Tak, Ciri nie musi być biała. A wy, rasiści, nie dorośliście do fantastyki

Felieton/Seriale 13.09.2018
Tak, Ciri nie musi być biała. A wy, rasiści, nie dorośliście do fantastyki

Tak, Ciri nie musi być biała. A wy, rasiści, nie dorośliście do fantastyki

Pseudoafera związana z rzekomym etnicznym pochodzeniem aktorki, która miałaby portretować Ciri w netfliksowej ekranizacji Wiedźmina, została rozdmuchana przez internetowych idiotów. Okazało się jednak, że nie tylko internetowi idioci są podatni na rasistowski przekaz. Wiele znanych mi osób bezmyślnie przekazywało mi rasistowskie niby-śmieszne fotomontaże. Tym sposobem dowiedziałem się w ostatnich dniach o swoich znajomych i ich poglądach (bądź, mam nadzieję, jedynie o bezmyślności) więcej, niżbym chciał.

Nie będę nawet omawiał całej narracji typu „Ciri / Wiedźmin / Yennefer nie może być Azjatką / murzynką bo przecież doskonale wiadomo, że Wiedźmin jest o białych”. Nawet myślenie o tym jest dla mnie obrzydliwe. I nie, naprawdę nie chodzi o to, czy w książce lub innym pierwowzorze jest napisane, czy ktoś jest biały, czy nie. Ma to znaczenie jedynie, jeśli fabuła się na tym kolorze skóry opiera. Jeśli nie, Ciri może być nawet zielona jak Gamora. Dlatego darujcie sobie pseudoargumenty typu: „Haha, to może teraz biały Martin Luther King”. Nie sposób jednak nie podzielić się jedną refleksją: nie dorośliście do fantastyki!

Fantastyka, zarówno w swojej bardziej realistycznej odsłonie jako science-fiction jak i jako baśniowe fantasy, od zawsze dawała wgląd w coś więcej niż tylko w naszą ludzką rzeczywistość. Otwierała perspektywy nie tylko na inne światy, ale i na to, co istnieje poza byciem człowiekiem z planety Ziemia. Jak bardzo możemy się różnić od siebie, aby nadal uznać nas za ludzi? Czy możemy sobie wyobrazić cywilizację stworzoną przez istoty zupełnie nas nieprzypominające? Czy możemy zanegować to, co uważamy za pewnik i normalność: płeć, śmiertelność, zmysły, cykl rozrodczy, postrzeganie świata? Kosmiczna i fantastyczna sceneria zazwyczaj była jedynie metaforą pozwalającą nam ukazać problemy. Takie, które widzimy tuż za rogiem.

Fantastyka odpowiada na pytanie: „Ile jesteś w stanie zmienić w otaczającym nas świecie?”. I jednocześnie przedstawia problem, do którego możemy się odnieść, bo bazuje na analogii i odwołaniu do pewnych uniwersalnych prawd. Oznacza to, że koncepcja człowieka i jego problemów dzięki fantastyce otrzymywała nową perspektywę – stawała się lustrem, w którym mogliśmy się przejrzeć.

Przykłady? Oto przykłady z uznanej i nagradzanej klasyki.

Oto Lewa ręka ciemności Ursuli K. Le Guin. Na planecie Gethen żyją istoty, które są zupełnie jak ludzie. Oprócz jednego szczegółu: posiadają oni jakikolwiek cechy płciowe jedynie w trakcie okresu godowego – do tego nie jest wcale pewne, czy zostaniesz wtedy mężczyzną, czy kobietą.

Oto mamy świat Wiecznej wojny stworzony przez Joe Haldemana. Świat przyszłości, w którym seks nie jest już związany z rozmnażaniem, a cała ludzkość jest homoseksualna. No, prawie cała – hetero jest kilka osób, które walczyły w tytułowej wojnie, a efekty relatywistyczne spowodowały, że dożyły pokoju.

Oto Zabójcza sprawiedliwość Ann Leckie, gdzie celowo zatarta jest różnica pomiędzy ludzkimi płciami. Powieść pisana z punktu widzenia członka obcej cywilizacji, który nie odróżnia ludzkich płci, a jeśli próbuje je zgadnąć, często się myli.

Oto cała antologia, powstała w latach 60. XX wieku, czyli Niebezpieczne wizje, pod redakcją samego Harlana Ellisona, gdzie wiele opowiadań podejmuje do dziś odważne tematy tożsamości płciowej i rasowej.

Oto świat komiksów, w których czytelnikom sprawia prawdziwą radość, że czytają znaną historię na nowo: gdzie Spider-Manem zostaje Afro-Latynos Miles Morales, a Thorem, Boginią Gromów zostaje kobieta, Jane Foster.

W telewizyjnej fantastyce można wspomnieć o pełnych odważnych wątków Torchwood czy True Blood. Nawet absolutna klasyka jaką jest Star Trek, pokazuje wielokulturową i wielorasową załogę. Taką, jaką dzisiejsi internetowi rasiści kazaliby „uzasadniać fabularnie”, i doszukiwać się działania „dyktatury politycznej poprawności” w decyzjach castingowych. W serialach częstą metaforą stosunków rasowych są stosunki ludzi z robotami lub istotami z innych planet (np. w klasycznym Doctor Who).

Fantastyka od zawsze zadaje pytanie o inność, o tożsamość człowieka. O to czy różne istoty mogą wciąż czuć wspólnotę.

Gdy zaglądałem w ostatnich dniach w sekcje komentarzy pod artykułami dotyczącymi obsady ekranizacji Wiedźmina, autentycznie skręcałem się ze wstydu. Nie rozumiem, jak można być konserwatystą, ksenofobem i homofobem i mienić się miłośnikiem fantastyki. Fani, ogarnijcie się. Pozwólcie swojemu ulubionemu gatunkowi nauczyć się tolerancji, bo po to powstał! Jeśli czytacie fantastykę i nie nauczyła was ona tolerancji, to może właśnie z wami jest coś nie tak?

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (237)

756 odpowiedzi na “Tak, Ciri nie musi być biała. A wy, rasiści, nie dorośliście do fantastyki”

 1. Ja w przeciwieństwie do autora nie wstydzę się mieć własnego zdanią i poglądów. Współczuję tez jego znajomym którzy zostali już mianiwani idiotami bo myślą inaczej niż on.

  • No nie mów, że Ty tak na poważnie? Przecież to jest SW! Tutaj żaden z autorów nie pisze własnego zdania bo go zwyczajnie nie ma. To są zwykli napinacze zatrudnieni do siania fermentu i nabijania klików.

  • O czym tak naprawdę są książki z serii Wiedźmin? Podpowiem ci, o braku tolerancji, rasiźmie, prześladowaniu mniejszości, najmniejsze znaczenie ma dla fabuły nap….. mutantów.

   • Cóż, pierwsze opowiadania są akurat o tolerancji jakby mniej niż cykl powieści, a pierwszy sezon serialu ma się opierać właśnie na opowiadaniach. Więc jeśli trzymać się blisko powieści…

    Przy okazji, wątek rasizmu jest w tym ceklu jednym z wielu. Ważnym, ale nie jedynym. A nap… mutantów to akurat jeden z wątków ważniejszych dla konstrukcji i przemiany bohatera.

  • Ale to jest przecież lewacka wolność słowa. Myślisz inaczej, jesteś idiotą i trzeba ci zkazać wypowiedzi. A ty jako biały człowiek nie możesz być z tego dumny, że jesteś biały(rasisto), ale czarni to wręcz mają w nawyku to podkreślać i trzeba ich za to chwalić. Autor nazwyczajniej w świecie wstydzi się, że jest biały i wylewa to na czytelników.

 2. Cała imba jest oto, że serial jest adaptacją książki, a w książce nie ma czarnych żółtych, czy zielonych, a są tylko biali… GOT w głównych rolach są tylko bali aktorzy, bo tak jest w książce… Da się? Da się…

  • Naprawdę jest o tym? Bo ja słyszałem tylko kwiki (bo inaczej się tego nazwać nie da), płaczące na temat koloru skóry. Co nie jest poparte zadna argumentacją. A mnie to kto zagra Ciri, Geralta, Lamberta czy Emhyra i jaki kolor skóry będzie miał/a nie interesuje
   I szczerze, Sapkowskiego też, skoro jest konsultantem i nie komentuje tego głośno. Co w sumie byłoby do niego niepodobne, bo o dziwo nie jest szowinistycznym dzbanem jak atakujący autorów ze względu na jakiegoś fejka.
   Co najlepsze, zawsze jak pojawiają się aktorzy o innym kolorze skóry czy to w Gwiezdnych Wojnach, czy w przypadku Zendayi w Małej Syrence czy Spidermanie zawsze jakieś 90%, przynajmniej polskiego internetu ma z tym problem. Naprawdę, to niby jest przypadek? XDDDDD

 3. Tolerancja do różnych opinii też by się przydała panie Talerze, tego też trzeba się nauczyć. Wiedźmin przedstawia koncepcje rasizmu, tylko że w stosunku do krasnoludów, elfów i czarodziejów. To że większość czytelników wyobrażała sobie uniwersum “słowiańskie” i dowiadują się, że księżniczka Cintry ma być czarna, mogą się czuć zawiedzeni lub w szoku, ale nie znaczy to że są rasistami czy homofobami.

   • Nie pieprz mi tutaj o jakichś definicjach. Nie ma czegoś takiego jak definicja rasizmu. Bo nikt nie ma prawa o tym decydować, wtedy czarny mógłby powiedzieć, że obraża go istnienie rasy białej. I co wtedy? Wszyscy popełniamy samobójstwa bo jesteśmy biali?

     • Definicja definicją, ale rasizm stał się w tych czasach raczej jednostronny. Bo biały coś powie nie tak o czarnym, to już rasizm, ale jakby to samo czarny powiedział o białym, to już nikt nie widzi problemu. W Polsce tego nie znamy, bo tu jest w większości jeden kolor skóry, ale w innych państwach się to objawia o wiele mocniej. Policjant zatrzyma czarnego do kontroli? To na pewno ze względu na jego kolor skóry! Ten policjant to rasista! :D
      Pomijając już, że również taki sam poziom obrażania innych można osiągnąć w rozmowie biały-biały, czy czarny-czarny i też nikt z tego problemu nie robi. Bo do słuchania obelg od swoich to już każdy przywykł.
      Albo jak był ostatnio żart. Co trzeba zrobić, żeby zostać antysemitą? Urodzić się polakiem. :D

   • Przywiązanie do pewnej wizji kulturowej i geohistorycznej to jeszcze nie rasizm. Masa ludzi wyobrażała sobie świat Wiedźmina jako ulokowany mniej więcej w środkowej i wschodniej Europie w umownym średniowieczu (np. twórcy gry). Tak się składa, że w tamtych czasach i na tych terenach obecność ludzi rasy czarnej, była, powiedzmy, niewielka, w granicach błędu statystycznego.

    W związku z tym równie dobrze mógłbyś rasizm zarzucać ludziom, którzy kręcąc film o pierwszych Piastach nie zrobili afrykanki z którejś z żon Mieszka I.

    Przy czym nie twierdzę, że owa wizja słowiańskiego Wiedźmina jest słuszna. Ale ludzie przywiązani do niej to jeszcze nie rasiści.

    • Co za stek bzdur.
     Po pierwsze: Mieszko I to historia, a Wiedźmin to książka fantastyczna.
     Po drugie: Napisałeś “Masa ludzi WYOBRAŻAŁA SOBIE”. Jako osoba która ma dość blade pojęcie o uniwersum Sapkowskiego, nie odniosę się do tego czy jest to uzasadnione w piśmie, jednakże: “wyobrażała sobie” to jest tylko interpretacja. Bond też miał byś gogusiem pukającym panny aż nagle pojwaił się Daniel Craig i cały charakter tej postaci został przemeblowany kompletnie. I co? Źle?
     To że gra pokazuje jedno, to nie oznacza że twórcy adaptacji filmowej muszą wszystko skopiować.
     Poza tym, czy w literaturze Sapkowskiego istnieje takie umiejscowienie postaci w miejscu i czasie?

     • Źle trafiłeś, bo z utęsknieniem czekam, żeby Bond porzucił tę kretyską ścieżkę “urealnienia”. I nie tylko ja. Craiga mam za fatalnego, za antyBonda.

      Bo widzisz, właśnie o to chodzi, że ludzie mają pewne wyobrażenia na temat dzieł, które lubią. No, ale łatwiej rzucić dziarsko: “stek bzdur” niż spróbować się zastanowić.

      Co według Ciebie oznacza “umiejscowienie postaci w miejscu i czasie” w powieści fantasy rozgrywającej się w wymyślonym świecie? Sądzisz, że to takie proste?
      Niemniej fani (ale i krytycy) starają się jakoś “umiejscawiać” akcję takich powieści, a czynią tak na podstawie dostarczanych przez autorów danych. Opisów strojów, technologii itp. itd. Dla przykładu, jeśli w powieści pojawia się feudalizm, do tego rycerstwo w określonych pancerzach itp. itd. stanowi to całkiem niezłe tropy.

      Jeśli postaci noszą a to słowiańskie a to z niemiecka brzmmiące imiona, również może stanowić to trop celowo podrzucony przez autora. To pozwala kombinować. Sapkowski na przykład ochoczo korzystał z nazw potworów, które wyciągał z dzieł zebranych Oskara Kolberga. A tak się składa, że Kolberg zbierał przypowieści, przysłowia, pieśni itp. itd. z terenów Polski (tak, jak ją rozumiał przed rozbiorami). Korzystał też Sapkowski z bajek. I takiej o śpiącej królwenie czy królewnie Śnieżce (czyli tych, które znamy raczej z terenów germańskich) i z tej o smoku wawelskim (z konkretnym odniesieniem do szewczyka, który smoka otruł), czyli już z terenów bliższym nam. To też sugeruje wzorowanie się na Europie środkowej.

      Oczywiście, możesz takie tropy odrzucić. I w przypadku Sapkowskiego ne byłoby to nawet specjalnym wyzwaniem, o czym wiedziałbyś, gdybyś znał powieść stanowiącą jeden z ważnych kontekstów tej dyskusji.

   • Rasizm to dyskryminacja względem rasy, to że Ciri w książce jest biała i czytelnicy chcą, żeby tak pozostało nie świadczy o “wyższości” rasy białej, a o spójności książki z serialem. Jeśli producent chce odrzucić aspekt słowiańskiego uniwersum niech stworzy własną historie, bynajmniej nie pod nazwą Wiedźmin.

  • w punkt. Brak tolerancji do odmiennych opinii to domena poprawnych politycznie, mieniących się oświeconymi, podatnych na programowanie społeczne. Zero własnego zdania. Głos z głębi duszy nie dochodzi do rozumu, bo jest filtrowany przez tysiące małych programików wtłaczanych od dziecka do główki.

 4. Nikt się nie spina że do serialu wciskane są czarnoskóre postacie, więc nie ma tu mowy o rasizmie. Problem w tym że Netflix chciał na siłe zmienić postacie które by po prostu nie pasowały do całokształtu. To tak jakby scenarzysci z Jona Snowa zrobili czarnoskórego. Niby można ale po co i jak to miało by pasowac do fabuły?

  • Dokładnie. Nie miałem problemu z Willem Smithem w _Suicide Squad,_ miałem tylko wątpliwości co do charakteru postaci, bo że znam go głównie jako aktora komediowego, poza tym nie potrafię zrozumieć dlaczego nie grał np. Bronze Tigera. Do Idrisa Elby jako Rolanda mam tyle samo co do braku Susannah. I tego, że cały film wygląda, jakby scenarzysta, producent i reżyser czytali opisy książek na tylnych okładkach. 2 z serii. Będąc zlani w trupa. Ten film ma z _Mroczną Wieżą_ tyle wspólnego co pewien jubiler z filmem, w którym gra Brandon Lee. Podobnie nazywają.

 5. Tak, nie musi być biała. Tak, w książce jest biała. Tak, chciałbym aby była taka jak w książce.
  Aż tu nagle wpada Hubert, sugerując, że jestem idiotą i rasistą, albo ulegam ich wpływom.

 6. Ach ta tolerancja. Nazywanie wszystkich, którym nie podoba się odejście od książkowego oryginału idiotami. Miłość jest w powietrzu. Poszanowanie inności. Tolerancja dla wszystkich. Brawo autorze!

