Nowy album Prince’a pojawi się na Tidalu. Będzie zawierał niepublikowane dotąd utwory

Artykuł/Muzyka 14.05.2018
Nowy album Prince’a pojawi się na Tidalu. Będzie zawierał niepublikowane dotąd utwory

Nowy album Prince’a pojawi się na Tidalu. Będzie zawierał niepublikowane dotąd utwory

Prince był znany z tego, że chciał mieć pełną kontrolę nad swoją twórczością. Mimo że tworzył bardzo dużo (jego nieopublikowane materiały – tzw. The Vault – to być może nawet setki płyt) – publikował jedynie to, z czego był w pełni zadowolony.

Miało to prawdopodobnie genezę w jego złych doświadczeniach z firmami płytowymi. Pod koniec życia eksperymentował z różnymi sposobami dystrybucji swoich dzieł: wydał m.in. album jedynie w Internecie, jedynie dla członków oficjalnego fanklubu, dwa albumy równocześnie.

Po śmierci artysty prawami do jego dzieł zaczęli zarządzać jego spadkobiercy. Mają oni w planach wydać – lub w inny sposób udostępnić – wiele z dzieł zawartych w The Vault. Nie idzie im to zbyt szybko: na razie udostępnili (świetną) autorską studyjną wersję piosenki, która zostałą “sprzedana” Sinead O’Connor, czyli Nothing Compares 2U. Nagrany w 1984 roku, w trakcie sesji Purple Rain utwór otrzymał nawet oficjalny teledysk zmontowany z nagrań z prób z tamtego okresu.

Prawnicza walka z Tidalem i zapowiedź nowego albumu

Spadkobiercy Prince’a, którzy zarządzają jego majątkiem (składający się z jego rodzeństwa i rodzeństwa przyrodniego), zakończyli ugodą trwający od 2016 spór sądowy z serwisem Tidal dotyczący dystrybucji albumów muzyka. Tidal udostępniał utwory artysty, łącznie z najnowszym albumem – do którego jednak miał prawa jedynie na 90 dni. Na szczęście dla fanów artysty, wypracowano ugodę, a spadkobiercy Księcia i Tidal będą nadal współpracować.

Przedstawiciel spadkobierców artysty, Troy Carter, skomentował koniec walki sądowej w ten sposób:

Cieszę się ze sposobu, w jaki zakończyliśmy spór. Uhonorujemy współpracę pomiędzy Princem i Tidalem, wydając nowy album. Nie mogę się doczekać, aż fani usłyszą nową muzykę i poznają geniusz Prince’a.

Nowy album, o którym mówi Carter, ukaże się w 2019 roku i będzie zawierał nieopublikowany jeszcze materiał. Przez 14 dni od premiery serwis Tidal będzie miał wyłączność na płytę – będzie jej można posłuchać jedynie w usłudze Jaya-Z. Później płyta będzie dostępna w innych serwisach, jak również w formie fizycznej.

Fani Prince’a doczekają się nowej muzyki w tym roku. We wrześniu ma ukazać się album wydany przez Warner Bros. zawierający prawdopodobnie utwory nagrane w trakcie współpracy artysty z wytwórnią. Burzliwa współpraca Prince’a z Warnerem zakończyła się w 1996, więc materiał na nowej płycie będzie prawdopodobnie pochodził sprzed tego roku.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...