Kupiłeś drogi i porządny telewizor? TOP 7 filmów na Blu-ray UHD, by móc się nim nacieszyć

Top/Film 12.05.2018
Kupiłeś drogi i porządny telewizor? TOP 7 filmów na Blu-ray UHD, by móc się nim nacieszyć

Kupiłeś drogi i porządny telewizor? TOP 7 filmów na Blu-ray UHD, by móc się nim nacieszyć

W końcu się udało uzbierać odpowiednią kwotę. W twoim domu stanął telewizor za kilka tysięcy złotych. Pod nim odtwarzacz Blu-ray UHD. Nieopodal dobry zestaw głośników. I co teraz?

Standard UHD nie jest już w tym momencie niczym przesadnie nowym, tak jak jego części składowe: rozdzielczość 4K i tryb HDR. Znaczna część sprzedawanych telewizorów na świecie już ten standard obsługuje. Jak zawsze jednak, telewizory dzielą się na te tańsze – oferujące gorszą jakość obrazu – i te drogie, które wręcz ową jakością onieśmielają.

Problem w tym, że tak jak istnieje już mnóstwo treści w standardzie UHD, tak nie wszystkie są w stanie wykorzystać możliwości tych lepszych telewizorów. Bardziej wnikliwa analiza strumieni multimedialnych od usług pokroju Netflix czy Amazon Prime Video wyjawi, że to takie trochę oszukane UHD. Choć usługom tym nie można z drugiej strony nic zarzucić.

Problemem jest internet.

Nieskompresowane lub skompresowane bezstratnie materiały wideo z wielokanałowym dźwiękiem przestrzennym o wysokiej rozdzielczości, z obrazem w rozdzielczości 4K i warstwą HDR to strumień informacji, który zatkałby większość konsumenckich łącz internetowych. Dlatego też usługodawcy VoD stosują przeróżne metody kompresji, by dostarczyć obraz wysokiej jakości swoim klientom przy jak najniższym obciążeniu łącz.

Efekty są imponujące z punktu widzenia technicznego, jednak te wymiękają przy tym, co oferuje fizyczny nośnik, jakim jest Blu-ray. Strumień UHD z uwagi na częste tak zwane artefakty kompresji można wręcz porównać do tego, co oferuje Blu-ray w jakości Full HD, że o Blu-ray UHD nie wspomnę.

Dlatego też by móc wycisnąć z naszego nowego, drogiego telewizora to, za co zapłaciliśmy duże pieniądze, warto zainteresować się płytami Blu-ray UHD. Wybrałem dla was kilka tytułów, które prezentują się szczególnie imponująco.

Kryteria wyboru filmów są następujące:

 • Film jest dostępny z polskimi napisami i/lub lektorem;
 • Film oferuje szczególną jakość obrazu – to jedyne kryterium oceny jakości filmu w tym zestawieniu, bez oceny warstwy fabularnej czy aktorskiej;
 • Film jest mi znany – nie chcę polecać czegoś, czego jeszcze nie widziałem w wersji Blu-ray UHD.

TOP 7 najlepiej wyglądających filmów na Blu-ray UHD w 4K i z HDR.

Wonder Woman

Wonder Woman wygląda przepięknie w dowolnej rozdzielczości za sprawą niesamowitej Gal Gadot. Tym bardziej warto zaopatrzyć się w najlepszą dostępną wersję tego filmu, nakręconego zarówno przez tradycyjne kamery wykorzystujące 35 mm taśmę i cyfrowe Arri Alexa 65. Co prawda film był w oryginale masterowany w rozdzielczości 2K, ale i tak wygląda przepięknie w formacie UHD. Na szczególną pochwałę zasługują kolory i kontrast. Wyspa z której pochodzi tytułowa bohaterka jawi się na ekranie jako istny raj, a druga część filmu prezentująca I wojnę światową zyskuje szczególny, ponury klimat. Z kolei dzięki świetnemu kontrastowi na ekranie widać najmniejsze szczegóły nawet w ciemnych lub zadymionych scenach. Nie zapominajmy też o końcówce filmu, która w kolorach HDR wygląda wręcz olśniewająco.

