Te tytuły nigdy się nie zestarzeją. Najlepsze polskie seriale dawnych lat

Top/Seriale 03.06.2018
Te tytuły nigdy się nie zestarzeją. Najlepsze polskie seriale dawnych lat

Te tytuły nigdy się nie zestarzeją. Najlepsze polskie seriale dawnych lat

Nie znajdziecie tu Czterech pancernych i psa, bo przyznam się bez bicia, że nigdy nie przepadałam za tym serialem. No, może poza odcinkiem, w którym Janek upija się winem. Nie będzie też o serialu Dom, bo choć oglądałam go parę razy, to nigdy jakoś nie stał się tym ulubionym. Ta lista jest mocno subiektywna. To najlepsze polskie stare seriale, które znam na pamięć!

Każdy z nich czy ich pojedyncze odcinki widziałam niezliczoną ilość razy. Rzucam cytatami, pamiętam, co się stanie, ale to i tak nie przeszkadza mi się świetnie bawić. Polskie seriale dawnych lat to jedne z najlepszych produkcji, jakie powstały, a Stanisław Jędryka to był mistrz!

Najlepsze stare polskie seriale, które trzeba znać

Stawka większa niż życie

Kloss. Hans Kloss. My też mamy swojego Jamesa Bonda, ale takiego, który walczył z nazistami. Stanisław Mikulski, który wcielił się w podwójnego agenta J-23, był ucieleśnieniem kobiecych marzeń. Męski, silny, stanowczy, diabelnie inteligentny i nieustraszony. Stawka większa niż życie to jeden z najlepszych polskich seriali, jaki powstał. Cytaty z produkcji weszły na stałe do rodzimego języka (np. hasła: Nie ze mną te numery, Brunner, które, co prawda w serialu nigdy w tej wersji nie padło, czy W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle), a postaci takie jak Hermann Brunner zapisały się w polskiej kulturze na zawsze.

Serial Stawka większa niż życie możecie obejrzeć w VOD TVP.

Stawiam na Tolka Banana

polskie seriale

Wiecie, jaki jest najlepszy duet polskiej telewizji? Adam Bahdaj i Stanisław Jędryka. Książki Bahdaja dla młodzieży były wspaniałe, a ich ekranizacje, które reżyserował Jędryka, stały się kultowe i do dziś się nie zestarzały. Stawiam na Tolka Banana to historia kilku nastolatków, którzy borykają się z problemami dorastania. Na ich drodze staje tytułowa postać, która na lepsze zmienia ich codzienność. Uwielbiam wracać do tej historii.

Stawiam na Tolka Banana obejrzycie online.

Podróż za jeden uśmiech

Był film, który wolę, ale był też serial, który zdecydowanie daje radę. Przygody Poldka i Dudusia, kuzynów, którzy wyruszają nad morze, ale gubią pieniądze na bilet (a przynajmniej są o tym głęboko przekonani) bawią widzów już od lat 70. Bohaterowie nie mają innego wyjścia, jak ruszyć przez Polskę autostopem, aby dotrzeć do swoich mam. Po drodze czekają ich różne zwariowane sytuacje. Spotkają wiele osób, niektóre z nich będą wydawać im się wyjątkowo podejrzane… Pełna humoru opowieść, która sprawia, że tęskno jest za latem!

Daleko od szosy

seriale

Choć w Daleko od szosy również nie brak humoru, tu robi się nieco poważniej. Serial opowiada o Leszku Góreckim (w tej roli Krzysztof Stroiński), który ze wsi przenosi się do miasta, by rozpocząć nowe życie. Śledzimy jego próbę zaadaptowania się w nowej pracy, relacje z rodziną i kobietami. Przedstawiona historia jest komentarzem do sytuacji Polski na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.

Serial można obejrzeć w VOD TVP.

Samochodzik i Templariusze

seriale dla młodzieży

Świetna seria przygodowa dla młodzieży. W głównej roli, jako Pan Samochodzik, wystąpił Stanisław Mikulski. Autorytet młodzieży, zajmujący się różnymi tajemniczymi zagadkami, wraz z grupą wiernych kompanów próbuje znaleźć skarb Zakonu Templariuszy. Po drodze czeka ich mnóstwo przygód, spotkają wielu poszukiwaczy, którzy będą próbowali ich przechytrzyć. Zabawna opowieść na podstawie twórczości Zbigniewa Nienackiego, który stworzył postać Pana Samochodzika.

