w zaden sposob nie da sie zabIokowac. No ale probujcie niedowiarki. Jednak z gory pisze, ze jak sa tu jacys etatowi moderatorzy, to od razu szukajcie innej pracy. Interia sie poddala, WP, wirtualnemedia, i wielu innych, wiec dlaczego wam mialo by sie udac?

  EkspertOdVirtuaIuPoIeca.
  Jesli ktos ma w przegladarce na komputerze stacjonarnym komunikat, przy wejsciu na witryne, czy na odtwarzaczu wideo formatu html5 o wylaczenie blokowania reklam, to zastosuj w przegladarce rozszerzenie AAddGGuuaarrrdd bloker zawartosci (odinstaluj przestarzaly AAddbbIIookk, lub uuBBIIoocckk). Rozszerzenie to oprocz blokowania reklam (mozliwosc dodania regul uzytkownika) ma tez filtr elementow szpiegujacych, z najbardziej wszechstronna lista roznych licznikow i narzedzi analizy sieci, nie potrzeba Ghostery, Malwarebytes, AdMuncher i podobnych. Przeciwdziala sledzeniu, czyli zbieraniu informacji przez komercyjnych cwaniakow typu Gemius, statcounter, gdzie wchodzimy w internecie, w co klikamy i wiele wiecej.

  Jesli ktos napotka problem z wykrywaniem blokowania reklam na jakiejs witrynie, czy w nowej wersji odtwarzacza video html5, to po przez formularz w opcjach zglosic na Github rozszerzenia.

  Kto sie boi rosyjskiego kodu, to stosowac rownie skutecznego co wyzej wymieniony nastepce AB+, czyli NanoDefender+NanoAdblocker – warunek na dzis, to przegladarki oparte o Chromium, czyli Chrome, Yandex, Opera, itp. Opera v55 desktop dodala do swojego blockera liste neutralizujaca komunikaty o wylaczenie blokowania reklam i wbudowala komunikatory Messenger, WhatsApp, Telegram, vKontakt.

  Na urzadzeniach mobilnych koniecznie stosowac przegladarke Yandex Browser with Protect – silnik Blink, Chromium (wyszukac w sklepie Androida – entuzjastyczne opinie ktore potwierdzam), lub wersje beta, kiedy sie komus sypie na smartfonie. Przegladarka ma szyfrowanie pakietow przy publicznym laczu wifi i skan sciaganych plikow na obecnosc wirusow przez modul Kaspersky lab, wbudowane podstawowe rozszerzenia typu notatnik. Yandex ma opcje kompresji danych i video on/off (licencja Opery Turbo – mobilnie oszczedzanie danych pakietowych a zarazem firmowe proxy), lub Samsung Internet Browser – wespol z apk. AAddGGuuaarrrdd, darmowo dziala tylko z tymi dwiema przegladarkami mobilnymi! Przegladarka ma wiele najlepszych rozwiazan znanych z Opery, ale jest jeszcze szybsza.

  Przy darmowej mobilnej wersji apk. AAddGGuuaarrrdd (Android 5.0 i nowszy) nigdy nie konsumowac tresci za pomoca dedykowanych aplikacji mobilnych komercyjnych portali, bo tam nie bedzie mozna blokowac zbednych a irytujacych elementow.

  W rozszerzeniu i apk. AAddGGuuaarrrdd musowo zaznaczyc w opcjach Wszystkie filtry/Inne: AAddbbIIoocckk Warning, Anti-Adblock Killer, Malware Domains, Prebake, Spam404, KAD-Przekrety subkrybcji SMS, Annoyances, NoCoin, AlleBlock elementy e-commerce. Mozna opcjonalnie wlaczyc Adblock&uBlock polskie listy, cookies polskie listy, AAddGGuuaarrrdd supplement, Polski social, Polish RSS i odznaczyc filtr uzytecznych reklam.

  Jezeli kogos wkurzaja autoplay video, to rozszerzenie Disable HTML5 Autoplay. Obydwa dodatki (desktop: Win, MacOS, Linux) dostepne na Yandex (hit na PC, polecany w komentarzach na dobreprogramy), Chrome, Opere, Firefoxa i Safari.

  Pilnujac aktualizacji i poprawnej, acz prostej konfiguracji gwarancja, ze tak na desktop, jak i mobilnie w duecie Yandex/S.I.B. – AAddGGuuaarrrdd, nie zobaczycie zadnych reklam, wyskakujacych okienek, pustych pol po reklamach, komunikatow o wylaczenie reklam, cookies i pochodnych RODO (na razie tylko desktop) – sprawdz w Yandex czy masz zalaczona opcje Hide ads on this site i Block Content! Od tego momentu komfortowe surfowanie przyspieszy. Dodatki i apki sa bardzo przyjazne dla laika. Ja lipy nie polecam.

  Rosyjskie aplikacje sa idealne do skutecznego pozbawiania zyskow skrajnie komercyjne zachodnie ppoorrttaaIIee (boja sie ich jak zarazy – dowod? Moderatorzy witryn czasowo blokuja teksty zawierajaca ta nazwe, ale daremnie bo i tak obejde). Co do szpiegowania; wszystkie przegladarki, szczególnie mobilne probuja szpiegowac (domyslne ustawienia – oprocz rootowanych, modowanych systemow, bo wtedy mozna uprawnienia aplikacjom odebrac) a Rosja to obcy obszar gospodarczy, polityczny i prawny, wiec info o zachowaniach internautow u nas, zda im sie jak psu na bude. Dlatego trolle i pracownicy IT przestancie wypisywac dezinformujace brednie.

  Natomiast jeżeli chcecie blokowac wszystkie statystyki, wybrane skrypty, podpiete moduly spolecznosciowe i ciasteczka szpiegujace witryn na amen, to rozszerzenie uMMaattrrriiixx, ale to dla tych (komputerowcy), ktorzy co najmniej maja wiedze z jakich elementow zbudowana jest witryna internetowa i co do czego sluzy.

  Nie dajcie zarabiac animatorom pozorow, platnym botom, oszustom, krypto reklamie, bezprawnie kasujacym i blokujacym komentarze, posty i wszystkim skrajnie komercyjnym portalom. Wiele niezbednych informacji o wirtualu, moich poradnikow, instrukcji tekstowych, jest na adresie utn pl/Interia-Mordoru. Sekcja o mobilnych przegladarkach tam nieaktualna – nowa wersja sekcji, ze wskazaniem dla laikow i zaawansowanych, operujacych na kilku przegladarkach o unikalnych mozliwosciach w listopadzie

  TechnoIogiaUzyta w AAddGGuuaarrrdd 
  www dobreprogramy pl/Adguard-uczyni-Androida-wielkim ponownie,Blog, 88638.html (w miejsce spacji wstaw kropki a po przecinku usun spacje z adresu).

  Darmowa wersja AAddGGuuaarrrdd na Androida. 
  google com/store/apps/details?id=com adguard.android contentblocker (za spacje wstaw kropki)

  Platna wersja AAddGGuuaarrrdd, czyli filtruje caly ruch przychodzacy. 
  forum dobreprogramy pl/t/adguard-windows-mac-android-przegladarki/527662

  Nano, nastepca Adblocka+instrukcja 
  www dobreprogramy pl/MrBeckham666/Skuteczne-blokowanie-reklam-i-antiadblock-polskie-filtry-Nano-Adblocker-i-Defender,85289.html

  Team AAddGGuuaarrrddaa wykrywa keylogery w apk. 
  dobreprogramy pro/popularna-aplikacja-na-androida-szpieguje/

  Prywatny niezbednik nowoczesnego internauty, ktory nie gra w nowe gry dx12: 
  Jak system Windows, to modowana, rasowana wersja 8.1 ISO, instalka montowana na pen drive z: winclub pl/topic/13609-win-81-personal-system-ps-2k17/?page=1

  Do tego systemowy antywirus Windows Defender z aktywnym windows update, przegladarka Yandex, lub Opera (wbudowane komunikatory Facebook Messenger, Whats App, Telegram, vKontakt. Swietnie rozwiazany zrzut wycinka, czy calego ekranu), plus AddGGuuaarrrdd, z wybranymi listami regul, lub Nano Defender i Nano Adblocker. Pamietajcie po wsze czasy, ze desktopowa przegladarka Opera zawsze wyprzedzala i wyprzedza technologicznie wszystkie inne, ktore tylko kopiuja jej rozwiazania. Te dwie przegladarki uzywam zamiennie tak na kompie i smarcie. Nic wiecej nie potrzeba.

  Smatfon na Androidzie, to najlepiej niebrandowany zmodowany system, bez szpiegujacych smieci od Google a taki maja fabrycznie smarty OnePlus, lub dla specow z mozliwoscia rootowania. Nie bierze sie smartfonu od telkomow, bo im zalezy na szpiegowaniu. Unikac Huawei – ostatnio bbIIookkuujjaa dostepnosc kodow do odblokowania bootloadera a co za tym idzie rootowanie, czyli wgrywanie custom romow, czy modowanych wersji Androida z xda developers, co dyskwalifikuje ich smartfony dla tych co nie chca telemetrii. Do tego oszukuja na wydajnosci we flagowcach z Kirin 970, ktore sa niewydolne i sporo slabsze od Snapdragona 845.

  Spidersweb JakKazdySkrajnieKomercyjnyPortaI usuwa auto skryptem niewygodne komentarze, nicki. Nie wierzcie w brednie ze bIokuja tylko spam. Kazdy wpis przed publikacja jest skanowany skryptem wspomagajacym moderowanie na obecnosc slow, ktore moderatorzy a szczegolnie naczelny dodali na czarna liste skanera. Po wykryciu takich slow wpis jest usuwany od razu, albo kiedy musza odejsc od komputera, nie maja akurat czasu, lub na noc, automatycznie wyparowuje dokladnie po 6 minutach. Teraz bedziecie wiedziec ze jak wam zniknie wpis po okreslonym czasie, to zawieral slowa z czarnej listy. Na kazdym komercyjnym portalu skrypty antyspamowe sa wykorzystywane do szybkiego usuwania krytyki i wszystkiego co niewygodne. Cenzura jest od czasu kiedy internet przejeli komercyjnni. Nie potrzeba do tego AKTA itp.

  Komercyjni stosuja wiele sztuczek aby blokowac to co im niewygodne. To blog oszusta, ktory ma pajaka w nazwie, krypto i jawnej reklamy, bo przeciez z czego by zyli. Ten blog nie ma nic wspolnego z rzetelnoscia i uczciwoscia. Bede was uczyl jak z takimi walczyc, co instalowac aby odciac im zyski, ale musicie koniecznie stosowac moje porady. Silnik bloga i disqus, notabene dla uzytkownika niemilosiernie niewygodny, mulowaty, ciezki do renderingu, jest specjalnie tak dobrany, aby utrudnic, miec pelna kontrole nad niewolniczymi lemingami.

  Niezly cwaniak to zmontowal, ale ja mu wzrosty wybije z glowy. To tylko kwestia czasu. Licze ze pomozecie, bo wszyscy, ktorzy przejrza za moja sprawa na oczy, lub sami widza co tu sie dzieje a jak sam widze to tych bystrzejszych zaglada tu sporo, musza pomoc po swojej stronie przegladarki. Tylko razem mozemy ich zniszczyc. Jesli potrzebujecie pomocy to wpisywac sie na mojego chomika, bede odpowiadal. Adres jest zawsze pod zakodowana nazwa ktora byla i bedzie widoczna w moich wrzutach.