 7. O co chodzi w tym artykule? Bo nie bardzo rozumiem? Autor najpierw się żali, a potem ocenia innych, że nie dorośli do fantastyki. Fantastyka to będzie jak zaczniecie drukować swoje wypociny na papierze toaletowym, gwarantuje Wam sukces. Zamawiam 10 rolek w pre orderze ;) ;)

 8. Czyli udany clickbait plus sugestia autora że jest idiotą. Typowy dzień SW :)
  Nawet nie wiem od czego zacząć. Od tego że wykluczanie jakiegoś koloru skóry jest rasistowskie czy od tego że gdy istnieją już gry i książki z jakąś postacią to po prostu głupio jest daną postać zmieniać w filmie na potrzeby niby poprawności. Nie wiem czy w ogóle warto dyskutować z autorem, który próbuje rozpętać gównoburze bez zagłębienia się w temat i logicznego myślenia. Więc nakieruje Cię trochę na właściwe tory. Zdecydowana większość “wojen” o Ciri, które Ci się tak nie podobają, nie są o to żeby była biała ale o to żeby jej kolor skóry nie był z góry narzucony. Czyli biała aktorka ma mieć takie same szanse jak aktorki o innych kolorach skóry. I o to chodzi idioto.
  Nie masz co się obrażać bo przez początek wpisu jasno sugerujesz, że nim jesteś

     • Tak jak biały człowiek może mieć żółtaczkę co nie czyni go chińczykiem – chociaż taki ma kolor skóry.
      Co jeśli będzie czarny i będzie miał żółtaczkę? chyba nadal będzie czarny – czyli w tym przypadku “z innej bajki”

   • “Miecz przeznaczenia”

    Pierwsze spotkanie Ciri w lasach Brokilonu:
    “..to była najzwyklejsza w świecie ludzka dziewczynka, w środku Brokilonu, najniezwyklejszym miejscu dla zwykłych, ludzkich dziewczynek, miała jasne, mysiopopielate włosy i wielkie jadowicie zielone oczy, nie mogła mieć więcej niż 10 lat…”

    Drugie spotkanie z Ciri:
    podczas powrotu Yurgi i rannego Geralta
    Yurga..urwał widząc małą, szczuplutką popielatowłosą istotkę idącą wolno za chłopcami, dziewczynka spojrzała na niego, zobaczył wielkie oczy, zielone jak trawa wiosną, błyszczące jak dwie gwiazdeczki…
    …Spotkali się na środku podwórka, popielatowłosa dziewuszka w szarej sukieneczce i białowłosy wiedźmin z mieczem na plecach….popielatomysie włosy na jego ramieniu….

    “Krew Elfów”:
    Pierwsze spotkanie Ciri z Triss Merigold:
    …bo to wcale nie był chłopiec, spod popielatej, nierówno i nieładnie obciętej grzywki patrzyły ogromne, szmaragdowo, zielone oczy. Dominujący akcent w małej twarzyczce o wąskim podbródku i lekko zadartym nosku….

    “Czas pogardy”
    Rozmowa Prefekta z żołnierzem
    “…dopadła mnie, właśnie ta siódma com jej z początku nie widział, dziewuszka, prawie dzieciak, myślałem, zostawili ją szczury z tyłu bo młoda, niedoświadczona…wymalowana i wyszminkowana niby Elfka, barwna jak papuga, wystrojona w błyskotki, w aksamit…jasnowłosa?…chyba Panie”

    Poza tym, gra Wiedźmin 3 świetnie oddaje charakter i wygląd wszystkich postaci z detalami. Np Amulet Keiry Metz, Amulet Yennefer i wiele wiele innych detali. ALe z drugiej strony, czytająca osoba Wiedźmina oczami wyobrażni kreuje osoby swojej rasy, swojego pochodzenia.
    Ponadto, zauważcie, iż w Wiedźmińskim świecie jest wiele wydarzeń opartych o legendy: O Smoku Wawelskim i Szewcu (bor 3 kawki i Kozojeb), Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków (Renfri aka Dzierzba i 7 gnomów), nie pamiętam wszystkich nawiązań ale dosyć znane nam wszystkim.

 9. Rasizmem jest akceptowanie wszystkich grup etnicznych poza ludźmi o białej skórze. To bardzo typowe w obecnych czasach: jakikolwiek, byle nie biały.

  Autor popierając rasistów sam staję się rasistą. Ja jestem (według lewacko-marksistowskiej definicji) ksenofobem i transfobem ale poniżać ludzi bo mają niemodny kolor skóry to już przesada, prawda redaktorku?

  W odpowiedzi na nazwanie mnie (i wielu innych) w samym wstępie idiotą, odpowiem, że autor jest nie tylko idiotą, ale także żałosnym chamem, prostakiem i rasistą, który nie jest tolerancyjny wobec poglądów innych niż te zgadzające się z jego własnymi.

  White pride worldwide.

  • Czy jestes dumny z tego, ze urodziles sie bialy, na co nie miales najmniejszego wplywu, bo nie masz czegokolwiek innego w Twoim zyciu, co pozwoliloby Ci czuc sie dumnym?

   • Ale mówić, że jest się dumnym z bycia czarnym albo nie-hetero to już można, tak? Pride month, kojarzysz?

    Więc tak, jestem dumny z bycia białym.

     • A co mam się wstydzić bo jestem biały, a cała reszta jest ode mnie lepsza?
      Kto bronił rozwinąć się technologicznie Azjatom lub Afrykanom i podbić cały świat? Nikt. Zrobił to biały człowiek i nie mówię, że uważam się przez to za lepszego, ale w związku z tym prowadzi się wobec nas politykę wstydu.

     • Popełniasz conajmniej dwa błędy myślowe:
      1. Nikt nie mówi że masz się wstydzić.
      2. Jeśli sądzisz, że jedynym czynnikiem dzięki któremu “biali podbili świat” (tak, jakby było to coś dobrego, spytaj Hindusów) była intelektualna supremacja? Bardzo prosto postrzegasz świat.

     • Po pierwsze Ci Azjaci są o niebo dalej zaawansowani technologicznie niż chrystus narodów czyli twoja ukochana Wolska. Po drugie widać słabo znasz historię ludzkości. W IX Arabowie (tak chętnie nazywani przez tobie podobnych ciapatymi) mieli kanalizację i bieżąca wodę, a twój krajan Mieszko biegał z dzidą po polu.

     • Być dyskryminowanym jako biały w Polsce to żaden problem. Akurat nietolerancja w naszym kraju jest olbrzymia. Wystarczy że wyglądasz trochę inaczej niż wszyscy lub masz inne poglądy i już jesteś dyskryminowany.

 10. Ja rasistą nie jestem i bardzo mi się nie podobało jak w Ogniem i Mieczem Helena książka włosy panny kruczko- czarne a w filmie miodno-zlote Skorupko. Więc przez szacunek do autora książki , fanów gry trzeba się trzymać oryginału . A nie uprawiać politykę multikulti co jest żałosne . To wiedźmin a nie gwiezdne wojny których nikt nie chce oglądać od myszki miki

  • Szacunek do autora książki? Przecież sam Sapkowski zezwolił na multikulturalne postaci!
   Do gier nie ma się co odwoływać, bo to tylko artystyczna interpretacja dzieła. Podobnie jak nią będzie serial.

   • Grę zna na świecie więcej ludzi niż powieści i przez to mocno kształtuje ich oczekiwania wobec postaci w serialu. Rzekłbym, że znów mocniej niż opowiadania i powieści.
    Stąd np. biorą się protesty niebiałych, uważających np., że przerobienie ras w serialu na wzór obecneego układu na zachodzie obedrze świat Wiedźmina z jego egzotyki. Bo tak, jak dla mieszkańców Polski, Czech i Rosji ten świat wygrywał pewną swojskością, tak na zachodzie może wygrywać właśnie egzotyką.

 11. Wydaje mi się, że nikt nie ma problemu ze zmianą koloru skóry bohaterów w adaptacjach. Przecież np. Morgan Freeman jako Red ze “Skazanych na Shawshank” był mistrzowsko dobrany. Uważam również, że Fishburne w “Hannibalu” był świetnym przykładem, jak bardzo nie ma znaczenia etniczność odtwórców ról (w “Hannibalu” przecież występowała również zamiana postaci męskiej na żeńską, co również było świetnie pasującym rozwiązaniem).

  Problemem jest wymuszanie takich decyzji na twórcach w ramach ideologii – nie wiemy jak to mogło wyglądać tutaj, o ile to ogłoszenie w ogóle było prawdziwe (no błagam, GMAIL xD), ale w przypadku Netfliksa, wcale bym się nie zdziwił :P

  Załóżmy, że ogłoszenie było prawdziwe i wynikało z wizji twórców – GO FOR IT!

 12. Czy Netflix gdziekolwiek przyznał się do tego, że Ciri ma nie być biała? Czy po prostu jest gownoburza o ten dokument, który nawet nie wiadomo czy jest oryginalny?

 13. Zdanie inne niż Twoje = idioci… Tak kochasz tolerancję że gardzisz innymi :-P
  Co do sedna sprawy – mam gdzieś czy w SW jest romans murzyn-azjata, mam gdzieś czy star trek ma wielorasową załogę, naprawdę. Kwestie rasy mam w nosie liczy się opowieść i jej spójność – dlatego czarnej Citi nie przetrawię. W Wiedźminie czarny kolor skóry mieli mieszkańcy Zerrikanii nadając taki kolor musimy założyć że albo Duny albo Pavetta też taki mieli co niesie za sobą kolejne implikacje w postaci koloru skóry mieszkańców Cintry i Nilfgaaardu, zamiast dzielnych potomków “wikingów” mamy potomków Zerrikanów itp. to za duA ingerencja w materiał źródłowy – moża by np zrobić Gandalfa z zieloną brodą tylko jaki to wpływ będzie miało na historię?

   • Z czymś tak charakterystycznie niecodziennym jak zielona broda raczej nie nazwaliby go “Białym Wilkiem”. Prędzej Zielonym Kozłem. A to brzmiałoby zbyt niepoważnie, by ktokolwiek traktował go z szacunkiem. Wyobrażasz sobie Yenneffer zakochaną w Zielonym Koźle?:).

    To oczywiście żarcik, ale wbrew temu, co się może wydawać na pierwszy rzut oka, drobiazgi i “drobiazgi” bywają ważne. Znasz pewnie to: “bez gwoździa nie ma podkowy, przez brak podkowy przepadł koń, przez brak konia przegrano bitwę, Przez bitwę przegrano królestwo.”:)

   • A od kiedy historia to jedyny element świata przedstawionego w utworze? I od kiedy to na tyle niezrozumiałe, że fani oczekują od adaptacji wierności na poziomach innych niż jedynie fabularny, że kwalifikuje się to do nazywania ich rasistami? Proszę bardzo uważać jak używa Pan tego zwrotu, bo nic nie jest bardziej na rękę faktycznym rasistom jak osłabianie i ośmieszanie tego zarzutu przez takie osoby jak Pan

   • Właśnie będzie miało! Zmieniasz rasy całych narodów, Skellige które wzorowane były na Wikingach (liczne opisy postaci, łodzi, budynków, funkcji) nagle dostaną czarny kolor skóry – po co wprowadzać te zmiany? Jaki jest sens? Dodatkowo zachowujesz się jak faszysta – kto nie znami ten przeciwko nam i przypinasz innym łatkę rasistów tylko dlatego że nie chcemy aby zgwałcono naszą ulubioną historie w imię tzw. poprawności politycznej…

   • I jeszcze jedno – jesteś rasistą sam fakt że chcemy aby adaptacja była zgodna z oryginałem co za tym idzie postacie były białego koloru skóry Ci przeszkadza, rasista! ;-)

 14. Autor o bardzo lewicowych poglądach tak bardzo ze odechciewa się wchodzić na ten portal. A chodzi mi dokładniej o to ze gdzie jest obiektywizm dziennikarski? Gdzie jest rozłożenie tematu na czynniki, adaptacja to jedno, a fantastyka może rządzić się swoimi sprawami – Ok. Gdzie jest krótki wywiad z autorem książki co on o tym myśli? I tak Achilles był biały, a nie jak Netflix…. , a Kopernik był mężczyzna, chciaz czekaj gdzieś to już kiedyś grali… Kopernik był czarna lezbijja…. podro dla tego co to napisał….

 15. Czyli internetowe towarzystwo White Pride i “wiernosci” oryginalowi nie zdaje sobie sprawy, ze Netflix zrobi z tym, co zechce? Mozecie sie pienic az Wam z usteczek piana poleci a Wasz wplyw na produkcje bedzie taki jaki jest obecnie czyli zerowy.
  Druga sprawa jest to, czy rzeczywiscie Netflix musi sie koniecznie wzorowac na oryginale. Odpowiedz jest prosta: jeslu umowa z Platige tego nie wymusza to Netflix moze z tym zrobic co zechce. Ciri moze zostac trans-murzynem.
  A wy, od siedmiu bolesci internetowi pieniacze mozecie ciskac sie o to, az dostaniecie zylakow odbytu.

 16. To nie jest ani dobry takst ani trafiona argumentacja…
  Nawet jeśli przyjmuje się iż polityczna poprawność czemuś służy i jest zasadna nie upoważnia do tego by jej przeciwników posiadających uzasadnione racje (a przecież tak jest w tym wypadku) w ten sposób traktować.
  Ja rozumiem czemu służy zmiana kanonów. I nawet mogę się zgodzić ze słusznością takiego podejścia – gdyż wykluczenie grup różnych etnicznych i kulturowych w wielu miejscach jest zeczywistym problemem . Ale nie akceptuje takiej prymitywnej łopatologicznej pseudo-pedagogiki balansujące na krawędzi przyzwoitości. Imputowania osobom zainteresowanym tym by adaptacja była zbliżona do książkowego oryginału rasizmu.
  To naprawdę nie fair i coś poniżej pasa. Miałem Pana za kogoś o nieco bardziej subtelnym i przenikliwym intelekcie.

 17. 1. Sapkowski dopuścił możliwość istnienia różnokolorowych postaci w serialu.
  2. “BAME” może się tyczyć wschodnioeuropejskiej “rasy”, czyli m. in. polskiej. Wystarczy poznać szersze znaczenie tego słowa.
  3. Niech mi ktoś w końcu poda cytat gdzie Ciri jest biała.
  4. To jest fantastyka. Nie dokument.
  5. Książki traktują o rasizmie i dyskryminacji. Widać że oburzeni komentujący nie czytali Sapkowskiego.
  6. W innych filmach zbielano postaci. Jakoś afery wtedy w Polsce nie robiono.
  7. Ciri pochodząca z Cintry, co brzmi jak Sintra, kraina odbita od Arabów.

  • Genaralnie nawet się mogę z tobą zgodzić co do tych wszystkich puntow.
   Ale to nie o to przecież tutaj wcale chodzi.
   Chodzi o to iż czytając powieść pisana przez polskiego autora doprawiona slowianska mitologia domyślnie wizualizują się w naszej wyobraźni (przepraszam za uogólnienie z tak nasza) postaci jako białe. Po prostu jeśli by były inne prawdopodobnie autor by o tym napisał.
   Ten wizerunek zostaje utrwalony na okładkach książek czy w grze.
   Gdy się jednak okazuje iż jest możliwe odejście od tego wyobrażenia i ktoś powie “No ale przecież…” to się mu obrywa od rasistów. Ot cały problem IMO.

  • 1. Za tę kasę dopuściłby nawet by jego matkę zagrał Aborygen, tak myślę. Gdyby faktycznie obchodziły go parytety rasowe wśród postaci z powieści fantastycznych, to by taką napisał. Póki co, Murzyni występują w Wiedźminie wyłącznie jako wyimaginowany element rzekomo rozwiązłego i rozpustnego życia czarodziejek z Północy. Innych ras, chyba – memoria fragilis, nie stwierdzono.

   3. Cytaty są tutaj http://wiedzmin.wikia.com/wiki/Ciri/Opisy_z_ksi%C4%85%C5%BCek_i_gier. Nie, nie napisano explicite, że Ciri były fenotypu kaukaskiego, ale miała zielone oczy i szare włosy, delikatną budowę ciała, lekko zadarty nos. Z ewidentnymi cechami elfki, ten elfi fenotyp został jasno określony, raczej blondynka niż brunetka. U Sapkowskiego nie ma żadnych problemów z kolorem skóry, bo autor zwyczajnie pominął konteksty rasizmu z realnego świata, tworząc własną ksenofobię gatunkową: elfy versus ludzie, ludzie vs krasnoludy, etc.