Wojna o planetę małp

Trzecia część zaskakująco dobrej serii o upadku naszej cywilizacji na rzecz tej budowanej przez małpy doczekała się edycji UHD. I jest to jeden z najatrakcyjniejszych wizualnie produkcji w tym standardzie. Po części z uwagi na doskonały materiał źródłowy, w którym cyfrowe efekty specjalne właściwie są nieodróżnialne od prawdziwych elementów obrazu. Film był masterowany w rozdzielczości 2K i to wystarczy, by wyglądać znacznie lepiej od zwykłego 1080p. Będziecie zdumieni pieczołowitością, z jaką artyści od cyfrowej animacji odzwierciedlili najmniejsze szczegóły małpiego futra, widoczne szczególnie w wysokiej rozdzielczości. Podobnie jak szczegółowością fizjonomii występujących w filmie naczelnych. Szczególną rolę odgrywa tu jednak HDR: w filmie nie brakuje ciemnych scen, a te – dzięki temu trybowi – stają się bardzo wyraźne i szczegółowe. Cały film znacząco zyskał dzięki możliwościom, jakie daje szersza paleta barwna i wygląda po prostu doskonale.

Łowca androidów – ostateczna wersja reżyserska

Napisanie, że jak na swój wiek, to Łowca androidów wygląda nadal bardzo dobrze byłoby dla tej produkcji krzywdzące. Ridley Scott wraz ze swoim zespołem stworzył dzieło wizualnie doskonałe, które nawet bez żadnych bajerów wygląda niesamowicie po dziś dzień. A teraz wyobraźcie sobie jak może wyglądać po tym, jak Scott przysiadł do niego na nowo i bazując na oryginalnych nagraniach zmasterował to dzieło na nowo do formatu UHD. Niepowtarzalna, noirowa estetyka filmu podkreślona jest teraz przez klarowność zapewnioną przez rozdzielczość 4K. Film ten wykorzystuje również po mistrzowsku światło i zabawę nim do budowania odpowiedniej atmosfery. Tu w sukurs przychodzi technika HDR, dzięki której całość wygląda lepiej od większości filmów nakręconych dekady później za pomocą lepszego sprzętu.

Pasażerowie

Pasażerowie zostali nakręceni w rozdzielczości 6,5K i zmasterowani do 4K. To miłe, familijne romantyczno-przygodowe kino science-fiction, które przy okazji zostało nakręcone sprzętem najwyższej klasy. Efekty widać na ekranie. Na wyświetlaczu wysokiej klasy Pasażerowie w wersji UHD wyglądają jak żywi. Obraz jest tak klarowny, że gdyby nie świadomy color grading, to można by odnieść wrażenie, iż telewizor to okno statku kosmicznego, po którego drugiej stronie znajdują się bohaterowie filmu ów okręt przemierzający. Niesłychanie przekonujące złudzenie. Dorzućmy do tego szerszą paletę barwną dzięki HDR i mamy jeden z najczystszych wizualnie filmów ostatnich lat.

Lego Przygoda

Film został zarejestrowany w rozdzielczości 2,8K i zmasterowany do 2K. A jego przeróbka na potrzeby standardu UHD wygląda… dziwnie. Choć nie w pejoratywnym znaczeniu tego słowa. Zespół odpowiedzialny za mastering wersji na Blu-ray UHD miał wyraźnie dużo wolności artystycznej, film bowiem wygląda inaczej niż pierwotna wersja: zauważalnie zwiększono jasność i nasycenie. Efekt ich prac jest jednak zdecydowanie więcej niż satysfakcjonujący. To przyjazna dzieciom animowana komedia dla dorosłych o ludzikach Lego, ten film ma wyglądać przede wszystkim fajnie, a dopiero potem realistycznie. I tak właśnie wygląda. Podkręcony kontrast i wysoka rozdzielczość sprawiają, że wyraźnie widać nawet najdrobniejsze szczegóły. A podkręcone przez HDR kolory dodają filmowi niepowtarzalnego uroku.

Dunkierka

Jako fanboj Nolana nie mogłem sobie odmówić dodania do tego zestawienia Dunkierki. Niedawno do polskich sklepów trafiła cała kolekcja jego filmów, zmasterowanych osobiście przez tego reżysera do 4K i HDR. To jednak duży wydatek, a filmy można też kupować osobno. Serce kazało mi wskazać mój ukochany Interstellar z tejże kolekcji, rozum jednak przypomniał, że umawialiśmy się na najwyższą jakość obrazu i dźwięku, a nie na najlepsze filmy. A Dunkierka to największe wizualnie osiągnięcie w historii kariery Nolana. Materiał źródłowy to zarówno tradycyjne taśmy filmowe 70 mm, jak i cyfrowe kamery IMAX. Było więc z czego czerpać informacje do danych zapisanych na płycie Blu-ray UHD. Dunkierka w tym formacie to uczta dla oka i ucha, szczegółowość obrazu i dobór kolorów powodują kolokwialny opad szczęki. To też najlepiej brzmiący film, jaki słyszałem w wersji na płycie – w sam raz na przetestowanie twojego nowego soundbara z Dolby Atmos.

