Polskę muszą uratować X-Meni. Prezydent podpisał ustawę, która zgnębi mniejszości

Artykuł/Komiksy 07.06.2018
Polskę muszą uratować X-Meni. Prezydent podpisał ustawę, która zgnębi mniejszości

Polskę muszą uratować X-Meni. Prezydent podpisał ustawę, która zgnębi mniejszości

Polska po raz kolejny pojawiła się w komiksach wydawnictwa Marvel. X-Meni odwiedzili nasz kraj, ale nie była to bynajmniej wizyta turystyczna. Wszystko ze względu na prezydenta, który podpisuje kontrowersyjne ustawy oraz narastającą niechęć przeciwko mniejszościom. W tym fikcyjnym przypadku – mutantów.

Deadpool słusznie zauważył, że X-Meni to przebrzmiała metafora rasizmu. Wątki prześladowania mniejszości są wpisane w myśl przewodnią tej grupy od samego początku. A choć od ich debiutu na łamach komiksu minęło już pół wieku, to kolejni artyści nadal chwytają się podobnych, a jak się okazuje niestety nadal aktualnych, motywów.

Czego szukali X-Meni w Polsce?

W najnowszym zeszycie serii X-Men Red, która trafił do sprzedaży wczoraj, nasz kraj pojawił się kilka razy i to w różnych kontekstach. Niestety nie sposób się cieszyć z tego, że zostaliśmy dostrzeżeni przez amerykańskie wydawnictwo. Nasz naród i rząd przedstawiono przede wszystkim w bardzo negatywnym świetle.

x-men red 5 polska prezydent ustawa mutanci mniejszosci 1

Czytelnicy w X-Men Red #5 przenoszą się do Warszawy, prosto do pałacu prezydenckiego. Cassandra, przeciwniczka bohaterów z tej serii, wpływa na prezydenta i nakłania go do podpisania kontrowersyjnej ustawy. Przekonuje go, że robi coś dobrego dla swoich rodaków, którzy dzięki temu będą bezpieczniejsi.

Polski prezydent w X-Men Red #5 podpisał ustawę, która zakłada internowanie mutantów.

Co prawda prezydent na rysunku nie przypomina pełniącego ten urząd Andrzeja Dudy, ale ta postać w amerykańskim komiksie… wyciąga długopis na czyjeś polecenie. Nie sądzę, by to był przypadek – zwłaszcza w kontekście innych kadrów, jakie w X-Men Red #5 się znalazły.

x-men red 5 polska prezydent ustawa mutanci mniejszosci 1

Wedle komiksu podobne nastroje społeczne, czyli strach przed mniejszościami, są również udziałem Węgier i Czech, ale to na naszym kraju skupiła się akcja komiksu. To w Polsce podpisano kontrowersyjną ustawę, która nakazywała policji pojmać wszystkich mutantów.

Mutanci postanowili uciekać w stronę Morza Bałtyckiego.

Doprowadziło do eskalacji konfliktu pomiędzy polskimi żołnierzami, a przebywającymi w naszym kraju z powodu nowego prawa X-Menami. Bohaterowie serii pojawili się tu, by zapewnić prześladowanym mutantom azyl. Z morza wyszedł nawet władający wodami Namor, który ostrzegł Polaków, że jeśli konflikt się zaogni, to spotkają nas poważne konsekwencje ekonomiczne.

x-men red 5 polska prezydent ustawa mutanci mniejszosci 1

Niewiele brakowało, a cała sytuacja zakończyłaby się rozlewem krwi i wybuchem wojny. Wskrzeszona niedawno Jean Grey wpłynęła jednak na umysły polskich żołnierzy. Nie zrobiła z nich na szczęście marionetek, a jedynie pokazała im punkt widzenia drugiej strony. Wytłumaczyła, że ich rozkazy są „złe”, a żaden przywódca nie powinien odwracać się od swoich ludzi.

Nie zmieniło to jednak ani nastrojów w społeczeństwie, ani obowiązującego prawa.

Wedle ustawy podpisanej przez prezydenta mniejszości są zagrożeniem dla kraju. X-Meni objęli polskich mutantów opieką z nadzieją, że „szaleństwo trapiące nasze państwo kiedyś się skończy”. Jednak przynajmniej kilku żołnierzy przejrzało na oczy i postąpili słusznie, wbrew „bigoteryjnej narracji rządu”.

Przyznam, że czytając ten komiks, posępiałem. Owszem, przedstawia on fikcyjne wydarzenia, a prezydent nie podpisał tej ustawy sam, tylko za namową kogoś z zewnątrz w wyniku manipulacji. Wcale to jednak mnie nie uspokaja, bo X-Men Red #5 stawia sprawę jasno:

 • polski prezydent jest podatny na zewnętrzne wpływy;
 • polscy politycy są gotowi przygotować taką haniebną ustawę;
 • polscy żołnierze uwierzyli w narrację, że mniejszości są zagrożeniem;
 • mieszkańcy Polski przynajmniej w widocznej części zgadzają się z takim rozumowaniem.

