Żulczyk najlepszym prozaikiem. Nagroda Literacka m.st. Warszawy przyznana

News/Książki 07.06.2018
Żulczyk najlepszym prozaikiem. Nagroda Literacka m.st. Warszawy przyznana

Żulczyk najlepszym prozaikiem. Nagroda Literacka m.st. Warszawy przyznana

Nagroda Literacka m.st. Warszawy przyznana. Podczas gali w stołecznym Teatrze Studio triumfował Jakub Żulczyk i jego najnowsza powieść – Wzgórze psów.

Osadzony w realiach prowincji warmińsko-mazurskiej thriller Wzgórze psów Jakuba Żulczyka zdobył nagrodę w kategorii proza. To nie jedyne nagrodzone dzieło. 6 czerwca podczas gali podsumowującej 11. edycję Nagrody Literackiej m.st. Warszawy przyznano także szereg innych wyróżnień.

W kategorii edycja warszawska jury przyznało nagrodę książce Sendlerowa. W ukryciu, autorstwa Anny Bikont. Autorka zawarła w niej kilkanaście historii ukazujących Irenę Sendlerową. Nagrodę za tom poezji otrzymała Maria Bigoszewska. Jej Wołam cię po imieniu to zbiór 42 wierszy, opowiadających o samotności i oswajaniu.

Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii literatura dziecięca zdobyła Magdalena Tulli. Jej książka Ten i tamten las to historia o zwyczajności, wzbogacona o ilustracje wykonane przez Alicję Rose.

To jednak nie wszystko – na gali w Teatrze Studio uhonorowano także jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy, poetę, autora tekstów piosenek, tłumacza Ernersta Brylla. Autor otrzymał honorowe wyróżnienie Warszawskiego Twórcy.

Laureaci 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Proza
Jakub Żulczyk – Wzgórze psów

Edycja warszawska
Anna Bikont – Sendlerowa. W ukryciu

Literatura dziecięca
Magdalena Tulli, Alicja Rose – Ten i tamten las

Poezja
Maria Bigoszewska – Wołam cię po imieniu

Warszawski Twórca
Ernest Bryll

Nagroda Literacka m.st. Warszawy po raz pierwszy została przyznana w 1926 roku. Po wojnie przyznawana była nieregularnie i pod różnymi nazwami. Obecną formę przybrała po reaktywacji w 2008 roku.

Jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy: krytyk literacki, poeta, dziennikarz i przewodniczący w tegorocznej edycji konkursu – Janusz Drzewucki, profesor nauk humanistycznych – Grażyna Borkowska, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek – Rafał Skąpski, dziennikarka – Karolina Głowacka, badaczka literatury dla nie dorosłych – Anna Maria Czernow, publicysta Krzysztof Masłoń oraz historyk literatury – Anna Romaniuk.

Teksty, które musisz przeczytać:

Żulczyk zgrillowany za… kiełbasę z grilla. Pisarz odpowiada: „miewam wyrzuty sumienia z tego powodu”

Czy popularny pisarz może sobie w dzisiejszych czasach pozwolić na pozornie niewinną rozrywkę, jaką jest grill w gronie bliskich mu osób? Otóż okazuje się, że nie do końca: „Kto w dzisiejszych czasach jeszcze je mięso… tragedia. Dostępu do informacji o hodowli nie ma?” — czytamy w jednym z komentarzy pod zdjęciem Jakuba Żulczyka na Instagramie.

Artykuł/Trendy 05.06.2020

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...