  Wielu juz zapewne widzialo, ze robia wszystko aby mnie zablokowac. Maja pelna swiadomosc jak jestem grozny, ale jeszcze licza ze dadza rade. Jednak przyszedl tu ktos, kto ma kompetencje, doswiadczenie, umiejetnosci i nielicha czache aby stawic im czola, wiec bedzie niezly Meksyk.o

 88. Przesłanie przesłaniem ale jeżeli ktoś tworzy serial/film na podstawie książki to niech to będzie solidna robota. Niewyobrażalne dla mnie jest to , że nie odwzorowuje się postaci według oryginału. Nie ma znaczenia czy akcja może dziać się w Polsce, Anglii czy Egipcie. Czytałam Wiedźmina wielokrotnie i nie przypominam sobie aby podany był inny kolor skóry niż BIAŁY. Jeżeli chcą tworzyć osobną interpretację niech nie nazywają tego Wiedźminem, bo wprowadzają ludzi w błąd.

 89. Słowiańska rzeczywistość słowiańska uroda, nie chodzi o rasizm ale zgodność świata przedstawionego, skoro Ciri jest czarna to niech Gerald będzie Chińczykiem, taki sam bezsens.

 90. Taaak, książka o tolerancji i nietolerancji… Drogi redaktorzyno, zanim zaczniesz pisać tekst przeczytaj/zapoznaj się z tym o czym piszesz ale nie z drugiej ręki (jak w tym wypadku jakieś streszczenie albo i nie) i zwróć uwagę na opis postaci. Ciri była dziewczyną o białych/mysich włosach i zielonych oczach. Były to jej charakterystyczne cechy. Wyobraź sobie teraz afroamerykanke z takimi cechami. Dalej, czytając fragment możemy się dowiedzieć że twarz bohaterki zrobiła się blada jak płótno. Kolejny fakt: SPILER SPOILER SPOILER

  podczas walki z oprawcami wynajętymi przez Puszczyka miała oczy podkreślone czernią. Po spoilerze.
  Wyjaśnij mi to jak postać tak, charakterystyczną można zmienić. To tak samo jakby t w GOT Starkom dano platynowa włosy Lanisterom czarne itd.

 91. Nie podobało mi się, że Harry Potter w firmach miał brązowe włosy i niebieskie oczy. To nie czyni ze mnie rasistki. Nie podobało mi się, że w Grze o Tron Daenerys nie miała fioletowych oczy, a jej gach trójkolorowej brody. To nie czyni ze mnie rasistki. Ale jak nie chcę, by postać miała czarną skórę, gdyż książkowa postać jej nie ma to jestem rasistką? Mozna charakteryzacją zrobić wszystko, ale czy nie można wybrać takiej aktorki, która po prostu będzie i dobrze grać i pasować do postaci? Wcale nie wykluczam Azjatek czy Latynosek, bardzo fajnie by pasowały do Ciri, łatwo znaleźć taką, która ma delikatne rysy twarzy i drobną budowe.

 92. OMG. Zamiast wytykać innym nieznajomość książek to może autor przeczytałby książkę taką jaka jest.
  Bo akurat cechy fizyczne Ciri są dość dobrze tam opisane, co jest calkowicie pominiete w artykule. A interpretować to sobie można inaczej niedopowiedzenia i niuanse albo wątek czy Geralt i Yen żyją czy jednak umarli a nie opis wzięty z książek przedstawiający Ciri jako bladolicą dziewczynkę o mysich szarych włosach i wielkich szmaragdowych oczach. Chyba że mam sobie filtr Sepia wgrać do książki?

  Założę się że jakby 2Paca miał zagrać Dolph Lundrgen to dopiero byłby krzyk.

  Albo wiesz co masz rację, przeciez Geralt była kobietą.

 93. Mało tego! W cesarstwie legalne było niewolnictwo, a przez większość cyklu siły Nilfgaardu były tymi złymi. No rasizm ewidentny, przecież oni się przed tym nie wybronią :D

 94. Autor ma wyprany przez zachód mózg. Nie ma sensu zawracać sobie głowy popełnionymi na tym portalu artykułami na temat Wiedźmina od Netflixa.
  Kupa syfu i pomyj.
  Nie mam zamiaru dłużej tolerować tej strony.

 95. Wiedźmina przeczytałem już bardzo dawno temu i śmiem się niezgodzić. Autor opisuje oczywiście prawdę, świat wiedźmina jest wręcz przesiąknięty ksenofobią. I właśnie dlatego wciskanie na siłę przedstawicieli mniejszości etnicznych jest całkowicie pozbawione sensu. Jak najbardziej, powinni poruszyć tematy rasizmu które autor zawarł w swojej książce(gdyby tego nie poruszyli to także popełnili by błąd, który fani by powinni wytknąć). Jednak oni na siłę (podobno) chcą dodać swoją ideologię której w książce nie da się doszukać. Czarnoskóra dziewczynka z białymi włosami w świecie wzorowanym na średniowieczną europę w której osoby czarnoskóre żyją daleko w zerrikanii? Nie, to nie ma sensu. Nie ważne jak bardzo by chciał tego autor tekstu.
  Na koniec zauważę tylko że nazywanie osób z innymi poglądami “pseudofanami” jest trochę nie na miejscu.

 96. Bardzo, ale to bardzo płytkie jest rozumowanie Autora. Nie potrafi wyjść poza ideologię, nie potrafi zrozumieć, że sprzeciw wobec tak drastycznej zmianie wyglądu postaci jest spowodowany WYŁĄCZNIE chęcią zgodności z oryginałem. Nie rasizmem.
  Jestem fanem książek Sapkowskiego i doskonale wiem, jaki przekaz w nim zawarł. Wiem także, że nie są to typowo “słowiańskie” powieści, jak się powszechnie uważa. Jestem również świadomy, że Sapkowski w większości zwracał uwagę na charakter danej postaci i wrażenie jakie wywołuje, a nie jej wygląd. Jednak w kilku przypadkach ten wygląd opisał i takim przykładem jest Ciri. Zatem życzyłbym by akurat TA postać była biała, miała popielate włosy i zielone oczy. To wszystko.
  W świecie Wiedźmina jest całe mnóstwo barwnych bohaterów, których można obsadzić autorami o dowolnym kolorze skóry, ponieważ cechy fizyczne nie są w ich wypadku uwypuklone.

  Czy szanowny Autor potrafi to zrozumieć? Niestety nie. Zamiast przemyśleć sprawę i spróbować spojrzeć na to z innej perspektywy, wolał okopać się na swojej pozycji i sprowadzić wszystko do rasizmu. Nie świadczy to o nim najlepiej.

 97. Na wstępie zaznaczę: wizja Ciri niekoniecznie białej nie do końca mi przeszkadza, w sumie spodziewałem się przed ujawnieniem plotek o obsadzeniu reprezentanta BAME jako jednej z głównych ról, że krew elfów Ciri może zostać podkreślona przez bardziej azjatyckie cechy i nie musi być to nic złego. Jestem za.
  Ale autor oskarża tych którzy się nie zgadzają o rasizm i nieznajomość tekstu. To prawda, Sapkowski traktuje mocno o rasizmie, ale przecież pokazuje również drugą stronę, postaci często przez wiewiórki były uznawane za rasistów i godnych śmierci bez powodu, jedynie przez nadgorliwość osądu. Albo byłeś z wiewiórkami albo byłeś mordercą nieludzi.
  I teraz proszę autora, czy nie widzi też analogii? Oczywiście są w komentarzach maniacy, rasiści, którzy grożą innym za to, że nie wszystko jest po ich wizji, ale też część fanów Wiedźmina niezadowolonych z castingów podaje logiczne powody w kulturalny sposób, prawda? To nie jest tak zero jedynkowe, że gdy ktoś się nie zgadza w jakimś aspekcie z osobą która rasistą nie jest, to automatycznie sama staje się rasistą.
  Część ludzi współcześnie robi z siebie obrońców mniejszości i szczycą się swoją tolerancją rzucając wyzwiskami od rasistów na prawo i lewo. Tak po prostu nie można. Oczywiście bądźmy tolerancyjni i otwarci ale nie róbmy sobie z tego czegoś na wzór wpisu w CV.
  Przykładowo przy okazji zapowiedzi Mrocznej Wieży nie byłem zadowolony z obsadzenia Idrisa Elby w roli rewolwerowca, nie z powodu uprzedzenia, bo Elbe uwielbiam, tylko dlatego, że teoretycznie niweczyło to mocny i ważny wątek drugoplanowy Susannah, której historia mocno bazował na rasizmie. I rzeczywiście ten wątek w ogóle się nie pojawił, a gdyby pojawił się w planowanym wtedy serialu, nie byłby tak wyraźny i mocny.
  I proszę o nieusuwanie moich komentarzy, nie piszę nic obraźliwego, nie jestem wulgarny w swoich komentarzach, tylko wprost komentuje, a to że nie zgadzam się z autorem to chyba sens dyskusji :)

 98. Juz dawno tak nudnego i nic nie wnoszacego tekstu nie czytałem. Jedyne co chciałeś osiągnąć tym tekstem to zwrocenie na siebie uwagii krzycząc „patrzci na mnie, popieram mniejszości, musicie mnie teraz lubić.”. Nie musimy,

 99. Fajne brednie w tym artykule są. Jak narazie na pseudofana wychodzi autor tekstu. Geralt miał głęboko w du ie elfy i ludzi a i krasnoludy olewał, jedyne co go napędzało to Ciri. Jego neutralność była dosyć wyraźnie pokazana w sadze. A co do ras to Sapkowski dosyć wyraźnie ukazał jak bardzo elfy i krasnoludy pałały nienawiścią do ludzi. Może autor tekstu zastanowi się nad pisaniem takich bzdur i obrażanie fanów, zwłaszcza polskich. Disney na takim zachowaniu się bardzo przejechał tak samo jak EA. Ciri jest dobrze opisana w książkach, miejsca na interpretacje tam wiele nie ma, jeśli chodzi o nowe interpretacje to radzę przyjrzeć się BBC i ich dumnym pomysłom na klasyki. Bardzo dobrze na swoich pomysłach wyszli.

 100. Na początek powiem że sagę przeczytałem 3 razy a zbiory opowiadań nawet więcej.
  Jak sam zauważyłeś całe uniwersum jest wypełnione rasizmem i dyskryminacją, więc skoro jest tyle materiału żeby pokazać że to jest złe, to po **** nanazmieniać siłę zmieniać jendą z głównych postaci?
  Poza tym nie tylko Polacy twierdzą że to jakiś żart że Ciri ma być z mniejszoś i etnicznej.
  Idąc dalej trzeba zauważyć że w większości – azjatki, przedstawiciele czarnej rasy i arabki są czarnowłose i aż ciężko wyobrazić sobie taką z szarymi.
  Następnie trzeba zrozumieć że nie można mówić na wszystkich którzy protestują rasiści, bo przecież czym jeśli nie rasizmem jest to, że pierwszym aspektem doboru aktorki nie są umiejętności aktorskie i wygląd tylko to żeby tylko nie była biała ?

