REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Żulczyk najlepszym prozaikiem. Nagroda Literacka m.st. Warszawy przyznana

Nagroda Literacka m.st. Warszawy przyznana. Podczas gali w stołecznym Teatrze Studio triumfował Jakub Żulczyk i jego najnowsza powieść - Wzgórze psów.

07.06.2018
14:58
Nagroda Literacka m.st. Warszawy dla Jakuba Żulczyka
REKLAMA
REKLAMA

Osadzony w realiach prowincji warmińsko-mazurskiej thriller Wzgórze psów Jakuba Żulczyka zdobył nagrodę w kategorii proza. To nie jedyne nagrodzone dzieło. 6 czerwca podczas gali podsumowującej 11. edycję Nagrody Literackiej m.st. Warszawy przyznano także szereg innych wyróżnień.

W kategorii edycja warszawska jury przyznało nagrodę książce Sendlerowa. W ukryciu, autorstwa Anny Bikont. Autorka zawarła w niej kilkanaście historii ukazujących Irenę Sendlerową. Nagrodę za tom poezji otrzymała Maria Bigoszewska. Jej Wołam cię po imieniu to zbiór 42 wierszy, opowiadających o samotności i oswajaniu.

Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii literatura dziecięca zdobyła Magdalena Tulli. Jej książka Ten i tamten las to historia o zwyczajności, wzbogacona o ilustracje wykonane przez Alicję Rose.

To jednak nie wszystko - na gali w Teatrze Studio uhonorowano także jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy, poetę, autora tekstów piosenek, tłumacza Ernersta Brylla. Autor otrzymał honorowe wyróżnienie Warszawskiego Twórcy.

Laureaci 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Proza
Jakub Żulczyk - Wzgórze psów

Edycja warszawska
Anna Bikont - Sendlerowa. W ukryciu

Literatura dziecięca
Magdalena Tulli, Alicja Rose - Ten i tamten las

Poezja
Maria Bigoszewska - Wołam cię po imieniu

Warszawski Twórca
Ernest Bryll

REKLAMA

Nagroda Literacka m.st. Warszawy po raz pierwszy została przyznana w 1926 roku. Po wojnie przyznawana była nieregularnie i pod różnymi nazwami. Obecną formę przybrała po reaktywacji w 2008 roku.

Jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy: krytyk literacki, poeta, dziennikarz i przewodniczący w tegorocznej edycji konkursu – Janusz Drzewucki, profesor nauk humanistycznych – Grażyna Borkowska, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek – Rafał Skąpski, dziennikarka – Karolina Głowacka, badaczka literatury dla nie dorosłych – Anna Maria Czernow, publicysta Krzysztof Masłoń oraz historyk literatury – Anna Romaniuk.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA