Star Wars, Harry Potter, MCU – oto najbardziej kasowe filmowe franczyzy

Top/Film 03.01.2018
Star Wars, Harry Potter, MCU – oto najbardziej kasowe filmowe franczyzy

Star Wars, Harry Potter, MCU – oto najbardziej kasowe filmowe franczyzy

Korzystając z okazji, że od nowego roku “Gwiezdne wojny” są już oficjalnie najbardziej kasową serią filmową, postanowiłem przyjrzeć się dokładniej całej liście najbardziej dochodowych franczyz w historii kina.

1. Marvel Cinematic Universe – 13 miliardów 505 milionów dolarów

Z wynikiem wychodzącym daleko ponad 13 miliardów dolarów, bezapelacyjnym tytanem w owym zestawieniu jest MCU. Nie jest to do końca tradycyjnie pojmowana seria, gdyż w jej skład wchodzi kilka podmiotów (“Iron Man”, “Strażncy Galaktyki”, “Thor”, “Avengers” itd.).

Do tego każdego roku w kinach pojawiają się 2-3 filmy wchodzące w skład filmowego uniwersum Marvela. To sprawia, że MCU jest i będzie bezapelacyjnym królem najbardziej dochodowych franczyz. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie Marvel miał zaprzestać produkcji swoich filmów.

Najbardziej imponuje skala MCU (w jego skład wchodzi już 17 filmów) oraz fakt, że istnieje dopiero 10 lat (w tym roku mija dekada od premiery pierwszego “Iron Mana”). I liczba ta będzie znacząco wzrastać każdego roku. Podobnie jak kwota przychodów, pozostawiając konkurencję daleko w tyle.

2. Gwiezdne wojny – 8 miliardów 570 milionów dolarów

O drugie miejsce na liście najbardziej kasowych franczyz (i pierwsze miejsce pośród filmowych serii) Gwiezdne wojny musiały trochę powalczyć, po tym jak Harry Potter odebrał im pierwszeństwo. Ale w końcu, wraz z 2018 rokiem, saga stworzona przez George’a Lucasa powróciła na zaszczytne miejsce.

Zapewne nie wydarzyłoby się to, gdyby nie imponujący powrót Star Wars przygotowany przez Disneya, który rozplanował nie tylko nową trylogię rozpoczętą przez “Przebudzenie Mocy”, ale też przez spin-offy, które równie mocno rozpalają wyobraźnię fanów.

Kiedyś na kolejne odsłony sagi czekało się trzy lata, do tego dochodziły długoletnie przerwy pomiędzy trylogiami. Teraz Disney zaprzągł do pracy wszystkie swoje korporacyjne kołowrotki i nowe filmy w uniwersum Gwiezdnych wojen dostajemy co rok.

3. Świat magii i czarodziejów J.K. Rowling – 8 miliardów 530 milionów dolarów

To, jak szybko Harry Potter, w wersji książkowej i potem filmowej, stał się częścią światowej popkultury, jest wprost oszałamiające. I same już cyfry przy kinowych adaptacjach serii J.K. Rowling mówią wystarczająco dużo. 8 filmów bazujących na historii kultowego już czarodzieja z blizną oraz nowa seria oparta o “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” oraz nadchodzące sequele, to jedyna filmowa franczyza, która jest w stanie równać się z Gwiezdnymi wojnami i ze światem Marvela.

I pewne jest jedno, sukces “Fantastycznych zwierząt” pokazuje, że fani nadal chcą powracać do świata magii, tak więc hollywoodzkie wytwórnie nie odejdą z niego tak prędko.

4. James Bond – 7 miliardów dolarów

Wielce prawdopodobnym jest, że gdybyśmy wzięli pod uwag inflację, to tak naprawdę najbardziej kasową serią filmową w historii mógłby zostać James Bond. Filmy z jego udziałem, głównie te z lat 60., należą do najbardziej kasowych produkcji swoich czasów. Na korzyść Bonda działa też czas, a konkretniej bogata historia i biblioteka filmów, która swój początek miała wraz z premierą filmu “Dr. No” w 1962 roku, czyli ponad 50 lat temu.

W skład serii wchodzi aż 26 (!) filmów, które nie tracą nic ze swojej popularności, a najnowsze odsłony serii nadal stają się globalnymi przebojami.

