W tym roku nie będzie Nobla w dziedzinie literatury. To pierwsza taka sytuacja od 75 lat

News/Książki 04.05.2018
W tym roku nie będzie Nobla w dziedzinie literatury. To pierwsza taka sytuacja od 75 lat

W tym roku nie będzie Nobla w dziedzinie literatury. To pierwsza taka sytuacja od 75 lat

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury nie zostanie w tym roku przyznana. Taką decyzję podjęła Akademia Szwedzka podczas cotygodniowego zebrania. Jest to pokłosie seksualnego skandalu związanego z mężem byłej członkini Akademii.

Skandal dotyczy zarzutów molestowania seksualnego, którego miał dopuścić się francuski fotograf Jean-Claude Arnault. Po gali wręczenia nagród w dziedzinie literatury w 2006 roku według świadków Arnault “obmacywał” szwedzką następczynię tronu, księżniczkę Wiktorię. Arnault jest mężem Katariny Frostenson, byłej członkini Szwedzkiej Akademii przyznającej Nagrody Nobla. Zarzuty z 2006 roku to nie pierwsza taka sytuacja – fotograf już wcześniej miał dopuszczać się niegodziwych czynów. Zawsze jednak, tak jak i w tym przypadku, zaprzeczał. Oprócz tego Arnault został oskarżony o przekazywanie poza obręb Akademii informacji dotyczących nazwisk przyszłych zwycięzców.

Uznaliśmy, że potrzeba czasu na odzyskanie publicznego zaufania do Akademii przed ogłoszeniem kolejnego laureata – stwierdził w wydanym oświadczeniu Anders Olsson, sekretarz Akademii.

Ostatni raz do zawieszenia przyznania Nagrody doszło podczas drugiej wojny światowej.

Wtedy to, w latach 1940-1943, wstrzymano przyznanie Nobla w dziedzinie literatury. Nagroda ustanowiona testamentem Alfreda Nobla jest przyznawana od 1901 roku.

W tym roku sytuacja okazała się na tyle trudna i zagrażająca prestiżowi Akademii, że członkowie postanowili podjąć odpowiednie kroki. I zapewne poczekać na wyciszenie sytuacji, co może być nie do końca fortunnym posunięciem. Decyzja Akademii może być tylko zaognieniem sytuacji. Pojawia się pytanie: dlaczego sztuka i twórcy mają tracić w wyniku obyczajowego skandalu? Z drugiej strony, tak honorowa instytucja, jaką jest Szwedzka Akademia, nie chce pozwolić na szarganie jej dobrym imieniem.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (5)

45 odpowiedzi na “W tym roku nie będzie Nobla w dziedzinie literatury. To pierwsza taka sytuacja od 75 lat”

  1. I bardzo dobrze. Bo jeśli te noblowskie cymbały nie są w stanie zauważyć 1000 /tysiąca/ wierszy pisanych pod dyktando WSS – potocznie nazywanej przez ludzi Bogiem, to nie zasługują nawet na grzanie tam stołków.

  2. Margaret Thatcher oraz Reagan zakończyli zimną wojnę, Trump zakończył wojnę w Korei, ale to nie kto inny jak Barack Hussein Obama dostał pokojową nagrodę Nobla.

  3. Szkoda tylko, że w artykule zabrakło informacji, przyznanie nagrody zostało przełożone o rok – w 2019 będą dwie. Bo po prostu Akademia ma w tej chwili za mało literaturoznawców. (Nie mogę się zalogować do Disqusa…)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...