 101. To patrz, zaskoczę Cię. Czytałam już Wiedźmina, czytam ponownie. I wiesz co? Nadal nie widzę Ciri inaczej niż jako białoskórą i popielatowłosą z wielkimi, zielonymi, okrągłymi oczami. Nie szukam na siłę szerokopojętej “słowiańskości”. Poprostu jak pomyślę, że ma to być aktorka czarno lub żółtoskóra to mi źle. Nie jestem nakierowana przez grę ani filmy czy co to tam, bo tego najzwyczajniej nie widziałam. I nie jestem rasistką, bo pryncypałki mnie to obchodzi jaki kto ma kolor skóry? Wygląd aktorki ma znaczenie, bo ona gra kogoś, kto ma pewien wizerunek. I nie wciskajcie na siłę poprawności politycznej. Bo to żałosne.

 102. Ja pierdole kurwa spidersweb zjebani kurwy debilne ale zalisc zalosna ochuj wyjebac ich powinni z internetu na stale i elo narcikson ziomeczki zdebilaciale

 103. Sorry, ale ten tekst to lewackie bredzenie. Hollywood jest już przesiąknięty marksizmem kulturalnym. SJW, feminazizm, BLM – to są ich flagi. I wszystko celowane przeciwko normalnemu białasowi. Trudno pojąć jak białasy mogą się pod tą chorą ideologią podpisywać. Już gdzieś mam jaki kolor będzie mieć Ciri czy ktokolwiek. Tylko ta choroba cywilizacji mnie irytuje. Jeszcze tylko gej i będzie komplet obsady. I nie, nie mam nic przeciwko gejom jako takim. Chodzi o zasadę.

 104. JakKiedysObiecaIemZaUsuwanie i kasowanie auto skryptem niewygodnych komentarzy spidersweb dostanie ode mnie Iomot.
  Jeszcze się taki nie narodzil kto bylby wstanie zablokowac moje teksty.
  Kto tam siedzi za panelem moderacyjnym? Naprawde mieliscie nadzieje ze przyszedl tu zwykly spamer wklejacz? Nie! Przyszedł tu jedyny w kraju znawca i spec od virtualu, ktorego w zaden sposob nie da sie zabIokowac. No ale probujcie niedowiarki. Jednak z gory pisze, ze jak sa tu jacys etatowi moderatorzy, to od razu szukajcie innej pracy. Interia sie poddala, WP, wirtualnemedia, i wielu innych, wiec dlaczego wam mialo by sie udac?

  EkspertOdVirtuaIuPoIeca.
  Jesli ktos ma w przegladarce na komputerze stacjonarnym komunikat, przy wejsciu na witryne, czy na odtwarzaczu wideo formatu html5 o wylaczenie blokowania reklam, to zastosuj w przegladarce rozszerzenie AAddGGuuaarrrdd bloker zawartosci (odinstaluj przestarzaly AAddbbIIookk, lub uuBBIIoocckk). Rozszerzenie to oprocz blokowania reklam (mozliwosc dodania regul uzytkownika) ma tez filtr elementow szpiegujacych, z najbardziej wszechstronna lista roznych licznikow i narzedzi analizy sieci, nie potrzeba Ghostery, Malwarebytes, AdMuncher i podobnych. Przeciwdziala sledzeniu, czyli zbieraniu informacji przez komercyjnych cwaniakow typu Gemius, statcounter, gdzie wchodzimy w internecie, w co klikamy i wiele wiecej.

  Jesli ktos napotka problem z wykrywaniem blokowania reklam na jakiejs witrynie, czy w nowej wersji odtwarzacza video html5, to po przez formularz w opcjach zglosic na Github rozszerzenia.

  Kto sie boi rosyjskiego kodu, to stosowac rownie skutecznego co wyzej wymieniony nastepce AB+, czyli NanoDefender+NanoAdblocker – warunek na dzis, to przegladarki oparte o Chromium, czyli Chrome, Yandex, Opera, itp. Opera v55 desktop dodala do swojego blockera liste neutralizujaca komunikaty o wylaczenie blokowania reklam i wbudowala komunikatory Messenger, WhatsApp, Telegram, vKontakt.

  Na urzadzeniach mobilnych koniecznie stosowac przegladarke Yandex Browser with Protect – silnik Blink, Chromium (wyszukac w sklepie Androida – entuzjastyczne opinie ktore potwierdzam), lub wersje beta, kiedy sie komus sypie na smartfonie. Przegladarka ma szyfrowanie pakietow przy publicznym laczu wifi i skan sciaganych plikow na obecnosc wirusow przez modul Kaspersky lab, wbudowane podstawowe rozszerzenia typu notatnik. Yandex ma opcje kompresji danych i video on/off (licencja Opery Turbo – mobilnie oszczedzanie danych pakietowych a zarazem firmowe proxy), lub Samsung Internet Browser – wespol z apk. AAddGGuuaarrrdd, darmowo dziala tylko z tymi dwiema przegladarkami mobilnymi! Przegladarka ma wiele najlepszych rozwiazan znanych z Opery, ale jest jeszcze szybsza.

  Przy darmowej mobilnej wersji apk. AAddGGuuaarrrdd(Android 5.0 i nowszy) nigdy nie konsumowac tresci za pomoca dedykowanych aplikacji mobilnych komercyjnych portali, bo tam nie bedzie mozna blokowac zbednych a irytujacych elementow.

  W rozszerzeniu i apk.AAddGGuuaarrrdd musowo zaznaczyc w opcjach Wszystkie filtry/Inne: AAddbbIIoocckk Warning, Anti-Adblock Killer, Malware Domains, Prebake, Spam404, KAD-Przekrety subkrybcji SMS, Annoyances, NoCoin, AlleBlock elementy e-commerce. Mozna opcjonalnie wlaczyc Adblock&uBlock polskie listy, cookies polskie listy, AAddGGuuaarrrddSupplement, Polski social, Polish RSS i odznaczyc filtr uzytecznych reklam.

  Jezeli kogos wkurzaja autoplay video, to rozszerzenie Disable HTML5 Autoplay. Obydwa dodatki (desktop: Win, MacOS, Linux) dostepne na Yandex (hit na PC, polecany w komentarzach na dobreprogramy), Chrome, Opere, Firefoxa i Safari.

  Pilnujac aktualizacji i poprawnej, acz prostej konfiguracji gwarancja, ze tak na desktop, jak i mobilnie w duecie Yandex/S.I.B. – AAddGGuuaarrrdd, nie zobaczycie zadnych reklam, wyskakujacych okienek, pustych pol po reklamach, komunikatow o wylaczenie reklam, cookies i pochodnych RODO (na razie tylko desktop) – sprawdz w Yandex czy masz zalaczona opcje Hide ads on this site i Block Content! Od tego momentu komfortowe surfowanie przyspieszy. Dodatki i apki sa bardzo przyjazne dla laika. Ja lipy nie polecam.

  Rosyjskie aplikacje sa idealne do skutecznego pozbawiania zyskow skrajnie komercyjne zachodnie ppoorrttaaIIee (boja sie ich jak zarazy – dowod? Moderatorzy witryn czasowo blokuja teksty zawierajaca ta nazwe, ale daremnie bo i tak obejde). Co do szpiegowania; wszystkie przegladarki, szczególnie mobilne probuja szpiegowac (domyslne ustawienia – oprocz rootowanych, modowanych systemow, bo wtedy mozna uprawnienia aplikacjom odebrac) a Rosja to obcy obszar gospodarczy, polityczny i prawny, wiec info o zachowaniach internautow u nas, zda im sie jak psu na bude. Dlatego trolle i pracownicy IT przestancie wypisywac dezinformujace brednie.

  Natomiast jeżeli chcecie blokowac wszystkie statystyki, wybrane skrypty, podpiete moduly spolecznosciowe i ciasteczka szpiegujace witryn na amen, to rozszerzenie uMMaattrrriiixx, ale to dla tych (komputerowcy), ktorzy co najmniej maja wiedze z jakich elementow zbudowana jest witryna internetowa i co do czego sluzy.

  Nie dajcie zarabiac animatorom pozorow, platnym botom, oszustom, krypto reklamie, bezprawnie kasujacym i blokujacym komentarze, posty i wszystkim skrajnie komercyjnym portalom. Wiele niezbednych informacji o wirtualu, moich poradnikow, instrukcji tekstowych, jest na adresie utn pl/Interia-Mordoru. Sekcja o mobilnych przegladarkach tam nieaktualna – nowa wersja sekcji, ze wskazaniem dla laikow i zaawansowanych, operujacych na kilku przegladarkach o unikalnych mozliwosciach w listopadzie

  TechnoIogiaUzytaWAAddGGuuaarrrdd. 
  www dobreprogramy pl/Adguard-uczyni-Androida-wielkim ponownie,Blog, 88638.html (w miejsce spacji wstaw kropki a po przecinku usun spacje z adresu).

  DarmowaWersjaAAddGGuuaarrrdd na Androida. 
  google com/store/apps/details?id=com.adguard.android.content.blocker

  PlatnaWersjaAAddGGuuaarrrdd, czyli filtruje caly ruch przychodzacy. 
  forum dobreprogramy pl/t/adguard-windows-mac-android-przegladarki/527662

  Nano, nastepca Adblocka+instrukcja 
  www dobreprogramy pl/MrBeckham666/Skuteczne-blokowanie-reklam-i-antiadblock-polskie-filtry-Nano-Adblocker-i-Defender,85289.html

  TeamAAddGGuuaarrrddaa wykrywa keylogery w apk. 
  dobreprogramy pro/popularna-aplikacja-na-androida-szpieguje/

  Prywatny niezbednik nowoczesnego internauty, ktory nie gra w nowe gry dx12: 
  Jak system Windows, to modowana, rasowana wersja 8.1 ISO, instalka montowana na pen drive z: winclub pl/topic/13609-win-81-personal-system-ps-2k17/?page=1

  Do tego systemowy antywirus Windows Defender z aktywnym windows update, przegladarka Yandex, lub Opera (wbudowane komunikatory Facebook Messenger, Whats App, Telegram, vKontakt. Swietnie rozwiazany zrzut wycinka, czy calego ekranu), plus AddGGuuaarrrdd,, z wybranymi listami regul, lub Nano Defender i Nano Adblocker. Pamietajcie po wsze czasy, ze desktopowa przegladarka Opera zawsze wyprzedzala i wyprzedza technologicznie wszystkie inne, ktore tylko kopiuja jej rozwiazania. Te dwie przegladarki uzywam zamiennie tak na kompie i smarcie. Nic wiecej nie potrzeba.

  Smatfon na Androidzie, to najlepiej niebrandowany zmodowany system, bez szpiegujacych smieci od Google a taki maja fabrycznie smarty OnePlus, lub dla specow z mozliwoscia rootowania. Nie bierze sie smartfonu od telkomow, bo im zalezy na szpiegowaniu. Unikac Huawei – ostatnio bbIIookkuujjaa dostepnosc kodow do odblokowania bootloadera a co za tym idzie rootowanie, czyli wgrywanie custom romow, czy modowanych wersji Androida z xda developers, co dyskwalifikuje ich smartfony dla tych co nie chca telemetrii. Do tego oszukuja na wydajnosci we flagowcach z Kirin 970, ktore sa niewydolne i sporo slabsze od Snapdragona 845

  Spidersweb JakKazdySkrajnieKomercyjnyPortaI usuwa auto skryptem niewygodne komentarze, nicki. Nie wierzcie w brednie ze bIokuja tylko spam. Kazdy wpis przed publikacja jest skanowany skryptem wspomagajacym moderowanie na obecnosc slow, ktore moderatorzy a szczegolnie naczelny dodali na czarna liste skanera. Po wykryciu takich slow wpis jest usuwany od razu, albo kiedy musza odejsc od komputera, nie maja akurat czasu, lub na noc, automatycznie wyparowuje dokladnie po 6 minutach. Teraz bedziecie wiedziec ze jak wam zniknie wpis po okreslonym czasie, to zawieral slowa z czarnej listy.

