15 rzeczy, które mogłeś przegapić podczas seansu The Last Jedi

Artykuł/Film 16.12.2017
15 rzeczy, które mogłeś przegapić podczas seansu The Last Jedi

15 rzeczy, które mogłeś przegapić podczas seansu The Last Jedi

Ostatni Jedi to najdłuższy film z cyklu Gwiezdne wojny. Obraz jest upakowany easter-eggami, mrugnięciami okiem do fanów i trwającymi ułamek sekundy scenami rzucającymi nowe światło na niektóre wątki. Po trzech wizytach w kinie zebrałem w jednym miejscu najciekawsze z nich.

Tekst pełen jest spoilerów z The Last Jedi. Jeśli jeszcze nie widziałeś filmu, przeczytaj lepiej przed seansem moją bezspoilerową recenzję Ostatniego Jedi, a najlepiej czym prędzej pędź do kina!

Do premiery VIII epizodu Star Wars na Blu-ray i w serwsiach VOD pozostało jeszcze dużo czasu. Dopiero za kilka miesięcy będziemy mogli analizować Ostatniego Jedi klatka po klatce, więc postanowiłem obejrzeć film w tym tygodniu kilka razy w kinie.

Podczas trzeciego seansu The Last Jedi skupiałem się już praktycznie w całości na tym, co widać na drugim planie i trzecim planie. Poszukiwałem easter-eggów, małych detali i najróżniejszych niespodzianek. Pora podsumować, co udało mi się wypatrzeć.

x-wing dagobah

1. X-Wing w wodzie

Rey na Anch-To podnosi z ziemi miecz wyrzucony przez Luke’a, a w kadrze widać zatopiony myśliwiec. Pomyślałem – i pewnie nie tylko ja – że Skywalker później wyłowi statek z wody, używając Mocy, tak jak Yoda w Imperium kontratakuje. Bohater jednak nigdy tego nie zrobił i nie opuścił swojej samotni, a X-Wing nadal rdzewieje. To nie była strzelba Czechowa, tylko paskudny red herring, czy, bardziej swojsko, fałszywy trop.

yoda

2. Yoda

Pojawienie się Yody było dla mnie ogromnym zaskoczeniem, bo udało mi się przed seansem uniknąć spoilerów. Samo wykorzystanie tego bohatera w filmie to fan-service, ale w dodatku zdecydowano się nie animować ducha mistrza Jedi z użyciem komputerowych efektów specjalnych. Wykorzystano kukiełkę. Dokładnie tak, jak w oryginalnej trylogii Star Wars. W filmie wziął udział nawet legendarny Frank Oz, który „wcielił się” w Yodę blisko cztery dekady temu.

the last jedi force block

3. Pradawne księgi Jedi

Yoda, który objawił się Luke’owi, przywołał błyskawicę mocy. Spalił drzewo, w którym przechowywane były artefakty zakonu Jedi w momencie, w którym Luke pragnący je zniszczyć się zawahał. Yoda zachował się niczym prawdziwy troll, bo Rey zabrała księgi ze sobą, odlatując Sokołem Millenium. Stary mistrz wypomniał też swojemu uczniowi, że ten… nigdy do tych ksiąg nie zajrzał!

luke vader dagobah twarz wizja

4. Własne odbicie

Luke i Rey byli w podobny sposób kuszeni przez zło. Skywalker wszedł do jaskini na Dagobah, gdzie zobaczył wizję Vadera. W gniewie i strachu, że stanie się taki jak on, odciął mu głowę, a pod maską zobaczył swoją własną twarz. Rey też zobaczyła swoje odbicie w jaskini na Anch-To, a z jej wizji przebijał strach przed samotnością.

star wars blue milk niebieskie mleko gwiezdne wojny

5. Niebieskie mleko

Wiele osób może dziwić scena, w której Luke Skywalker doi kosmitę i popija kolorowe mleko. Wierni fani doskonale jednak wiedzą, że Rian Johnson odnosi się tutaj do sceny z Nowej nadziei. Na farmie Larsów, gdzie dorastał Luke Skywalker, piło się niebieskie mleko dojone z Banthów. Jak widać, mistrz na starość lubił pić podobny napój, co w młodości.

