REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

"Zaraz wejdziesz do tego telewizora" - polskie seriale młodzieżowe, które pochłaniały nas bez reszty

Wam też mama mówiła: "Zaraz wejdziesz do tego telewizora", gdy zapatrzeni w szklany ekran zapominaliście o reszcie świata? Mi tak, zwłaszcza, gdy oglądałam niektóre z tych tytułów. Większość z nich na pewno pamiętacie. Jeśli nie, przypominamy najlepsze polskie seriale młodzieżowe.

11.08.2018
10:58
Polskie seriale młodzieżowe, o których warto sobie przypomnieć
REKLAMA
REKLAMA

Produkcja polskich seriali młodzieżowych kilkanaście lat temu właściwie się zatrzymała. W katalogach dostawców na próżno szukać tytułów aktualnych, godnych uwagi, opowiadających o dzisiejszych problemach młodych ludzi. A przecież kiedyś na rynku było tyle propozycji.

Najstarszy z nich pochodzi z 1969 roku, najnowszy z 2001. Łączy je grupa odbiorców i fakt, że żaden z nich nie był emitowany zbyt długo. Większość zamykała się w jednym sezonie. Spośród nich wybraliśmy te najciekawsze, na wypadek, gdybyście o czymś zapomnieli.

Najlepsze polskie seriale młodzieżowe

Maszyna zmian

 class="wp-image-166603"

Grupa małolatów w sanatorium alergików i tajemnicza maszyna, ukryta w podziemiach starego domu. Ile przygód, ile niesamowitych sytuacji generuje takie położenie! Pamiętam, że uwielbiałam ten serial jak mało który. Dzieciaki pod opieką Anny i Filipa, granych przez Ewę Gawryluk i Januarego Brunova, spędzają w wielkim domu pewnie najbardziej niesamowite chwile w swoim dotychczasowym życiu. Do pozazdroszczenia.

Siedem życzeń

 class="wp-image-166666"

Serial z 1984 roku, liczący tylko siedem odcinków. Właśnie tyle życzeń trzynastoletniego Darka może spełnić Rademenes, czarny kot, którego chłopiec ratuje przez chuliganami. Głosu Rademenesowi użyczył Maciej Zembaty. Na potrzeby serii zespół Wanda i Banda nagrał 9 piosenek, w tym najbardziej znaną, tytułową. Życzenia spełniane są co środę, z każdym tygodniem Darek uczy się jak odpowiednio formułować swoje prośby. Bo pierwsze próby nie wypadają zbyt fortunnie, tworząc wielkie zamieszanie na kwadracie.

Awantura o Basię

 class="wp-image-166615"

12-odcinkowa seria na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego z 1937 roku. Premiera serialu miała miejsce w 1997 roku, dwa lata po premierze wersji filmowej. Basia ma 15 lat, gdy dowiaduje się, że wychowują ją rodzice zastępczy. Dziewczynka postanawia dowiedzieć się więcej o jej prawdziwej rodzinie. Oczywiście na drodze napotyka rozmaite przeszkody. A widzów urzeka swoją odwagą, wrażliwością i uporem, przez który nieraz wpadała w kłopoty.

Tajemnica Sagali

 class="wp-image-166654"

14-odcinkowa polsko-niemiecka koprodukcja. Bracia Kuba i Jacek muszą odnaleźć wszystkie części tajemniczego kamienia z kosmosu, zwanego Sagalą. Chłopcy przemieszczają się w czasie i przestrzeni, by skompletować elementy i ochronić Sagalę przed złymi mocami, w czym pomaga im Jarpen, strażnik kamienia. Naiwna fabuła, słabe efekty, ale w czasach emisji (premiera w 1997 roku) serial robił duże wrażenie. Aż łezka kręci się w oku na samo wspomnienie.

WOW

 class="wp-image-166669"

Wtedy jeszcze nie każdy do końca rozumiał, o co chodzi z tym całym WOW i czym jest ów twór. Ale kto nie uwielbiał tego dziwnego, uroczego stworzenia? WOW, świecąca, latająca, wydająca zabawne dźwięki kula to nic innego, jak komputerowy wirus. WOW opuszcza wirtualne środowisko i ma chyba ochotę na dalsze wojaże, które stara się ukrócić chłopiec o imieniu Jim. W tej roli młody Mateusz Damięcki.

Sposób na Alcybiadesa

polskie seriale młodzieżowe class="wp-image-166672" title="polskie seriale młodzieżowe"

Serial na podstawie książki Edmunda Niziurskiego, swoją premierę miał w 2001 roku. Akcja dzieje się w męskiej szkole, której uczniowie szukają łatwej drogi do zdobycia dobrych ocen. W tym celu szukają sposobów na rozgryzienie poszczególnych nauczycieli. Sposoby takie mogą kupić od starszych uczniów. Niestety, stać ich tylko na jeden zakup - sposobu na Alcybiadesa, miłego, starszego nauczyciela. Lepsze to, niż nic. Gdy już zaczynają rozgryzać Alcybiadesa okazuje się, że są sprytniejsi i bystrzejsi, niż im się wydawało.

Do przerwy 0:1

polskie seriale młodzieżowe class="wp-image-166621" title="polskie seriale młodzieżowe"

Do przerwy 0:1 to prawdziwa perełka - nie dość, że ciekawa fabuła, której osią jest piłka nożna, to jeszcze miejsce akcji. Dzieje się ona bowiem w powojennej Warszawie, w zasadzie na gruzach odbudowywanego miasta. Serial premierę miał we wrześniu 1969 roku. Opowiada o chłopcach, którzy biorą udział w podwórkowym turnieju piłki nożnej. Zabawne sytuacje, beztroska i młodzieńcze problemy - aż można zatęsknić za podwórkiem i trzepakiem.

Plecak pełen przygód

polskie seriale młodzieżowe class="wp-image-166675" title="polskie seriale młodzieżowe"

Kolejna międzynarodowa kooperacja, tym razem polsko-niemiecko-fińska. Zdjęcia kręcono między innymi w Finlandii i na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Główny bohater to dziesięciolatek, którego czeka przeprowadzka do Helsinek. Chłopcu trudno rozstać się z dotychczasowym domem. Jeszcze nie wie, że nowe miejsce szykuje dla niego wiele, dobrych i złych, niespodzianek.

Klasa na obcasach

polskie seriale młodzieżowe class="wp-image-166678" title="polskie seriale młodzieżowe"

Swego czasu twórcy miesięcznika Filipinka poprosili czytelników o przysyłanie pomysłów na serial inspirowany amerykańskim Beverly Hills, 90210. Twórcy najciekawszych prac zostali zaproszeni do prac nad scenariuszem serialu Klasa na obcasach. Jego premiera odbyła się w 2000 roku. Opowiada o uczniach elitarnej szkoły średniej, ambitnych i zdolnych, zmagających się z problemami typowymi dla ich wieku. Zupełnie jak słynna paczka przyjaciół z Kalifornii.

Trzy szalone zera

REKLAMA
polskie seriale młodzieżowe class="wp-image-166681" title="polskie seriale młodzieżowe"

Przygodówka emitowana przez TVP 2 w 2000 roku. Ola (grana przez Joannę Jabłczyńską), Olaf i Oskar mieszkają nad morzem (zdjęcia kręcono w Łebie). Wśród rówieśników wyróżniają się wielką wyobraźnią, zainteresowaniami i szalonymi pomysłami - stąd ich przydomek. A do tego są niemożliwie sympatycznymi, małymi "nerdami". Ich dziecięce przygody, choć banalne, wciągały młodego widza jak mało które.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA