Friends to nie wszystko. 7 seriali, do których warto wrócić po latach

News/Seriale 02.04.2018
Friends to nie wszystko. 7 seriali, do których warto wrócić po latach

Miesiąc w miesiąc telewizje i serwisy VOD bombardują nas nowościami. Są jednak kultowe seriale, takie, których emisja już dawno się zakończyła, a warto je nadrobić lub sobie przypomnieć. Zwłaszcza, że łatwo za nimi zatęsknić.

Serialowych nowości i kolejnych sezonów znanych już produkcji mamy zatrzęsienie. Sam Netflix planuje w tym roku wypuścić aż 700 produkcji pod szyldem “Netflix Original”. Nie sposób być na bieżąco ze wszystkimi propozycjami stacji telewizyjnych i usług wideo na żądanie. Nie wszystkie są jednak godne uwagi. Czasem, zamiast brać na tapet coś świeżego, warto powrócić do klasyki.

Przygotowaliśmy listę 7 seriali, które zostały zakończone lub skasowane w ostatnich latach, do których warto wrócić. Te produkcje są na tyle dobre i ponadczasowe, że oglądanie ich ponownie po latach nadal będzie przyjemnością. Jeśli zaś ktoś ich nigdy nie widział, to naprawdę warto je nadrobić.

Seriale, do których warto wrócić:

Breaking Bad

Opowieść o nauczycielu chemii, który zachorował na raka i pod koniec życia zszedł na drogę zła i występku jest jedną z moich ulubionych w historii telewizji. Waltera White’a zagrał Bryan Cranston, który wcześniej pojawił się w Zwariowanym świecie Malcolma. Razem z podstarzałym nauczycielem produkcją narkotyków zajął się jego były uczeń, czyli Jesse (Aaron Paul).

Breaking Bad to rozpisana na 5 sezonów pasjonująca historia, która trzyma w napięciu od początku do końca. Cechują ją wspaniałe kadry i niespieszne tempo akcji. Twórcą serialu jest Vince Gilligan. Produkcja stacji AMC emitowana była w latach 2008–2013. Obecnie w emisji jest prequel Breaking Bad o tytule Better Call Saul, a oba seriale dostępne są w Netfliksie.

Lost – Zagubieni

Lost debiutował w czasach, gdy telewizyjna rozrywka nie kojarzyła się z najbardziej znamienitymi nazwiskami Hollywoodu, a Modą na sukces i Złotopolskimi. Sześciosezonowa opowieść o pasażerach lotu 815 uwięzionych na tajemniczej wyspie od 2004 do 2010 roku emocjonowała telewidzów z całego świata.

Świetni bohaterowi i zwariowane zwroty fabularne są znakami rozpoznawczymi Zagubionych. Serial otrzymał co prawda bardzo kontrowersyjne zakończenie, ale pierwsze kilka sezonów były kawałkiem genialnej telewizji. Lost do dziś się broni, chociaż był prekursorem współczesnej telewizji.

Za start produkcji odpowiada J.J. Abrams, który po Lost stał się jedną z najbardziej rozpoznawanych postaci w Hollywood. Serial poprowadzili Damon Lindelof i Jeffrey Lieber. Niestety próżno szukać tego hitu w polskich legalnych serwisach VOD. Jak ktoś chce nadrobić Zagubionych, powinien szukać wydania DVD.

Person of Interest – Impersonalni / Wybrani

Person of Interest powstało jeszcze zanim Edward Snowden wyjawił, jak Stany Zjednoczone inwigilują swoich obywateli. To bardzo przyjemny serial, który – niestety! – przeszedł bez większego echa, opowiada o maszynie, która widzi wszystko i pomaga walczyć z terroryzmem.

Głównymi bohaterami jest były agent wywiadu John Reese (James Caviezel, Jezus z Pasji) oraz żyjący w ukryciu naukowiec Harold Finch (Michael Emerson znany z Lost). Obaj panowie wykorzystują Maszynę do ratowania ludzi, których władze uznały za nieistotnych.

Person of Interest emitowany było w latach 2011–2016, a twórcą serialu jest Jonathan Nolan. Ostatni sezon był krótszy od poprzednich ze względu na słabą oglądalność, ale serial nie został urwany w połowie i jego twórcy opowiedzieli swoją historię do końca.

The Mentalist – Mentalista

Tytułowy bohater, czyli Mentalista, jest odgrywanym przez Simona Bakera cwaniakiem. Po tragicznej śmierci swojej rodziny zaczyna pomagać policji, a większość odcinków poświęcona jest tzw. sprawom tygodnia. Patrick Jane ma jednak ukryty cel: chce wyśledzić tajemniczego Red Johna, który odebrał mu bliskich.

The Mentalist jest jednym z wielu seriali, w których genialny konsultant pomaga przedstawicielom prawa tropić morderców. Produkcja stacji CBS z lat 2008–2015, za którą odpowiada Bruno Heller, wyróżnia się jednak chemią pomiędzy głównymi postaciami i niesamowitą charyzmą głównego bohatera.

Californication

David Duchovny, który zasłynął za sprawą X-Files, jest jednym z aktorów, którym udało się uniknąć zaszufladkowania. W debiutującym w 2007 roku serialu Californication zagrał Hanka Moody’ego, czyli uznanego pisarza. Hank Moody po przeprowadzce z Nowego Jorku do Los Angeles zaczyna żyć kalifornijskim rytmem.

Głównemu bohaterowi nieobce są wszelkie używki, a jego życie osobiste cechuje przede wszystkim rozwiązłość seksualna. Jak podaje Wikipedia, Californication można odczytać jak zbitek słów California (nazwa stanu) oraz fornication (termin określający cudzołóstwo lub seks pozamałżeński). Serial można obejrzeć w serwisach Netflix, Showmax i HBO GO.

Dexter

Tytułowy bohater to seryjny morderca, który za dnia pracuje w policji. Na swój cel bierze zwyrodnialców, którzy umknęli organom ścigania. Dexter jest socjopatą, ale próbuje znaleźć sobie własne miejsce w społeczeństwie i łączy prowadzone na pokaz życie prywatne z nietypowym hobby.

Opowieść o sympatycznym mordercy debiutowała w 2006 roku i opuściła ekrany w 2013. Chociaż zakończenie oceniane jest jako jedno z najgorszych w historii telewizji, to i tak warto zobaczyć przynajmniej pierwsze kilka świetnych sezonów. Dexter dostępny jest w serwisach Netflix, Showmax i HBO GO.

FriendsPrzyjaciele

Kultowy sitcom o tytułowej grupie przyjaciół zdobył miano króla telewizji w ubiegłym wieku. Pierwszy odcinek trafił na ekrany w 1994 roku, a Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler i Ross bawili do łez przez 10 sezonów.

Przez długie lata widzowie z Polski mogli liczyć jedynie na wydania na płytach lub powtórki w telewizji, ale od 1 stycznia 2018 roku wszystkie 10 sezonów serialu Przyjaciele można obejrzeć w serwisie Netflix.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (42)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...