Nieprzyzwoity humor i jazda po bandzie. Najlepsze seriale animowane dla dorosłych

Top/Seriale 16.08.2018
Nieprzyzwoity humor i jazda po bandzie. Najlepsze seriale animowane dla dorosłych

Nieprzyzwoity humor i jazda po bandzie. Najlepsze seriale animowane dla dorosłych

Seriale animowane dla dorosłych to obecnie jeden z największych segmentów rynku. Wciąż powstają nowe serie, dlatego warto przypomnieć sobie te najlepsze.

Jeszcze kilkanaście lat temu animacja kojarzyła się większości osób w Polsce z bajkami dla małych dzieci. Ten krzywdzący stereotyp na szczęście został już obalony, również dzięki Netfliksowi, w którego bibliotece znajduje się coraz więcej seriali animowanych skierowanych do dorosłego widza. Najnowszym z nich są Rozczarowani. Nie jest to póki co produkcja na miarę najlepszych tego typu, ale trudno się dziwić, gdy konkurencja jest tak wielka.

Najlepsze animacje dla dorosłych różnią się jakością wykonania, stylem i poczucie humoru. Łączy je jednak zainteresowanie popkulturą, brak litości w komentowaniu rzeczywistości i przeznaczenie dla dojrzałego odbiorcy. Choć oczywiście równie dobrze na liście mogłoby się pojawić jeszcze kilka produkcji (by wymienić tylko Bob’s Burgers i BoJacka Horsemana).

Futurama

futurama animacja dla dorosłych

Nie mogłem z czystym sumieniem umieścić w tym zestawieniu ani Simpsonów, ani Rozczarowanych. Ten pierwszy serial jest już emitowany zwyczajnie za długo i dlatego wymyka się wszelkim próbom ogólnej oceny. Twórcy Simpsonów stworzyli setki wybitnych i równie wiele koszmarnych odcinków. Rozczarowani od Netfliksa to z kolei serial, który zaliczył bardzo słaby start i musi odnaleźć swój własny styl. Udało się to właśnie Futuramie. To właśnie ten serial Groeninga w swoich najlepszych chwilach potrafił osiągnąć poziom porównywalny z najlepszymi produkcjami science fiction. Futurama może się też pochwalić jedną z najlepszych grup bohaterów, spośród wszystkich seriali animowanych dla dorosłych. Nie bez przyczyny Bender pojawia się w licznych zestawieniach najlepszych postaci w historii telewizji.

Odcinki seriali znajdziesz na stronie Hulu.

Rick i Morty

Rick i Morty to w tym momencie zdecydowanie najbardziej popularny serial animowany dla dorosłych. Produkcja Adult Swim otworzyła zupełnie nowe rozdanie i pokazała, że istnieje życie bez Simpsonów i South Parku. Do specyficznego humoru Dana Harmona i Justina Roilanda trzeba się przyzwyczaić, dlatego pierwszych kilka odcinków wzbudza w wielu widzach mieszane uczucia. Kto jednak wytrzyma ten początek, otrzyma jeden z najlepszych współczesnych seriali. Odważny, kolorowy, pomysłowy i inteligenty. A przy tym często mroczny i nihilistyczny. Wszystko ze względu na postać Ricka Sancheza. Od czasu Cartmana nie było w telewizji drugiego takiego bohatera. Rick już stał się kulturowym fenomenem i nie zmienią tego opinie, że trzeci sezon Ricka i Morty’ego był nieco słabszy od poprzednich. Być może ze względu na ciągle przedłużający się czas produkcji. Na szczęście na kolejne odcinki nie będzie trzeba czekać równie długo.

Serial Rick i Morty obejrzysz na Netfliksie.

Amerykański tata

top animacje dla doroslych

Najbardziej niedoceniany, a być może najlepszy serial satyryczny dla dorosłych. Amerykański tata to dziecko Setha MacFarlane’a, które, w przeciwieństwie do Family Guya i The Cleveland Show, zdołało się usamodzielnić i znaleźć własnych styl. Opowieść o amerykańskiej rodzinie ukrywającej na poddaszu obcego tryska humorem, będącym mieszanką absurdu, interakcji między bohaterami i ciągłego przełamywania tabu. Chyba nawet Rick i Morty nie mają tak szalonych scenariuszy. Jeżeli więc lubicie seriale, w których nie ma żadnych hamulców, to Amerykański tata jest czymś idealnym dla was.

Odcinki serialu znajdziesz na stronie Hulu.

South Park

south park sezon 22

Trzeba to sobie powiedzieć wprost – South Park nie jest już serialem równie dobrym jak dawniej. Ale czy po 21 sezonach było to w ogóle możliwe? Arcydzieło satyry stworzone przez duet Trey Parker/Matt Stone to produkcja, która zmieniła oblicze telewizji. Bohaterowie South Parku przekroczyli wszystkie granice, obrazili wszystkich polityków i celebrytów, których dało się obrazić (w tym prawdopodobnie Jarosława Kaczyńskiego). Dziesiątki razy zaszokowali całą Amerykę i świat. Gdy jak Parker i Stone otrzymujesz pogróżki od fanatycznych islamskich terrorystów, to możesz być pewien, że twoja satyra działa. I tak właśnie jest w przypadku przygód czwórki przyjaciół i pozostałych mieszkańców miasteczka.