   4. Gdy nie ma się za bardzo sensownych pomysłów, lepiej zostać przy oryginale. Różnorodność rasowa w Wiedźminie nie jest absolutnie do niczego potrzebna. Tę kwestię załatwią elfy, ludzie, krasnoludy, driady, gnomy i cała masa dziwolągów.

   5. Czytali. Gdyby nie czytali, mieli by analnie czy Ciri będzie zielona czy różowa w ciapki fioletowe. Jeśli Sapkowski pominął rozwiązanie kwestii rasistowskiej za pomocą kolorowych ras, to dlaczego my fani musimy udawać, że źle zrobił?

   6. Cóż, zbielanie czy sczernianie – jeden uj, bo to zwyczajnie gówniane jest.

   7. U Sapkowskiego jest tyle nawiązań do literatury i kultury oraz historii, że ten argument z Sintrą jest zwyczajnie debilny. Aczkolwiek to właśnie w Sintrze mogliby kręcić, ze względu na wspaniałe zabytki, ten serial. Dużo by zaoszczędzili na scenografii, nie ma chyba w Europie piękniejszego miejsca do kręcenia ruin elfich miast.

  • Ogólnie całą aferę uważam za mocno wydumaną, ale też mnie wkurzającą: nie dlatego, że ktoś ma być niebiały, ale dlatego, że konkretnie Ciri :D
   1) tak, i nic np. nie stoi na przeszkodzie, by triss, lambert czy eskel byli czarnymi, azjatami itp. właściwie większość postaci nie ma odniesienia do koloru skóry/rasy i można z nimi zrobić, co się chce, zwłaszcza, że konflikt rasowy w tej książce ‘jednoczy’ ludzi, wśród których zerrikanie, choć egzotyczni ciemnoskórzy nie są niczym nadzwyczajnym, czy budzącym niechęć. ale niektóre postaci są dokładniej opisane. w tym ciri, geralt i yennefer
   2)bame wg brytyjczyków dotyczy tylko non-white.
   3)opisana jest jej sobowtórka, która trafiła ostatecznie na dwór emhyra- była blada.
   4)fantastyka- zgoda. w kole czasu jordana są murzyni z błękitnymi oczami, malowanymi paznokciami i ubrani w samurajskie zbroje, uważający się za jedynych spadkobierców starożytnego białoskórego króla i to jest ok:) ale adaptacja nie zawsze= artystyczna interpretacja, bo ta druga musi się mocno liczyć z piekłem, które zgotują jej fani, którzy mają oczekiwania odnośnie zachowania zgodności z oryginałem. i nie ma to nic wspólnego z rasizmem. gdy puszczali drużynę pierścienia, mój kolega zwrócił uwagę na pierścień (!) noszony przez jedną z postaci. to nie jest milionowe wystawienie hamleta, gdzie każdemu zwisa ‘swoboda artystyczna’ to pierwsze przeniesienie tego na ekran (pierwsze poważne ;) – zresztą jeśli masz więcej niż 30 lat będziesz pamiętał, jak fani potraktowali polską ekranizację i że wcale nie chodziło o tego żałosnego smoka, tylko właśnie odstępstwa od lore) gdy wolność artysty rozmija się z oczekiwaniami odbiorców, powstaje sztuka dla sztuki, której nie chce nikt oglądać z wyjątkiem kilku dziwaków. zdajesz sobie chyba sprawę, że największe dzieła w historii ludzkości były tworzone na zamówienie i pod gust odbiorców?
   5)podstawowy błąd i bardzo…freudowski;) skąd założenie, że jeśli chcę, by dana postać zgadała się z opisem oryginału, jestem rasistą? to taki argument ostateczny (prezentowany również przez autora artykułu): jeśli się nie zgadzasz z tym, co opisałem, pewniej jesteś rasistą. nie nie jestem, nie mam z tym problemu, wszystkie postaci z niezdefiniowanym kolorem skóry mogą być dowolnej rasy:)
   6) wiesz, tu problemem jest raczej wiedza na temat postaci:) zamordowałbym za nieczarną storm czy blade’a, ale nie mam problemu z tym, że w serialu flash iris west jest czarna, bo nie wiedziałem, że w oryginale była biała:) zresztą ‘wybielanie’ postaci przez ostatnie kilkadziesiąt lat kinematografii jako argument jest słabe, bo nie można równocześnie czegoś piętnować a następnie postępować identycznie w drugą stronę i oczekiwać, że wszyscy się będą cieszyć.
   7)a podbita przez nich raptem 300 lat wcześniej. nazwa rekonkwista coś Ci mówi? nie wiadomo, skąd nazwa u sapkowskiego, ale bardzo prawdopodobne, ze właśnie stąd- sporo nazw znajdziemy na mapie europy.

 18. W całej tej dyskusji o kolor skóry aktorki mającej zagrać Ciri nie chodzi o to, że ma być czarna…
  Tutaj chodzi wyłącznie o to, że wszędzie na siłę wciska się poprawność polityczną… I w sumie tyle… Dziękuję, możecie mnie wyzywać od rasistów, homofobów i antysemitow.

  • Ja raczej będę nazywać od osoby, która używa terminów których nie zna.
   Nauczcie się wreszcie co oznacza poprawność polityczna, bo jak czytam niewłaściwe zastosowanie tego terminu to raczej chce mi się śmiać aniżeli kontynuować dyskusję XD.

    • Zgadzam się, PC to termin, którego używają dość prości ludzie na opisanie zjawisk, których nie rozumieją, typu empatia czy świadomość kulturowa.

     • Termin Świadomość kulturowa bardzo mi się podoba. Mam tylko nadzieje iż jego niewątpliwe złożona definicja nie wyklucza wartościowania .

     • Świetnie. To świadomość kulturowa dopuszcza wartościowanie kultur czy jest to surowo zabronione?

     • czy to ważne co? Cokolwiek będę chciał. Etykę, moralność, prawa, strukturę społeczna, zwyczaje, religie, model rodziny ect ect.

     • A jak możesz wartościować model rodziny? Czy moralność? Chyba tylko odnosząc się do tego, co Ty uznajesz za właściwe, czy nie? Jesteś w stanie to obiektywnie ocenić?

     • np:
      czy zabijanie apostatów jest właściwe czy nie?
      Czy obrzezanie kobiet winno być dopuszczalne czy nie?
      Czy zwierzeta winno sie chodowac na futra czy nie?
      Niewolnictwo. Tak czy nie?
      Można bić dzieci czy nie?
      Zakaz sprzedaży narkotyków – słuszny czy nie?

      I oczywiście oceny tych zachowań dokonuje na podstawi własnego systemu wartości. Pytanie czy “świadomość kulturowa” pozwala mi na wartościowanie cech jakiejkolwiek kultury czy stosunków w niej panującej stwierdzając iż np niewolnictwo albo rasizm albo akceptacja homoseksualizmu w kulturze x jest niewłaściwe i winno się je zwalczać.
      Czy po prostu uznajemy ze z powodu odmienności kulturowej mogą np. rytualnie gwalcic dzieci i nic na do tego.

     • O właśnie – gdyby ludzie byli świadomi własnej kultury, różnic i niebezpieczeństw w innich kulturach to świat był by lepszy. Niektóre kultury się zintegrują, inne są jak ogień i woda – nie należy ich łączyć bo są sobie całkowicie obce i wzajemnie się zwalczają.

      Co do kultury (tej osobistej) i empatii ta wymaga aby szanować gospodarzy do których przyjeżdża się w gości. Spróbuj w Azji, afryce czy na bliskim wschodzie nie uszanować ich kultury i zwyczajów – wyjdzie Ci to bokiem i polecisz na kopach, a nawet możesz stracić życie jak niejeden aktywista multikulti/lgbt który pojechał w te rejony.

      A kultura europejska i pochodne? Te wdług lewactwa można zmieszać z błotem i zeszmacić, a później się dziwić że uważają nas za słabych, dojne krowy i ofiary.

   • Bez sensu się czepiasz. Po prostu ogół zjawisk i zachowań mających na celu ze tak powiem integracje i wyrównywanie szans różnych grup etnicznych i kulturowych się tak potocznie określa.

    • No to to już typowe lewackie pieprzenie – integracja? Jaka integracja, te “mniejszości” nie chcą się integrować, a wręcz narzucają swoje zwyczaje.

     Wyrównywanie szans? Przecież mają równe szanse! Tyle że oni nie chcą równych szans – chcą przywilejów i wygodnego życia na czyjś koszt. Zobacz sobie na azjatów czy hindusów w Europie czy USA – te grupy etniczne nie płaczą o “wyrównywaniu szans”, poprawności politycznej itp. , po prostu kształcą się, ciężko pracują i osiągają sukces.

     • Tak? Lewackie pieprzenie? a możne czegoś nie wiesz o świecie?
      Przeczytaj sobie np ”cyganie – spotkania z nielubianym narodem” – książka która zdecydowanie nie upiększa wizerunku cyganów ale też dobitnie pokazuje ze wcale nie wystarczy by cygan był uczciwy by dostał pracę. Dyskryminacja ze względu na pochodzenie etniczne istnieje naprawde nawet u nas…
      Mało? Interesuje cie jak to wyglada za oceanem? Prosze – „Sprzedawczyk” Paul Beattyego. To co prawda beletrystyka a nie reportaż ale też sporo można się dowidzieć o rzeczywistości.

      A wiesz co jest najwiekszą zaletą tych pozycji? Ze nie są ani oczywiste ani jednostronne.

 19. Podpisuję się rękami i nogami. Niech Ciri zagra nawet kosmitka z czułkami, jeśli tylko będzie utalentowana i pokaże nam genialną kreację.

 20. Przez takich autorów tracę ochote czytać Spider’s Web. Wpis o braku tolerancji, w którym obrażany jest każdy kto nie zgadza się z autorem..
  A nawiazujac do Ciri, skoro to adaptacja ksiazki to niech chociaż kolor skóry głównych bohaterów nie zmienia się tylko dla wszechobecnej walki z rasizmem…

 21. Jak widać HUBERT TALER to idiota. I z tego powodu Przemysław Pająk powinien mu wypłacić ostatnią wypłatę i wywalić na zbity pysk. Dlaczego? Bo Pan Taler nie rozumie tego, że całe to zamieszanie nie jest spowodowane tym, że Ciri mogłaby być czarna, żółta, czerwona czy zielona w żółte paski. Problemem jest to, że pojawiła się przesłanka do tego, że producenci serialu poszukują kandydatki BAME, a więc w skrócie każdego możliwego koloru skóry, tylko nie białego. Stąd też obruszenie internautów na całym świecie i nie mowa tutaj tylko o “zaściankowej” Polsce, bo jak przejrzysz sobie chociażby Reddita (o ile znasz angielski, w co wątpię po przeczytaniu tak głupiego artykułu), to będziesz wiedział, że sporo osób zza granicy jest poruszonych tym tematem. Więc idioto Taler – przeproś wszystkich, jeśli nie umiesz czytać, a potem pisać ze zrozumieniem.

 22. Przywiązanie do pewnej wizji powieści i jej bohaterów to jeszcze nie rasizm, jak usiłują nam wmówić ludzie skłonni do prędkich, wygodnych ocen. Czy fani narzekający, że Helena z Ogniem i Mieczem w ekranizacji nie ma kruczoczarnych włosów to rasiści? Zdaniem autora tego tekstu najwyraźniej tak. I to w dodatku rasiści nieznający się na literaturze.

  Można dyskkutować z takimi postawami, ale po co, łatwiej nazwać ludzi rasistami a potem rzucić paroma tytułami z szalenie bogatego kanonu SF (w kontekście powieści fantasy), by błysnąć “erudycją”. Co w takim razie z rasistowską “Grą o tron” (jakby bliżej Wiedźmina, bo też fantasy), gdzie ludzie różnnych ras istotnie są, ale nie wymieszani ze sobą jak we współczesnym Nowym Jorku, lecz żyjący na różnych kontytentach? Na podobnej zasadzie rasistą musiał być Tolkien.

  Tak, fantastyka daje możliwość kreowania rozmaitych światów, niekoniecznie identycznych z miastami współczesnego zachodu, czego domaga się najjwyraźniej część odbiorców i daje możliwość opowiadania o rozmaitych problemach, na przykład o rasizmie, co zrobił akurat Sapkowski, nie szalejąc wcale z rasami ludzkimi, lecz pokazując nietolerancję wobec nieludzi (ale i elfów wobec ludzi,o czym czasem się zapomina).

  Przywiązanie do wizji białej Ciri może wynikać np. z przywiązania do wizji z gry, a nie oszukujmy się, więcej ludzi na świecie poznało Wiedźmina z gry niż z powieści. Z podobnego przywiązania do pewnej wizji wynikały protesty przeciw białej Motoko Kusanagi w ekranizacji Ghost in the Shell. Wtedy też protestowali rasiści?

  Autor tekstu zarzuca części fanów pewnego rodzaju ograniczenia i słabości. Może powinien się zastanowić nad własnymi.

  • Niestety, gorzej, że ludzie z wypaczoną ideologią później piszą takie głupoty w internecie i tłuką innym normalnym, że są rasistami i idiotami – realnie sami takimi osobami będąc…

 23. Wiele osób ma wykreowany wizurunek ciri z gry, w której wyglada ona jak wyglada i nagla radykalna zmiana wyglądu jak ciemny kolor skóry wprowadziła by lekki chaos. To tak jakby stworzono sequel wladcy pierscieni a gandalfa gralby 18 latek.

    • Widzisz, w moim przypadku to duża różnica, bo zniszczyło by mi to dotychczasowe wyobrażenie Ciri. Co nie znaczy, że jestem rasistą jak zarzuca mi autor. Oczywiście każdy może mieć inne zdanie, może dla innych go bez różnicy.

     • Konfliktowałoby z wyobrazeniem Ciri z gry w która przegrałem sporo czasu i przyzwyczailem się do wizerunki tej postaci fikcyjnej. Czy to robi ze mnie rasiste? Nie chcialbym wracać do gry oglądając serial i widzieć dwie tak różne od siebie postacie.

     • bardzo zgrabne i bardzo nieeleganckie: albo mam rację, albo ty jej nie masz…tu jak zapewne doskonale wiesz (bo każdy inteligentny człowiek musi się domyślać, co Bulczan miał na myśli) nie chodzi o mylenie czegoś z rzeczywistością, tylko o własne wyobrażenie świata przedstawionego w książce, która jest z rożnych powodów ważna dla różnych ludzi. mieszanie z błotem uczuć i wyobrażeń innych nie jest dobrą praktyką w stosunkach międzyludzkich. chyba, że to jednak Ty nie dorosłeś do fantastyki, a przynajmniej jej komentowania: bo nie rozumiesz, gdzie jest ten moment, kiedy można wszystko zmienić, a gdzie najmniejsza zmiana wywoła reakcję innych. wyobraź sobie ekranizację jądra ciemności z lądującymi w połowie nie z gruszki ni z pietruszki space marines. można, ale po co i komu się to spodoba?

    • jak napisałem wyżej: jest fragment o sobowtórze, który ma być blady.
     a jeśli chodzi o rozpad fabuły to nie dramatyzujmy, ale:
     1) ciri ma trochę ‘elfi’ wygląd
     2)jej ojciec jest cesarem nilfgaardu
     3)jej matka pochodzi z cintry, czyli jednego z królestw nordlingów
     jedna z tych grup, zapewne jako całość, musiałaby bez uzasadnienia zmienić kolor skóry. efekt motyla. o wiele prościej zmienić całą masę nieopisanych pod tym względem postaci. triss chociażby. choć, gdyby zrobić z niej blondynkę, też sporo osób poczułoby się obrażonych.
     osobiście zawsze ceniłem u sapkowskiego odniesienia do rasizmu w oderwaniu od rzeczywistych ludzkich ras.

