Wzięliśmy pod lupę nowoczesne europejskie seriale i sprawdziliśmy, które z nich ocenione zostały najlepiej. Przed wami 20 najwyżej ocenianych seriali europejskich XXI wieku. Sprawdźcie, które z nich widzieliście.
Poniższe zestawienie obejmuje produkcje, które powstały w XXI wieku, dlatego – mimo wysokiej oceny – nie znajdziecie tu np. Latającego Cyrku Monty Pythona, a także innych seriali z lat 60. czy 90. Ocena każdego tytułu jest średnią wyciągniętą z not danej serii na Filmwebie i IMDb.
Najlepsze seriale z Europy – co trzeba znać?
Sherlock
Ocena: 8,9
Król europejskich seriali może być tylko jeden. Benedict Cumberbutch i Martin Freeman to duet idealny. Sherlock to serial tajemniczy, nieco mroczny, ale i zabawny, który w udany sposób odnowił pamięć o twórczości Arthura Conan Doyle’a, przenosząc motywy z jego literatury do czasów współczesnych. Powstały cztery sezony i szanse na piąty są na razie wątpliwe. Dla tych, co tęsknią za Benedictem w HBO GO, dostępny jest nowy serial Patrick Merlose, w którym aktor gra główną rolę.
Cztery sezony Sherlocka zobaczycie w Netfliksie.
Peaky Blinders
Ocena: 8,7
Gangsterka, Anglia i początek XX wieku – tak w skrócie można opisać serial Peaky Blinders. Tytuł zachwycił widzów na całym świecie, którzy z przykrością przyjęli wiadomość o końcu produkcji. W przyszłym roku zobaczyć mamy bowiem 5. i ostatni sezon Peaky Blinders. W główną rolę w serialu wcielił się Cillian Murphy, który zagrał Tommy’ego Shelby’ego, młodego przestępcę z mafijnej rodziny, pragnącego powiększyć swoje wpływy.
Serial obejrzysz w serwisie Netflix.
Black Mirror
Ocena: 8,65
Niezwykły serial, który przed laty tworzyła telewizja Channel 4, a od paru lat pieczę nad nim sprawuje Netflix. Charlie Booker wraz z Annabel Jones stworzyli niesamowite uniwersum (przy okazji premiery 4. sezonu okazało się, że wydarzenia z różnych odcinków rozgrywają się w jednej rzeczywistości), którego tematem przewodnim jest rozwój i stosunek ludzi do nowych technologii. Przerażające, śmieszne i zaskakujące wizje mieszają się ze sobą, tworząc ciekawy obraz świata niekoniecznie przyszłości.
Serial można zobaczyć na Netfliksie.
Dom z papieru
Ocena: 8,6
Idealna pozycja dla tych, którzy uwielbiają heist movies. Mamy tajemniczego Profesora, planującego wielki skok, o którym przez lata mają mówić nie tylko hiszpańskie media, ale i te na całym świecie. Do tego niebezpiecznego czynu potrzebuje kompanów – znajduje więc grupę ludzi, którzy nie mają nic do stracenia. Razem napadają na mennicę narodową. Ale to dopiero początek niezwykłej i emocjonującej przygody, którą każdy z nich zapamięta do końca życia. Aktualnie czekamy na 3. część serialu, do którego prawa przejął Netflix.
Serial obejrzysz w Netfliksie.
Gomorra
Ocena: 8,6
Włoska mafia i Neapol – to połączenie idealne. Tak uważają zarówno twórcy produkcji, jak i widzowie, którzy od lat wysoko ją oceniają. W HBO GO obejrzymy trzy sezony Gomorry, której fabuła luźno oparta jest o scenariusz reportażu o tym samym tytule autorstwa Roberto Saviano. Uwaga: istnieje groźba zakochania się w Neapolu, gdzie kręcono wiele scen z serialu.
Most nad Sundem

Skandynawsko-niemiecka produkcja, która urzeka klimatem i mroczną tajemnicą. Na moście łączącym Danię ze Szwecją znalezione zostaje ciało. Ofiara zabójstwa leży na granicy dwóch państw. Śledztwo w sprawie morderstwa zaczynają prowadzić szwedzka policjantka, Saga Norén, i duński inspektor, Martin Rohde. Wkrótce okazuje się, że popełniono nie jedno, a dwa przestępstwa – góra ciała i jego dół należą do dwóch innych osób.
Ocena: 8,5
Serial obejrzysz w Netfliksie.