6. Śpiączka nowym ucinaniem ręki

W filmach z cyklu Gwiezdne wojny twórca uniwersum bardzo często pozbawiał swoich bohaterów kończyn. W epizodach Disneya postaci zaś co chwilę usypiają. Pod koniec Przebudzenia Mocy w śpiączkę zapadł Finn, a z hibernacji wybudził się Artoo. Ostatni Jedi zaś pokazał nam budzenie się Finna, ale chwilę potem przytomność straciła Leia. Dodajmy do tego ogłuszenie Poe Damerona i omdlenie Rose na Crait – zaczynam dostrzegać wzorzec.

X-wing Targeting Computer

7. Komputer celowniczy

Technologia w Gwiezdnych wojnach jest szalenie zaawansowana. Mamy hologramy, lasery, międzygwiezdne loty. Jednocześnie pamiętamy z Nowej nadziei, że komputery w uniwersum miały ekrany rodem z naszych lat 70. Ostatni Jedi nie odcina się od tej stylistyki, a komputer celowniczy Poe Damerona wygląda niemal tak samo, jak ten z X-Winga pilotowanego przez Luke’a.

the last jedi Easter egg ackbar it's a trap

8. Nien Numb i Admirał Ackbar

Od początku było wiadomo, że w nowej trylogii wróci mnóstwo postaci z poprzednich filmów. Część odgrywa znaczące role, a niektóre przewijają się tylko w tle. Ostatni Jedi pokazał nam na chwilę drugiego pilota Sokoła Millenium z Powrotu Jedi, czyli Nien Numba. W filmie pożegnaliśmy też Admirała Ackbara, który zginął na mostku krążownika Ruchu oporu.

9. Mortal Kombat

Pojedynek kapitan Phasmy i Finna był krótki i niezbyt satysfakcjonujący, ale wybrano taki kadr, że przypominał bijatykę 2D w stylu Mortal Kombat. Przyglądając się jej ponownie, zauważyłem, że w tle było widać, jaki postrach wśród szturmowców Najwyższego porządku sieje morderczy BB–8.

10. „Mam złe przeczucia”

Czasem w oczy rzuca się nie coś, co widać, tylko brak czegoś, czego się spodziewaliśmy. The Last Jedi był pierwszym filmem z cyklu Star Wars, w którym nie padły kultowe słowa „I have a bad feeling about this”!

star wars the last jedi gwiezdne wojny ostatni jedi recenzja 29

11. Ślady na soli

Podczas pojedynku Luke’a Skywalker i Bena Solo kamera kilkukrotnie pokazywała stopy bohaterów i tylko jeden z nich zostawiał ślady. Na ten detal zwróciłem uwagę już podczas pierwszego seansu – przyszedł mi do głowy wtedy Legolas z Władcy Pierścieni, który nie zapadał się w śnieg – ale nie zrozumiałem od razu, co to oznacza.

Chociaż przebywający w kopalnii Poe Dameron zauważył, że Luke nie miał przecież, jak wejść do środka, a w dodatku mistrz Jedi wyglądał znacznie młodziej niż w swoich wcześniejszych scenach, cały czas miałem w pamięci ten jego nieszczęsny myśliwiec w wodzie. Nie przyszło mi w ogóle do głowy, że Luke tak naprawdę nigdy nie opuścił Anch-To.

Tatooine twin suns Star Wars the last jedi easter egg

12. Luke odchodził przy dwóch słońcach z Tatooine

Scena zjednoczenia się Luke’a z Mocą jest jedną z najbardziej wzruszających w całej gwiezdnowojennej sadze. Oglądając film po raz drugi, zwróciłem uwagę na to, że nie bez powodu kamera kilkukrotnie pokazuje niebo. W pewnym momencie Skywalker spoglądał na dwa słońca. Jego ojczysty Tatooine znajdował się w układzie podwójnym.