 24. Niby nie musi
  Ale wyciskanie na siłę czarnych mądre nie jest. I powoduje więcej szkody niż pożytku.
  To tak jakby James Bond miał być Słowianinem najlepiej Polakiem. No nie Bond to brytol az do przesady i taki na być. Nawet nie szkot.
  Tak jest w wiedźminie.
  Nikt czarnoskórym nie broni zrobić swojego bohatera a potem robic o nim gry filmy itd
  Taka ciekawostka
  królem Wielkiej Brytanii nie może być katolik. No i…..
  Oskarzamy ich o coś

  A takie pierdy o fobii i rasizmie wsadzie sobie między pośladki

 25. > Ma to znaczenie jedynie, jeśli fabuła się na tym kolorze skóry opiera.

  No może nie wprost o kolor skóry chodzi, ale akurat pochodzenie i etniczność Ciri ma kolosalne znaczenie dla fabuły. Autor widać książek o Wiedźminie nie czytał.

  Dawno nie czytałem tak żenującego artykułu na Spiderswebie… Autor wyzywa od idiotów tych, którzy się z nim nie zgadzają. Nie oszczędził nawet swoich znajomych… Współczuję tym znajomym tej znajomości…

  • No to faktycznie, książek o Wiedźminie w których jest powiedziane, że Ciri pochodzi z Ziemi, a konkretnie ze środka Europy, nie czytałem.
   Jeśli czytałeś je tak uważnie jak moje zdanie o znajomych, to nie dziwię się że do takich wniosków doszedłeś.

 26. Mój znajomy miał takie ulubione powiedzenie, źe nadgorliwość jest gorsza od faszysmu. Biedny Hubert, jak cienka jest granica pomiędzy tolerancją a śmiesznością. W ramach kontynuacji niebanalnych interpretacji tolerancji i poprawnosci politycznej proponuję zmianę nazwy czarnej dziury na czarnoskórą dziurę, Gandalfa Bialego na Gandalfa Czarnego, Legolas mógłby teź być Chińczykiem. Tak to jednym artykułem Hubert wskazał nam, źe poziomem tolerancji jesteśmy w przysłowiowej czarnej dupie.

 27. Do was wszystkich, którzy twierdzicie, że nie jesteście rasistami, tylko „czarna wam nie pasuje” – otóż jesteście. Nie odpisujcie, nie chce mi się z wami gadać. Mam was w dupie.

  • Według lewaków i ludzi wypaczonych poprawnością polityczną niestety tak – nie ma ich dużo, ale głośno krzyczą i mają ciśnienie na pokazywanie swoich chorych przekonań publicznie (tak jak choćby tutaj).

 28. Panie autorze, polecam ten wywiad z Sapkowskim:
  https://sapkowskipl.wordpress.com/2017/03/13/wiedzmin-i-historia/
  gdzie tłumaczy on czym jest fantastyka, że jest quasi-historyczna, że jego północ to Brytania, południe to Rzym, że opierał się na średniowiecznych kronikach i ze starannością odtwarzał historyczne realia, w tym etniczne.

  Jeżeli nie starcza Panu dobrej woli i zrozumienia dla drugiego człowieka na tyle, by choć przez chwilę zastanowić się czy w perspektywie prawdopodobnego kroku zaburzającego te realia, podejmowanego przez ludzi mających fiducjarny obowiązek wobec fanów aby odtworzyć je rzetelnie, tak niezrozumiałe jest protestowanie tych ostatnich, to najlepiej jest w ogóle nie zabierać zdania w temacie.

  Wreszcie jeżeli ideologia tak wypiera Panu zdrowy rozsądek, aby wszędzie widzieć rasizm, ksenofobię i homofobię(?), aby wyzywać wielu z czytelników, aby własnych znajomych publicznie upokorzyć za chęć podzielenia się z Panem zabawnymi treściami, być może musi Pan pomyśleć o poważnych zmianach w podejściu do życia, prawdopodobnie także terapii.

 29. Najlepsze w tym artykule jest to, że osoba totalnie nietolerancyjna i wręcz rasistowska wobec białych ludzi poucza innych o tolerancji wedle zasady – tylko ja jestem wyrocznią i mogę innym mówić co mają myśleć – nawet Lenin czy Marks nie posunęli się w myślozbrodni tak daleko jak dzisiejsza skrajna lewica z autorem artykułu w swoich szeregach…
  Wstyd.

 30. Autorze artykułu , chcesz aby Geralt, główna postać, był ciemnoskóry (afrykaninem)? Proste pytanie , prosta odpowiedź. Masz coś w gaciach, to się określ.

 31. Ludzie trzymajmy sie opisów postaci z książki a nie każdy producent robi co chce. Wiedźmin od Redów nie miał czarnych w grze i nikt o to nie robił guwno burzy……

 32. Widać, artykuł popełniony, aby stworzyć gówno burzę w komentarzach. Ahhh odsłony muszą się zgadzać.

  Mnie np. nie przeszkadza, czarno skóry aktor. Ale przeszkadza mi to, jak specjalnie zmieniają historię postaci, aby w filmie zagrał czarny aktor. Takim przykładem jest np. Fantastyczna czwórka.

 33. Z tego co kojarzę to połkozły i trupojady miały ciemniejszą karnację. Ciri musi być białą słowianką bo inaczej będzie tak jak mówiłem…. cały ten netflix to jedno wielkie lgbt dla byle lewaków co sami myśleć nie potrafią i oddają swoje córki na rzeź murzyńskim pałom.

 34. Serio?
  Rozumiem że jeżeli byłaby czarna Ciri to już spoko tak? Tyle że w tym momencie albo cesarstwo Nilfgaardu również będzie czarne, albo Elfy. Z jednej strony będziemy mieli imperium napadające na inne państwa w którym niewolnictwo jest legalne xD (ciekawe jakby się czuli z tym czarnoskórzy, czarny naród w serii wiedźmina odpowiada za niewolnictwo xD) . Drugą opcją są Elfy, prześladowane w świecie wiedźmina. Czyli albo serial w którego świecie sytuacja czarnoskórych jest kompletnie odwrotna od sytuacji z życia prawdziwego i historii, albo serial o znęcaniu się nad biednymi ciemnoskórymi elfami.
  Mocno wszystko upraszczam ale mniej więcej do tego się to sprowadza. Chyba że redakcja spiders webu uważa że czarna Ciri bez czarnych przodków byłaby spoko. TO jak wtedy ukazać złożoność świata i problemy na tle rasowym? Zabijamy jednych za szpiczaste uszy ale to że ktoś jest czarny to już spoko, nie widać xD?
  dajcie spokój

 35. Aktualizacja 2018.09.10 
  Technologia uzyta w AAddGGuuaarrrdd 
  www dobreprogramy pl/Adguard-uczyni-Androida-wielkim ponownie,Blog, 88638.html (w miejsce spacji wstaw kropki a po przecinku usun spacje z adresu).

  Darmowa wersja AAddGGuuaarrrdd na Androida. 
  google com/store/apps/details?id=com adguard.android contentblocker (za spacje wstaw kropki)

  Platna wersja AAddGGuuaarrrdd, czyli filtruje caly ruch przychodzacy. 
  forum dobreprogramy pl/t/adguard-windows-mac-android-przegladarki/527662

  Nano, nastepca Adblocka+instrukcja 
  www dobreprogramy pl/MrBeckham666/Skuteczne-blokowanie-reklam-i-antiadblock-polskie-filtry-Nano-Adblocker-i-Defender,85289.html

  Team AAddGGuuaarrrddaa wykrywa keylogery w apk. 
  dobreprogramy pro/popularna-aplikacja-na-androida-szpieguje/

  Prywatny niezbednik nowoczesnego internauty, ktory nie gra w nowe gry dx12: 
  Jak system Windows, to modowana, rasowana wersja 8.1 ISO, instalka montowana na pen drive z: winclub pl/topic/13609-win-81-personal-system-ps-2k17/?page=1

  Do tego systemowy antywirus Windows Defender z aktywnym windows update, przegladarka Yandex, lub Opera (wbudowane komunikatory Facebook Messenger, Whats App, Telegram, vKontakt. Swietnie rozwiazany zrzut wycinka, czy calego ekranu), plus AddGGuuaarrrdd, z wybranymi listami regul, lub Nano Defender i Nano Adblocker. Pamietajcie po wsze czasy, ze desktopowa przegladarka Opera zawsze wyprzedzala i wyprzedza technologicznie wszystkie inne, ktore tylko kopiuja jej rozwiazania. Te dwie przegladarki uzywam zamiennie tak na kompie i smarcie. Nic wiecej nie potrzeba.

  Smatfon na Androidzie, to najlepiej niebrandowany zmodowany system, bez szpiegujacych smieci od Google a taki maja fabrycznie smarty OnePlus, lub dla specow z mozliwoscia rootowania. Nie bierze sie smartfonu od telkomow, bo im zalezy na szpiegowaniu. Unikac Huawei – ostatnio bbIIookkuujjaa dostepnosc kodow do odblokowania bootloadera a co za tym idzie rootowanie, czyli wgrywanie custom romow, czy modowanych wersji Androida z xda developers, co dyskwalifikuje ich smartfony dla tych co nie chca telemetrii. Do tego oszukuja na wydajnosci we flagowcach z Kirin 970, ktore sa niewydolne i sporo slabsze od Snapdragona 845..

 36. Uwaga.,. Spidersweb jak kazdy skrajnie komercyjny portal blokuje auto skryptem niewygodne komentarze, nicki. Nie wierzcie w brednie ze blokuja tylko spam. Kazdy wpis przed publikacja jest skanowany skryptem wspomagajacym moderowanie na obecnosc slow, ktore moderatorzy a szczegolnie naczelny dodali na czarna liste skanera. Po wykryciu takich slow wpis jest blokowany od razu, albo kiedy musza odejsc od komputera, nie maja akurat czasu, lub na noc, automatycznie wyparowuje dokladnie po 6 minutach. Teraz bedziecie wiedziec ze jak wam zniknie wpis po okreslonym czasie, to zawieral slowa z czarnej listy.

  Komercyjni stosuja wiele sztuczek aby blokowac to co im niewygodne. To blog oszusta, ktory ma pajaka w nazwie, krypto i jawnej reklamy, bo przeciez z czego by zyli. Ten blog nie ma nic wspolnego z rzetelnoscia i uczciwoscia. Bede was uczyl jak z takimi walczyc, co instalowac aby odciac im zyski, ale musicie koniecznie stosowac moje porady. Silnik bloga i disqus, notabene dla uzytkownika niemilosiernie niewygodny i mulowaty, ciezki do renderingu, jest specjalnie tak dobrany, aby utrudnic, miec pelna kontrole nad niewolniczymi lemingami.

  Niezly cwaniak to zmontowal, ale ja mu wzrosty wybije z glowy. To tylko kwestia czasu. Licze ze pomozecie, bo wszyscy, ktorzy przejrza za moja sprawa na oczy, lub sami widza co tu sie dzieje a jak sam widze to tych bystrzejszych zaglada tu sporo, musza pomoc po swojej stronie przegladarki. Tylko razem mozemy ich zniszczyc. Jesli potrzebujecie pomocy to wpisywac sie na mojego chomika, bede odpowiadal. Adres jest zawsze pod zakodowana nazwa ktora byla i bedzie widoczna w moich wrzutach.

  Wielu juz zapewne widzialo, ze robia wszystko aby mnie zablokowac. Juz maja pelna swiadomosc jak jestem grozny, ale jeszcze licza ze dadza rade. Jednak przyszedl tu ktos, kto ma kompetencje, doswiadczenie, umiejetnosci i nielicha czache aby stawic im czola, wiec bedzie niezly Meksyk. :-)

 37. Jak kiedys obiecalem, za kasowanie i bIokowanie autoskryptem niewygodnych komentarzy spidersweb dostanie ode mnie Iomot!
  Jeszcze się taki nie narodzil kto bylby wstanie zablokowac moje teksty.
  Kto tam siedzi za panelem moderacyjnym? Naprawde mieliscie nadzieje ze przyszedl tu zwykly spamer wklejacz? Nie! Przyszedł tu jedyny w kraju znawca i spec od wirtualu, ktorego w zaden sposob nie da sie zablokowac. No ale probujcie niedowiarki. Jednak z gory pisze, ze jak sa tu jacys etatowi moderatorzy, to od razu szukajcie innej pracy. Interia sie poddala, WP, wirtualnemedia i wielu innych, wiec czemu wam mialoby sie udac?

  Aktualizacja 2018-09-10 spidersweb.
  Ekspert od wirtualu poleca.
  Jesli ktos ma w przegladarce na komputerze stacjonarnym komunikat, przy wejsciu na witryne, czy na odtwarzaczu wideo formatu html5 o wylaczenie blokowania reklam, to zastosuj w przegladarce rozszerzenie AAddGGuuaarrrdd bloker zawartosci (odinstaluj przestarzaly AAddbbIIookk, lub uuBBIIoocckk). Rozszerzenie to oprocz blokowania reklam (mozliwosc dodania regul uzytkownika) ma tez filtr elementow szpiegujacych, z najbardziej wszechstronna lista roznych licznikow i narzedzi analizy sieci, nie potrzeba Ghostery, Malwarebytes, AdMuncher i podobnych. Przeciwdziala sledzeniu, czyli zbieraniu informacji przez komercyjnych cwaniakow gdzie wchodzimy w internecie, w co klikamy i wiele wiecej.

  Jesli ktos napotka problem z wykrywaniem blokowania reklam na jakiejs witrynie, czy w nowej wersji odtwarzacza video html5, to po przez formularz w opcjach zglosic na Github rozszerzenia.

  Kto sie boi rosyjskiego kodu, to stosowac rownie skutecznego co wyzej wymieniony nastepce AB+, czyli NanoDefender+NanoAdblocker – warunek na dzis, to przegladarki oparte o Chromium, czyli Chrome, Yandex, Opera, itp. Opera v55 desktop dodala do swojego blockera liste neutralizujaca komunikaty o wylaczenie blokowania reklam i wbudowala komunikatory Messenger, WhatsApp, Telegram, vKontakt.

  Na urzadzeniach mobilnych koniecznie stosowac przegladarke Yandex Browser with Protect – silnik Blink, Chromium (wyszukac w sklepie Androida – entuzjastyczne opinie ktore potwierdzam), lub wersje beta, kiedy sie komus sypie na smartfonie. Przegladarka ma szyfrowanie pakietow przy publicznym laczu wifi i skan sciaganych plikow na obecnosc wirusow przez modul Kaspersky lab, wbudowane podstawowe rozszerzenia typu notatnik. Yandex ma opcje kompresji danych i video on/off (licencja Opery Turbo – mobilnie oszczedzanie danych pakietowych a zarazem firmowe proxy), lub Samsung Internet Browser – wespol z apk. AAddGGuuaarrrdd, darmowo dziala tylko z tymi dwiema przegladarkami mobilnymi! Przegladarka ma wiele najlepszych rozwiazan znanych z Opery, ale jest jeszcze szybsza.

  Przy darmowej mobilnej wersji apk. AAddGGuuaarrrdd (Android 5.0 i nowszy) nigdy nie konsumowac tresci za pomoca dedykowanych aplikacji mobilnych komercyjnych portali, bo tam nie bedzie mozna blokowac zbednych a irytujacych elementow.

  W rozszerzeniu i apk. AAddGGuuaarrrdd musowo zaznaczyc w opcjach Wszystkie filtry/Inne: AAddbbIIoocckk Warning, Anti-Adblock Killer, Malware Domains, Prebake, Spam404, KAD-Przekrety subkrybcji SMS, Annoyances, NoCoin, AlleBlock elementy e-commerce. Mozna opcjonalnie wlaczyc Adblock&uBlock polskie listy, cookies polskie listy, AAddGGuuaarrrdd supplement, Polski social, Polish RSS i odznaczyc filtr uzytecznych reklam.

  Jezeli kogos wkurzaja autoplay video, to rozszerzenie Disable HTML5 Autoplay. Obydwa dodatki (desktop: Win, MacOS, Linux) dostepne na Yandex (hit na PC, polecany w komentarzach na dobreprogramy), Chrome, Opere, Firefoxa i Safari.

  Pilnujac aktualizacji i poprawnej, acz prostej konfiguracji gwarancja, ze tak na desktop, jak i mobilnie w duecie Yandex/S.I.B. – AAddGGuuaarrrdd, nie zobaczycie zadnych reklam, wyskakujacych okienek, pustych pol po reklamach, komunikatow o wylaczenie reklam, cookies i pochodnych RODO – sprawdz w Yandex czy masz zalaczona opcje Hide ads on this site i Block Content! Od tego momentu komfortowe surfowanie przyspieszy. Dodatki i apki sa bardzo przyjazne dla laika. Ja lipy nie polecam.