Robot Chicken

Robot Chicken to produkcja wyróżniająca się na tle konkurencji nie tylko unikatową poklatkową techniką animacji. To również serial najmocniej ze wszystkich powiązany z popkulturą i ciągle wykorzystujący jej elementy w swoim humorze. Formuła (niemal) każdego odcinka wygląda podobnie. Robot Chicken składa się z serii krótkich skeczy, w których realne postaci trafiają do świata znanego z dzieł popkultury lub bohaterowie różnych filmów, seriali czy bajek zaczynają się zachowywać jak ludzie w rzeczywistości. Największy rozgłos przyniosła twórcom serii trylogia Robot Chicken Star Wars, w której sparodiowali dziesiątki słynnych scen z Gwiezdnych wojen. Serial produkowany przez Adult Swim doczekał się już dziewięciu sezonów.

Odcinki serialu znajdziesz na stronie Adult Swim.

Przerysowani

top animacje dla doroslych

Przerysowani powstali w samym środku telewizyjnej mody na reality show i początkowo mieli być stosunkowo prostą parodią tego typu programów. Bardzo szybko okazało się jednak, że nie ma ostrzejszego, bardziej wulgarnego i obrzydliwego serialu na rynku. Twórcy Przerysowanych nie powstrzymywali się przed żadnym tematem. Od wielu późniejszych produkcji, które postawiły całkowicie na szokowanie odbiorców, serial z 2004 roku odróżniał bardzo dobry i inteligenty humor. W jednym epizodzie Przerysowanych mogły się pojawić żarty o fekaliach i społeczny komentarz na temat klęski głodu w Afryce. Nie bez powodu to w właśnie tam pierwszy raz tak otwarcie kpiono z seksistowskich wybryków Donalda Trumpa i seksualnych przestępstw Billa Cosby’ego.

Archer

Archer to serial nieprzewidywalny (po części dlatego, że jest produkcją ahistoryczną). Parodia filmów szpiegowskich, opowieść o życiu w korporacji i historia seksoholika w jednym. W każdym sezonie Archer i pozostali bohaterowie zostają rzuceni w najróżniejsze scenariusze i okoliczności, które sprawiają, że widzowie nigdy nie będą się nudzić. Ze wszystkich seriali na liście Archer jest najmocniej nastawiony na akcję i najmniej na komentowanie rzeczywistości wprost. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje w nim dorosłych żartów i niedopowiedzeń. Ich styl potrafi być jednak przeróżny. Ostatni sezon serialu nawiązuje choćby do kina nowej przygody oraz niskobudżetowych seriali z lat 80.

Archer dostępny jest na Netfliksie.

Teksty, które musisz przeczytać:

Nowy serial twórcy „Ricka i Morty’ego” jest już dostępny w Polsce. „Spoza układu” rozkręca się z każdym odcinkiem

„Rick i Morty” jest bez dwóch zdań najpopularniejszym serialem komediowym ostatnich kilku lat. Nie dziwi więc, że Justin Roiland, współtwórca popularnej animacji dostał od Hulu szansę na zrobienie kolejnej produkcji. „Spoza układu” to szalone, krwawe i często zabawne science fiction o grupie kosmitów mieszkających na Ziemi.

Recenzja/Seriale 16.10.2020

Dołącz do dyskusji (12)

16 odpowiedzi na “Nieprzyzwoity humor i jazda po bandzie. Najlepsze seriale animowane dla dorosłych”

 1. Człowiek już klawiaturę chwytał aby się czegoś przyczepić…
  Nie da się. Wymieniłeś naprawdę najlepsze. Nawet niedocenioną Futuramę wypromowałeś na pierwszej pozycji jak jej się słusznie należy.
  Może tylko dziwi brak Family Guya, choć fakt że ostatnie sezony go praktycznie zabijają, a coś innego z tej stajni wymieniłeś.

  Od siebie mogę polecić z tej listy… WSZYSTKO :). Z szczególnym mrugnięciem do lekko mniej znanych Futuramy i Archera.

   • Jakbym miał bloga prywatnego, też bym go tak promował.
    Netflix, Tesla, pierwszy iPhone.
    3 produkty które przełamały jakieś bariery i wprowadziły jakąś realną nowość.
    Nie jestem piewcą Muska, ani tym bardziej Jobsa, ale trzeba im oddać że ich upór i trochę silnej wiary doprowadziły do powstania nowych produktów.

 2. W każdej internetowej dyskusji tego typu znajduje się ktoś (typu ja) który skomentuje: “a gdzie jest na tej liście xxxx?”
  No więc komentuję: A gdzie jest BoJack Horseman?
  Nie jest to może kreskówka o szczególnym potencjale komediowym (choć jest i tak ubaw jest po pachy), ale doskonały dramat psychologiczny i portret problemów nowoczesnego społeczeństwa. Dla mnie najbardziej niesamowitą rzeczą jest obraz Sarah Lynn, czyli młodej dziewczyny która nigdy nie znała życia poza byciem celebrytką.
  Tylko przebrnijcie pierwsze 2-3 odcinki które same nie wiedzą czym chcą być. Potem zaczyna się jazda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...