George Clooney i Hugh Laurie poznają Paragraf 22. Serial od Hulu nabiera kształtów

News/Seriale 03.04.2018
George Clooney i Hugh Laurie poznają Paragraf 22. Serial od Hulu nabiera kształtów

George Clooney i Hugh Laurie poznają Paragraf 22. Serial od Hulu nabiera kształtów

Netflix ma produkcje na licencji Marvela, HBO seriale oparte o oryginalne pomysły, Hulu zaś powoli wyrasta na specjalistę od literackich adaptacji. Po hitowej Opowieści podręcznej platforma streamingowa szykuje serial na podstawie powieści Paragraf 22. Na pokładzie produkcji George Clooney i Hugh Laurie.

Pierwsze doniesienia o serialu pojawiły się pod koniec zeszłego roku. Prawdziwą ofensywę informacyjną Hulu rozpoczęło jednak od początku 2018. Projekt oparty jest na bestsellerowej powieści Josepha Hellera z 1961 roku. Akcja filmu toczy się przeważnie w Rzymie i na włoskiej wyspie Pianosie w trakcie II wojny światowej. Tytułowy paragraf 22 to zasada panująca w amerykańskim wojsku, która dotyczy zwolnienia z lotów bojowych. Zakłada, że osoba szalona nie musi wyruszać na loty bojowe, ale zarazem tylko szaleńcy biorą w nich udział. Aby zrezygnować z lotów trzeba też złożyć oficjalne oświadczenie o szaleństwie, ale żaden wariat nie zdaje sobie sprawy z własnej choroby umysłowej. To najsłynniejszy literacki paradoks.

Powieść Hellera jest niezwykle zabawnym przedstawieniem absurdów wojskowego życia i bezsensu wojny.

Głównym bohaterem powieści jest kapitan John Yossarian, którego w adaptacji Hulu zagra Christopher Abbott znany z seriali Dziewczyny i Grzesznica. Celem Yossariana jest zdobycie zwolnienia z lotów, podczas gdy dookoła umierają jego kolejni przyjaciele.

Za scenariusz serialu odpowiedzialni są Luke Davies i David Michôd. Catch-22 będzie sześcioodcinkową mini-serią wyreżyserowaną przez Granta Heslova, Ellen Kuras oraz George’a Clooneya. Pomysł na serial powstał, gdy Richard Brown (producent wykonawczy Detektywa HBO) w trakcie rozmowy Daviesem i Michôdem zaproponował ekranizację książki Hellera. Wszyscy trzej zgodzili się, że stworzona w 1970 roku filmowa adaptacja Mike’a Nicholsa nie zdołała w pełni pokazać niezwykłości powieści.

george clooney catch 22

Clooney to nie jedyna gwiazda, która zagra w Paragrafie 22. Portal Deadline ogłosił, że do obsady dołączył też Hugh Laurie.

Nie wiadomo jeszcze, w którą postać wcieli się gwiazda Doktora House’a, pewnym jest jednak, że Clooney zagra pułkownika Cathcarta. Premiera produkcji na platformie VoD nastąpi w 2018 roku. Nie ogłoszono jeszcze, gdzie zobaczyć Paragraf 22 Hulu będą mogli polscy widzowie. Wyłączność na inną popularną adaptację od Hulu, czyli Opowieść podręcznej (której drugi sezon zbliża się wielkimi krokami) ma Showmax. Być może z Catch-22 będzie podobnie.

Teksty, które musisz przeczytać:

Netflix i inne platformy VOD kasują znacznie więcej seriali niż telewizja. To szokujące tylko na pierwszy rzut oka

Rozwój serwisów streamingowych sprawił, że świat rozrywki telewizyjnej zmienił się na zawsze. A przynajmniej tak wydawało się w pierwszej chwili. Nowe badania pokazują jednak, że platformy VOD i stacje telewizyjne zupełnie inaczej podchodzą do widzów i tworzenia seriali. Netflix kasuje znacznie częściej, ale też ciągle zamawia nowości.

Felieton/VOD 10.04.2019

Dołącz do dyskusji (1)

29 odpowiedzi na “George Clooney i Hugh Laurie poznają Paragraf 22. Serial od Hulu nabiera kształtów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...