Szybcy i wściekli 8

Z wielkim oporem dodaję ten film do niniejszego zestawienia. Bardzo mi się nie podoba kierunek, jaki obrała ta seria i nie przepadam za nowszymi filmami z tego cyklu. Nie mogę jednak odmówić mu wizualnej finezji. Może niezupełnie pod względem artystycznym, ale z całą pewnością pod względem technicznym. Wielu filmowców mniej lub bardziej świadomie wykorzystuje HDR do przesycania kolorów. Czasem wygląda to dobrze – jeśli jest to świadomy zabieg artystyczny – w dużej liczbie przypadków jednak wygląda to sztucznie i nienaturalnie, powodując, że chętniej oglądamy film na zwykłej płycie Blu-ray. Ci filmowcy powinni wziąć lekcję od ekipy odpowiedzialnej za przeniesienie Szybkich i wściekłych 8 na płyty Blu-ray UHD. Wykorzystana poszerzona paleta kolorów powoduje doskonały efekt na ekranie, pozostając zarazem relatywnie stonowaną i realistyczną. Film głupi jak mój lewy but, wygląda jednak doskonale.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (20)

26 odpowiedzi na “Kupiłeś drogi i porządny telewizor? TOP 7 filmów na Blu-ray UHD, by móc się nim nacieszyć”

 1. Maćku, praktycznie nie istnieje coś takiego jak dobry TV UHD – sprzęt póki co jest niedopracowany, filmy przycinają – wspomagacze obrazu nie wydalają. Ja ciągle, od premiery użytkuję VT60 – i ten telewizor do dnia dzisiejszego to TOP półka.

  • Jak nie istnieje? A oledy? :) Generalnie miażdżą twoją vt60 w każdym możliwym aspekcie. Nawet robią to dobre LCD, a i pewnie sporo sredniakow.

     • Flagowy model qled z tego roku to jest top topów lcd u samsunga. Dogonił w końcu 3 letniego staruszka od sony zd9. Ale cala reszta qledów to marketingowy szajs warty 30% ich ceny bo tak właśnie się prezentują w profesjonalnych testach. Domyślam się, że nabyłeś qleda ale wiedzy na temat tych tv nie masz żadnej bo byś takich bzdur nie pisał.

     • Jakby oled miazdzyl Qled to pewnie bym miał tv z ta technologia(chociaż Qled też nie miażdży technilogi oled, po mojemu sa na podobnym poziomie), ale wybrałem samsunga Qled bo po mojemu obraz był lepiej wyświetlany szczególnie biel i jasność była lepsza, bo czerń na pewno jest lepsza w oled. Z resztą samsung produkuje tv curved a to dla mnie bardzo się liczyło.

     • Ciekawie, widzę że masz się za inteligenta, wiec co ma twój qled, a w zasadzie zwykły led z nazwą marketingową żeby ciemniaki go myliły z matrycami led. Gdzie miałeś pokaz…niech zgadnę w sklepie na półce i to w dzień. Tv porównuje się w zaciemnionych salach aby wykryć wszystkie zalety i wady. Tv curved jest bez sensu, kupujesz tv 65 cali a zagięcie sprawiają jak być miał 49. To rozwiązanie jest dobre ale w powyżej 100 calach. Co do qledów (LCD) to występuje w nich ghosting, czerń nigdy nie będzie taka jak w oledach, gdzie tv po prosty wyświetlając czerń się w tych punktach wyłącza. Co do bieli to w oledach jest lepsza, a w sklepie na pułkach owszem i tylko tam qled wyświetla lepszą biel ale tylko tam, wiem bo miałem porównanie, gdzie oled faktycznie przyciemniał biały ale ze względu na rozjaśnione pomieszczenie i błędne ostawienia obrazu w trybie sklepowym. Jedyne co może denerwować to lekkie artefakty gdy ustawimy za duży upłynniacz i tylko tyle ale nie ma idealnych rozwiązań. P.S chcesz mieś świetny obraz i wielki to według mnie tylko projektor, sam miałem i byłem zadowolony przy nim mój oled 65 cali to jakiś taki malutki się zdaje.