  Komercyjni stosuja wiele sztuczek aby blokowac to co im niewygodne. To blog oszusta, ktory ma pajaka w nazwie, krypto i jawnej reklamy, bo przeciez z czego by zyli. Ten blog nie ma nic wspolnego z rzetelnoscia i uczciwoscia. Bede was uczyl jak z takimi walczyc, co instalowac aby odciac im zyski, ale musicie koniecznie stosowac moje porady. Silnik bloga i disqus, notabene dla uzytkownika niemilosiernie niewygodny, mulowaty, ciezki do renderingu, jest specjalnie tak dobrany, aby utrudnic, miec pelna kontrole nad niewolniczymi lemingami.

  Niezly cwaniak to zmontowal, ale ja mu wzrosty wybije z glowy. To tylko kwestia czasu. Licze ze pomozecie, bo wszyscy, ktorzy przejrza za moja sprawa na oczy, lub sami widza co tu sie dzieje a jak sam widze to tych bystrzejszych zaglada tu sporo, musza pomoc po swojej stronie przegladarki. Tylko razem mozemy ich zniszczyc. Jesli potrzebujecie pomocy to wpisywac sie na mojego chomika, bede odpowiadal. Adres jest zawsze pod zakodowana nazwa ktora byla i bedzie widoczna w moich wrzutach.

  Wielu juz zapewne widzialo, ze robia wszystko aby mnie zablokowac. Juz maja pelna swiadomosc jak jestem grozny, ale jeszcze licza ze dadza rade. Jednak przyszedl tu ktos, kto ma kompetencje, doswiadczenie, umiejetnosci i nielicha czache aby stawic im czola, wiec bedzie niezly Meksyk…g

 105. JakKiedysObiecaIemZaUsuwanie auto skryptem niewygodnych komentarzy spidersweb dostanie ode mnie Iomot.
  Jeszcze się taki nie narodzil kto bylby wstanie zablokowac moje teksty.
  Kto tam siedzi za panelem moderacyjnym? Naprawde mieliscie nadzieje ze przyszedl tu zwykly spamer wklejacz? Nie! Przyszedł tu jedyny w kraju znawca i spec od virtualu, ktorego w zaden sposob nie da sie zabIokowac. No ale probujcie niedowiarki. Jednak z gory pisze, ze jak sa tu jacys etatowi moderatorzy, to od razu szukajcie innej pracy. Interia sie poddala, WP, wirtualnemedia, i wielu innych, wiec dlaczego wam mialo by sie udac?

  EkspertOdVirtuaIuPoIeca.
  Jesli ktos ma w przegladarce na komputerze stacjonarnym komunikat, przy wejsciu na witryne, czy na odtwarzaczu wideo formatu html5 o wylaczenie blokowania reklam, to zastosuj w przegladarce rozszerzenie AAddGGuuaarrrdd bloker zawartosci (odinstaluj przestarzaly AAddbbIIookk, lub uuBBIIoocckk). Rozszerzenie to oprocz blokowania reklam (mozliwosc dodania regul uzytkownika) ma tez filtr elementow szpiegujacych, z najbardziej wszechstronna lista roznych licznikow i narzedzi analizy sieci, nie potrzeba Ghostery, Malwarebytes, AdMuncher i podobnych. Przeciwdziala sledzeniu, czyli zbieraniu informacji przez komercyjnych cwaniakow typu Gemius, statcounter, gdzie wchodzimy w internecie, w co klikamy i wiele wiecej.

  Jesli ktos napotka problem z wykrywaniem blokowania reklam na jakiejs witrynie, czy w nowej wersji odtwarzacza video html5, to po przez formularz w opcjach zglosic na Github rozszerzenia.

  Kto sie boi rosyjskiego kodu, to stosowac rownie skutecznego co wyzej wymieniony nastepce AB+, czyli NanoDefender+NanoAdblocker – warunek na dzis, to przegladarki oparte o Chromium, czyli Chrome, Yandex, Opera, itp. Opera v55 desktop dodala do swojego blockera liste neutralizujaca komunikaty o wylaczenie blokowania reklam i wbudowala komunikatory Messenger, WhatsApp, Telegram, vKontakt.

  Na urzadzeniach mobilnych koniecznie stosowac przegladarke Yandex Browser with Protect – silnik Blink, Chromium (wyszukac w sklepie Androida – entuzjastyczne opinie ktore potwierdzam), lub wersje beta, kiedy sie komus sypie na smartfonie. Przegladarka ma szyfrowanie pakietow przy publicznym laczu wifi i skan sciaganych plikow na obecnosc wirusow przez modul Kaspersky lab, wbudowane podstawowe rozszerzenia typu notatnik. Yandex ma opcje kompresji danych i video on/off (licencja Opery Turbo – mobilnie oszczedzanie danych pakietowych a zarazem firmowe proxy), lub Samsung Internet Browser – wespol z apk. AAddGGuuaarrrdd, darmowo dziala tylko z tymi dwiema przegladarkami mobilnymi! Przegladarka ma wiele najlepszych rozwiazan znanych z Opery, ale jest jeszcze szybsza.

  Przy darmowej mobilnej wersji apk. AAddGGuuaarrrdd(Android 5.0 i nowszy) nigdy nie konsumowac tresci za pomoca dedykowanych aplikacji mobilnych komercyjnych portali, bo tam nie bedzie mozna blokowac zbednych a irytujacych elementow.

  W rozszerzeniu i apk.AAddGGuuaarrrdd musowo zaznaczyc w opcjach Wszystkie filtry/Inne: AAddbbIIoocckk Warning, Anti-Adblock Killer, Malware Domains, Prebake, Spam404, KAD-Przekrety subkrybcji SMS, Annoyances, NoCoin, AlleBlock elementy e-commerce. Mozna opcjonalnie wlaczyc Adblock&uBlock polskie listy, cookies polskie listy, AAddGGuuaarrrddSupplement, Polski social, Polish RSS i odznaczyc filtr uzytecznych reklam.

  Jezeli kogos wkurzaja autoplay video, to rozszerzenie Disable HTML5 Autoplay. Obydwa dodatki (desktop: Win, MacOS, Linux) dostepne na Yandex (hit na PC, polecany w komentarzach na dobreprogramy), Chrome, Opere, Firefoxa i Safari.

  Pilnujac aktualizacji i poprawnej, acz prostej konfiguracji gwarancja, ze tak na desktop, jak i mobilnie w duecie Yandex/S.I.B. – AAddGGuuaarrrdd, nie zobaczycie zadnych reklam, wyskakujacych okienek, pustych pol po reklamach, komunikatow o wylaczenie reklam, cookies i pochodnych RODO (na razie tylko desktop) – sprawdz w Yandex czy masz zalaczona opcje Hide ads on this site i Block Content! Od tego momentu komfortowe surfowanie przyspieszy. Dodatki i apki sa bardzo przyjazne dla laika. Ja lipy nie polecam.

  Rosyjskie aplikacje sa idealne do skutecznego pozbawiania zyskow skrajnie komercyjne zachodnie ppoorrttaaIIee (boja sie ich jak zarazy – dowod? Moderatorzy witryn czasowo blokuja teksty zawierajaca ta nazwe, ale daremnie bo i tak obejde). Co do szpiegowania; wszystkie przegladarki, szczególnie mobilne probuja szpiegowac (domyslne ustawienia – oprocz rootowanych, modowanych systemow, bo wtedy mozna uprawnienia aplikacjom odebrac) a Rosja to obcy obszar gospodarczy, polityczny i prawny, wiec info o zachowaniach internautow u nas, zda im sie jak psu na bude. Dlatego trolle i pracownicy IT przestancie wypisywac dezinformujace brednie.

  Natomiast jeżeli chcecie blokowac wszystkie statystyki, wybrane skrypty, podpiete moduly spolecznosciowe i ciasteczka szpiegujace witryn na amen, to rozszerzenie uMMaattrrriiixx, ale to dla tych (komputerowcy), ktorzy co najmniej maja wiedze z jakich elementow zbudowana jest witryna internetowa i co do czego sluzy.

  Nie dajcie zarabiac animatorom pozorow, platnym botom, oszustom, krypto reklamie, bezprawnie kasujacym i blokujacym komentarze, posty i wszystkim skrajnie komercyjnym portalom. Wiele niezbednych informacji o wirtualu, moich poradnikow, instrukcji tekstowych, jest na adresie utn pl/Interia-Mordoru. Sekcja o mobilnych przegladarkach tam nieaktualna – nowa wersja sekcji, ze wskazaniem dla laikow i zaawansowanych, operujacych na kilku przegladarkach o unikalnych mozliwosciach w listopadzie

  TechnoIogiaUzytaWAAddGGuuaarrrdd. 
  www dobreprogramy pl/Adguard-uczyni-Androida-wielkim ponownie,Blog, 88638.html (w miejsce spacji wstaw kropki a po przecinku usun spacje z adresu).

  DarmowaWersjaAAddGGuuaarrrdd na Androida. 
  google com/store/apps/details?id=com.adguard.android.content.blocker

  PlatnaWersjaAAddGGuuaarrrdd, czyli filtruje caly ruch przychodzacy. 
  forum dobreprogramy pl/t/adguard-windows-mac-android-przegladarki/527662

  Nano, nastepca Adblocka+instrukcja 
  www dobreprogramy pl/MrBeckham666/Skuteczne-blokowanie-reklam-i-antiadblock-polskie-filtry-Nano-Adblocker-i-Defender,85289.html

  TeamAAddGGuuaarrrddaa wykrywa keylogery w apk. 
  dobreprogramy pro/popularna-aplikacja-na-androida-szpieguje/

  Prywatny niezbednik nowoczesnego internauty, ktory nie gra w nowe gry dx12: 
  Jak system Windows, to modowana, rasowana wersja 8.1 ISO, instalka montowana na pen drive z: winclub pl/topic/13609-win-81-personal-system-ps-2k17/?page=1

  Do tego systemowy antywirus Windows Defender z aktywnym windows update, przegladarka Yandex, lub Opera (wbudowane komunikatory Facebook Messenger, Whats App, Telegram, vKontakt. Swietnie rozwiazany zrzut wycinka, czy calego ekranu), plus AddGGuuaarrrdd,, z wybranymi listami regul, lub Nano Defender i Nano Adblocker. Pamietajcie po wsze czasy, ze desktopowa przegladarka Opera zawsze wyprzedzala i wyprzedza technologicznie wszystkie inne, ktore tylko kopiuja jej rozwiazania. Te dwie przegladarki uzywam zamiennie tak na kompie i smarcie. Nic wiecej nie potrzeba.