  Rosyjskie aplikacje sa idealne do skutecznego pozbawiania zyskow skrajnie komercyjne zachodnie ppoorrttaaIIee (boja sie ich jak zarazy – dowod? Moderatorzy witryn czasowo blokuja teksty zawierajaca ta nazwe, ale daremnie bo i tak obejde). Co do szpiegowania; wszystkie przegladarki, szczególnie mobilne probuja szpiegowac (domyslne ustawienia – oprocz rootowanych, modowanych systemow, bo wtedy mozna uprawnienia aplikacjom odebrac) a Rosja to obcy obszar gospodarczy, polityczny i prawny, wiec info o zachowaniach internautow u nas, zda im sie jak psu na bude. Dlatego trolle i pracownicy IT przestancie wypisywac dezinformujace brednie.

  Natomiast jeżeli chcecie blokowac wszystkie statystyki, wybrane skrypty, podpiete moduly spolecznosciowe i ciasteczka szpiegujace witryn na amen, to rozszerzenie uMMaattrrriiixx, ale to dla tych (komputerowcy), ktorzy co najmniej maja wiedze z jakich elementow zbudowana jest witryna internetowa i co do czego sluzy.

  Nie dajcie zarabiac animatorom pozorow, platnym botom, oszustom, krypto reklamie, bezprawnie kasujacym i blokujacym komentarze, posty i wszystkim skrajnie komercyjnym portalom. Wiele niezbednych informacji o wirtualu, moich poradnikow, instrukcji tekstowych, jest na adresie utn pl/Interia-Mordoru. Sekcja o mobilnych przegladarkach tam nieaktualna – nowa wersja sekcji, ze wskazaniem dla laikow i zaawansowanych, operujacych na kilku przegladarkach o unikalnych mozliwosciach w listopadzie .

 38. Ot, kolejny lewacki oszołom forsuje swoją wizję świata, używając do tego z d..y argumentów. Czytałem sagę, o wiedźminie wielokrotnie, i owszem – wątek rasizmu jest tam poruszany, na dodatek z obu stron o czym autor tych lewackich wypocin zdaje się zapominać.
  Nie mniej nie jest to podstawą do zmiany płci/koloru skóry /orientacji seksualnej bohaterów sagi.
  Co do rasizmu, to autor zapewne przebywał za granicą tylko w ramach sponsorowanych wycieczek. Bo tak się składa że rasizm jest najbardziej powszechny właśnie wśród innych grup etnicznych. Najmniej to widać w krajach latynoskich, największymi rasistami są czarnoskórzy – w tym mieszkańcy Afryki (mało tego, w wielu krajach Afrykańskich wciąż panuje niewolnictwo – i to czarni są niewoleni przez czarnych) po nich azjaci( pomieszkajcie trochę w Chinach lub Japonii) i kraje bliskiego wschodu – tu rasizm mniej dotyka białych, zaś czarnoskórzy są wciąż obywatelami drugiej kategorii.

  To co robią lewackie oszołomy i wszelkiej maści SJW przypomina mi Stalinowskie czystki – wybić wszystkich nieprawomyślnych, tylko że potem okazało się że wybito najbardziej wartościowy i najlepiej wykształcony element społeczeństwa, co okazało się katastrofą w nadchodzącej wojnie.

  A co do czarnych jeszcze: zamiast krzyczeć że im się wszystko należy i strzelać do siebie, niech zrobią to co azjaci i hindusi: zaczną się kształcić i ciężko pracować to osiągną sukces.

  Tyle że wszelkim lewackim oszołomom podoba się podejście czarnych: lewacy od zawsze uważają że im się wszystko należy za sam fakt że się urodzili, chcą łatwego życia w luksusie – oczywiście na czyjś koszt, i są bardzo zdziwieni i rozgoryczeni że po ukończeniu gender studies siedzą na zasiłku zamiast dostać fuchę prezesa w JP Morgan .

 39. Ale w Wiecznej Wojnie cały homoseksualizm miał sens i był fajnie pokazany – przeludnienie ziemi. W Wiecznej Wolności ludzie poszli dalej i stali się jednym organizmem :D

  Nie ma to nic wspólnego z “zróbmy czarną Ciri bo ‘diversity'”. Przykład z Martinem Luterem słaby, lepszy byłby Black Panther. Gdyby po Wakandzie przechadzały się białe postacie bez żadnego wytłumaczenia byłoby to bez sensu.

 40. AktuaIizacja 2018.09.14 
  Technologia uzyta w AAddGGuuaarrrdd 
  www dobreprogramy pl/Adguard-uczyni-Androida-wielkim ponownie,Blog, 88638.html (w miejsce spacji wstaw kropki a po przecinku usun spacje z adresu).

  Darmowa wersja AAddGGuuaarrrdd na Androida. 
  google com/store/apps/details?id=com adguard.android contentblocker (za spacje wstaw kropki)

  Platna wersja AAddGGuuaarrrdd, czyli filtruje caly ruch przychodzacy. 
  forum dobreprogramy pl/t/adguard-windows-mac-android-przegladarki/527662

  Nano, nastepca Adblocka+instrukcja 
  www dobreprogramy pl/MrBeckham666/Skuteczne-blokowanie-reklam-i-antiadblock-polskie-filtry-Nano-Adblocker-i-Defender,85289.html

  Team AAddGGuuaarrrddaa wykrywa keylogery w apk. 
  dobreprogramy pro/popularna-aplikacja-na-androida-szpieguje/

  Prywatny niezbednik nowoczesnego internauty, ktory nie gra w nowe gry dx12: 
  Jak system Windows, to modowana, rasowana wersja 8.1 ISO, instalka montowana na pen drive z: winclub pl/topic/13609-win-81-personal-system-ps-2k17/?page=1

  Do tego systemowy antywirus Windows Defender z aktywnym windows update, przegladarka Yandex, lub Opera (wbudowane komunikatory Facebook Messenger, Whats App, Telegram, vKontakt. Swietnie rozwiazany zrzut wycinka, czy calego ekranu), plus AddGGuuaarrrdd, z wybranymi listami regul, lub Nano Defender i Nano Adblocker. Pamietajcie po wsze czasy, ze desktopowa przegladarka Opera zawsze wyprzedzala i wyprzedza technologicznie wszystkie inne, ktore tylko kopiuja jej rozwiazania,. Te dwie przegladarki uzywam zamiennie tak na kompie i smarcie. Nic wiecej nie potrzeba.

  Smatfon na Androidzie, to najlepiej niebrandowany zmodowany system, bez szpiegujacych smieci od Google a taki maja fabrycznie smarty OnePlus, lub dla specow z mozliwoscia rootowania. Nie bierze sie smartfonu od telkomow, bo im zalezy na szpiegowaniu. Unikac Huawei – ostatnio bbIIookkuujjaa dostepnosc kodow do odblokowania bootloadera a co za tym idzie rootowanie, czyli wgrywanie custom romow, czy modowanych wersji Androida z xda developers, co dyskwalifikuje ich smartfony dla tych co nie chca telemetrii. Do tego oszukuja na wydajnosci we flagowcach z Kirin 970, ktore sa niewydolne i sporo slabsze od Snapdragona 845

 41. Proponuje do roli Ciri zatrudnic czarnoskora Zydowke w ciazy z hiv, po zmianie plci o orientacji homoseksualnej. A autor oszolom niech mnie nie obraza i rasista nie nazywa. Miedzy racjonalnym podejsciem do otaczajacego Nas swiata a rasizmem jest przepasc. Ja nie mam nic ani do ludzi o innym kolorze skory ani do ludzi innej wiary. Za to do bialej goraczki doprowadza mnie paranoiczna poprawnosc polityczna.

 42. Obiecalem, za kasowanie i bIokowanie auto skryptem niewygodnych komentarzy spidersweb dostanie ode mnie batem.
  Jeszcze się taki nie narodzil kto bylby wstanie zablokowac moje teksty.
  Kto tam siedzi za panelem moderacyjnym? Naprawde mieliscie nadzieje ze przyszedl tu zwykly spamer wklejacz? Nie! Przyszedł tu jedyny w kraju znawca i spec od virtualu, ktorego w zaden sposob nie da sie zabIokowac. No ale probujcie niedowiarki. Jednak z gory pisze, ze jak sa tu jacys etatowi moderatorzy, to od razu szukajcie innej pracy. Interia sie poddala, WP, wirtualnemedia, i wielu innych, wiec dlaczego wam mialo by sie udac?

  Ekspert od wirtuaIu poleca.
  Jesli ktos ma w przegladarce na komputerze stacjonarnym komunikat, przy wejsciu na witryne, czy na odtwarzaczu wideo formatu html5 o wylaczenie blokowania reklam, to zastosuj w przegladarce rozszerzenie AAddGGuuaarrrdd bloker zawartosci (odinstaluj przestarzaly AAddbbIIookk, lub uuBBIIoocckk). Rozszerzenie to oprocz blokowania reklam (mozliwosc dodania regul uzytkownika) ma tez filtr elementow szpiegujacych, z najbardziej wszechstronna lista roznych licznikow i narzedzi analizy sieci, nie potrzeba Ghostery, Malwarebytes, AdMuncher i podobnych. Przeciwdziala sledzeniu, czyli zbieraniu informacji przez komercyjnych cwaniakow gdzie wchodzimy w internecie, w co klikamy i wiele wiecej.

  Jesli ktos napotka problem z wykrywaniem blokowania reklam na jakiejs witrynie, czy w nowej wersji odtwarzacza video html5, to po przez formularz w opcjach zglosic na Github rozszerzenia.

  Kto sie boi rosyjskiego kodu, to stosowac rownie skutecznego co wyzej wymieniony nastepce AB+, czyli NanoDefender+NanoAdblocker – warunek na dzis, to przegladarki oparte o Chromium, czyli Chrome, Yandex, Opera, itp. Opera v55 desktop dodala do swojego blockera liste neutralizujaca komunikaty o wylaczenie blokowania reklam i wbudowala komunikatory Messenger, WhatsApp, Telegram, vKontakt.

  Na urzadzeniach mobilnych koniecznie stosowac przegladarke Yandex Browser with Protect – silnik Blink, Chromium (wyszukac w sklepie Androida – entuzjastyczne opinie ktore potwierdzam), lub wersje beta, kiedy sie komus sypie na smartfonie. Przegladarka ma szyfrowanie pakietow przy publicznym laczu wifi i skan sciaganych plikow na obecnosc wirusow przez modul Kaspersky lab, wbudowane podstawowe rozszerzenia typu notatnik. Yandex ma opcje kompresji danych i video on/off (licencja Opery Turbo – mobilnie oszczedzanie danych pakietowych a zarazem firmowe proxy), lub Samsung Internet Browser – wespol z apk. AAddGGuuaarrrdd, darmowo dziala tylko z tymi dwiema przegladarkami mobilnymi! Przegladarka ma wiele najlepszych rozwiazan znanych z Opery, ale jest jeszcze szybsza.

  Przy darmowej mobilnej wersji apk. AAddGGuuaarrrdd (Android 5.0 i nowszy) nigdy nie konsumowac tresci za pomoca dedykowanych aplikacji mobilnych komercyjnych portali, bo tam nie bedzie mozna blokowac zbednych a irytujacych elementow.

  W rozszerzeniu i apk. AAddGGuuaarrrdd musowo zaznaczyc w opcjach Wszystkie filtry/Inne: AAddbbIIoocckk Warning, Anti-Adblock Killer, Malware Domains, Prebake, Spam404, KAD-Przekrety subkrybcji SMS, Annoyances, NoCoin, AlleBlock elementy e-commerce. Mozna opcjonalnie wlaczyc Adblock&uBlock polskie listy, cookies polskie listy, AAddGGuuaarrrdd supplement, Polski social, Polish RSS i odznaczyc filtr uzytecznych reklam.

  Jezeli kogos wkurzaja autoplay video, to rozszerzenie Disable HTML5 Autoplay. Obydwa dodatki (desktop: Win, MacOS, Linux) dostepne na Yandex (hit na PC, polecany w komentarzach na dobreprogramy), Chrome, Opere, Firefoxa i Safari.

  Pilnujac aktualizacji i poprawnej, acz prostej konfiguracji gwarancja, ze tak na desktop, jak i mobilnie w duecie Yandex/S.I.B. – AAddGGuuaarrrdd, nie zobaczycie zadnych reklam, wyskakujacych okienek, pustych pol po reklamach, komunikatow o wylaczenie reklam, cookies i pochodnych RODO – sprawdz w Yandex czy masz zalaczona opcje Hide ads on this site i Block Content! Od tego momentu komfortowe surfowanie przyspieszy. Dodatki i apki sa bardzo przyjazne dla laika. Ja lipy nie polecam.

  Rosyjskie aplikacje sa idealne do skutecznego pozbawiania zyskow skrajnie komercyjne zachodnie ppoorrttaaIIee (boja sie ich jak zarazy – dowod? Moderatorzy witryn czasowo blokuja teksty zawierajaca ta nazwe, ale daremnie bo i tak obejde). Co do szpiegowania; wszystkie przegladarki, szczególnie mobilne probuja szpiegowac (domyslne ustawienia – oprocz rootowanych, modowanych systemow, bo wtedy mozna uprawnienia aplikacjom odebrac) a Rosja to obcy obszar gospodarczy, polityczny i prawny, wiec info o zachowaniach internautow u nas, zda im sie jak psu na bude. Dlatego trolle i pracownicy IT przestancie wypisywac dezinformujace brednie.

  Natomiast jeżeli chcecie blokowac wszystkie statystyki, wybrane skrypty, podpiete moduly spolecznosciowe i ciasteczka szpiegujace witryn na amen, to rozszerzenie uMMaattrrriiixx, ale to dla tych (komputerowcy), ktorzy co najmniej maja wiedze z jakich elementow zbudowana jest witryna internetowa i co do czego sluzy.

  Nie dajcie zarabiac animatorom pozorow, platnym botom, oszustom, krypto reklamie, bezprawnie kasujacym i blokujacym komentarze, posty i wszystkim skrajnie komercyjnym portalom. Wiele niezbednych informacji o wirtualu, moich poradnikow, instrukcji tekstowych, jest na adresie utn pl/Interia-Mordoru. Sekcja o mobilnych przegladarkach tam nieaktualna – nowa wersja sekcji, ze wskazaniem dla laikow i zaawansowanych, operujacych na kilku przegladarkach o unikalnych mozliwosciach w listopadzie

 43. Spidersweb jak kazdy skrajnie komercyjjny portaI bIokuje auto skryptem niewygodne komentarze, nicki. Nie wierzcie w brednie ze bIokuja tylko spam. Kazdy wpis przed publikacja jest skanowany skryptem wspomagajacym moderowanie na obecnosc slow, ktore moderatorzy a szczegolnie naczelny dodali na czarna liste skanera. Po wykryciu takich slow wpis jest bIokowany od razu, albo kiedy musza odejsc od komputera, nie maja akurat czasu, lub na noc, automatycznie wyparowuje dokladnie po 6 minutach. Teraz bedziecie wiedziec ze jak wam zniknie wpis po okreslonym czasie, to zawieral slowa z czarnej listy.

  Komercyjni stosuja wiele sztuczek aby blokowac to co im niewygodne. To blog oszusta, ktory ma pajaka w nazwie, krypto i jawnej reklamy, bo przeciez z czego by zyli. Ten blog nie ma nic wspolnego z rzetelnoscia i uczciwoscia. Bede was uczyl jak z takimi walczyc, co instalowac aby odciac im zyski, ale musicie koniecznie stosowac moje porady. Silnik bloga i disqus, notabene dla uzytkownika niemilosiernie niewygodny, mulowaty, ciezki do renderingu, jest specjalnie tak dobrany, aby utrudnic, miec pelna kontrole nad niewolniczymi lemingami.