To smutne, że chociaż niepokojące zmiany społeczne, które cofają nas cywilizacyjnie widać – wedle komiksu – w kilku różnych państwach, to właśnie nasz kraj został wybrany jako arena działań bohaterskich X-Menów, którzy sprzeciwiają się ksenofobicznym zapędom lokalnej władzy i ludności.

x-men magneto

To zresztą nie pierwszy raz, gdy Marvel osadza akcję swoich dzieł w Polsce.

Wiele komiksów tego wydawnictwa przedstawiało akcję na terenie Polski w różnych okresach historycznych. Warto wspomnieć takie zeszyty jak Havok and Wolverine Meltdown #4 z 1989 roku, Wolverine #32 z 2005 roku, Kapitan Ameryka #50 z 2009 roku.

Polska pojawiała się też w filmach z serii X-Men. Z naszego kraju pochodzi mający żydowskie korzenie Magneto. Podczas II wojny światowej po raz pierwszy widać było manifestację jego mocy, jaką jest panowanie nad magnetyzmem. Magneto wrócił zresztą do polskiego Prószkowa w X-Men: Apocalypse.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (26)

129 odpowiedzi na “Polskę muszą uratować X-Meni. Prezydent podpisał ustawę, która zgnębi mniejszości”

 1. Jestem pod wrażeniem znajomości polskiej rzeczywistości kulturowej – policjant ma obrączkę na prawej ręce, a nie jak kraje zachodnie – na lewej. I tak właściwie to tyle zachwytów nad tym dziełem.
  Ja bym się przejmował komiksem w inny sposób – autor pokazuje to co chce i komu chce, przez co taki obraz naszego Państwa jest budowany w świecie. Ta narracja o tyle mnie martwi.
  Swoją drogą – przedstawianie uchodźców jako mutantów też jest znamienne.

 2. Czyzby pan grabiec chcial zostac nastepca szoguna uprawiajac lewacka polityke? Jak tak bardzo ci sie tu nie podoba to won do pedałów za granice

  Takie polityczne artykuly robia bagno z tego portalu resortowe dzieci wszedzie musza bronic koryta

  • No dokładnie co drogi autor sobie wyobraża? Że będzie pisał co chce a nie co Mi się podoba??
   Ja to widzę tak
   Ten łysy to Unia Europejska(cała) znana szerzej jako IV Rzesza i ZSRE.
   Prezydent – rezydent to PAN “komoruski”
   Mutanci = katolicy, żołnierze wyleci, husaria(czarls ksawier to śp. Prezydent profesor Lech Kaczyński)
   Żołnierze = lewaki z razem

  • a ja jestem pedałem, żydem, kibicem Cracovii, ateistą, lesbijką i arabskim uchodźcą z Niemiec. I mam żonę rosjankę i cygańskie dzieci. I co mi zrobisz?

 3. Ciekawe kiedy premiera komiksu Marvela o tym jak zabijali platformersi ludzi z kamienic jak ich wyrzucano z nich jak wyrzucano bohaterow narodowych do piwnic jak zlodziej Komoruski kradl z WSI min pro civili o zlodziejskich prywatyzacjach lewandowskiego o tym jak zabili Leppera bo mial dowody na to ze dostaja w lape od Sorosa aby szerzyc lewacka propagande O tajnym wspolpracowniku Bolku jak sprzedaje ludzi za nowy samochod

 4. A wiecie skąd oni to wszystko wiedzą? I skąd oni mają taki pogląd na świat?

  New York Times, Washington Post, The Guardian, Wall Street Journal CNN i inni.
  To jest polski TVN i wp.pl i gazeta wyborcza. Najlepiej sami sprawdźcie w Google wpisując nazwę gazety i słowo poland to zobaczycie faszystów nazistów rasistów ksenofobów itd. a to wszystko od momentu przejęcia władzy przez PIS. Tak ich boli.

 5. Warto by było wykazać konsekwencję. Skoro na łamach Spidersweb zdarza się krytyka propagandy w wydaniu TVP, to może teraz też warto by wspomnieć, że przytoczony komiks jest tym samym?

 6. Magneto Polakiem… Boże, co za bzdury. Zrobiliście wy w ogóle jakikolwiek reaserch czy opieracie się tylko na obejrzanym 1 filmie X-Menów? Magneto jest NIEMIECKIM Żydem, a NIE żadnym Polakiem!!! Nie jeden Polak ośmieszy się przed fanem Marvela kiedy wystrzeli z czymś takim…

 7. Ten komiks i tak jest gówno wart wśród amerykańskich czytelników. Wszędzie wpychają jakieś wątki SJW i inne gówna. Wystarczy posłuchać negatywnych recenzji na internecie o nim.

 8. Zanim klauni prowadzący tę infantylny portal i jego czytelnicy zaczną się przejmować bredniami liberalnego świata, powinni mieć w pamięci fakt, że tak właśnie w Stanach jest przedstawiany Trump i jego wyborcy. Ale to właśnie on wygrał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...