  Smatfon na Androidzie, to najlepiej niebrandowany zmodowany system, bez szpiegujacych smieci od Google a taki maja fabrycznie smarty OnePlus, lub dla specow z mozliwoscia rootowania. Nie bierze sie smartfonu od telkomow, bo im zalezy na szpiegowaniu. Unikac Huawei – ostatnio bbIIookkuujjaa dostepnosc kodow do odblokowania bootloadera a co za tym idzie rootowanie, czyli wgrywanie custom romow, czy modowanych wersji Androida z xda developers, co dyskwalifikuje ich smartfony dla tych co nie chca telemetrii. Do tego oszukuja na wydajnosci we flagowcach z Kirin 970, ktore sa niewydolne i sporo slabsze od Snapdragona 845

  Spidersweb JakKazdySkrajnieKomercyjnyPortaI usuwa auto skryptem niewygodne komentarze, nicki. Nie wierzcie w brednie ze bIokuja tylko spam. Kazdy wpis przed publikacja jest skanowany skryptem wspomagajacym moderowanie na obecnosc slow, ktore moderatorzy a szczegolnie naczelny dodali na czarna liste skanera. Po wykryciu takich slow wpis jest usuwany od razu, albo kiedy musza odejsc od komputera, nie maja akurat czasu, lub na noc, automatycznie wyparowuje dokladnie po 6 minutach. Teraz bedziecie wiedziec ze jak wam zniknie wpis po okreslonym czasie, to zawieral slowa z czarnej listy.

  Komercyjni stosuja wiele sztuczek aby blokowac to co im niewygodne. To blog oszusta, ktory ma pajaka w nazwie, krypto i jawnej reklamy, bo przeciez z czego by zyli. Ten blog nie ma nic wspolnego z rzetelnoscia i uczciwoscia. Bede was uczyl jak z takimi walczyc, co instalowac aby odciac im zyski, ale musicie koniecznie stosowac moje porady. Silnik bloga i disqus, notabene dla uzytkownika niemilosiernie niewygodny, mulowaty, ciezki do renderingu, jest specjalnie tak dobrany, aby utrudnic, miec pelna kontrole nad niewolniczymi lemingami.

  Niezly cwaniak to zmontowal, ale ja mu wzrosty wybije z glowy. To tylko kwestia czasu. Licze ze pomozecie, bo wszyscy, ktorzy przejrza za moja sprawa na oczy, lub sami widza co tu sie dzieje a jak sam widze to tych bystrzejszych zaglada tu sporo, musza pomoc po swojej stronie przegladarki. Tylko razem mozemy ich zniszczyc. Jesli potrzebujecie pomocy to wpisywac sie na mojego chomika, bede odpowiadal. Adres jest zawsze pod zakodowana nazwa ktora byla i bedzie widoczna w moich wrzutach.

  Wielu juz zapewne widzialo, ze robia wszystko aby mnie zablokowac. Juz maja pelna swiadomosc jak jestem grozny, ale jeszcze licza ze dadza rade. Jednak przyszedl tu ktos, kto ma kompetencje, doswiadczenie, umiejetnosci i nielicha czache aby stawic im czola, wiec bedzie niezly Meksyk…t

 106. Drogi autorze, niech sobie grają kolorowi kogo chcą, ale wytykanie nam nieznajomości prozy jest nie na miejscu. Bo Ciri nie była czarnoskóra. Ani nie była Azjatką. Tym bardziej czarnoskórą Azjatką. Ponoć ma się to trzymać tego co pan Andrzej napisał, więc raczej nie wybiorą kogoś z mniejszości narodowej, ani nawet siedemnastoletniej Polki, bo Ciri miała w tamtych czasach 11 lat.

 107. JakKiedysObiecaIemZaUsuwanie i bIokowanie auto skryptem niewygodnych komentarzy spidersweb dostanie ode mnie Iomot.
  Jeszcze się taki nie narodzil kto bylby wstanie zablokowac moje teksty.
  Kto tam siedzi za panelem moderacyjnym? Naprawde mieliscie nadzieje ze przyszedl tu zwykly spamer wklejacz? Nie! Przyszedł tu jedyny w kraju znawca i spec od virtualu, ktorego w zaden sposob nie da sie zabIokowac. No ale probujcie niedowiarki. Jednak z gory pisze, ze jak sa tu jacys etatowi moderatorzy, to od razu szukajcie innej pracy. Interia sie poddala, WP, wirtualnemedia, i wielu innych, wiec dlaczego wam mialo by sie udac?

  EkspertOdVirtuaIuPoIeca.
  Jesli ktos ma w przegladarce na komputerze stacjonarnym komunikat, przy wejsciu na witryne, czy na odtwarzaczu wideo formatu html5 o wylaczenie blokowania reklam, to zastosuj w przegladarce rozszerzenie AAddGGuuaarrrdd bloker zawartosci (odinstaluj przestarzaly AAddbbIIookk, lub uuBBIIoocckk). Rozszerzenie to oprocz blokowania reklam (mozliwosc dodania regul uzytkownika) ma tez filtr elementow szpiegujacych, z najbardziej wszechstronna lista roznych licznikow i narzedzi analizy sieci, nie potrzeba Ghostery, Malwarebytes, AdMuncher i podobnych. Przeciwdziala sledzeniu, czyli zbieraniu informacji przez komercyjnych cwaniakow typu Gemius, statcounter, gdzie wchodzimy w internecie, w co klikamy i wiele wiecej.

  Jesli ktos napotka problem z wykrywaniem blokowania reklam na jakiejs witrynie, czy w nowej wersji odtwarzacza video html5, to po przez formularz w opcjach zglosic na Github rozszerzenia.

  Kto sie boi rosyjskiego kodu, to stosowac rownie skutecznego co wyzej wymieniony nastepce AB+, czyli NanoDefender+NanoAdblocker – warunek na dzis, to przegladarki oparte o Chromium, czyli Chrome, Yandex, Opera, itp. Opera v55 desktop dodala do swojego blockera liste neutralizujaca komunikaty o wylaczenie blokowania reklam i wbudowala komunikatory Messenger, WhatsApp, Telegram, vKontakt.

  Na urzadzeniach mobilnych koniecznie stosowac przegladarke Yandex Browser with Protect – silnik Blink, Chromium (wyszukac w sklepie Androida – entuzjastyczne opinie ktore potwierdzam), lub wersje beta, kiedy sie komus sypie na smartfonie. Przegladarka ma szyfrowanie pakietow przy publicznym laczu wifi i skan sciaganych plikow na obecnosc wirusow przez modul Kaspersky lab, wbudowane podstawowe rozszerzenia typu notatnik. Yandex ma opcje kompresji danych i video on/off (licencja Opery Turbo – mobilnie oszczedzanie danych pakietowych a zarazem firmowe proxy), lub Samsung Internet Browser – wespol z apk. AAddGGuuaarrrdd, darmowo dziala tylko z tymi dwiema przegladarkami mobilnymi! Przegladarka ma wiele najlepszych rozwiazan znanych z Opery, ale jest jeszcze szybsza.

  Przy darmowej mobilnej wersji apk. AAddGGuuaarrrdd(Android 5.0 i nowszy) nigdy nie konsumowac tresci za pomoca dedykowanych aplikacji mobilnych komercyjnych portali, bo tam nie bedzie mozna blokowac zbednych a irytujacych elementow.

  W rozszerzeniu i apk.AAddGGuuaarrrdd musowo zaznaczyc w opcjach Wszystkie filtry/Inne: AAddbbIIoocckk Warning, Anti-Adblock Killer, Malware Domains, Prebake, Spam404, KAD-Przekrety subkrybcji SMS, Annoyances, NoCoin, AlleBlock elementy e-commerce. Mozna opcjonalnie wlaczyc Adblock&uBlock polskie listy, cookies polskie listy, AAddGGuuaarrrddSupplement, Polski social, Polish RSS i odznaczyc filtr uzytecznych reklam.

  Jezeli kogos wkurzaja autoplay video, to rozszerzenie Disable HTML5 Autoplay. Obydwa dodatki (desktop: Win, MacOS, Linux) dostepne na Yandex (hit na PC, polecany w komentarzach na dobreprogramy), Chrome, Opere, Firefoxa i Safari.

  Pilnujac aktualizacji i poprawnej, acz prostej konfiguracji gwarancja, ze tak na desktop, jak i mobilnie w duecie Yandex/S.I.B. – AAddGGuuaarrrdd, nie zobaczycie zadnych reklam, wyskakujacych okienek, pustych pol po reklamach, komunikatow o wylaczenie reklam, cookies i pochodnych RODO (na razie tylko desktop) – sprawdz w Yandex czy masz zalaczona opcje Hide ads on this site i Block Content! Od tego momentu komfortowe surfowanie przyspieszy. Dodatki i apki sa bardzo przyjazne dla laika. Ja lipy nie polecam.

  Rosyjskie aplikacje sa idealne do skutecznego pozbawiania zyskow skrajnie komercyjne zachodnie ppoorrttaaIIee (boja sie ich jak zarazy – dowod? Moderatorzy witryn czasowo blokuja teksty zawierajaca ta nazwe, ale daremnie bo i tak obejde). Co do szpiegowania; wszystkie przegladarki, szczególnie mobilne probuja szpiegowac (domyslne ustawienia – oprocz rootowanych, modowanych systemow, bo wtedy mozna uprawnienia aplikacjom odebrac) a Rosja to obcy obszar gospodarczy, polityczny i prawny, wiec info o zachowaniach internautow u nas, zda im sie jak psu na bude. Dlatego trolle i pracownicy IT przestancie wypisywac dezinformujace brednie.

  Natomiast jeżeli chcecie blokowac wszystkie statystyki, wybrane skrypty, podpiete moduly spolecznosciowe i ciasteczka szpiegujace witryn na amen, to rozszerzenie uMMaattrrriiixx, ale to dla tych (komputerowcy), ktorzy co najmniej maja wiedze z jakich elementow zbudowana jest witryna internetowa i co do czego sluzy.

  Nie dajcie zarabiac animatorom pozorow, platnym botom, oszustom, krypto reklamie, bezprawnie kasujacym i blokujacym komentarze, posty i wszystkim skrajnie komercyjnym portalom. Wiele niezbednych informacji o wirtualu, moich poradnikow, instrukcji tekstowych, jest na adresie utn pl/Interia-Mordoru. Sekcja o mobilnych przegladarkach tam nieaktualna – nowa wersja sekcji, ze wskazaniem dla laikow i zaawansowanych, operujacych na kilku przegladarkach o unikalnych mozliwosciach w listopadzie

  TechnoIogiaUzytaWAAddGGuuaarrrdd. 
  www dobreprogramy pl/Adguard-uczyni-Androida-wielkim ponownie,Blog, 88638.html (w miejsce spacji wstaw kropki a po przecinku usun spacje z adresu).