  Niezly cwaniak to zmontowal, ale ja mu wzrosty wybije z glowy. To tylko kwestia czasu. Licze ze pomozecie, bo wszyscy, ktorzy przejrza za moja sprawa na oczy, lub sami widza co tu sie dzieje a jak sam widze to tych bystrzejszych zaglada tu sporo, musza pomoc po swojej stronie przegladarki. Tylko razem mozemy ich zniszczyc. Jesli potrzebujecie pomocy to wpisywac sie na mojego chomika, bede odpowiadal. Adres jest zawsze pod zakodowana nazwa ktora byla i bedzie widoczna w moich wrzutach.

  Wielu juz zapewne widzialo, ze robia wszystko aby mnie zablokowac. Juz maja pelna swiadomosc jak jestem grozny, ale jeszcze licza ze dadza rade. Jednak przyszedl tu ktos, kto ma kompetencje, doswiadczenie, umiejetnosci i nielicha czache aby stawic im czola, wiec bedzie niezly MEksyk.

 44. Artykuł jest oparty o błędną tezę. “Ciri ma być biała” – to nie jest problem. Problemem jest to, że “Ciri ma NIE BYĆ biała, bo musi być różnorodnie.”. Rasizm wobec białych to też rasizm i to właśnie to jest złe, że tego nie widzisz. Jeżeli artykuł ma nabić wyświetlania to good job :P

 45. Najgorsze jest to jak chlopaczek piszacy o komorkach zaczyna mowic innym co maja myslec i jakie poglady maja miec. Spidersweb to fajna stronka o gadzetach, nie zmieniajcie tego

 46. DO AUTORA:
  1. Rasizm to głupota
  2. Paternalizm i protekcjonizm wobec osób o odmiennym kolorze skóry to wyższa, nieświadoma forma rasizmu – proszę, niech autor trochę się nad tym zastanowi…
  3. Zgoda że Ciri może być grana przez osobę innego koloru skóry, ale wtedy:
  Albo Lwica z Cintry i poddani mają taki sam kolor skóry, albo Lara Dorren i inne elfy też mają podobny odcień skóry.

  Jeśli ten warunek nie będzie spełniony to rozbijana jest logika świata i zamienia się to w zwykłe Pici Polo, gdzie TYLKO pod pozorem “nabicia punkcików” (a tak naprawdę czystego protekcjonalizmu i traktowania z góry) wpychane są osoby o innym kolorze skóry, bez żadnej logiki dla tego świata. I tu chodzi o strach przed spie***niem SPÓJNOŚCI świata.

 47. Ale ale, Panie Hubercie, cały dym nie był na necie o to, że miała być czarnoskóra, a o to, że nie miała być BIAŁA. Wciskanie poprawności politycznej i diversity za wszelką cenę powoduje to, że ludzie reagują kpiną, przeróbkami zdjęć i innymi sposobami, w tym komentarzami.

  Podniósł Pan problem koloru choćby Gomorry. No to może wyobraźmy sobie, że nie miała by być ona w kolejnym dziele zielona a BIAŁA? Po wszystkich tych czasach, gdzie komiksy i filmy zrobiły swoje, zmiana takiego detalu razi w oczy i na pewno spotka się ze sprzeciwem ze strony fanów. Nazwał by Pan ich idiotami i rasistami? Dlaczego nie rozumie Pan, że zmiana koloru Ciri z białego na jeden z palety kolorów diversity może mieć podobne konsekwencje?

  To, że Pańscy znajomi dzielą się z Panem takimi spostrzeżeniami świadczy o tym, że Panu ufają. A pan to zaufanie właśnie naruszył. Jakoś Pan je wcześniej zdobył, zakładam, że nie negując wcześniej podobnym poglądom lub wręcz je dzieląc (choć może nie do końca z pełnym przekonaniem, między krukami kracząc jak one). Czyżby przelała się w Panu czara goryczy i odkrył Pan swoje prawdziwe oblicze? Nie zdziwię się, jak Pańscy znajomi się od Pana odwrócą lub przynajmniej wycofają i przestaną z Panem dzielić czymkolwiek. Nie życzę takiej sytuacji, ale jest ona bardzo możliwa… Tym bardziej, że właśnie nazwał Pan ich idiotami. Nazwanie ludzi w ten sposób publicznie wymaga buty. Nie jest Pan inny niż wszyscy, jest Pan taki sam. Przeczytanie większej ilości książek nie ma znaczenia, również może być Pan idiotą, ale w drugą stronę. Jak to śpiewał Łona: “miej wątpliwość” (polecam przesłuchanie ze zrozumieniem).

  Pozdrowienia od idioty

 48. Anty-biały rasista nie rozumie, lub udaje, ze nie rozumie, że za netflixem, bbc, cnn itp mediami stoi rasistowska agenda obliczona na zaglade bialych. Jak to zwykle w przypadku lewakow ma miejsce, lze rowniez tutaj. Twierdzi, ze Ciri nie musi byc biala ale przeciez nie takie bylo ogloszenie netflixa. Ciri MUSI byc nie-biala. Ta rasistowska agende widac w wielu nowych produkcjach jak chocby Expanse albo Star Trek Discovery. Nie ma dzis straszliwszej, bardziej niebezpiecznej tyranii na swiecie niz “demokracja” liberalna. Kazdy kto ja popiera , rowniez poprzez zaprzeczanie jej prawdziwym celom, jak autor, jest wrogiem wolnosci i smiertelnym zagrozeniem dla nas wszystkich.

 49. łoo panie, czarna Cirii to czysty marketing. Jak jeden z głównych bohaterów będzie czarny to więcej czarnych obejrzy ten serial. Więcej obejrzy to więcej zarobi netflix. Żadna poprawność polityczna tylko czysty marketing. Uwielbiam ta gównoburze oburzonych.

 50. Chcesz argumentów: pochodzenie Citi ze strony ojca nie było faktem powszechnie znanym. Gdyby Ciri była czarna trudno by było przeoczyć jej “inność”. Takie naginanie źródła w imię poprawności politycznej to idiotyzm. A gdyby Geralt był Murzynem? Problem jego inności zostałby spłycony do koloru skóry, a w książkach jest dyskryminowany spowodu Próby Traw.

 51. Ponieważ zostałem obrażony przez autora to odpowiem tym samym. Hubert Taler jest totalnym idiotą oraz prostakiem, który nie potrafi logicznie myśleć. Zaślepiony swoją własną wizją świata krytykuje każdy przejaw odmiennego punktu widzenia, próbując na siłę uzasadnić rzeczy kompletnie nielogiczne. Mimo iż nie rozumie sedna problemu, który naświetlili internaucie, próbuje ich krytykować u dając osobę inteligentną.

  Do Moderacji: Komentarz utrzymuje poziom tekstu, jeśli więc planujecie go usunąć to proponuję od razu zdjąć powyższy tekst z portalu.

 52. Hubert, jasne że w fantastyce może być wszystko ALE:
  Przedstawiony w Wiedźminie świat wygląda jak średniowieczna Polska, z dodatkiem magii i potworów poukrywanych w pobliskich krzakach. Ta fantastyka polega na przeniesieniu się w przeszłość w której istnieje magia. Świat wiedźmina jest rzeczywisty i spójny w swojej firmie. Nie wygląda jak twór, dlatego jest taki ciekawy – bo wydaje się prawdziwy. W średniowieczu nie biegali kolorowi i nikt nie chce żeby taki obraz był przedstawiany inaczej niż fani go sobie wyobrażają.
  To nie jest kwestia rasizmu i nietolerancji a oczekiwań fanów.

 53. Ciri nie musi być biała. Wiedźmin nie musi być mężczyzną. Serial może ponieść spektakularną porażkę finansową. Ale Ty, autorze. nie masz żadnego prawa oceniać, kto w jaki sposób odczytuje powieść i gdzie kładzie akcenty.

 54. Spider’s web jak zwykle na poziomie, nic się nie zmienia od lat. Pan Hubert Taler pisze o tolerancji względem wyznań i ras, po czym rozpoczyna swój “artykuł” od nazwania idiotami wszystkich tych, którzy mają opinię inną niż on. Łącznie z własnymi znajomymi, którym współczuje takiego kontaktu, nawet na fejsie. Myślę, że nazywanie ludzi “rasistami”, ponieważ od dwóch dekad mają jakieś wyobrażenie o bohaterach, których niedługo zobaczą na srebrnym ekranie i boli ich to, że finalny produkt będzie odbiegał od oryginału – samo w sobie jest skrajnym nadużyciem. To nie rasizm, podobnie jak nie byłoby seksizmem, gdyby okazało się, że Ciri ma być mężczyzną. Od zawsze ludzie przywiązywali niezwykłą uwagę do zgodności produkcji telewizyjnych z oryginałem i w tym wypadku nie jest inaczej – a mówimy tu o jednej z najukochańszych polskich powieści fantasy ostatnich 20 lat. Idioci? Rasiści? Pan, Panie Hubert, jesteś idiotą i hipokrytą, za obrażanie ludzi, którzy mają zdanie odmienne od Pańskiego. Popłuczyny, a nie dziennikarstwo, wstyd, że zarabiacie na tym gównie, które tu publikujecie.

 55. Pomijając sensowność całej dyskusji, bo mi to mniej przeszkadza w tym układzie. Chciałem, jednak zwrócić uwagę, że z mojej obserwacji najbardziej aktywni w kwestii tej słynnej poprawności są biali przedstawiciele średniej klasy o określonych poglądach, a nie te mniejszości.
  Tak było, w przypadku Battlefielda, gdzie o mixie kulturowym opowiadali albo Szwedzi z DIce, albo goście z EA. Dodam, że kwestie związane innymi narodowościami jakoś w tym zachodnich organizacjach nie pozwalają przebijać się na świecznik np. afroamerykanom.

  Myślę, że nasza klasa średnia, w tym dziennikarze (którzy często mają dość nowoczesne i liberalne poglądy) kopiują wzorce z USA, które mocno sprzedaje te kwestie. Zwracam Wam tylko uwagę, że:

  (1). Nie szanujecie prawa innych do posiadania inne zdania. Jeżeli komuś nie podoba się takie a nie inne ujęcie settingu w grze, ekranizacji to chyba ma prawo wyrazić zdanie? Przecież, to automatycznie nie oznacza, że kogoś obraża. Zobaczcie jak to wygląda – nazywacie w różny sposób ludzi, którzy mają odmienne spojrzenie niż wy. Polygon wprost nazwał niewybrednie ludzi protestujących przeciwko ahistorycznej prezentacji w BF, a EA nazwało ludzi niewyedukowanymi. Przecież od takich rzeczy zaczynały się wszystkie ruchy społeczne, które później prowadziły do ograniczana wolności słowa.
  (2) nie kopiujcie myślenia z USA. Kraj ten żyje na fundamencie hipokryzji. Jest to przykrywane wrzucaniem przez lewicowe śrowiska lukru na filmy, gry itp. Podczas, gdy w rzeczywistości afroamerykanie, meksykanie itp. żyją w ghettach, na wykluczeniu i średnio uczestniczą w podziale dóbr, chyba że w postaci śmertelnych dawek ołowiu. W nagrodę dostają ochłapy filmowe, żeby się poczuli lepiej, a biała klasa leczyła swoje sumienie. A potem, ta zadowolana z siebie grupa, przychodzi na Oskary i cała sala jest biała… .

  (3) Zadam Wam, pytanie. W przypadku Ciri mniej adekwatne, bo akurat czarnoskóra aktorka w Wiedźminie jakiejś tragedii pewnie nie robi dla świata. Chociaż dodam, że w Grze o Tron jakoś nikomu nie przeszkadza zestaw aktorów… . Niemniej moje pytanie, do walczącej w mediach o prawa mniejszości, polskiej średniej klasy: czy walcząc o te kwestie i biorąc pod uwagę, że Europejczycy są mniejszością na Ziemii, w Black Panther, Afrykańskie społeczeństwo powinno być multi-kulti, a nie tylko czarnoskóre?

  • Dodam jeszcze jeden komentarz, trochę w innym tonie.

   To nie pierwszy raz, kiedy obraża i kategoryzuje Pan ludzi o innych opiniach. Wcześniej obrażał Pan ludzi, którzy śmieli kwestionować wspaniałość talk-show Wojewódzkiego. Dla mnie takie podejście równa się z tym prezentowanym w np. TVP Info, czy retoryką dziennikarzy obozu władzy, czy innego opozycyjnego. Niemalże brakuje tutaj na przedmurzu i krzyczącego: My stoimy tu gdzie byliśmy, a oni stoją tam gdzie ZOMO, ee Łowcy Niewolników.

   To też pokazuje, jak media technologiczne są niedojrzałe. Nie wyrośliście z okresu pisania na blogach o nowym Iphone, a chcecie pisać na poważne tematy. Bez analizy, bez logicznego uzasadnienia. Wstyd.

   Zapyta Pan, o co mi chodzi? Ja odpowiem: proszę, zrobić chociaż przygotowującą analizę tego kto protestuje przeciwko zmianom w settingu. Czy na prawdę CI co protestują to rasiści?

 56. Zgadzam się z autorem, to jest rasistowski ucisk białej mniejszości!, dość tego, – przyzwyczajcie się do tego, że biali ludzie są na świecie! A w fantastyce też jest dla nich miejsce.

 57. Zczajcie: jestem tolerancyjny, ale mam własne zdanie. Uważam że Ciri powinna być biała, więc jestem nazwany rasistowskim idiota.
  Sory, ale to właśnie wielcy obrońcy stają się teraz nietolerancyjnym dnem umysłowym. Jak zwykle w polskim bagienku umysłowym…

 58. Zabójcza Sprawiedliwość Leckie wydaje się powieścią bardzo “feministyczną”. Teoretycznie płeć nie jest określona ale czytając odczuwamy obecność samych bohaterek a nie bohaterów. Zabieg jakby trochę z “Seksmisji”.

 59. Spidersweb JakKazdySkrajnieKomercyjnyPortaI usuwa auto skryptem niewygodne komentarze, nicki. Nie wierzcie w brednie ze bIokuja tylko spam. Kazdy wpis przed publikacja jest skanowany skryptem wspomagajacym moderowanie na obecnosc slow, ktore moderatorzy a szczegolnie naczelny dodali na czarna liste skanera. Po wykryciu takich slow wpis jest usuwany od razu, albo kiedy musza odejsc od komputera, nie maja akurat czasu, lub na noc, automatycznie wyparowuje dokladnie po 6 minutach. Teraz bedziecie wiedziec ze jak wam zniknie wpis po okreslonym czasie, to zawieral slowa z czarnej listy.

  Komercyjni stosuja wiele sztuczek aby blokowac to co im niewygodne. To blog oszusta, ktory ma pajaka w nazwie, krypto i jawnej reklamy, bo przeciez z czego by zyli. Ten blog nie ma nic wspolnego z rzetelnoscia i uczciwoscia. Bede was uczyl jak z takimi walczyc, co instalowac aby odciac im zyski, ale musicie koniecznie stosowac moje porady. Silnik bloga i disqus, notabene dla uzytkownika niemilosiernie niewygodny, mulowaty, ciezki do renderingu, jest specjalnie tak dobrany, aby utrudnic, miec pelna kontrole nad niewolniczymi lemingami.

  Niezly cwaniak to zmontowal, ale ja mu wzrosty wybije z glowy. To tylko kwestia czasu. Licze ze pomozecie, bo wszyscy, ktorzy przejrza za moja sprawa na oczy, lub sami widza co tu sie dzieje a jak sam widze to tych bystrzejszych zaglada tu sporo, musza pomoc po swojej stronie przegladarki. Tylko razem mozemy ich zniszczyc. Jesli potrzebujecie pomocy to wpisywac sie na mojego chomika, bede odpowiadal. Adres jest zawsze pod zakodowana nazwa ktora byla i bedzie widoczna w moich wrzutach.

  Wielu juz zapewne widzialo, ze robia wszystko aby mnie zablokowac. Juz maja pelna swiadomosc jak jestem grozny, ale jeszcze licza ze dadza rade. Jednak przyszedl tu ktos, kto ma kompetencje, doswiadczenie, umiejetnosci i nielicha czache aby stawic im czola, wiec bedzie niezly Meksyk..

