Wiedźmin w opowiadaniach Sapkowskiego. Tytuły, z których powinien skorzystać Netflix

Top/Książki 10.09.2018
Wiedźmin w opowiadaniach Sapkowskiego. Tytuły, z których powinien skorzystać Netflix

Wiedźmin w opowiadaniach Sapkowskiego. Tytuły, z których powinien skorzystać Netflix

Netflix podjął ryzyko, decydując się na serialową adaptację Wiedźmina. Saga Andrzeja Sapkowskiego to historia trudna do przerobienia, ale tego warta. Często zapominamy jednak, że Wiedźmin pierwszy raz pojawił się na kartach opowiadania. I był bohaterem wielu z nich.

Opowiadania nigdy nie zyskały w Polsce odpowiedniej renomy, na którą zasługiwały. Często są traktowane jako gorsza i krótsza wersja powieści. Jakiś do niej wstęp lub pierwotna realizacja pomysłu. Wiedźmin pokazuje, że niekiedy faktycznie tak jest, ale opowiadania to zarazem coś zupełnie innego.

Sprawdź także: Wszystko, co wiemy o serialu Wiedźmin od Netfliksa

To zamknięte opowieści, które potrafią często nieść przesłanie dodatkowo zwielokrotnione. A przy tym przedstawiają postaci, które staną się później niezbędne dla wiedźmińskiej sagi. Wciąż nie wiadomo, których dokładnie dzieł Sapokowskiego adaptacją będzie pierwszy sezon serialu Netfliksa. Mówi się o dwóch pierwszych powieściach, a jednocześnie przy okazji castingów wyciekają informacje o bohaterach znanych z opowiadań.

Wiedźmin – kiedy premiera?

Wydaje się to niemal niemożliwe, by Netflix podjął opowieść o Geralcie z Rivii, rezygnując całkowicie z treści opowiadań. To tam główny bohater serii pierwszy raz spotyka swoje ukochane Yennefer i Ciri, a także pokazuje swoją prawdziwą filozofię życiową. Również przy polowaniu na potwory. Dlatego warto przypomnieć sobie przed premierą serialu najlepsze opowiadania wiedźmińskie Andrzeja Sapkowskiego.

Kwestia ceny

wiedźmin jeż

Żadna przygoda Geralta z Rivii nie miała poważniejszych konsekwencji niż ta przedstawiona w Kwestii ceny. To właśnie w tym opowiadaniu poznajemy Duny’ego z Erlenwaldu, zwanego Jeżem, oraz Pavettę, księżniczkę Cintry. To właśnie z ich związku narodzi się Ciri, lwiątko Cintry. Opieka nad dzieckiem niespodzianki sprawi, że życie Wiedźmina zmieni się na zawsze. Trudno sobie wyobrazić, by Netflix pominął tak ważny wątek. Nawet jeśli pochodzenie etniczne Ciri w serialu jest kwestią kontrowersji.

Mniejsze zło

wiedźmin gra wideo

Chyba żadne opowiadanie nie pokazuje skomplikowanej moralności Wiedźmina lepiej niż Mniejsze zło. Nawet sam tytuł oferuje pewną podpowiedź. Spotkanie Geralta z Renfri (w ujawnionym nagraniu z castingu do tej roli mogliśmy posłuchać polskiej aktorki) i jej kompanami ma też niebagatelny wpływ na postrzeganie Wiedźmina przez otaczający go świat. To właśnie na skutek wydarzeń z Mniejszego zła Geralt zyskuje miano Rzeźnika z Blaviken. Z tym piętnem musiał sobie poradzić również w sadze.

Kraniec świata

wiedźmin opowiadania

Jeżeli są dwie rzeczy, które przez długi czas wyróżniały Sapkowskiego spośród standardowej fantastyki, to były to różnorodne potwory i sposób przedstawienia elfów. W opowiadania Kraniec świata poznajemy oba te wyróżniki. Naprzeciw Geralta i Jaskra staje diaboł (jedno z najciekawszych fantastycznych stworzeń u Sapkowskiego), a prawdziwe niebezpieczeństwo czyha na bohaterów ze strony umierających z głodu elfów.