Wakacje z duchami

seriale

Ten serial jest nieśmiertelny! Co roku jest emitowany w Telewizji Polskiej i co roku, jak akurat mam okazję, śledzę go z przyjemnością. To ekranizacja twórczości Adama Bahdaja, którą nakręcił nie kto inny, a Stanisław Jędryka. Na zamku pojawiają się duchy? Czy to możliwe, aby rzeczywiście istoty nie z tego świata opanowały zabytek? A może maczają w tym palce ludzie? Główni bohaterowie, nastoletni chłopcy, będą próbowali rozwiązać tę zagadkę.

Alternatywy 4

Świetna satyra na czasy PRL-u. Alternatywy 4 to miejsce na mapie Warszawy, które jest esencją wszystkich problemów ludzi żyjących w latach 80. Problemy z metrażem? Nieprzyjemni sąsiedzi? Szalony gospodarz domu? Tutaj znajdziecie wszystkie te motywy. Stanisław Bareja, reżyser serialu, jak nikt inny potrafi śmiać się z dziur w systemie, absurdów rzeczywistości i przywar Polaków. Pozycja obowiązkowa z całą plejadą rodzimych gwiazd kina.

Serial obejrzycie online.

Czterdziestolatek

seriale polskie

Widziałam ten serial mnóstwo razy i nigdy mi się nie znudzi. Stefan Karwowski i jego cała rodzina bawią tak samo od lat. Problemy społeczne, rodzinne czasów PRL-u to główny temat tej produkcji, która traktuje je z dystansem i przymrużeniem oka. No i do tego cudowna, nieżyjąca już niestety Irena Kwiatkowska, w roli kobiety pracującej, która żadnej pracy się nie boi. Mistrzostwo!

Czterdziestolatka obejrzycie w VOD TVP.

Wojna domowa

Czy jest suchy chleb dla konia? – nie ma chyba nikogo, kto nie kojarzyłby tego hasła z serialu Wojna domowa. Powtarzający się żart pojawia się chyba w każdym odcinku produkcji. Wojna domowa to opowieść o polskiej rodzinie żyjącej w latach 60. Głównym bohaterem jest Paweł (Krzysztof Janczar), dorastający nastolatek, który przeżywa pierwsze miłości i bunt. Oprócz tego mamy wiecznie gderającą matkę (świetna Irena Kwiatkowska) i stale rozliczającego delegacje ojca (rewelacyjny Kazimierz Rudzki). Jeśli jeszcze nie widzieliście tego serialu, koniecznie musicie go nadrobić.

Wojnę domową obejrzycie w VOD TVP.

Kariera Nikodema Dyzmy

stare seriale

Roman Wilhelmi to był mistrz. To jak wcielił się w tytułową postać zasługuje na największe uznanie. Kariera Nikodema Dyzmy to ekranizacja książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Świetna satyra na międzywojenną Polskę. Główny bohater to zwykły cwaniaczek, który dzięki swoim krętactwom dochodzi na sam szczyt kariery, zaczyna obracać się w środowisku elity. Jest mało inteligentny, na niczym się nie zna, ale jego kłamstwa pozwalają dorobić mu się fortuny, obracać się wśród wielkich tego świata i mieć powodzenie u kobiet. Ironiczna i dowcipna opowieść o głupocie społeczeństwa, która i dziś nie przestaje być aktualna.

Serial obejrzycie online.

Janosik

polskie seriale

Nie ma chyba Polaka, który nie znałby tego serialu. Rosły Marek Perepeczko, piękna Anna Dymna i wspaniała historia bazująca na życiu prawdziwej postaci słowackiego rozbójnika. Dowcipny, nakręcony z pomysłem, niestarzejący się mimo upływ lat – nie sposób nie zerknąć na ten serial, choćby na chwilę, kiedy emitowany jest w telewizji.

Janosika zobaczycie w TVP VOD.

