Sprawdzamy, jak Agenci T.A.R.C.Z.Y. odnieśli się do wydarzeń z Avengers: Wojna bez granic

Artykuł/Seriale 22.05.2018
Sprawdzamy, jak Agenci T.A.R.C.Z.Y. odnieśli się do wydarzeń z Avengers: Wojna bez granic

Sprawdzamy, jak Agenci T.A.R.C.Z.Y. odnieśli się do wydarzeń z Avengers: Wojna bez granic

Zakończył się już piąty sezon serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y. Finał rozgrywał się w czasie inwazji Thanosa na Ziemię, a my otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie, czy i jak telewizyjna produkcja odniosła się do zakończenia Avengers: Wojna bez granic.

W tekście znajdują się spoilery z serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y. i filmu Avengers: Infinity War.

W przeciwieństwie do filmowego uniwersum DC, które rozwijane jest wyłącznie w ramach kinowych produkcji, na Marvel Cinematic Universe składają się zarówno filmy, jak i seriale. Lista produkcji telewizyjnych oraz tych rodem z serwisów VOD, które osadzone w tym samym fikcyjnym świecie, po którym biegają członkowie formacji Avengers, jest już całkiem pokaźna:

  • Agenci T.A.R.C.Z.Y. – opowieść o członkach organizacji rządowej, która strzegła świata wespół z Avengersami;
  • Agentka Carter – kontynuacja Kapitana Ameryki traktująca o dalszych losach ukochanej Steve’a Rogersa;
  • The Defenders – miniseria łącząca bohaterów czterech serii: Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage i Iron Fist;
  • Punisher – spin-off cyklu Defenders, którego bohaterem jest były wojskowy, mściciel imieniem Frank Castle;
  • The Runaways – młodzieżowy serial o dzieciakach, które uciekają z domu przed rodzicami-superzłoczyńcami;
  • Inhumans – opowieść o rasie nieludzi, która miała być substytutem X-Menów, do których Disney nie ma praw;
  • Cloak & Dagger – nadchodzący kolejny serial młodzieżowy o dwójce nastolatków, którzy zdobyli supermoce;
  • New Warriors – serial będący nadal w produkcji, w którym pojawią się mniej znani herosi, w tym Squirrel Girl.

Wydarzenia z seriali nie mają jednak zbytniego wpływu na kinowe filmy. Marvel na produkcjach kinowych zarabia znacznie więcej i nie chce wprowadzać do nich postaci i wątków z telewizyjnych ekranów, by nie powodować konsternacji u fanów, którzy oglądają tylko filmy (i to często nie wszystkie). Z tego powodu w kolejnych częściach Avengers nie powrócił nawet Phil Coulson, który „zginął” w pierwszej odsłonie cyklu.

thanos

Do tej pory to wydarzenia z filmów miały wpływ na seriale.

Marvel utrzymuje współdzielono filmowo-telewizyjne uniwersum, ale… raczej jednostronnie. Członkowie grupy The Defenders enigmatycznie odnoszą się co jakiś czas do incydentu, czyli inwazji obcych na Nowy Jork pokazanej w pierwszej odsłonie serii Avengers, a Agenci T.A.R.C.Z.Y. pokazali, skąd w Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz wziął się Helicarrier i zbierali asgardzkie śmieci. Ale to w sumie tyle.

Agenci T.A.R.C.Z.Y. byli jednakże zbieżni pod względem poruszanych w serialu motywów z produkcjami kinowymi. W serialu po stworzeniu w Ultrona przez Tony’ego Starka pojawiła się zaawansowana sztuczna inteligencja, a gdy pojawili się Strażnicy Galaktyki, telewizyjni bohaterowie też ruszyli w kosmos. Z kolei gdy w kinach brylował Doktor Strange, na małym ekranie bohaterowie spotkali Ghost Ridera.

Szkoda tylko, że zakończenie Avengers: Wojna bez granic nie wpłynęło na finał 5. serii serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y.

W odcinkach poprzedzających finał pojawiły się drobne odniesienia, które pozwoliły umieścić telewizyjną produkcję na osi fabularnej Marvel Cinematic Universe. Bohaterowie zmagali się z własnymi problemami, ale w tle przewinął się wątek ataku Thanosa na Ziemię. Fani mieli nadzieję, że finał sezonu odniesie się do zmieniającego status quo zakończenia filmu.

Tak się jednak nie stało, a scenarzyści serialu postanowili zagrać bezpiecznie. Sezon kończy się bowiem jeszcze zanim Thanos pstryknął palcami i wymazał ze wszechświata połowę rozumnych istot. Dzięki temu jego twórcy mogli ten problematyczny wątek ominąć. Tak naprawdę nie wiemy, czy i którzy członkowie resztek T.A.R.C.Z.Y. przeżyli, a którzy zginęli.

I możliwe, że tej odpowiedzi nigdy nie poznamy.

Agenci T.A.R.C.Z.Y. wbrew obawom powrócą z kolejnym sezonem – a to do niedawna nie było wcale takie pewne – ale na ich dalsze przygody poczekamy aż do przyszłych wakacji. Tym samym obecny sezon skończył się chronologicznie jeszcze w trakcie Avengers: Wojna bez granic, a kolejny doczeka się emisji dopiero po tym, jak przyszłoroczny film Avengers 4 trafi do kin.

Nie zdziwię się, jeśli podjęto taką decyzję, bo w kolejnym filmie z serii Avengers bohaterom uda się odwrócić zmiany dokonane przez Thanosa, a uprzednio uśmiercone postaci powrócą do świata żywych. Dzięki temu Agenci T.A.R.C.Z.Y. będą mogli powrócić w pełnym składzie bez konieczności zagłębiania się w przyczynę usunięcia połowy obsady w związku z epilogiem Avengers: Wojna bez granic.

Szkoda tylko, że cierpi na tym współdzielone uniwersum. Tajemnicą poliszynela jest, że telewizyjne produkcje tworzą dla Disneya zupełnie inne wewnętrzne firmy, a Marvel Television i Marvel Studios nie pałają do siebie miłością. W tym kontekście zakończenie w obecnej formie było niestety jedynym, na jakie mogliśmy liczyć. Dobrze, że przy okazji pozwoliło to zgrabnie domknąć kilka serialowych wątków.

Teksty, które musisz przeczytać:

Martin Scorsese nie znosi filmów superbohaterskich, bo Phillips miał lepszy plan na „Jokera”? Hollywood plotkuje

Martin Scorsese wywołał ostatnio duże poruszenie krytyką filmów Marvela. Mało kto pamięta, że według pierwotnego planu duży wkład w tworzenie „Jokera” miał mieć właśnie zasłużony reżyser. Co stało się więc, że Scorsese nie ma żadnych związków z hitową produkcją i czy mogło to mieć wpływ na jego niechęć do opowieści superbohaterskich?

News/Film 10.10.2019

Dołącz do dyskusji (2)

5 odpowiedzi na “Sprawdzamy, jak Agenci T.A.R.C.Z.Y. odnieśli się do wydarzeń z Avengers: Wojna bez granic”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...