Trwa plebiscyt Książka Roku 2017. Zagłosuj na swoje ulubione tytuły

News/Książki 09.02.2018
Trwa plebiscyt Książka Roku 2017. Zagłosuj na swoje ulubione tytuły

Już po raz trzeci polscy czytelnicy mogą głosować na swoje ulubione książki minionego roku. Tym razem w plebiscycie bierze udział 240 tytułów w 12 kategoriach.

Książka Roku 2017 to plebiscyt organizowany przez portal lubimyczytać.pl. Wziąć w nim udział może każdy posiadacz konta w serwisie. Łącznie w konkursie rywalizuje 240 książek, które w ubiegłym roku cieszyły się największym zainteresowaniem.

Użytkownicy wybierają tytuły w 12 kategoriach, z których każda zawiera pozycje z konkretnego nurtu.

Internauci mogą oddawać swoje głosy na ulubione powieści historyczne, horrory czy literaturę piękną. Na razie najpopularniejsze są kryminały, sensacje i thrillery, gdzie do wyboru jest kilka zeszłorocznych hitów, jak Czarownica Camilli Lackberg, Pragnienie Jo Nesbo czy Mężczyzna, który gonił swój cień Davida Lagercrantza. Najmniejsze zainteresowanie odnotowuje kategoria science-fiction.

Wśród nominowanych znalazło się 78 autorów z Polski. Rodzime książki zdominowały autobiografię, biografię, wspomnienia, gdzie zajęły 18 z 20 miejsc, oraz literaturę faktu, publicystykę, w której przypadło im 14 pozycji. Rodzimi twórcy zdecydowanie gorzej radzą sobie w nurtach skierowanych dla młodszych czytelników. Zarówno w literaturze młodzieżowej, jak i fantastyce młodzieżowej znajdziemy zaledwie po jednej polskiej książce; są to odpowiednio Najlepszy powód, by żyć Augusty Docher oraz Pusta noc Pauliny Hendel. Podobnie jest w przypadku literatury pięknej, romansu, gdzie jedynym reprezentantem krajowej prozy jest książka Czereśnie zawsze muszą być dwie Magdaleny Witkiewicz.

Ponadto w plebiscycie biorą udział m. in. Wzgórze psów Jakuba Żulczyka, Hel 3 Jarosława Grzędowicza czy Płomienna korona Elżbiety Cherezińskiej. Spośród zagranicznych autorów w konkursie znajdziemy takie nazwiska jak Ken Follett (Słup ognia), J.K. Rowling (Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Oryginalny scenariusz) czy Tom Hanks (Kolekcja nietypowych zdarzeń).

Pełną listę kategorii i nominowanych znajdziecie TUTAJ.

Plebiscyt Książka Roku 2017 rozpoczął się w tym miesiącu i potrwa do końca lutego.

Do tej pory oddano już ponad 70 tys. głosów. W każdej kategorii można wybrać tylko jednego kandydata.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (2)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...