 60. JakKiedysObiecaIem, za kasowanie i bIokowanie auto skryptem niewygodnych komentarzy spidersweb dostanie ode mnie Iomot.
  Jeszcze się taki nie narodzil kto bylby wstanie zablokowac moje teksty.
  Kto tam siedzi za panelem moderacyjnym? Naprawde mieliscie nadzieje ze przyszedl tu zwykly spamer wklejacz? Nie! Przyszedł tu jedyny w kraju znawca i spec od virtualu, ktorego w zaden sposob nie da sie zabIokowac. No ale probujcie niedowiarki. Jednak z gory pisze, ze jak sa tu jacys etatowi moderatorzy, to od razu szukajcie innej pracy. Interia sie poddala, WP, wirtualnemedia, i wielu innych, wiec dlaczego wam mialo by sie udac?

  Ekspert od wirtuaIu poleca.
  Jesli ktos ma w przegladarce na komputerze stacjonarnym komunikat, przy wejsciu na witryne, czy na odtwarzaczu wideo formatu html5 o wylaczenie blokowania reklam, to zastosuj w przegladarce rozszerzenie AAddGGuuaarrrdd bloker zawartosci (odinstaluj przestarzaly AAddbbIIookk, lub uuBBIIoocckk). Rozszerzenie to oprocz blokowania reklam (mozliwosc dodania regul uzytkownika) ma tez filtr elementow szpiegujacych, z najbardziej wszechstronna lista roznych licznikow i narzedzi analizy sieci, nie potrzeba Ghostery, Malwarebytes, AdMuncher i podobnych. Przeciwdziala sledzeniu, czyli zbieraniu informacji przez komercyjnych cwaniakow gdzie wchodzimy w internecie, w co klikamy i wiele wiecej.

  Jesli ktos napotka problem z wykrywaniem blokowania reklam na jakiejs witrynie, czy w nowej wersji odtwarzacza video html5, to po przez formularz w opcjach zglosic na Github rozszerzenia.

  Kto sie boi rosyjskiego kodu, to stosowac rownie skutecznego co wyzej wymieniony nastepce AB+, czyli NanoDefender+NanoAdblocker – warunek na dzis, to przegladarki oparte o Chromium, czyli Chrome, Yandex, Opera, itp. Opera v55 desktop dodala do swojego blockera liste neutralizujaca komunikaty o wylaczenie blokowania reklam i wbudowala komunikatory Messenger, WhatsApp, Telegram, vKontakt.

  Na urzadzeniach mobilnych koniecznie stosowac przegladarke Yandex Browser with Protect – silnik Blink, Chromium (wyszukac w sklepie Androida – entuzjastyczne opinie ktore potwierdzam), lub wersje beta, kiedy sie komus sypie na smartfonie. Przegladarka ma szyfrowanie pakietow przy publicznym laczu wifi i skan sciaganych plikow na obecnosc wirusow przez modul Kaspersky lab, wbudowane podstawowe rozszerzenia typu notatnik. Yandex ma opcje kompresji danych i video on/off (licencja Opery Turbo – mobilnie oszczedzanie danych pakietowych a zarazem firmowe proxy), lub Samsung Internet Browser – wespol z apk. AAddGGuuaarrrdd, darmowo dziala tylko z tymi dwiema przegladarkami mobilnymi! Przegladarka ma wiele najlepszych rozwiazan znanych z Opery, ale jest jeszcze szybsza.

  Przy darmowej mobilnej wersji apk. AAddGGuuaarrrdd (Android 5.0 i nowszy) nigdy nie konsumowac tresci za pomoca dedykowanych aplikacji mobilnych komercyjnych portali, bo tam nie bedzie mozna blokowac zbednych a irytujacych elementow.

  W rozszerzeniu i apk. AAddGGuuaarrrdd musowo zaznaczyc w opcjach Wszystkie filtry/Inne: AAddbbIIoocckk Warning, Anti-Adblock Killer, Malware Domains, Prebake, Spam404, KAD-Przekrety subkrybcji SMS, Annoyances, NoCoin, AlleBlock elementy e-commerce. Mozna opcjonalnie wlaczyc Adblock&uBlock polskie listy, cookies polskie listy, AAddGGuuaarrrdd supplement, Polski social, Polish RSS i odznaczyc filtr uzytecznych reklam.

  Jezeli kogos wkurzaja autoplay video, to rozszerzenie Disable HTML5 Autoplay. Obydwa dodatki (desktop: Win, MacOS, Linux) dostepne na Yandex (hit na PC, polecany w komentarzach na dobreprogramy), Chrome, Opere, Firefoxa i Safari.

  Pilnujac aktualizacji i poprawnej, acz prostej konfiguracji gwarancja, ze tak na desktop, jak i mobilnie w duecie Yandex/S.I.B. – AAddGGuuaarrrdd, nie zobaczycie zadnych reklam, wyskakujacych okienek, pustych pol po reklamach, komunikatow o wylaczenie reklam, cookies i pochodnych RODO – sprawdz w Yandex czy masz zalaczona opcje Hide ads on this site i Block Content! Od tego momentu komfortowe surfowanie przyspieszy. Dodatki i apki sa bardzo przyjazne dla laika. Ja lipy nie polecam.

  Rosyjskie aplikacje sa idealne do skutecznego pozbawiania zyskow skrajnie komercyjne zachodnie ppoorrttaaIIee (boja sie ich jak zarazy – dowod? Moderatorzy witryn czasowo blokuja teksty zawierajaca ta nazwe, ale daremnie bo i tak obejde). Co do szpiegowania; wszystkie przegladarki, szczególnie mobilne probuja szpiegowac (domyslne ustawienia – oprocz rootowanych, modowanych systemow, bo wtedy mozna uprawnienia aplikacjom odebrac) a Rosja to obcy obszar gospodarczy, polityczny i prawny, wiec info o zachowaniach internautow u nas, zda im sie jak psu na bude. Dlatego trolle i pracownicy IT przestancie wypisywac dezinformujace brednie.

  Natomiast jeżeli chcecie blokowac wszystkie statystyki, wybrane skrypty, podpiete moduly spolecznosciowe i ciasteczka szpiegujace witryn na amen, to rozszerzenie uMMaattrrriiixx, ale to dla tych (komputerowcy), ktorzy co najmniej maja wiedze z jakich elementow zbudowana jest witryna internetowa i co do czego sluzy.

  Nie dajcie zarabiac animatorom pozorow, platnym botom, oszustom, krypto reklamie, bezprawnie kasujacym i blokujacym komentarze, posty i wszystkim skrajnie komercyjnym portalom. Wiele niezbednych informacji o wirtualu, moich poradnikow, instrukcji tekstowych, jest na adresie utn pl/Interia-Mordoru. Sekcja o mobilnych przegladarkach tam nieaktualna – nowa wersja sekcji, ze wskazaniem dla laikow i zaawansowanych, operujacych na kilku przegladarkach o unikalnych mozliwosciach w listopadzie .

 61. A więc region w którym są wielkie puszcze, hektary pól, dzikie zwierzęta takie jak wilki, jelenie, niedźwiedzie oraz potwory jak leszy, wilkołaki, wampiry (a raczej wąpierze :) ), opisywanie mieszczańskiego i chłopskiego życia, zakon Białej Róży, zamki, druidzi, księżniczki, monarchie, bitwy rycerzy zakutych w stal, smok z Granic Możliwości przypominający smoka z legend średniowiecza nie są dowodem na to, że Sap wzorował się na średniowiecznej Europie. W ogóle. I umiarkowany klimat z takowego nie dowodzi, że rodowici mieszkańcy tych ziem to w 100% biali. Tak jest. To jest bardzo logiczne.

 62. Autor chyba nie rozumie, że co innego gdy casting wygrywa przedstawiciel jakiejś innej rasy, a co innego gdy Ciri nie może być grana przez białą aktorkę. Jaka jest różnica między napisami Nur für Deutsche, a pisaniem, w ogłaszeniach o castingu, że Ciri nie może być biała?

 63. Czemu ludzie patrzą na to jak na rasizm, a nie chęć wiernego odwzorowania pierwowzoru? Czy to takie złe chcieć aby postać w serialu pasowała to wizji tworzonej przez lata w różnych mediach? Mamy jakiś dziwny czas chorej poprawności politycznej i mam wrażenie, że nie potrafimy już oddzielić czegoś co faktycznie jest rasistowskie, od absurdalnego kolorowania niekolorowych historii. Co za różnica czy to jest książka fantastyczna czy prawdziwa opowieść z kart historii ? Opowieść to opowieść i jej fani maja pełne prawo się oburzać kiedy nagle ktoś chce ją zmienić w imię jakieś idiotycznej idei.

 64. xd w imię poprawności politycznej bronicie czegoś, czego obronić się nie da. Postać wykreowana przez autora została obdarzona cechami, takimi a nie innymi. Zmieńmy też jej charakter, to też tylko cecha. Czekam na czarnego legolasa.

 65. Rasistowski? wypraszam sobie, nie znam Cię i nie obrażaj mnie OK? wtf? człowieku weź się lecz i ludzi nie obrażaj… odechciało mi się sw przynajmniej na tydzień…

 66. Dziś dowiedziałem się, że jestem idiotą, bo nie zgadzam się w kwestii rasy bohaterki, na której mi zależy. Wczoraj dowiedziałem się też, że jestem pseudofanem, mimo, że uwielbiam Wiedźminską Sagę. Dziękuję Spidersweb. Miałem was za stronę na poziomie, ale dzisiaj to już jest przegięcie pały.

  Więcej do was nie zajrzę.

 67. JakKiedysObiecaIemZaUsuwanie i bIokowanie auto skryptem niewygodnych komentarzy spidersweb dostanie ode mnie Iomot.
  Jeszcze się taki nie narodzil kto bylby wstanie zablokowac moje teksty.
  Kto tam siedzi za panelem moderacyjnym? Naprawde mieliscie nadzieje ze przyszedl tu zwykly spamer wklejacz? Nie! Przyszedł tu jedyny w kraju znawca i spec od virtualu, ktorego w zaden sposob nie da sie zabIokowac. No ale probujcie niedowiarki. Jednak z gory pisze, ze jak sa tu jacys etatowi moderatorzy, to od razu szukajcie innej pracy. Interia sie poddala, WP, wirtualnemedia, i wielu innych, wiec dlaczego wam mialo by sie udac?

  EkspertOdVirtuaIuPoIeca.
  Jesli ktos ma w przegladarce na komputerze stacjonarnym komunikat, przy wejsciu na witryne, czy na odtwarzaczu wideo formatu html5 o wylaczenie blokowania reklam, to zastosuj w przegladarce rozszerzenie AAddGGuuaarrrdd bloker zawartosci (odinstaluj przestarzaly AAddbbIIookk, lub uuBBIIoocckk). Rozszerzenie to oprocz blokowania reklam (mozliwosc dodania regul uzytkownika) ma tez filtr elementow szpiegujacych, z najbardziej wszechstronna lista roznych licznikow i narzedzi analizy sieci, nie potrzeba Ghostery, Malwarebytes, AdMuncher i podobnych. Przeciwdziala sledzeniu, czyli zbieraniu informacji przez komercyjnych cwaniakow typu Gemius, statcounter, gdzie wchodzimy w internecie, w co klikamy i wiele wiecej.

  Jesli ktos napotka problem z wykrywaniem blokowania reklam na jakiejs witrynie, czy w nowej wersji odtwarzacza video html5, to po przez formularz w opcjach zglosic na Github rozszerzenia.

  Kto sie boi rosyjskiego kodu, to stosowac rownie skutecznego co wyzej wymieniony nastepce AB+, czyli NanoDefender+NanoAdblocker – warunek na dzis, to przegladarki oparte o Chromium, czyli Chrome, Yandex, Opera, itp. Opera v55 desktop dodala do swojego blockera liste neutralizujaca komunikaty o wylaczenie blokowania reklam i wbudowala komunikatory Messenger, WhatsApp, Telegram, vKontakt.

  Na urzadzeniach mobilnych koniecznie stosowac przegladarke Yandex Browser with Protect – silnik Blink, Chromium (wyszukac w sklepie Androida – entuzjastyczne opinie ktore potwierdzam), lub wersje beta, kiedy sie komus sypie na smartfonie. Przegladarka ma szyfrowanie pakietow przy publicznym laczu wifi i skan sciaganych plikow na obecnosc wirusow przez modul Kaspersky lab, wbudowane podstawowe rozszerzenia typu notatnik. Yandex ma opcje kompresji danych i video on/off (licencja Opery Turbo – mobilnie oszczedzanie danych pakietowych a zarazem firmowe proxy), lub Samsung Internet Browser – wespol z apk. AAddGGuuaarrrdd, darmowo dziala tylko z tymi dwiema przegladarkami mobilnymi! Przegladarka ma wiele najlepszych rozwiazan znanych z Opery, ale jest jeszcze szybsza.

  Przy darmowej mobilnej wersji apk. AAddGGuuaarrrdd (Android 5.0 i nowszy) nigdy nie konsumowac tresci za pomoca dedykowanych aplikacji mobilnych komercyjnych portali, bo tam nie bedzie mozna blokowac zbednych a irytujacych elementow.

  W rozszerzeniu i apk. AAddGGuuaarrrdd musowo zaznaczyc w opcjach Wszystkie filtry/Inne: AAddbbIIoocckk Warning, Anti-Adblock Killer, Malware Domains, Prebake, Spam404, KAD-Przekrety subkrybcji SMS, Annoyances, NoCoin, AlleBlock elementy e-commerce. Mozna opcjonalnie wlaczyc Adblock&uBlock polskie listy, cookies polskie listy, AAddGGuuaarrrdd supplement, Polski social, Polish RSS i odznaczyc filtr uzytecznych reklam.

  Jezeli kogos wkurzaja autoplay video, to rozszerzenie Disable HTML5 Autoplay. Obydwa dodatki (desktop: Win, MacOS, Linux) dostepne na Yandex (hit na PC, polecany w komentarzach na dobreprogramy), Chrome, Opere, Firefoxa i Safari.

  Pilnujac aktualizacji i poprawnej, acz prostej konfiguracji gwarancja, ze tak na desktop, jak i mobilnie w duecie Yandex/S.I.B. – AAddGGuuaarrrdd, nie zobaczycie zadnych reklam, wyskakujacych okienek, pustych pol po reklamach, komunikatow o wylaczenie reklam, cookies i pochodnych RODO (na razie tylko desktop) – sprawdz w Yandex czy masz zalaczona opcje Hide ads on this site i Block Content! Od tego momentu komfortowe surfowanie przyspieszy. Dodatki i apki sa bardzo przyjazne dla laika. Ja lipy nie polecam.

  Rosyjskie aplikacje sa idealne do skutecznego pozbawiania zyskow skrajnie komercyjne zachodnie ppoorrttaaIIee (boja sie ich jak zarazy – dowod? Moderatorzy witryn czasowo blokuja teksty zawierajaca ta nazwe, ale daremnie bo i tak obejde). Co do szpiegowania; wszystkie przegladarki, szczególnie mobilne probuja szpiegowac (domyslne ustawienia – oprocz rootowanych, modowanych systemow, bo wtedy mozna uprawnienia aplikacjom odebrac) a Rosja to obcy obszar gospodarczy, polityczny i prawny, wiec info o zachowaniach internautow u nas, zda im sie jak psu na bude. Dlatego trolle i pracownicy IT przestancie wypisywac dezinformujace brednie.

  Natomiast jeżeli chcecie blokowac wszystkie statystyki, wybrane skrypty, podpiete moduly spolecznosciowe i ciasteczka szpiegujace witryn na amen, to rozszerzenie uMMaattrrriiixx, ale to dla tych (komputerowcy), ktorzy co najmniej maja wiedze z jakich elementow zbudowana jest witryna internetowa i co do czego sluzy.

  Nie dajcie zarabiac animatorom pozorow, platnym botom, oszustom, krypto reklamie, bezprawnie kasujacym i blokujacym komentarze, posty i wszystkim skrajnie komercyjnym portalom. Wiele niezbednych informacji o wirtualu, moich poradnikow, instrukcji tekstowych, jest na adresie utn pl/Interia-Mordoru. Sekcja o mobilnych przegladarkach tam nieaktualna – nowa wersja sekcji, ze wskazaniem dla laikow i zaawansowanych, operujacych na kilku przegladarkach o unikalnych mozliwosciach w listopadzie

  TechnoIogiaUzyta w AAddGGuuaarrrdd 
  www dobreprogramy pl/Adguard-uczyni-Androida-wielkim ponownie,Blog, 88638.html (w miejsce spacji wstaw kropki a po przecinku usun spacje z adresu).