  DarmowaWersjaAAddGGuuaarrrdd na Androida. 
  google com/store/apps/details?id=com.adguard.android.content.blocker

  PlatnaWersjaAAddGGuuaarrrdd, czyli filtruje caly ruch przychodzacy. 
  forum dobreprogramy pl/t/adguard-windows-mac-android-przegladarki/527662

  Nano, nastepca Adblocka+instrukcja 
  www dobreprogramy pl/MrBeckham666/Skuteczne-blokowanie-reklam-i-antiadblock-polskie-filtry-Nano-Adblocker-i-Defender,85289.html

  TeamAAddGGuuaarrrddaa wykrywa keylogery w apk. 
  dobreprogramy pro/popularna-aplikacja-na-androida-szpieguje/

  Prywatny niezbednik nowoczesnego internauty, ktory nie gra w nowe gry dx12: 
  Jak system Windows, to modowana, rasowana wersja 8.1 ISO, instalka montowana na pen drive z: winclub pl/topic/13609-win-81-personal-system-ps-2k17/?page=1

  Do tego systemowy antywirus Windows Defender z aktywnym windows update, przegladarka Yandex, lub Opera (wbudowane komunikatory Facebook Messenger, Whats App, Telegram, vKontakt. Swietnie rozwiazany zrzut wycinka, czy calego ekranu), plus AddGGuuaarrrdd,, z wybranymi listami regul, lub Nano Defender i Nano Adblocker. Pamietajcie po wsze czasy, ze desktopowa przegladarka Opera zawsze wyprzedzala i wyprzedza technologicznie wszystkie inne, ktore tylko kopiuja jej rozwiazania. Te dwie przegladarki uzywam zamiennie tak na kompie i smarcie. Nic wiecej nie potrzeba.

  Smatfon na Androidzie, to najlepiej niebrandowany zmodowany system, bez szpiegujacych smieci od Google a taki maja fabrycznie smarty OnePlus, lub dla specow z mozliwoscia rootowania. Nie bierze sie smartfonu od telkomow, bo im zalezy na szpiegowaniu. Unikac Huawei – ostatnio bbIIookkuujjaa dostepnosc kodow do odblokowania bootloadera a co za tym idzie rootowanie, czyli wgrywanie custom romow, czy modowanych wersji Androida z xda developers, co dyskwalifikuje ich smartfony dla tych co nie chca telemetrii. Do tego oszukuja na wydajnosci we flagowcach z Kirin 970, ktore sa niewydolne i sporo slabsze od Snapdragona 845

  Spidersweb JakKazdySkrajnieKomercyjnyPortaI usuwa auto skryptem niewygodne komentarze, nicki. Nie wierzcie w brednie ze bIokuja tylko spam. Kazdy wpis przed publikacja jest skanowany skryptem wspomagajacym moderowanie na obecnosc slow, ktore moderatorzy a szczegolnie naczelny dodali na czarna liste skanera. Po wykryciu takich slow wpis jest usuwany od razu, albo kiedy musza odejsc od komputera, nie maja akurat czasu, lub na noc, automatycznie wyparowuje dokladnie po 6 minutach. Teraz bedziecie wiedziec ze jak wam zniknie wpis po okreslonym czasie, to zawieral slowa z czarnej listy.

  Komercyjni stosuja wiele sztuczek aby blokowac to co im niewygodne. To blog oszusta, ktory ma pajaka w nazwie, krypto i jawnej reklamy, bo przeciez z czego by zyli. Ten blog nie ma nic wspolnego z rzetelnoscia i uczciwoscia. Bede was uczyl jak z takimi walczyc, co instalowac aby odciac im zyski, ale musicie koniecznie stosowac moje porady. Silnik bloga i disqus, notabene dla uzytkownika niemilosiernie niewygodny, mulowaty, ciezki do renderingu, jest specjalnie tak dobrany, aby utrudnic, miec pelna kontrole nad niewolniczymi lemingami.

  Niezly cwaniak to zmontowal, ale ja mu wzrosty wybije z glowy. To tylko kwestia czasu. Licze ze pomozecie, bo wszyscy, ktorzy przejrza za moja sprawa na oczy, lub sami widza co tu sie dzieje a jak sam widze to tych bystrzejszych zaglada tu sporo, musza pomoc po swojej stronie przegladarki. Tylko razem mozemy ich zniszczyc. Jesli potrzebujecie pomocy to wpisywac sie na mojego chomika, bede odpowiadal. Adres jest zawsze pod zakodowana nazwa ktora byla i bedzie widoczna w moich wrzutach.

  Wielu juz zapewne widzialo, ze robia wszystko aby mnie zablokowac. Juz maja pelna swiadomosc jak jestem grozny, ale jeszcze licza ze dadza rade. Jednak przyszedl tu ktos, kto ma kompetencje, doswiadczenie, umiejetnosci i nielicha czache aby stawic im czola, wiec bedzie niezly Meksyk…..w

 108. No i co leszcze spidera? Caly czas jeszcze kombinujecie a pisalem ze nie da sie mne przyblokowac. Rozbije was na atomy juz niedlugo…

  lmperator

 109. Ale chrzanisz. Czytałem książki wiele razy, mam nawet autografy mistrza, ale nigdzie nie jest wspomniane, że Ciri miała ciemniejszynodcień skóry, jak dobrze pamiętam, to nawet w którymś momencie jest wspomniane, że była blada i miała piegi. A to, że był rasizm w książkach tylko w stosunku do ras odmiennych od ludzi, jest żałosnym argumentem popierającym jakieś chore wymysły. Więc zanim pan zaczniesz wyzywać ludzi od idiotow to sam dowiedz się, gdzie żyli ciemnoskórzy ludzie w świecie Wiedźmina.

 110. Lanie wody zapłakanego lewicowca-filozofa amatora, a nie rzeczowy artykuł. Temat rasizmu czy ksenofobii to można w Wiedźminie umieścić bez problemu, chociażby nawiązując do animozji między ludźmi elfami czy krasnoludami, nie robiąc przy tym zmian w wizerunku głównych bohaterów. W universum wiedzmina bywały też bestie bardziej ludzkie niz nie jeden człowiek – kolejny świetny wątek, w który można wpleść liberalno tolerancyjne tło, mówiące o walce ze stereotypami i uprzedzeniami. Ale nie, “lewakom” wystarczy zmienić głównych bohaterów w czarnoskórych uchodźców, najlepiej homoseksualistów i po sprawie – intelektualna ekstaza. Haha.

 111. Wyższość z jaką szanowny pan redaktor traktuje tych, którzy ośmielają się mieć swoje zdanie w kwestii rzekomego ogłoszenia jest dość znamienna. A fakt, że to właśnie samo ogłoszenie, jeśli prawdziwe, jest rasistowskie jakoś umyka przenikliwości pana redaktora.

 112. Ten artykuł to typowe odwrócenie kota ogonem. Albo autor chciał na siebie i swoje mierne wypociny zwrócić uwagę tłumu, albo nie potrafi zrozumieć rzeczy o których sam pisze.
  A wracając do wyglądu Jaskółki, czyli tematu tych bredni, to czy jakiekolwiek narody mieszkające na północy – mają czarną skórę? Może zostawię to pytanie bez odpowiedzi.
  A jeżeli autor dalej bezsensownie się upiera, że postać ma być “bame”, to może powiem to w ten sposób, że zazwyczaj postać wykreowaną przede wszystkim kojarzy się ze względu na wygląd, a nie charakter. A skoro Cirilla odniosła spory sukces i jest prawdopodobnie jedną z najbardziej lubianych postaci w całym uniwersum, to po co zmieniać jej główną cechę tylko ze względu na zachciankę jednej czy dwóch osób które same nie wiedzą o czym mówią?

  Jak dla mnie ten artykuł to po prostu żart, żenada i brak jakiejkolwiek logiki czy pomyślunku autora, byle by tylko zrobić jak największy szum.

 113. Tytul artykulu: “Nie podoba ci się, że Ciri może zagrać przedstawicielka mniejszości? To przeczytaj Wiedźmina”.
  Ty tak serio panie redaktorze? Tak trudno Panu zrozumieć, że ludzie pragną wiernego odwzorowania oryginalu? Odwzorowania zgodnego z ich wyobrażeniami? Bo w końcu czytając książkę każdy ma jakieś wyobrażenie o postaci. Ale wam widać zbyt latwo przychodzi wyzywanie ludzi od rasistów. Ladnie to tak obrażać swojego czytelnika? Który geniusz wpadl na to, że obrażanie wlasnych odbiorców będzie dobrym pomyslem na wrzesień?
  Przestańcie k…a jeżdzić z tym rasizmem! Wystarczy że w stanach tak robią (czarni, nie biali). W USA tylko bialemu można przywalić w gębę za to, że jest chamem i prostakiem. Jak się walnie czarnego bo jest idiotą, to jesteś rasistą.
  Nie muszę być rasistą, by zgadzać się z opinią, że czarna azjatka z bialymi wlosami nie powinna zagrac Ciri w adaptacji serialowej Wiedźmina.

 114. Gdyby Sapkowski i CDPy chcieli uczynic Ciri czarna, to po prostu by to zrobili. Koniec kropka.

  Gry i ksiazki udowadniaja, ze nie trzeba uzywac koloru skory aby poruszyc temat dyskryminacji. Subtelniejsza malzowina uszna czy ksztalt teczowki, moze nie sa wystarczajaco wymowne dla wspolczesnej lewicy, ale dla stastycznego odbiorcy, z gramem wyobrazni jak najbardziej.

  Gry i ksiazki, owszem sa na temat rasizmu, ale nigdy nie bylo prolewicowe tak mocno jakby chciala tego pierwotnie lewica. Bardziej uderzaly w fanatyzmy wszelakie. Przyklady? Ano bardzo prosze.

  Zloty srodek w grach takiego CDP. Nie ma czerni i bieli, tylko kazdy ma cos za uszami.

  Krwawy baron bije zone, ale ta go zdradzala, Radowid to niebezpieczny swir, ale czarodziejki to spiskujacy wywrotowcy itd. Bardzo fajnie widac to na przykladzie konkretnych questow. Chocby z jednej strony mamy zadanie gdzie spotykamy wanadali kapliczek, ktorzy zbyt wiele czasu spedzali na czytaniem pism pokrewnych Karolowi Marksowi i Nietzschemu, a z drugiej spotykamy starego diabola, ktory manipuluje miejscowymi wiesniakami podajac sie za bostwo, aby zerowac na darach od ludzi.

  Przedstawienie kobiet, konkretnie czarodziejek u Sapka i CDPow, bardzo mocno odbiega od politycznej poprawnosci. Owszem sa wyzwolone, zajmuja wysokie szczeble wladzy, ale rownie mocno ukazana jest na ich przykladzie toksyczna strona kobiecosci. Ile razy jakas czarodziejka knula intrygi dworskie, by nachapac sie bardziej wladza, zrobic z krola marionektowego wladce, ktorym bedzie sterowac zza kulis?

