Netflix ma w nosie, co myślicie o filmach i serialach. System recenzji znika z serwisu

Felieton/Seriale 06.07.2018
Netflix ma w nosie, co myślicie o filmach i serialach. System recenzji znika z serwisu

Netflix ma w nosie, co myślicie o filmach i serialach. System recenzji znika z serwisu

Netflix zdecydował, że nie będzie już pozwalał swoim użytkownikom pisać recenzji. Nie interesuje go, co do powiedzenia na temat filmu mają widzowie, ani nie chce pokazywać ich opinii szerszej publiczności. W tym szaleństwie jest metoda.

Na rynku streamingu wideo Netflix jest hegemonem, który wydaje miliardy dolarów na produkcję treści. Stale rozwija też swój backend oraz aplikacje do odbierania treści. Nie skupia się jednak wyłącznie na dodawaniu nowych funkcji. Najbliższa aktualizacja usunie bowiem jedną z nich, która była dostępna niemal od początku.

Netflix usuwa recenzje.

Przyznam też, że nie jest to dla mnie zbyt wielka strata. Z systemu recenzji w serwisie Netflix nigdy bowiem nie korzystałem i równie dobrze mógłby dla mnie nie istnieć. Szukając opinii o filmach, zaglądam na blogi i portale im poświęcone, a zbiorczym ocenom przyglądam się w serwisach takich jak Filmweb, IMDb czy Rotten Tomatoes.

Netflix wysyła jednak jasny sygnał do użytkowników: nie interesuje go ich zdanie. I nie ma interesu w tym, by użytkownicy mogli czytać recenzje innych odbiorców. Pozytywna mogłaby co prawda kogoś zachęcić do obejrzenia filmu lub serialu, ale negatywna mogłaby zniechęcać. A to byłoby Netfliksowi nie w smak.

W tym szaleństwie jest metoda.

W pierwszym odruchu pomyślałem, że Netflix w ten sposób próbuje odwrócić uwagę od faktu, że nie wszystkie jego produkcje cieszą się dobrą opinią. To problematyczne zwłaszcza w przypadku tych filmów i seriali na wyłączność z serii Netflix Originals. Trudno się dziwić, że platforma nie chce pokazywać potencjalnie negatywnych recenzji swoich dzieł.

Robiąc za adwokata diabła, można jednak dostrzec w ruchach Netfliksa troskę o użytkownika. Każdy widz jest inny i poszukuje w filmach i serialach czegoś zupełnie innego. Fan komedii romantycznych lub dokumentów może negatywnie ocenić film akcji i ma do tego prawo, ale czy dla innego fana filmów akcji taka recenzja byłaby wartościowa? Raczej nie.

Właśnie dlatego Netflix personalizuje oceny.

Netflix już wcześniej pozbył się systemu gwiazdek, który pokazywałby zbiorczą ocenę. Nie jest agregatorem ocen. Zamiast tego przeszedł na system łapek w górę i w dół. W dodatku pokazuje wskaźnik procentowy, w którym przewiduje, w jakim stopniu produkcja może spodobać się… konkretnemu użytkownikowi. Usunięcie z serwisu recenzji to naturalny kolejny krok.

Średnia ocena od społeczności, jaką są wszyscy widzowie korzystający z tego serwisu, tak naprawdę nic nie mówi na temat filmu czy serialu konkretnemu użytkownikowi. To samo tyczy się recenzji od anonimowych internautów. Oczywiście przy okazji Netflix uniknie publikowania na swojej stronie negatywnych recenzji produkcji, które sam sfinansował, ale to osobna kwestia…

Teksty, które musisz przeczytać:

Netflix wprowadził poprawki do serialu „Iwan Groźny z Treblinki”, ale to jeszcze nie wyczerpuje tematu

Listopad zeszłego roku przyniósł olbrzymi konflikt między polskimi widzami i rządem Mateusza Morawieckiego a platformą Netflix. Kością niezgody stał się serial dokumentalny „Iwan Groźny z Treblinki”, w którym znalazły się plansze w nieprawidłowo przedstawiające sytuację Polski w II wojnie światowej. Teraz wprowadzono poprawki, ale dalekie od ideału.

News/Seriale 21.01.2020

Dołącz do dyskusji (12)

13 odpowiedzi na “Netflix ma w nosie, co myślicie o filmach i serialach. System recenzji znika z serwisu”

  1. Netflix bardo dobrze wie, czy ludzie coś oglądają czy nie, i to się de facto liczy. To że końcówka serialu na oglądanie którego ktoś poświęcił 20h się nie spodobała i pisze 1/10 nie polecam, trochę zamazuje obraz sytuacji. Oglądanie się liczy!

  2. jest fajna wtyczka do przeglądarek która dodaje oceny z 3 najważniejszych portali – w tym filmweb. Dużo lepsze niż jakiekolwiek oceny w Netflix. Ale to i tak zawsze tylko zgrubna ocena to co może być na portalu ocenione 6/10 może by najlepszym filmem jaki widziałeś. Ale z drugiej strony ratuje to przed wyborem czegoś z 4/10 czy mniej co raczej będzie stratą czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...