Star Wars Snoke

13. Snoke i odpowiedź na krytykę fanów

Reprymenda, jaką Kylo Ren dostał od Snoke’a, z pewnością miała drugie dno. Wytykał swojemu protegowanemu, że jest tylko dzieckiem w głupiej masce udającym Vadera, a w dodatku pokonała go dziewczyna trzymająca po raz pierwszy w życiu miecz świetlny. Dokładnie takie same zarzuty mieli fani, którzy obejrzeli Przebudzenie Mocy. Przypadek? Nie sądzę.

star wars the last jedi gwiezdne wojny ostatni jedi 5

14. Kylo to główny bohater trylogii, nie Rey

Gwiezdne wojny to saga rodu Skywalkerów. Ponieważ już wiemy, że Rey nie jest potomkinią Luke’a, który zmarł bezdzietnie, trudno patrzeć na zbieraczkę złomu z Jakku jak na główną postać. Tak naprawdę jedynym kandydatem na głównego bohatera trylogii Disneya jest Ben Solo – ostatni żyjący człowiek, w którym płynie krew wybrańca.

Star Wars The Last Jedi trailer

15. Równowaga Mocy

U podstaw Gwiezdnych wojen leży podanie o zrodzonym z Mocy wybrańcu. Przed narodzinami Anakina Skywalkera galaktyka była w rozsypce, a po jego śmierci nastała równowaga. Bohaterowie mówią o niej na każdym kroku, a pojawienie się Rey, przebudzenie się w niej Mocy, by dorównać Kylo Renowi, jest tego najlepszym przykładem. Najwidoczniej dzięki pomocy syna, Anakin Skywalker naprawdę wypełnił przepowiednię.

Jakie jeszcze tajemnice kryje Ostatni Jedi?

Niezmiernie lubię wyciągać z filmów takie smaczki, ale jestem pewien, że pomimo obejrzenia The Last Jedi trzykrotnie, nadal wielu easter-eggów i ciekawostek nie wyłapałem. Jeśli podczas seansu wpadło wam coś ciekawego w oko, czego na powyższej liście nie wyszczególniłem, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Czytaj więcej o The Last Jedi:

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (83)

149 odpowiedzi na “15 rzeczy, które mogłeś przegapić podczas seansu The Last Jedi”

 1. Wszystko wychwyciłem oprócz braku śladów na soli. Nice :) ale przyznam, że od razu czułem że Luke’a tam nie ma, bo miał inną fryzurę + miecz ojca zamiast zielonego. Ale to też piękna symbolika :)

 2. Nie “śpiączka nowym odcinaniem dłoni” tylko przebijanie mieczem.
  W TFA Han Solo (do dziś nie mogę się z tym pogodzić) zginął przebity mieczem, a w TLJ to samo stało się że Snokiem.
  Obstawiam że w Episode IX taki los czeka Kylo Rena.

 3. Czy mi się wydawało czy w ostatniej scenie z dziećmi, chłopak który bierze miotle przyciąga ja do siebie mocą, scena była za szybka i nie jestem pewien czy dobrze widziałem?

   • Na 100% przyciągniecie miotły mocą. Zresztą odnosi się to poniekąd do sceny jak Luke mówi że nie jest Ostatnim dżedajcem, że ruch oporu się odrodzi itd.

    • To, że Luke mówi, że nie jest ostatnim Jedi to odnosiło się do Rey – akurat w tym momencie dostajemy scenę, gdy Rey podnosi głazy. Luke nie mógł wiedzieć o istnieniu tego chłopca więc jego słowa nie mogły się odnieść do niego.
     Chłopiec na końcu to tylko potwierdzenie słów Luke’a. Skywalker wiedział, że narodzi się nowe pokolenie rebeliantów, którzy będą walczyć ze złem (Republika, First Order czy jakiś kolejny twór). Scena z chłopcem pokazuje dobitnie, że Luke miał racje :)

  • Na 100% moc. Do tego warto zwrócić uwagę na to jak dzieciak trzymał miotłę. Wyglądał jak by trzymał miecz (to ujęcie za pleców). Później zbliżenie na pierścień. Bardzo fajny sposób na ukazanie tego, że “narodziło” się nowe pokolenie Rebeliantów, a może nawet Jedi.