The Thick of It
Ocena: 8,5
Komediowy serial polityczny produkcji BBC. Produkcja doczekała się czterech sezonów, a jej tematem jest satyra na brytyjski rząd. W głównych rolach wystąpili: Chris Addison, Peter Capaldi i Rebecca Front. Serial zdobył cztery nagrody BAFTA i jedną nominację.
Skam
Ocena: 8,5
Norweski serial przedstawiający losy nastolatków żyjących w Oslo. Produkcja szybko stała się fenomenem na skalę światową; w przygotowaniu jest m.in. amerykańska wersja tego tytułu. Skam określane jest jako bardziej współczesna odpowiedź na brytyjski serial Skins.
Dark
Ocena: 8,5
Pierwszy niemiecki serial Netfliksa. Dark to niezwykła opowieść o związkach międzyludzkich i… czasie. W małej miejscowości w Niemczech dochodzi do zaginięcia chłopca. Nikt nie wie, co się z nim stało – nie wiadomo, dlaczego chłopak zniknął, czy został porwany, czy go zabito, ale ciała nie odnaleziono. To wydarzenie będzie dopiero początkiem niebezpieczeństwa, które czyha na bohaterów.
Serial obejrzysz w serwisie Netflix.
Downton Abbey
Ocena: 8,45
Sielskie życie w angielskim zamku Downton Abbey zostaje zburzone. Do jego mieszkańców dochodzi wieść o śmierci przyszłego zięcia i spadkobiercy. Wiadomość wywraca do góry nogami ich życie, bowiem lord Grantham i jego żona, Cora, nie mają żadnego syna, a prawnie dziedzicem może być wyłącznie mężczyzna. Okazuje się, że spadkobiercą może zostać nikomu nieznany kuzyn Matthew…
Serial obejrzysz w serwisie Showmax.
Doktor Who
Ocena: 8,4
Niezwykły serial o podróżach w czasie z zastępem głównych bohaterów, ponieważ tytułowy Doktor Who zmienia regularnie swoje oblicze. Serial jest produkcji kanadyjsko-brytyjskiej, ale jako że Brytyjczycy również maczali w nim palce, znalazł się w tym zestawieniu.
Ta Twitchu trwa aktualnie maraton Doktora Who.
Utopia
Ocena: 8,4
Jeden z głośniejszych i bardziej docenianych seriali brytyjskich, który niestety doczekał się tylko dwóch sezonów. Jakiś czas temu pojawiały się informacje o remake’u, potem o kontynuacji, ale trudno stwierdzić, czy rzeczywiście coś w tej materii ruszy do przodu. Serial opowiada o grupie ludzi, którzy nie mają ze sobą nic wspólnego, ale wszyscy w jakiś sposób powiązani się z tajemniczą powieścią graficzną. Tym samym stają się celem mrocznej organizacji o nazwie Sieć.
Technicy-magicy
Ocena: 8,25
Humorystyczna opowieść o pracownikach działu IT. Do firmy zostaje przyjęta Jen, kobieta, która nie ma informatycznej wiedzy. Bohaterka zostaje jednak szefową wspomnianego działu, a jego pracownicy chcą za wszelką cenę się jej pozbyć.
Serial obejrzysz w Netfliksie i w HBO GO.
Peep Show
Ocena: 8,25
Peep show to serial komediowy, który przedstawia losy dwóch mężczyzn zbliżających się do trzydziestki i mieszkających razem w mieszkaniu w Londynie. Głównych bohaterów różni praktycznie wszystko, ale mają jedną wspólną pasję – kobiety i seks.
Serial obejrzysz w serwisie Netflix.
Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego
Ocena: 8,25
Jeden z najbardziej pokręconych seriali, jaki zobaczycie. Todd jest znudzonym życiem facetem, który kiepsko sobie radzi. Ma pracę, która go nieciekawi, nie ma przyjaciół. Pewnego dnia jest świadkiem bardzo dziwnego zdarzenia w hotelu, w którym pracuje, a wkrótce pojawia się u niego niesamowity Dirk Gently, holistyczny detektyw. Dirk chce, aby Todd pomógł mu rozwiązać pewną zagadkę. Przygody, które ich czekają, będą naprawdę zaskakujące.
Serial obejrzysz w serwisie Netflix.
Luther
Ocena: 8,25
Jeden z lepszych seriali kryminalnych, jaki powstał. Idris Elba jest rewelacyjny w roli zmęczonego życiem detektywa, który musi uporać się z własnymi demonami. Dla wszystkich fanów ciężkiego klimatu, tajemnic, kryminałów i burego, deszczowego Londynu to pozycja obowiązkowa!
Serial zobaczysz w serwisie Showmax i na platformie Netflix.
