Milos Forman nie żyje. Reżyser miał 86 lat

News/Seriale 14.04.2018
Milos Forman nie żyje. Reżyser miał 86 lat

Milos Forman nie żyje. Reżyser miał 86 lat

Zmarł wybitny reżyser filmowy. Zdobywca wielu prestiżowych nagród. O śmierci poinformowała jego żona. Milos Forman miał 86 lat.

Milos Forman urodził się w 1932 roku w Czesławiu w Czechosłowacji. Jego pierwszym pełnometrażowym filmem był Czarny Piotruś, następnie nakręcił komedię Miłość blondynki, która jest jednym z najbardziej znanych filmów czechosłowackiej nowej fali i był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Dwa lata później znowu otrzymał nominację w tej kategorii za film Pali się, moja panno.

W 1968 reżyser wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W Pradze tymczasem wojska Układu Warszawskiego stłumiły krwawo bunt zwany Praską Wiosną. Forman zdecydował się nie wracać do kraju.

W USA Forman odnosił liczne sukcesy filmowe. W 1975 roku pojawił się Lot nad kukułczym gniazdem, który przyniósł mu Oscara za reżyserię. Cztery lata później nakręcił musical Hair, który komentował wojnę w Wietnamie.

W 1984 pojawił się jego film Amadeusz, który opowiadał o życiu kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta, i zdobył on aż osiem Oscarów. Filmowe żywoty prawdziwych ludzi były z resztą mocną stroną reżysera. Nakręcił m. in. obrazy Człowiek z księżyca, Duchy Goi czy Skandalista Larry Flint.

Milos Forman zmarł, mając 86 lat.

Tagi:

Teksty, które musisz przeczytać:

Najlepsze filmy, które zostały nagrodzone Oscarami

Są filmy, których wielkość jest absolutnie niepodważalna, a przyznane im Oscary tylko przypieczętowały ich miejsce w historii kina. Choć Akademia Filmowa ma na swoim koncie kilka poważnych wpadek, to nie brakuje też obrazów, które słusznie zostały nagrodzone najbardziej pożądaną statuetką w branży rozrywkowej.

Top/Film 28.02.2018

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...