5. Opowieści ze Śródziemia J.R.R. Tolkiena – 5 miliardów 880 milionów dolarów

O wielkości książkowych i filmowych dzieł Tolkienia niech świadczy fakt, że znajduje się w tym zestawieniu, pomimo iż w jego skład wchodzi stosunkowo nieduża liczba filmów. Wprawdzie dość sporą pomocą okazała się trylogia “Hobbita” (przynajmniej na to się przydała), ale każda część trylogii “Władca Pierścieni” zarobiła około miliarda dolarów globalnie, co jest niesamowitym wynikiem, potwierdzającym tylko jej pozycję w popkulturze

6. Szybcy i wściekli – 5 miliardów 135 milionów dolarów

Dość nieoczekiwany zbieg zdarzeń sprawił, że ta niepozorna seria opowiadająca o ulicznych wyścigach samochodów, z kina rozrywkowego średniej klasy stała się popkulturowym gigantem. Nałożyło się na to kilka czynników – zmiana gatunkowa, która przestawiła bieg na kino akcji pełną gębą, sparowanie Vina Disela z Dwayne’em Johnsonem oraz śmierć Paula Walkera i ogromna fascynacja ze strony chińskiej widowni, która generuje w tej chwili wyższe wpływy z biletów u siebie, niż widownia amerykańska w Stanach. Na razie jesteśmy na etapie części 8, ale z pewnością na tym nie koniec, przygotowania do części 9 idą pełną parą.

7. X-Men – 4 miliardy 996 milionów dolarów

“X-Meni” na dobrą sprawę zapoczątkowali nową erę kina superbohaterskiego w Hollywood. Wprawdzie pierwsza trylogia nie należała do największych kasowych hitów w swoim czasie, to jednak na jej korzyść zagrały spin-offy z Wolverinem oraz najnowsza seria prequeli-rebootów, z których największym jak na razie przebojem był znakomita “Przeszłość, która nadejdzie” – film ten zarobił ponad 700 mln dolarów.

W 2018 roku czeka nas “Dark Phoenix”, a biorąc pod uwagę zakup Foksa przez Disneya, możemy się też spodziewać kolejnych odcinków samych X-Menów, raczej z nowo obsadzonym Wolverinem

8. Batman – 4 miliardy 995 milionów dolarów

Pierwszy “Batman” Tima Burtona był w swoich czasach jednym z najbardziej kasowych filmów w historii. Na kontynuacje nie trzeba było długo czekać, choć począwszy od “Batman Forever” seria dostała poważnej zadyszki. Po katastrofie, jaką był “Batman i Robin”, wiele osób zaczęło powoli godzić się z myślą, że Człowiek Nietoperz nie powróci już na duży ekran, ale na szczęście pojawił się Christopher Nolan i przywrócił go do pełni chwały.

Jak wiemy, “Mroczny Rycerz” i jego sequel to jedne z najbardziej kasowych filmów wszech czasów, każdy z nich zarobił ponad miliard dolarów. Obecnie, wliczając “Batman v Superman”, “Ligę samobójców” oraz “Ligę sprawiedliwości”, uniwersum filmów o Batmanie liczy sobie 10 filmów, a przed nami premiera “The Batman”.

9. Spider-Man – 4 miliardy 840 milionów dolarów

O ile “X-Meni” odpowiedzialni są za renesans nowoczesnych adaptacji komiksów w kinie, tak pierwszy Spider-Man Sama Raimiego był pierwszym wielkim przebojem, który bił kasowe rekordy i sprawił, że owe filmy powróciły na szczyty popularności, a wytwórnie zaczęły odważniej w nie inwestować. Pierwsza trylogia filmów o Spider-Manie jest nadal jedną z najbardziej kasowych.

Także kolejne odsłony radziły sobie znakomicie. Wystarczy nadmienić, że jak na razie najmniejsze wpływy jakie wygenerował filmowy Spider-Man to 700 mln dolarów (tyle zarobił “Niesamowity Spider-Man 2”). To chyba nie jest zły wynik.

10. Piraci z Karaibów – 4 miliardy 520 milionów dolarów

Choć osobiście zastanawiam się, kto jeszcze chce oglądać przygody kapitana Jacka Sprarrowa, to jednak trzeba przyznać, że ciągle zarabiają imponujące kwoty. “Zemsta Salazara” dobiła do kwoty prawie 800 mln dolarów. A przecież czuć było zmęczenie materiału. O ile więc Johnny Depp ciągle będzie na chodzie, to owa seria pewnie nie umrze tak łatwo.

Teksty, które musisz przeczytać:

Marvel wraca do prac nad filmem „Czarna Pantera 2”. Fani chcą, żeby Shuri przejęła rolę brata w MCU

Śmierć Chadwicka Bosemana wstrzymała postęp prac nad sequelem filmu „Czarna Pantera”, ale Marvel zamknął już okres pierwszej żałoby i wrócił do planowania. Fani nie mają wątpliwości, że to właśnie Letitia Wright grająca Shuri powinna zostać nową Czarną Panterą, a doniesienia medialne zdają się potwierdzać właśnie taki plan na produkcję z 4. fazy MCU.

News/Film 23.11.2020

Dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...