Happy Valley
Ocena: 8,2
Serial kryminalny prosto z Wielkiej Brytanii. Główną bohaterką Happy Valley jest Catherine Cawood. Kobieta pracuje jako sierżant policji i w swojej pracy zmaga się z rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Brutalne zbrodnie zdarzają się nawet w szczęśliwych dolinach.
Serial obejrzysz na Netfliksie.
Babylon Berlin
Ocena: 8,2
Jedna z nowszych propozycji dostępnych na HBO GO. Babylon Berlin to serial historyczny, który przenosi widzów do końca lat 20. XX wieku. To serial o polityce, miłościach, pasjach, kryzysie. Historia rozgrywa się tu na kilku planach i mamy szansę poznać Berlin widziany oczami różnych ludzi – biedoty, ale także tych lepiej sytuowanych.
Broadchurch
Ocena: 8,15
Kolejny kryminał z Wielkiej Brytanii w tym zestawieniu. Brytyjczycy po prostu wiedzą, jak to robić to dobrze. Broadchurch to rewelacyjny serial, choć zdecydowanie 1. sezon wybija się ponad pozostałe. W małej miejscowości ginie chłopak. Kto jest winny jego śmierci? Na to pytania będzie musiała odpowiedzieć para detektywów. Wkrótce jedno z nich przekona się, że trudno nie traktować osobiście sprawy śmierci dziecka w tak małej społeczności.
Serial zobaczysz na Netfliksie.
Skins
Ocena: 8,05
Jeden z ciekawszych seriali dla młodzieży, którego twórcy potrafili się przyjrzeć ich problemom. Tytułowe “skórki” to kolejni bohaterowie, których problemy poznajemy – w każdym odcinku bliżej przyglądamy się innej postaci i – co więcej – prawie co sezon śledzimy wydarzenia z życia innego pokolenia nastolatków. Trzeba znać.
Serial obejrzysz w serwisie Netflix.
Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!
Teksty, które musisz przeczytać:
Horrory i 2. sezon „Snowpiercer” najważniejsze w przyszłym tygodniu. Netflix z ponad 20 nowościami
Netflix w następnym tygodniu poszerzy się o pierwsze odcinki należące do 2. sezonu „Snowpiercer”, horror „Annabelle wraca do domu” i niemal 20 dodatkowych tytułów. A ciekawych premier nie brakowało również w ostatnich dniach. Na które tytuły użytkownicy serwisu powinni zwrócić uwagę przed końcem miesiąca?
Skins to nie skórki tylko bletki albo bibułki…
Nazwa serialu odnosi się do stylu życia głównych bohaterów, a nie jakichś skórek xD
A ja myślę, że to gra słów. :) Skins, czyli skórki które wybieramy podczas gry, żeby zmienić daną postać. Tak samo w tym serialu – każdy odcinek poświęcony innemu nastolatkowi, pokazanie twarzy tych samych problemów związanych z dorastaniem. Powiedzenie, że to od bletek tylko, to sprowadzenie tego serialu do używek, a to zdecydowanie za mało. ;) Skins ma kilka znaczeń i te różne znaczenia oddają całokształt produkcji. Mnie bliższe jest to pierwsze, tak myślę o Skinsach.
Pierwszy odcinek, sam koniec Tony pyta się czy mają “skins”. Nikt z nich nie gra w gry wideo więc paralela niezbyt paralelna…
Niektóre opisy niesamowicie zniechęcają do obejrzenia :P
A co Cię tak zniechęca?
Kojarzysz te krótkie opisy, które ucinają to, co najciekawsze i spłycają ZA BARDZO przekaz, przez co dobre dzieło wydaje się filmem klasy B? W sensie większość opisów jest tutaj ok, ale np przy takiej Utopii już nie za bardzo. Ja bym nie obejrzał Utopii po Twoim artykule :P ale np opis Sherlocka jest dobry :)
Aaa, z tego co mi wiadomo, to Czarne Lustro robił na początku Channel 4, a nie BBC :)
Hmm, traktuję takie opisy raczej, jak krótkie wskazówki, np. dla mnie określenie Skam nowymi Skinsami jest zachęcające, bo Skinsów uwielbiam, a dowiedziałam się ostatnio od kumpeli, że jej to nie przekonuje, bo ona z kolei Skinsów nie lubi. Btw. z Black Mirror, rację oczywiście masz, poprawione, dzięki.
Najlepszy Babylon Berlin najgorszy Dom z papieru
Utopia – najlepszy europejski serial dla mnie. Klimat miażdży.
A czemu nie daliście polskiego serialu Glina – Pasikowskiego ?