Oscary z rekordowo niską oglądalnością. Tak źle nie było od lat

News/TV 06.03.2018
Oscary z rekordowo niską oglądalnością. Tak źle nie było od lat

Oscary z rekordowo niską oglądalnością. Tak źle nie było od lat

Hollywood lubi uważać Oscary za najważniejsze wydarzenie nie tylko branży filmowej, ale całej Ameryki. Kłócą się z tym pomiary oglądalności tegorocznej gali rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Według wstępnych wyników Nielsena Oscary przyciągnęły przed telewizory jedynie 26,5 miliona odbiorców.

Stanowiło to 18,9 proc. gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Gala rozdania Oscarów tradycyjnie odbywa się w nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu. Tegoroczne pomiary dają więc wiarygodny wynik i pokazują wyraźny trend spadkowy.

Oglądalność Oscarów regularnie maleje od 2014 roku, gdy wyniosła 43,7 mln.

Spadek o prawie dwadzieścia milionów oglądających program Amerykanów musi zaniepokoić włodarzy transmitującej galę telewizji ABC. Nawet pomimo tego, że czas reklamowy przy transmisji Oscarów został sprzedany w całości i wynosił 2,6 mln dolarów za możliwość wyświetlenia 30-sekundowego spotu.

Oglądalność oscarowej gali zależy często od popularności walczących o statuetkę filmów. Nie dziwią więc rekordowe wyniki w latach 2001, 2004 i 2014 (gdy nagrodę zdobywały odpowiednio Gladiator, Władca Pierścieni: Powrót Króla i Zniewolony. 12 Years a Slave). Tegoroczni faworyci Kształt wody i Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri póki co odnotowują słabe wyniki finansowe w USA. Dlatego dla wielu Amerykanów były filmami anonimowymi. Część odpowiedzialności za słaby wynik spoczywa również na Jimmym Kimmelu, który w poprzednim roku okazał się powiewem świeżości, lecz tym razem zrobił na wielu widzach złe wrażenie.

Jednocześnie zrzucanie winy tylko na te fakty, może być mylące. Hollywood nie ma żadnych szans na powtórzenie wyników z poprzedniego wieku, takich jak choćby 55,2 miliony w 1998, bez względu na to, jakie filmy będą walczyć o nagrodę, czy kto poprowadzi Oscary. Amerykanie wyraźnie coraz mniej interesują się tą imprezą.

Teksty, które musisz przeczytać:

„Elegia dla bidoków” miała przynieść Oscara, a nie 25% na Rotten Tomatoes. Netflix ma małe szanse na oscarowy rekord

Netflix od trzech lat nie ukrywa olbrzymich ambicji związanych z Oscarami. Amerykańska Akademia traktowała jednak do tej pory firmę trochę po macoszemu. Dlatego najnowsza ofensywa produkcji ma pozwolić serwisowi przełamać barierę i pobić rekord nominacji za najlepszy film. Ale z takimi tytułami jak „Elegia dla bidoków” nie wydaje się to możliwe.

Analiza/Film 26.11.2020

Dołącz do dyskusji (1)

12 odpowiedzi na “Oscary z rekordowo niską oglądalnością. Tak źle nie było od lat”

  1. Kiedyś Oscary były bardzo miłym wydarzeniem i dla oka i ucha. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Piękne lub obciachowe suknie aktorek, zobaczyć swoich idoli, posłuchać lekko wymuszonych żartów. Wszystko było oderwane od rzeczywistości i dla mnie to był duży plus. Brak polityki i spraw codziennych pozwalał zostawić w tyle wszystkie problemy. Teraz z ekranu leje się hipokryzja i tanie moralizatorstwo osób które same przez lata ukrywały wszystkie problemy które dzieją się w Hollywood. Rozumiem że za każdym razem “gwiazdy” chcą pokazać jak bardzo nie lubią Trumpa, ale to staje się już nudne. Nagrody nie są przyznawane za bycie najlepszym, ale za bycie poruszenie aktualnych sytuacji panujących w kraju. Shape of water i Coco są tego idealnym przykładem. Choć to dobre filmy, to byli lepsi od nich. Przez takie zachowanie Oscary straciły swój splendor i szczerze mówiąc znaczą dla mnie tyle co wygrana na Eurowizji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...