  Dla autora arytkulu w kwestii rasizmu taka mysl przewodnia. Dyskryminacja nie dotyczy tylko czarnoskorych, latynosow i innych kolorowych
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-5534449/South-Africas-white-farmers-likely-killed-police.html

  Ludzie dla ktorych wymogiem w castingu jest bycie nie bialym sa jednymi z tych ktorych krytykowal Wiedzmin

 115. Temat rasizmu u Sapkowskiego dotyczył przedewszystkim innych ras rozumnych. Naprawdę nie rozumiem tego po co mielibyśmy wprowadzać jeszcze w ten wątek osoby innoskóre. Na dłuższy dystans kolor tutaj w odbieraniu treści nie powinien mieć większego znaczenia, równie dobrze wszystkie postaci mogą być dajmy na to fioletowe w pomarańczowe kropki. Metafory i głębszy sens Sapkowskiego opiera się właśnie na takich rasach jak krasnoludy czy elfy, więc fizycznie nie rozumiem wprowadzania na siłę aktorek niebiałych tylko po to aby zaspokoić fantazje turbozlewaczałego społeczeństwa. A poza tym staram się patrzeć trochę na to takim matematycznym umysłem i doszukiwać się spójności świata. To co kocam w fantazy to moment w którym zostaje wyjaśnione powstanie świata czy jego chociażby goelogia. Lubie gdy wszystko jest sensownie wyjasnione i ma jakis glebszy zakorzeniony sens w fizyce, anatomii, biologii, geografii, geopolityce itd. A niestety podłoża logicznego nie ma żadnego stworzenie czarnoskórej dynastii cyntryjskiej wiedząc że osoby czarnoskóre to zamieszkują co najwyżej Zerrikanie. I faktycznie bycmoze spoleczenstwo w tym swiecie odznacza sie rowniez nienawiscia i rasizmem ukierunkowanym w strone osob śniadych bądź czarnych. Ale jesli faktucznie tak jest to kto by dopuścił do takiej sytuacji w ktorej taka dynastia moglaby zasiac spokojnie na jednym z najwazniejszych tronow polnocy? Cintra przeciez była by przez wszystkich znienawidzona a jednak jak wiemy bylo wrecz przeciwnie, istniala jako lubiane i szanowane królestwo. Ja już kończe moj wywod bo po prostu brak mi nerwów do tego wszystkiego. Do widzenia i miłego weekendu

 116. Beznadziejny artykuł. Krótko, ogień krytyki na ludzi którym po prostu kolorowa Ciri nie pasuje, czyli medal nie ma dwóch stron. Zero obiektywizmu. Po prostu jesteś (ty autorzyno) po drugiej stronie stołu i mas swój punkt widzenia. Jeżeli chodzi o mnie, wielce “Wiedźmin netfixa” będzie kolejnym, prolewackim zabiegiem piorącym mózg.

 117. Właśnie tego typu artykuły powoli wpędzają nas do piekła poprawności politycznej. Tu nie chodzi o żadną ksenofobię ani rasizm. Serio? Wytykanie, że ludzie nie czytali książki bo czepiają się o to, że Ciri ma mieć inny kolor skóry niż biały? Bardzo dokładnie przeczytałem sagę i również mam obiekcję. I absolutnie nie czuję się przez to rasistą.

  “Wysokie czoło, regularne łuki brwiowe, ładny rozstaw oczu. Cienkie skrzydełka nosa. Długie palce. Rzadki pigment włosów. Ewidentna krew elfów, choć niedużo w niej tej krwi.” Pierwszy cytat.

  “Spod popielatej, nierówno i nieładnie obciętej grzywki patrzyły ogromne szmaragdowozielone oczy, dominujący akcent w małej twarzyczce o wąskim podbródku i lekko zadartym nosku.” I drugi

  W porządku. Nie ma nic o kolorze skóry. Ale inne cechy jasno i dobitnie określają jak wygląda postać Ciri stworzona przez Andrzeja Sapkowskiego. Myślę, że fani mają prawo oczekiwać, że jedna z najważniejszych postaci sagi będzie odpowiadać wyglądowi pierwowzoru. A wytykanie komuś w tej sytuacji nietolerancji jest zwyczajnie śmieszne. Albo kręci się od podstaw własny serial i można w nim robić co dusza zapragnie, albo robi się serialową adaptację książki zgodnie z jej opisami. Nie wciskając gdzie popadnie osób o innej karnacji tylko ku uciesze zwolenników daleko idącej poprawności poliycznej.

 118. Jesteś idiota bo od tego trzeba zacząć. Jeśli twierdzisz, że to iż nikt nie chce czarnoskóry ciri jest rasizmem i problemem mniejszośc to jesteś skończonym idiotą, który nie rozumie o czym pisze. To tak jakbym powiedział, że nie lubię jakieś czarnoskórej osoby, a ty byś mi od razu nawiązał od razu do mniejszości, powiedziałbyś mi że jestem rasistą itd. a ja zwyczajnie nie lubię tej osoby ze względu na jej charakter, zachowanie, czyny. W tym poście wmawiasz ludzią na siłę że są rasistami i wyzywasz ich od ignorantów. Wszystko to z powodu że jesteś zbyt niedorozwinięty żeby pojąć prosta rzecz, nikt nie chce osoby czarno, żółto, czerwono skórej, bo ciri ma wyglądać jak ciri, nie jak ktoś inny, równie dobrze jeśli nie przeszkadza ci osoba czarnoskóry to może dodajmy do tego osobę wyglądająca zupełnie inaczej, taka może z 200 kg, no przecież nie przeszkadza ci to, przecież osoby grupę to mniejszosc a chyba czytałeś Sapkowskiego ignorancie pieprzony, wiem najlepiej dajmy tam mężczyznę, który uważa się za kobietę, przecież osobie tak tolerancyjnej jak ty, która tak dobrze zna książki Sapkowskiego takie coś nie może przeszkadzać.

 119. W tym całe sedno sprawy. Skoro w książce obecne są już rasy , którymi sam Sapkowski posługuje się by walczyć z zagadnieniem rasizmu, jaki jest cel w zmianie jednej z głównych postaci. Dla przeciętnej osoby pachniało to upolitycznianiem produkcji bez widocznego celu. Właśnie to było powodem całej afery. Osobiście mało interesuje mnie kto będzie grał główne role. Po książkach Nie ma już nic, przynajmniej dla mnie. Wyglądało to na zagranie marketingu. Dość udane dodam zresztą.

 120. Z jednej strony autor wyśmiewa tych, którzy wkurzyli się na wieść o tym, że Ciri ma zagrać przedstawicielka mniejszości etnicznej, a z drugiej sam reaguje jak czterolatek, któremu mama udowodniła, że 2 +2 = 4 i on teraz może szpanować taką wiedzą w przedszkolu.
  Skończ przepychać swoją special snowflake’ową propagandę, chłopcze, i spójrz na świat realistycznie, a jeśli to Ciebie boli czyjeś zdanie na ten temat – wiedz, że to minie, zaraz po mutacji.

 121. Drogi autorze, właśnie ogłoszenie naboru na aktorkę, każdą tylko nie białą (przy założeniu, że kolor skóry w tym wypadku nie ma znaczenia) to jest objaw rasizmu i zaprzeczenie ducha sagi którego tak pięknie podkreślasz.
  W imię źle pojętej tolerancji i poprawności politycznej kasting na jedną z głównych bohaterek być może nie wygra najlepsza aktorka, tylko najlepsza nie biała.

 122. Ciekawe jakim cudem Ciri może być BAME skoro Pavetta jak i Duny, byli pochodzenia rasy białej. Uważam, że zmieniane tego faktu czy też wprowadzanie innych realiów odnośnie pochodzenia i dziedziczenia tworzą błąd logiczny i fabularny, który jest niedopuszczalny w tego typu przedsięwzięciu. Z całym szacunkiem, ale nie. Nawet jeśli jest to jeden wielki “bejt” i plotka, nawet jeśli dałam się nabrac, to w żaden sposób nie zgodze się na indoktrynację. Wszystko w naturze jest policzone, nawet w przypadku fikcji literackiej.

 123. Jezu, zrobcie ta Ciri czarna skoro poprawnosc polityczna jest wazniejsza… Generalnie ziemie z ktorych pochodzi mozna by sadzic ze sa zamieszkale przez bialoskornych. O matce czy ojcu Ciri nie ma nic wspomniane o kolorze skory ale skoro krolowa pochodzila z tamtych ziem tonpewnie tez biala, cholera wie jak z Jezem ale tez mozna wywniosmowac ze pochodzi z ziem gdzie sa biali mieszkancy. “Niby jak mozesz wywnioskowac ze sa biali skoro jest wszedzie mieszanka?” Hm, wydaje mi sie ze czarni sa raczej z rejonow pustynnych. A tymczasem mieszanka rasowa dotyczy krasnoludow, elfow (obie rasy sa biale) i ludzi pochodzacych z ziem pelnych roslinnosci sugerujacych rejony bardziej zwrotnikowe niz rownikowe, tym samym zapewne sa biali. Ciri ma jeszcze w sobie krew Elfow (ktore jak wspomnialem sa biale), wiec jasne zrobcie ja czarnoskora bo poprawnosc polityczna… Jana Pawla II w kolejnym filmie tez zrobice czarnoskorego, a z Sobieskiego skosnookiego bo tu nie chodzi o kolor skory tylko o pochodzenie!

 124. Panie Konradzie, nie chodzi tu w oburzeniu ludzi na temat koloru skóry aktorki o rasizm, tylko o realizm. Jeżeli w książce jest napisane że Cirilla była blada dziewczyną, to nie może jej zagrać 80 letni facet, czy też kobieta o ciemnym kolorze skóry. Tu chodzi i realizm. Przesadzacie z tym byciem poprawnym politycznie. To może idac tym tropem wiedźmin Geralt niech jeździ ma wozku inwalidzkim. Bo co inwalifa nie może być wiedźminem ?!

  Żenada!

 125. Witam. I znów to piredolo.na paprawność polityczna! Tak, jestem rasistą! Bo nie godzę się na nią(na tę poprawność)! Jak jesteś czarny, czerwony, żółty czy brązowy i jesteś z tego dumny to super!! Brawo Ty! Bądź! Ale jeśli jesteś biały i też chcesz być, to jesteś faszystą i rasistą# taka sytuacja!!! Wciskanie na siłę, wszędzie gdzie się da, nie białych aktorów jest już męczące. Nie mam do nich nic jeśli pasują do kontekstu! Ale nie na siłę! Bo tak trzeba! Nie, nie trzeba!!! Nikt w filmie o Zulusach w roli głównej nie obsadzi białego. I zgoda. Ok! Właśnie tak ma być! A w Wiedzminie Cirilla jest opisywana jako popielatowłosa dziewczynka o bladej cerze i zielonych oczach! I to nijak nie pasuje do tego, czym chcą nas uraczyć twórcy serialu! P.s. Kiedyś Waldemar Łysiak napisał książkę pt.” Malarstwo białego człowieka”. I wiecie co, on też jest rasistą! Bo na bank zabolało to tych od poprawności! Bo przecież jest tyle pięknych obrazów namalowanych na płótnach przez nie białych! Prawda?

 126. Jak zwykle najwięcej szczekają ci co nic nie wiedzą (czyli autor tych bredni) ci coś wiedzą milczą…
  Za chwilę pojawią się teorię że wiedźmin był gejem a nawet jak nie był to mógłby być. Kosmoplityzm juz mu wciskają od tego już tylko krok do międzynarodówki i komunizmu. Wiadomo że dla zachodu słowiańska mitologia i legendy nie są atrakcyjne bo nieznane. Netflix nie chce ryzykować i uzachodni i “uwspółcześni” wiedźmina tak by się sprzedał jak największej rzeszy fanów. Znając zamiłowanie Netflxa do LGTB będę zdziwiony jak zrobią ekranizacje Biblii bez gejostwa.

  Bredzenie że fani tkwią w latach 80 jest śmieszne bo przecież Wiedźmin w latach 80 powstał… zresztą mamy wolności i tolerancję więc i ludzie uchodzący za ekstremistów muszą być tolerowani.

  Poza tym Wiedźmin to nie żadna proza wielopoziomowa i filozoficzna. To po prostu fajne czytadło. Nie stawiajmy Sapkowskiego na tej samek półce co Tołstoja bo sie ośmieszamy. On nawet przy Lemie nie powinien stać.

