Filip Chajzer gwiazdą Szkoły w TVN. Serial będzie walczył z hejtem w Internecie w najgorszy możliwy sposób

Felieton/TV 18.04.2018
Filip Chajzer gwiazdą Szkoły w TVN. Serial będzie walczył z hejtem w Internecie w najgorszy możliwy sposób

Filip Chajzer gwiazdą Szkoły w TVN. Serial będzie walczył z hejtem w Internecie w najgorszy możliwy sposób

Gwiazdor telewizji TVN wystąpi gościnnie w odcinku paradokumentalnego programu Szkoła. Jego bohater, wraz z kilkoma uczniami, wystąpi przeciwko hejtowi w Internecie. Cel jest szczytny, ale metody pozostawiają trochę do życzenia. Walki z rzeczywistymi problemami nie powinno się podejmować za pomocą pseudodokumentalnego potworka nastawionego na szokowanie odbiorców.

Odwiecznymi świętościami polskiej kultury są reportaż i film dokumentalny. W ostatnich latach zaczęło się coraz więcej mówić o nadużyciach twórców, których dzieła miały być odbiciem autentycznej rzeczywistości, a zamiast tego wykrzywiały ją, aby potwierdzić z góry założoną tezę.

To jednak nic w porównaniu z telewizyjnymi paradokumentami, które wykorzystują formę dokumentalną i występy naturszczyków w celu oszukania swoich widzów. Doszło do sytuacji, w której połączone zostały dwie sprzeczności – dokument i oskryptowana fikcja. Sytuacji polskich scripted-docu nie poprawia bardzo niska jakość wykonania, operowanie na najniższych ludzkich instynktach i szokowanie dla samego efektu szokowania.

Telewizyjne paradokumenty nie mają na celu przebić balonika fałszywej świętoszkowatości na wzór amerykańskich mockumentów, takich jak Joaquin Phoenix. Jestem, jaki jestem. Nie chcą też skorzystać z nieswojej formy, by opowiedzieć ciekawą fabułę (Co robimy w ukryciu). Zamiast tego stwarzają aurę naturalności (o ile jesteśmy w stanie zignorować sztuczne dialogi), by wydać się czymś realnym, co dotyka ludzi na co dzień.

Walka Filipa Chajzera z hejterami jest godna podziwu i wsparcia.

Na pierwszy rzut oka może się też wydawać, że warto wykorzystywać popularne produkcje (profil Szkoły na Instagramie śledzi ponad 250 tys. użytkowników), do promocji szczytnych celów i nagłaśniania społecznych problemów. Znając jakość Szkoły, można się jednak domyślić, że odcinek z Chajzerem zaprezentuje walkę z nienawiścią w Internecie w sposób zbyt łopatologiczny i wulgarny. Albo zostanie potraktowany jako zabawa, co byłoby jeszcze gorsze. Można mieć duże wątpliwości, czy w jakikolwiek sposób pomoże to setkom dzieci, które w pogoni za internetowym uznaniem atakują lub są atakowane.

Emisja epizodu paradokumentu Szkoła z gościnnym występem Filipa Chajzera nastąpi we wrześniu.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (8)

15 odpowiedzi na “Filip Chajzer gwiazdą Szkoły w TVN. Serial będzie walczył z hejtem w Internecie w najgorszy możliwy sposób”

 1. szkoła za bardzo odleciała od ZIemi. O ile dawniej jeszcze trzymali się na oribicie, to dziś już dawno krążą wokół jakiegoś Jowisza. kosmos i pisanie scenariuszy pod wpływem narkotyków jak nic.

 2. Gdyby szkoła była bardziej realistyczna, wszyscy uczniowie byliby wyrzuceni ze szkoły, w szpitalu poprawczaku a kurator by ją zlikwidował. a to wszytko w przeciągu 10 odcinków.

  Chajzer zaprezentuje walkę z nienawiścią w Internecie

  Już kiedyś raz to zaprezentował i to było raczej destrukcyjne dla jego wizerunku.

 3. “o ile jesteśmy w stanie zignorować sztuczne dialogi”
  Autor chyba nie wie dlaczego te seriale są tak popularne. Właśnie z powodu słabych scenariuszy, fabuły oderwanej od rzeczywistości, przejaskrawienia, i amatorskiej gry aktorskiej, to bawi ludzi.

  Przynajmniej tak się zaczęła ich popularność, ale obawiam się, że może to być tak jak ze Sławomirem…

 4. “Gwiazdor telewizji TVN…” – no nie róbcie jaj z pogrzebu. :) No chyba, że jego “Hipnoza” na was zadziałała. Lepiej tego nie oglądać, to nie bedziecie pisać głupot.

 5. Chyba nigdy nie zrozumiem, co ludzie widzą w takiej odmóżdżającej papce. Zrezygnowałem z TV dawno temu i widzę, że z czasem jest tylko gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...