07 zgłoś się

seriale

Mieliśmy swojego Bonda nie tylko w trakcie II wojny światowej, ale i w czasach PRL-u. Porucznik Borewicz jest nieustraszony, to Columbo, Poirot i – nich będzie – Jason Bourne w jednym. Rozwiąże każdą sprawę, obroni piękną kobietę, a wszystko to bez uszczerbku na zdrowiu. Nie pomylcie go tylko z Malanowskim…

Serial obejrzycie online.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (39)

97 odpowiedzi na “Te tytuły nigdy się nie zestarzeją. Najlepsze polskie seriale dawnych lat”

  • Zauważ, że tytuł brzmi “Te tytuły nigdy się nie zestarzeją”.
   Pewnie narażę się starszemu pokoleniu, ale niestety z perspektywy czasu zbyt jaskrawo razi po oczach fakt, iż “Czterej Pancerni i pies” bardzo się zestarzeli. W porównaniu do niektórych wymienionych tytułów (choćby “Wojna domowa” czy “Stawka większa niż życie”) dziś niczego sobą nie reprezentują. Realia wyssane z palca – główni bohaterowie są w zasadzie dezerterami, bo co to za żołnierze, co sobie robią co chcą i jeżdżą czołgiem gdzie im się podoba. Dzieje się niewiele, fabuła niemrawa, flaki z olejem. Jeśli zestawimy to z przygodami Klossa, które potrafią wciągnąć nawet dziś, a intrygi są naprawdę ciekawie poprowadzone i nieźle budują napięcie, okazuje się, że jedynie aktorstwo trzyma w Pancernych poziom, ale nie jest w stanie uratować tej miernej propagandowej sowieckiej papki.

   • Dobra dobra, już o polityce nie wciskaj – bo w każdym z tych seriali są mniejsze lub większe odwołania do socjalistycznego ohu i ahu ;) Takie były czasy. Więcej obiektywizmu.
    Dla mnie akurat Dyzma jest tutaj kompletnie niepotrzebny.

   • Zawsze się zastanawiałem dlaczego 4 pancerni mi nie siedzą i otworzyłeś mi nieco oczy.
    Konwencja jakiej wymagały czasy tworzenia 4 pancernych i Klossa była ta sama ale to Klossowi udało się ukraść moje serce. 4 pancerni zawsze mi się wydają taką infantylną bajką. Stawka jest również oczywiście jednostronna ale dreszczyku przynosiła. Do dzisiaj świetnie się to ogląda szczególnie po rekonstrukcji cyfrowej.

 1. Dodałbym jeszcze serial “DOM”, gorzki, ale naprawdę dobry.

  “Wojna domowa” to swego rodzaju fenomen, który dzięki swojej formie wyprzedzał swoją epokę (nawet uwzględniając USA czy zachodnią Europę) o dobre 30 lat. Ogromny szacunek.

 2. Oczywiście dodałbym mini serial “Jak rozpętałem II Wojnę Światową” z genialnym Kociniakiem i fenomenalnym epizodem Emila Karewicza.

 3. No “Janosik” to mi tak średnio tu pasuje – ten serial jest tak dramatycznie źle grany, że to się w głowie nie mieści. Postacie płaskie, praktycznie bez tła psychologicznego. Do tego koszmarne dialogi. W zasadzie jedynym pozytywem tego serialu była dla mnie muzyka Jerzego “Dudusia” Matuszkiewicza.

 4. Znajoma bibliotekarka powiedziała mi kilka lat temu, że nikt już nie wypożycza Pana Samochodzika i biblioteka musiała wyrzucić wszystkie egzemplarze.

 5. Dla mnie tytuł “polskiego Jamesa Bonda” zawsze dzierżył będzie redaktor Maj z serialu “Życie na Gorąco”, który na zlecenie specjalnej komisji ONZ jeździł po całym świecie i tropił ex nazistów z Organizacji W.

 6. O kurcze , jakie wspomnienia powracają :)
  Z “cytatliwych” cytatów dodam:
  “Podróż za jeden uśmiech”- wieczne Poldka “…Niech mnie drzwi ścisną!”
  “Stawiam na Tolka Banana”” – “…Karioka. Zęby mi się skleiły!” – brak wprawy Filipka w “obsłudze” gumy do żucia :P
  Na koniec niezapomniany duet “opalający” się na słoneczku, na hali:
  Kwiczoł: “Co ci powim…, to ci powim…, ale ci powim…ciepło”
  Pyzdra: “Tyż prowda…” :)

 7. W dużej mierzy przyczyniła się do tego MUZYKA! Wpadała w ucho i nie da
  się jej zapomnieć. A dzisiaj? Ktoś jeszcze potrafi napisać coś
  melodyjnego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...