     • Zaciemnione pomieszczenie, to klucz to wyboru telewizora. Jeśli kolega wyżej ogląda tv w jasnym pomieszczeniu, to nie wykorzysta OLEDa w pełni. Wtedy lepiej pójść w wyższe jasności oferowane przez telewizory LED. Nie ma czegoś takiego jak telewizor idealny. Każdy wybierze to, co lubi.

      Co do zagięcie. Ja mam zapiętego OLEDa i to go wcale nie pomniejsza w sposób, w jaki to przedstawiłeś. Może urwać ze 2-3 całe, ale nie 16!

  • Chyba u ciebie przycinają, mam oled lg 65b7, o wypaleniach to pewnie konkurencja pisała bo sam oglądam programy z paskami informacyjnymi, wieczór gram na konsoli xbox one x dochodząc nie raz do 10h i nie ma żadnych wypaleń. Co do jakości to w filmach uhd hdr idealna, zero przycięć, nie wiem kto ci takich głupot na opowiadał. Upłynniacz obrazu mam na 3 w skali od 1-10 bo więcej nie potrzeba bo obraz za płynny i wychodzi opera mydlana. Nasycenie HDR idealne aż za mocne, czerń miażdży wszystkie qledy.

 2. Oglądałem Lego Przygoda w rozdzielczości 4K z HDR – piękna jakość, a szczegóły klocków są tak dopracowane, że widać nawet strukturę plastiku!

  • TV nie kupuje się tylko po to by kupować filmy na blu-ray.Kilka tylko tv obnarza słabości telewizji nadajacych a reszta to “szajs”.Panowie ,rzadne tv qled ,oled,led i plasmy itp to początek drogi do jakości odbioru.Jesteśmy na poczatku drogi. Jak pamiętacie czasy tv sd/560/ i przejscie na hd/720/.Teraz mamy coś podobnego z obrazem i dźwiękiem.Są jednostki ,ale nie na kieszeń przeciętnego odbiorcę.Produceci stają przed rozwojem technicznym i co dalej.Oni nie wiedzą jaka będzie tv w przyszlosci.To co mamy teraz w sklepach to dawne lata sd/hd.Taki to jest poziom na dzień dzisiejszy.A WY rozczulacie się jakby to było coś wyjatkowego i nadzwyczajnego.Proponuję korepetycje i doszkolenia od strony producenta.Ljk.

   • Polska jest zacofany w technologi w Korei południowej już od jakiegoś czasu w telewizji są kanaly 4k i puszczane są tam treści w tej jskosci, a u nas raptem jest parę kanałów w niby full hd…

   • Chcesz mieć zwykły tv to kupujesz najtańszy i nikt ci nie broni. Sam jestem pasjonatem jakości i powiem że tv oled+film uhd hdr daje niesamowity efekt. Nikt nie kupuje tv za 10tys aby oglądać Panoramę. Zawsze masz alternatywę w postaci netflix (trochę kłamane uhd ze względu na niski bitrate),amazon i inne i tam na najtańszym lcd tej jakości nie uświadczysz a jedynie rozczarowanie typy, smużenie, zacinanie itp. Jeżeli chcesz mieć duży ekran+ jakość to tylko projektor, sam posiadałem i powiem że ekran 95 cali na każdym moim gościu robił piorunujące wrażenie jak w kinie.

 3. Dobre tv są drogie. Filmy Bluray uhd też tanie nie są. Filmów na nośnikach uhd jest garstka w sklepie. Ale najgorsze jest to że te filmy to totalne i stare gnioty. Dobre filmy zazwyczaj nie potrzebują tanich efektów komputerowych. Jedynie planeta małp wyglądala dość ciekawie na TV uhd.

  • Obecnie każdy film z kin idzie teraz na płytę uhd hdr, wiec nie siej błędnych informacji. Chcesz seriale uhd to maż amazony, netflixy, hbo itp. co jeszcze byś chciał transmisje z nasa???chcesz duży obraz to tak jak wszystkim polecam kup zwykły projektor 1080p i przy 100 calach i tak będziesz miał opad szczęki bo obecne projektory 1080p są nawet lepsze od najtańszych tv lcd a co do ceny to do 4tys. kupisz już dobrej jakości projektor. Sam sprzedałem jeden i trochę żałuje bo obecnie kupiłem oled 65 cali, i tak jakoś miażdży projektor ale wielkość trochę mała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...