Granica możliwości

Plotka głosi, że Sebastian Stan, aktor znany z roli Zimowego Żołnierza, jest bliski roli Borcha Trzech Kawek w serialu Netfliksa. To by oznaczało, że Wiedźmin w jakiś sposób wróci do opowiadania Granica możliwości. Bo tylko w niej ta postać się pojawia. To dzieło warte uwagi również ze względu na osobę Yarpena Zigrina, krasnoluda i późniejszego przyjaciela Geralta. A także jednego z ulubieńców fandomu. Oby tylko Netflix zabrał się za Granicę możliwości lepiej niż polski serial z 2002 roku.

Ostatnie życzenie

wiedźmin top

Nie ma Wiedźmina bez Yennefer. Każdy fan sagi Andrzeja Sapkowskiego ma zapewne swoją własną, ulubioną czarodziejkę (duża część zapewne wybrałaby Triss Merigold, do czego przyczyniły się gry wideo). Yennefer ma jednak największy wpływ na Geralta i całą opowieść przedstawioną w Wiedźminie. Netflix absolutnie musi w jakiś sposób wrócić do historii pierwszego spotkania obu postaci.

Wieczny ogień

wiedźmin opowiadania

Zbyt często zapominamy, że humor jest jednym z najważniejszych elementów wiedźmińskiej sagi. Geralt byłby niczym bez swojego słynnego sarkazmu, a przecież to nie on, a Jaskier jest głównym źródłem komedii w dziełach Sapkowskiego. Wieczny ogień to jedno z tych opowiadań polskiego pisarza, gdzie losy świata nie ważą się na szali, nie trzeba ratować żadnych księżniczek, a na końcu przyjaciele idą uczcić swój sukces wizytą w domu publicznym. I choćby z powodu tej nieco lżejszej atmosfery warto, by Netflix pamiętał o tym utworze.

Wiedźmin

Tego tekstu zwyczajnie nie mogło zabraknąć na liście. Wiedźmin to pierwsze opowiadanie Sapkowskiego z Geraltem w roli głównej, ale zawierające w sobie wszystkie cechy, które czynią z tej postaci i świata coś wyjątkowego. Władza, polityczne machinacje, potwory, eliksiry, dwa miecze – bez tych elementów nie wyobrażamy sobie Wiedźmina. A wszystko to znajdujemy w debiutanckim utworze Sapkowskiego. Trudno sobie wyobrazić lepszy pierwszy krok w stronę świata fantasy.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (13)

31 odpowiedzi na “Wiedźmin w opowiadaniach Sapkowskiego. Tytuły, z których powinien skorzystać Netflix”

  • Nie wiem co jest czasem bardziej żałosne. Wrzucanie wszędzie poprawności politycznej, czy doszukiwanie się jej na siłę tam gdzie nie ma.

 1. Nie wiem skąd opinia że opowiadania nie doczekały się renomy i są uważane za gorsze, od dzieciaka każdy kogo znam zaczynał wiedźmina od opowiadan, ba sa tacy co nie tknęli sagi i skończyli na opowiadaniach

  • Dokładnie – większość osób które znam uważa że najlepsze co Sapkowski napisał to właśnie opowiadania o wiedźmie i pierwsze 3 tomy Sagi, a ostatnie dwa tomy już były zauważalnie gorsze.

   ps. no i opowiadanie sci-fi “Pył bitewny”/”Battledust” – napisane dla żartu, a nadal jedno z najlepszych kawałków polskiej sci-fi ;)

 2. Autor chyba nie wie, że Sapkowski zdobył sławę przede wszystkim jako mistrz formy zwanej opowiadaniem. Konia z rzędem temu, kto wskaże w całej polskiej fantastyce opowiadanie lepiej skonstruowane i formalnie dopieszczone niż Mniejsze zło.
  A co do serialu, to może się pojawić też Okruch lodu, bo showrunnerka pisała że to jedno z jej ulubionych. Zresztą jest to jedno z najbardziej niedocenionych opowiadań, kluczowe dla zrozumienia postaci Yennefer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

“ad”

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...