 127. Artykuł strzela kulą w płot. Autor w ogóle nie zauważa, jak bardzo rasistowskie jest samo ogłoszenie o castingu (o ile jest prawdziwe oczywiście). Zgoda, wiele opinii, nawet niektórych w tej dyskusji jest wręcz obrzydliwie nietolerancyjnych. Nie zmienia to jednak faktu, że rzekome zamieszczenie wymagania BAME w ogłoszeniu jest idealnym podsumowaniem jak pełne hipokryzji jest to działanie. Hipokryzji nawet nie samych twórców, ale ogółu społeczeństwa. Jest to działanie, które nie ma na celu walczyć z uprzedzeniami, oswajać widza z możliwością innego niż utarty wizerunku bohatera fantasy, zapewniać równą reprezentację osób róznych ras i pochodzenia w popkulturze. Jedynym celem jest uniknięcie bycia oskarżonym o rasizm. Jak to zrobić? Trzeba obowiązkowo “poświęcić” ktoregoś z głównych bohaterów. Czemu poświęcić? Skąd wiadomo, że jest to działanie cyniczne, a nie urzwczywistnianie konkretnej wizji artystycznej? Przez samo określenie BAME, które w swej naturze jest skrajnie rasistowskie, bo w praktyce można je zdefiniować jako “ktokolwiek, tylko nie biały wyglądający jak typowy biały”. Tu nie ma wizji. Dla twórców nie ma znaczenia, czy Ciri będzie odgrywana przez aktorkę o urodzie wschodnioazjatyckiej, arabskiej czy aborygeńskiej. Szanse ma ktokolwiek, kto nie wygląda np. jak Ciri znana z gier czy Ciri znana z serialu. I do tego odnosi się wiele głosów krytyki. Bo właśnie to jest rasizm. Dosłownie, posegregowano ludzi ze względu na rasę na dwie grupy, po czym dla jednej z tych grup wprowadzono barierę. Opinia publiczna powinna być świadoma, że ludzie rasy białej tak samo mogą być ofiarami rasizmu. Bo jaką rację bytu w przekazach medialnych miałoby określenie WAME? White, asian or ethnic minority? No nie miałoby. I właśnie dlatego tego typu podejście nie jest równouprawnieniowe, a w gruncie rzeczy właśnie rasistowskie

 128. Autor który nie przeczytał wiedźmina każe przeczytać wiedźmina ludziom którzy przeczytali wiedźmina.
  Zaraz nazwie tych czarnych którym nie podoba się black painting Ciri zwykłymi czarnuchami z tępej afryki ale to nie będzie rasizm tylko walka z rasistowskimi murzynami.
  A teraz po moim gówno wpisie komentującym gówno artykuł pozwolę sobie wkleić materiał Afroamerykanina o Ciri i o mniejszościach w wydaniu Hollywood ( jak on subiektywnie to ocenia i widzi )
  ps. Pierwszy raz tutaj napisałem w tak prostacki sposób ale inaczej czasem się nie da.
  ps2. Na pohybel ignorantom.
  https://www.youtube.com/watch?v=R7MrrPEYwow

 129. W zasadzie nie powinniśmy się oburzać na ciemnoskórą Ciri. Pasuje jak ulał do brodatych kobiet, a takie ponoć były krasnoludzkie kobiety (nie pamiętam teraz w której części o tym było, ale na pewno było). Dziś kobieta z brodą to już nie dziw pokazywany w cyrku i poprawność społeczna nakazuje nam je akceptować. Zresztą twórcy seriali potrafią nawet zmieniać płeć postaciom literackim (np. Dr Joan Watson, partnerka Sherlocka Holmesa w serialu “Elementary”).
  Można powiedzieć, że Sapkowski wyprzedzał swoje czasy i wcale nie zdziwiłbym się gdyby nawet Geralt był ciemnoskóry przed próbą traw. Bzdura? Michael Jackson – mówi Wam to coś?

 130. Co do wielowarstwowości i generalnego przekazu Wiedźmina zgadzam się z autorem, lecz już w kwestii tzw. nowego odczytania zupełnie nie. A już najmniej w kwestii obsady aktorskiej. Daleko nie szukając taki Władca pierścieni napisany został duuużo wcześniej niż Wiedżmin i jakoś “nowe odczytanie ” ograniczono do przesunięcia akcentów akcji, udramatyzowaniu i unowocześnieniu języka…. Jakoś nikt na siłę z Gandalfa ani Aragorna przedstawiciela mniejszości nie robił…

  • Mało tego, orkowie reprezentujący siły zła, mają wyłącznie ciemny kolor skóry (oprócz albinosów). Śmiałe posunięcie twórców filmu – aż dziw, że nie było protestów kolorowych mniejszości ;-)

 131. Konrad ma rację – do pewnego stopnia. Meritum jest takie = tu chodzi o kasę.

  Pracuje w jednym ze studiów filmowych. Wszyscy się zgadzamy. Przez zmianę koloru docieramy do większej społeczności i zarabiamy więcej. Tyle.

  Jedynie o co ja proszę i wielu fanów to zgodność z opisem postaci. Mam nadzieję ,że nie jestem przez to ksenofobem. Reszta osób z sagi nieopisanych – hulaj duszo, piekła nie ma.

  Tytułem końca – mamy tam swoich rodaków ,w tym samego Sapkowskiego. Wydaje mi się, że jednak plotka o białej Ciri jednak się potwierdzi. Bardziej mnie boli wybór Cavilla na odtwórce Geralta. Duża szkoda.

 132. Ile ich było? Nie mówię o Hiszpania bo wiadomo że po rekonkwiście obraz społeczeństwa był inny – Francja, Anglia czy księstwa niemieckie ? Polska? Jaki odsetek stanowiła ludność czarna? 0,01%, 0,001% ?

 133. Normalnie jak to czytam to zastanawiam się jak można być tak głupim. Może Geralta zrobimy czarnego ? Bo czemu nie już achilles jest czarny. Chore Lewactwo jedyny argument to nie zgadzasz się na multi kulti to jesteś rasistą.. Proponuje by Geralta grał chińczyk, Yennefer murzynka, a jaskrer będzie gejem i będzie miał romans z geraltem. W grze wiedzmin Ciri jest biała jak czytałem kiedyś Wiedzimina to też wyobrażałem ją sobie jako białą. A teraz będę oglądał film z czarną Ciri i tobie to bez znaczenia ? Twoje chore argumenty jak w książce jest poruszany temat rasizmu to możesz sobie zmienić kolor skóry. To jak będzie poruszany problem mniejszości seksualnych to sobie zmienisz orientacje Geralta ? I ten jeden argument nie zgadasz się z nami to jesteś rasistą poziom gimbazy. W polskiej adaptacji jej matka była biała we wszystkich częściach gry Wiedzmin była biała. Kto wam płaci za takie bzdety . Jakbym opisywał sytuacje np w Norwegii w czasach wikingów nie muszę zaznaczać, że wszyscy są biali bo to chyba oczywiste. Lewactwo już chce wcisnąć swoje multi kulti. Wpisz sobie Ciri Cosplay i zobacz….. Ojcem Ciri był Emhyr var Emreis ” Biały Płomień Tańczący na Kurhanach Wrogów” no to teraz będzie musiał być czarny … porażka i głupota ludzi nie zna granic

 134. Boże – co za bzdury! Autor powołuje się na dokładną analizę prozy Sapkowskiego, a nie dostrzega, że Ciri jest wielokrotnie tam opisywana jako dziewczyna/dziewczynka o popielatych włosach (szarych, mysich, nijakich – różnie). Czy w takim razie mogłaby być z Nigerii? A może pełnokrwistą Azjatką???? A może autor zna młodziutkie południowe amerykanki z popielatymi włosami??? Trochę pomyśleć, a nie tworzyć całe artykuły o bzdurze…

 135. Mam już dość tych bzdur. Miej swoje zdanie, ale jak widzisz jesteś mniejszością, która w dodatku nie ma racji. Ciekawe jakie byłoby oburzenie gdyby np black pantera zagrał biały? Też byś bronił? Nie, bo Tobie chodzi tylko o polityczną poprawność. Przepadnij…

 136. Wg mnie te wszystkie hejty nie poleciały, bo nie chcą czarnej czy jakiejkolwiek innej Ciri. Po prostu w filmach ostatnio wszystko jest “poprawne politycznie” i w założeniu męskie role grają kobiety, wszędzie pakują czarnych i gejów. Jakby tego było mniej, to Ciri z mniejszości etnicznej byłaby predzej ciekawostką niż początkiem konfliktu. Ale to moje zdanie

 137. Jestem za tym, aby z uwagi na poprawność polityczną Ciri zagrała czarnoskóra muzułmanka w pełnej burce z gwiazdą Dawida na plecach. Myślę, że to zadowoli wszystkie strony. Ta sama aktorka mogłaby zmienić podstarzałego Davida Craiga w roli agenta 007, co byłoby także ukłonem w stronę feministek.

 138. Przecież autor pokazuje w tym momencie jebaną ignorancję. Oczywiście może nie być podane że Ciri to murzynka czy Azjatka tj ogólnie jaki ma kolor skóry, bo zwyczajnie nie potrzeba było tego pisać. Powieści są słowiańskie, ma się wrażenie że całe terytorium to również tereny słowiańskie z czasów około 1000 lat temu. A wtedy raczej ciężko było tam spotkać murzyna. Ale lepiej pierdolić i wysyłać ludzi do średniowiecza

  • Nie do końca. W Wiedźminie opisane są krainy południa świata (cały Nilfgaard) – gdzie kolor skóry zaczyna ciemnieć. Ewidentnie Sapkowski opisuje Nilfgaard jako egzotyczne ziemie beduinów, arabów (pustynie – tam, gdzie zgubiła się Ciri po niefartownym teleportowaniu). To oznacza co najmniej śniadość cery, a nawet grubiej… Ja uważam, że w całym tu rozpętanym klangorze chodzi o to, żeby tam, gdzie to jasne trzymać się faktów zapisanych w książkach. Czyli np. Gerald ma, w pizdu – białe włosy a nie np. czarne czy rude. I nie dlatego, że dyskryminacja – tylko autor tak to opisał!!!! A Ciri ma ciągle opisywane włosy jako popielate, szare, mysie, nijakie- więc jak mogłaby być czarnej karnacji czy żółtej czy czerwonej (Ameryki)? A fabuła dzieje się w nieokreślonej erze potworów i kilku księżyców, a nie w Gotham Citi z drapaczami chmur… I tyle!

 139. Zakłądając, że ogłoszenie jest prawdziwe, to problemem nie jest to, że Ciri MOŻE zagrać ktoś inny niż biały, ale to, że MUSI ją zagrać ktoś inny niż biały. W ten sposób w dziwny sposób ogranicza się pulę aktorów mogących zagrać daną role, jednocześnie nie trzymając się materiału żródłowego. Według mnie jest to bez sensu.

 140. o czym ty piszesz? Rzym już w 3 wieku n.e. był w kryzysie i niewolników z Afryki praktycznie nie sprowadzano w 5 jak Italia została zajęta przez german czarnych już tam nie było. A Wiedźmina trzeba odnosić do średniowiecznej Polski u nas podejrzewam ilość czarnych wynosiła 0 może przejazdem w towarzystwie jakiegoś kupca. I nie uczcie mnie historii ja więcej książek przeczytałem niż cała wasza rodzina przez kilka pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...