  Darmowa wersja AAddGGuuaarrrdd na Androida. 
  google com/store/apps/details?id=com adguard.android contentblocker (za spacje wstaw kropki)

  Platna wersja AAddGGuuaarrrdd, czyli filtruje caly ruch przychodzacy. 
  forum dobreprogramy pl/t/adguard-windows-mac-android-przegladarki/527662

  Nano, nastepca Adblocka+instrukcja 
  www dobreprogramy pl/MrBeckham666/Skuteczne-blokowanie-reklam-i-antiadblock-polskie-filtry-Nano-Adblocker-i-Defender,85289.html

  Team AAddGGuuaarrrddaa wykrywa keylogery w apk. 
  dobreprogramy pro/popularna-aplikacja-na-androida-szpieguje/

  Prywatny niezbednik nowoczesnego internauty, ktory nie gra w nowe gry dx12: 
  Jak system Windows, to modowana, rasowana wersja 8.1 ISO, instalka montowana na pen drive z: winclub pl/topic/13609-win-81-personal-system-ps-2k17/?page=1

  Do tego systemowy antywirus Windows Defender z aktywnym windows update, przegladarka Yandex, lub Opera (wbudowane komunikatory Facebook Messenger, Whats App, Telegram, vKontakt. Swietnie rozwiazany zrzut wycinka, czy calego ekranu), plus AddGGuuaarrrdd, z wybranymi listami regul, lub Nano Defender i Nano Adblocker. Pamietajcie po wsze czasy, ze desktopowa przegladarka Opera zawsze wyprzedzala i wyprzedza technologicznie wszystkie inne, ktore tylko kopiuja jej rozwiazania. Te dwie przegladarki uzywam zamiennie tak na kompie i smarcie. Nic wiecej nie potrzeba.

  Smatfon na Androidzie, to najlepiej niebrandowany zmodowany system, bez szpiegujacych smieci od Google a taki maja fabrycznie smarty OnePlus, lub dla specow z mozliwoscia rootowania. Nie bierze sie smartfonu od telkomow, bo im zalezy na szpiegowaniu. Unikac Huawei – ostatnio bbIIookkuujjaa dostepnosc kodow do odblokowania bootloadera a co za tym idzie rootowanie, czyli wgrywanie custom romow, czy modowanych wersji Androida z xda developers, co dyskwalifikuje ich smartfony dla tych co nie chca telemetrii. Do tego oszukuja na wydajnosci we flagowcach z Kirin 970, ktore sa niewydolne i sporo slabsze od Snapdragona 845

  Spidersweb JakKazdySkrajnieKomercyjnyPortaI usuwa auto skryptem niewygodne komentarze, nicki. Nie wierzcie w brednie ze bIokuja tylko spam. Kazdy wpis przed publikacja jest skanowany skryptem wspomagajacym moderowanie na obecnosc slow, ktore moderatorzy a szczegolnie naczelny dodali na czarna liste skanera. Po wykryciu takich slow wpis jest usuwany od razu, albo kiedy musza odejsc od komputera, nie maja akurat czasu, lub na noc, automatycznie wyparowuje dokladnie po 6 minutach. Teraz bedziecie wiedziec ze jak wam zniknie wpis po okreslonym czasie, to zawieral slowa z czarnej listy.

  Komercyjni stosuja wiele sztuczek aby blokowac to co im niewygodne. To blog oszusta, ktory ma pajaka w nazwie, krypto i jawnej reklamy, bo przeciez z czego by zyli. Ten blog nie ma nic wspolnego z rzetelnoscia i uczciwoscia. Bede was uczyl jak z takimi walczyc, co instalowac aby odciac im zyski, ale musicie koniecznie stosowac moje porady. Silnik bloga i disqus, notabene dla uzytkownika niemilosiernie niewygodny, mulowaty, ciezki do renderingu, jest specjalnie tak dobrany, aby utrudnic, miec pelna kontrole nad niewolniczymi lemingami.

  Niezly cwaniak to zmontowal, ale ja mu wzrosty wybije z glowy. To tylko kwestia czasu. Licze ze pomozecie, bo wszyscy, ktorzy przejrza za moja sprawa na oczy, lub sami widza co tu sie dzieje a jak sam widze to tych bystrzejszych zaglada tu sporo, musza pomoc po swojej stronie przegladarki. Tylko razem mozemy ich zniszczyc. Jesli potrzebujecie pomocy to wpisywac sie na mojego chomika, bede odpowiadal. Adres jest zawsze pod zakodowana nazwa ktora byla i bedzie widoczna w moich wrzutach.

  Wielu juz zapewne widzialo, ze robia wszystko aby mnie zablokowac. Juz maja pelna swiadomosc jak jestem grozny, ale jeszcze licza ze dadza rade. Jednak przyszedl tu ktos, kto ma kompetencje, doswiadczenie, umiejetnosci i nielicha czache aby stawic im czola, wiec bedzie niezly Meksyk.p

 68. Obraża Pan innych bo mają inne zdanie, i poza skrajnymi przypadkami, bez podtekstu rasistowskiego, bo chodzi im tylko o wierne odzwierciedlenie książki. I dlatego niedorósł Pan do publikacji treści opiniotwórczych.

 69. Dla autora tego artykułu fantastyka jest widać dość monotematyczna noe dziwię się więc, że nie może pojąć jak “można być konserwatystą, ksenofobem i homofobem i mienić się miłośnikiem fantastyki”. Polecam wiecej czytać, nie tylko fantastyki opiewajacej o relacjach seksualnych ale też o swobodzie umysłu. Polecam zacząć od “Roku 1984”, “Paradyzji” może z czasem horyzont umysłu się poszerzy, a może nawet i przyjdzie szacunek dla odmienności.

 70. Buhahaha, ciri musi być biała, tak jak malpi król musi być chińczykiem, black Panter czarny itd. To nie my nie doroslismy, to autor jest już tak zniewiescialy że nie potrafi przeciwstawić się polit poprawności

 71. Autor gada typowe marksistowskie bzdury.
  W sadze Wiedźmin konflikt pomiędzy rasami czy narodami ludzkimi jakie są i były w rzeczywistym świecie zastąpił konflikt pomiędzy gatunkami ludzi, elfów i krasnoludów. Cała saga Wiedźmin i teren jej działania odnosi się do terenów z okresu średniowiecznej Europy i mitologii narodów Europy. Więc siłą rzeczy w serialu główne postacie i narody powinny być białe. Tymczasem jedna z głównych bohaterek sagi czyli Ciri ma nie być biała ????

  Przecież to nie pasuje do klimatu sagi. Szczególnie jak na początku twórcy zarzekali się, że serial ma mieć klimat “Słowiański” (aby zachęcić do serialu fanów gry). Tymczasem Geralta ma grac Brytyjczyk który nie zagrał ani jednej roli Słowianina i jego kontakt z kulturą Słowian to zagranie raz czy dwa w grę Wiedźmin, ciekawe zatem jakim cudem może mieć on warsztat aby zagrać Geralta w klimacie “Słowiańskim”???? Jedyne co ma ten aktor z klimatu Słowian i Europy to fakt, ze jest z rasy białej. Tymczasem znowu jaki klimat “Słowiański” czy nawet “Europejski” ma mieć Ciri która będzie żółta, arabką lub murzynką????

  A tutaj mamy przykład jak marksiści przez ideologie multi kulti i kino potrafią ludziom zrobić serial historyczny w którym królowa Anglii z okresu średniowiecza jest czarna:
  https://newsbook.pl/2017/11/07/bbc-wmawia-ze-krolowa-anglii-byla-murzynka/

  Hubert co jak co ale ty chłopie zarzucasz ludziom, że nie znają się na fantastyce a sam nie znasz się na tematyce wiedźmina.

 72. co ty ojciec pier….isz? Gdzie Rzym, gdzie Krym? Myślisz, że tylko ty czytałeś Le Guin i jako jedyny ją zrozumiałeś. Gimbazie pod blokiem rób takie wykłady o tym czym jest fantastyka, a nie próbuj pouczać dojrzałych fanów.
  Sapkowski pisał o konflikcie rasowym, ale akurat ludzie na tym skrawku wymyślonego przez niego świata byli jednolici kolorystycznie. W innych częściach, kontynentach o których nie napisał na pewno pojawiłyby się też inne kolory skóry. I tyle. Nic więcej. Więc o to ten ból d..y?

 73. Książki może i są o rasizmie i ksenofobi ale to nie powód żeby na siłę wpychać tam kogoś o innym kolorze skóry tylko dlatego żeby zachować poprawność polityczną…To tak jakby we Władcy Pierścieni znaleźli ciemnoskórego aktora żeby zagrał Gandalfa….Gandalf Biały…. To może jeszcze znajdźmy jakiegoś azjatę i Geralt niech będzie biseksualny …. Książki opisują czasy przypominające średniowieczną europe którą zamieszkiwali ludzie biali więc po co niszczyć immersję i po co silić się na taki sztuczny i napuszony moralizm jaki prezentuje autor tego tekstu

 74. Brawo moderatorzy …. po co dajecie możliwość komentowania skoro usuwacie teksty które są dla was niewygodne,,, i wy tam piszecie o wolności internetu brawo;))

 75. Autor tych wypocin nie dość że jest chamem, to jeszcze bezczelnie kłamie. Gdyby choć w niewielkim stopniu pomyślał o co ta cała “afera” to wiedziałby, że tu nawet nie chodzi o kolor skóry i zgodność z pierwowzorem Ciri z książki, ale o to, że z ogłoszenia miało wynikać, że Netflix wprost zakazał brania udziału w castingu aktorkom białym. Nieważne, czy umiesz grać, nieważne czy najbardziej odpowiadasz wyglądowi bohaterki z książki- masz być BAME i koniec, masz spełniać wymogi aktualnie modnej ideologii. I to jest dopiero rasizm. A autor rasista sam nazywa rasistami tych, którzy nie godzą się na taki stan rzeczy. Tak samo jak okrzyki stadionowe kiboli analizowane po dwadzieścia razy przez rozmaite media są niczym w porównaniu z tym, co teraz przeżywają biali w RPA. No, ale wg lewicy tylko biali mogą być rasistami.

 76. Jak serial Troja Upadek Miasta Netflix pokaleczył kompletnie i murzyn gra Achillesa to Ciri będzie murzynka oni maja to gdzieś. Mało , że gra murzyn to serial i historia jest cała pokaleczona i nawet niektórzy stwierdzili ,że to serial fantasy a nie historyczny, ale wpisany jest jako historyczny, kpina kompletna normalnie mogli to nazwać Troja upadek Netflixa i wjechać do miasta kozą z ciapatymi zamiast koniem :)

 77. Nie możesz, kochany autorze, nazywać siebie tolerancyjnym, skoro nie tolerujesz nietolerancji. Toleruj wszystkich! Wszystkich bez wyjątku, o to chyba ci chodzi.

 78. Nie ma to jak wyzywać swoich znajomych od idiotów jednocześnie będąc największym z nich pewnie kretynem. Nie chodzi o kolor skóry aktorki serio. Chodzi o wyciskanie na siłę słabych aktorów tylko dlatego że mają inna skóre niż czarna. Chodzi o dyskryminacjie białych tak na prawdę. Pozatym cała saga jest o ludzkich słabościach typu rasizm. Nie trzeba na siłę wciskać poprawności politycznej aby pokazać dyskryminację i jej efekty. Od tego w sądzę mamy nieludzi. Z resztą dla mnie pierwowzór jest ważny. W tym wypadku białe włosy i jasna karnacja. Jeśli gdzieś nie jest opisane konkretnie jak postać wygląda to proszę bardzo niech twórcy puszcza wodze fantazji, ale znajmy granice. Z resztą dobra fantastyka nie opiera się na wymyśla nie co to większych głupot i tworzeniu wszystkiego jak leci nawet jak to sensu nie ma, a autorowi się tak wydaje j kto tutaj nie dojrzał to fantastyki. Boże jaki przemadrzaly bUC…

 79. Nie muszę czytać całych tych obraźliwych już na wstępie bzdur, bo sprawa jest prosta. W roli obsadza się osobę jak najbardziej podobną do oryginału. Ciri w książce jest opisywana jako dziewczyna o mysich włosach, a tylko jedna rasa takie ma. Tak jak Geralt mógłby być grany przez Murzyna, ale albinosa. Radzę autorowi poczytać o tym czym NAPRAWDĘ jest rasizm, bo to wy, pseudotolerancyjne głąby, jesteście rasistami i seksistami. Ja nie mam nic do cudzych ras i płci. Posadę/pracę powinna dostać osoba najlepiej pasująca do niej. Narzekałem na Czarnoskórych Geralta i Ciri, narzekałem na Czarnoskórego Rolanda z _Mrocznej Wieży_ narzekałem na Willa Smitha jako DeadShota, narzekałem Deadpoola z zaszytymi ustami i laserem w oczach, narzekałem na Białą Motoko Kusanagi, narzekałbym też na Białego T’Challę na przykład i narzekałbym na siłowe obsadzanie Białych w drużynach koszykówki, niezależnie od ich wyników. Bo ci ludzie się nadają gorzej niż inni dostępni. To wy ciągle powtarzacie:: “To jest Murzyn. On jest inny. Trzeba obsadzać Murzynów w filmach. “To jest kobieta. Ona jest inna. Trzeba obsadzać więcej kobit tu i tu.” Tyle, że to podwójny rasizm i seksizm. Z jednej strony mówicie im, że są specjalnej troski, bo są Murzynami, cz kobietami. I to owocuje. Spotkałem ludzi przekonanych, że jeśli nie chce kupić od nich bransoletki, to to MUSI być objaw rasizmu, bo oni są czarni, a ja – Biały. Serio. Drugi przejaw rasizmu i seksizmu jest wobec “większości”. Mówicie Białemu “Nie, ty nie możesz zagrać tej roli.. Nadajesz się, ale w filmie musi grać Murzyn. Ty jesteś Biały. Pasowałbyś, ale tu jest za dużo Białych.” Mówicie facetom: “Wprowadźmy parytet, żebyście usłyszeli: Nadajesz się, masz świetne kwalifikacje, ale sorry. Mamy firmie 10 miejsc pracy na te stanowisko, wśród kandydatów jest 20 mężczyzn i 5 kobiet. 15 z was, niezależnie od kwalifikacji musimy posłać do domu. Jesteście złej płci.”
  To nie my jesteśmy ci źli. To wy, jesteście źli, a do tego obłudni i fałszywi

 80. Szkoda że Django nie zagrał Pazura, a tak na serio ja mam w nosie wasze gadanie ja chce zobaczyc wiedzmina na ekranie z ruda triss i bladymi elfami. Takiego wiedzmina pokochalem. Niech Netflix stworzy wlasna fantastyke, a nie zeruje na fanach wiedzmina.

 81. Strasznie niemerytoryczny artykuł. Jedynym, co można tu uznać za obiektywny zapis, a nie subiektywną opinię autora jest to, że kolor skóry Ciri nie ma znaczenia dla fabuły. Tylko czy aby na pewno? Jej pochodzenie, kwestia, kto jest jej ojcem itp. są dość kluczowe dla fabuły.

  A to że fantasy ma uczyć tolerancji śmiechu warte. Rzucona teza udowadniana potem odwołaniami do sci-fi. A fantastyka naukowa i fantasy to dwa różne gatunki… Całe fantasy jest przepełnione rasizmem. Każda rasa ma swoje przypisane cechy; przynależność do danej rasy determinuje wygląd I charakter postaci bardzo często

 82. Bez sensu artykuł. Autor stworzyl swiat fantasy ale oparty na sredniowieczu i to widac po strojach zamkach itd. To ze sa inne rasy niz biali ludzie w fantsy to kazdy wie ale tu zmiany sa sztuczne wymieszane nie maja spojnosci ani logiki ani zwiazku z tekstem. Jak netflix chial tworzyc nowe fantasy to mogl stworzyc ciekawsze (nie sredniowieczne zamki) zamki ciekawsze stroje i ciekawsze swiaty. Ale nie netflix tylko wymiksowal rozne rasy i mysli ze ktos to kupi. Juz widze bialego cesarza na chinskim tronie w chinskim fantasy lub afrykanskie fantasy zapomnialam jakiej autorki gdzie glowna bohaterka bylaby zmieiona na azjatke.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...