   Mi osobiście ten chłopczyk przypominał młodego Anakina.

  • Moc na 100%. Istnieje jeszcze wiele takich dzieci wrażliwych tylko nie ma ich kto szkolić. W akademii jedi były one wlasnie poszukiwane a nastepnie szkolone

  • tak, byłem w kinie 2 razy i za drugim razem też próbowałem doszukać się smaczków, głównie scen podobnych do 2części starej trylogii. na końcu dzieciak przyciąga koniec miotły mocą

  • Miotła sama wpadła mu w reke. Węszę nowego Anakina. Wzór sie zgadza. Młody niewolnik z zapyziałej planety. W każdym razie może to być kandydat na głównego bohatera do nastepnej trylogii.

 4. A czy przypadkiem w komnacie Snoke’a po pokonaniu gwardzistów Kylo nie mówi do Rey:
  “Together we can rule the galaxy” i wyciąga rękę identycznie jak Vader do Luke’a na Bespinie?

 5. 3. Pradawne księgi Jedi
  Pytanko do podpunktu 3. W którym momencie Rey zabiera księgi?? Wogóle nie pamiętam tego motywu w filmie. Była scena gdy Rey jest w tym pomieszczeniu z księgami ale wtedy wchodzi Luke i w ostateczności Rey nawet ich nie dotyka.

 6. wreszcie pojwił się motyw który zawsze mnie trapił – Rey zabiła Snoka włączając zdalnie miecz świetlny, mój problem polega na tym, że skoro Jedi mogą podnościć xwingi i kamienie – to dlaczego nie mogą wyłączać pstryczka elektryczka przeciwnikowi w mieczu świetlnym

 7. Kiedy Luke opowiada o konflikcie z Benem i zniszczeniu świątyni, mówi, że ten ostatni zabrał ze sobą część padawanów, a resztę wyciął w pień. Wobec tego Kylo może mieć asy w rękawie (chociaż pewnie już by ich użył i Snoke by o nich wiedział), albo po galaktyce mogą krążyć goście, którzy liznęli rzemiosła Jedi :)

  • Ja bym właśnie spekulował, że to Ci “sławni” Rycerze Ren o których jest mowa w Przebudzeniu. Do tego pojawiają się nowe pytania. Choćby czy Kylo był założycielem Zakonu Ren? Tak by wychodziło ale tego dowiemy się albo z książek / komisów albo w Epizodzie IX.

 8. Yoda wypowiadający zdanie. Rolą mistrza jest przerosnąć się dać. Wg mnie pstryczek w nos dla wszystkich którzy widzą tylko starą trylogię.
  Drugi pstryczek to działo taranujace, które żartobliwie nazwane zostaje mała gwiazdą śmierci – wiele osób żartowało czy w Epizodzie 8 będzie atak na gwiazdę śmierci i jaka ona będzie wielka.

 9. Szybko wychwyciłam to, że Luke nie pozostawiał śladów stóp i domyśliłam się, że go tam tak naprawdę nie ma. Jestem świeżo po seansie i emocje się kotłują :)

 10. Moc była ze mną, bo zauważyłem wszystkie wymienione szczegóły, a jeszcze miałem czas czytać napisy:). Na trop, że Luke jest jakąś formą projekcji Mocy naprowadził mnie fakt wyjścia bez szwanku z ostrzału.

 11. A ja nie wiem czy dobrze wypatrzyłem, ale taka kwestia.
  Drzewo gdzie były księgi jest zadziwiająco podobne kształtem do herbu rebelii. Do herbu który ma na pierścieniu chłopak (mały z mocą) w ostatniej scenie

 12. Myślę, że skoro Kylo przez cały film wodził Rey za nos, to może wmówił jej jakoś, że jej rodzice nie byli kimś ważnym. I może w kolejnej części okaże się, że jest potomkinią kogoś ważnego?

  • Wydaje się że ściemniał. Przecież w VII część niby Ci biedni rodzice alkoholicy odlatują statkiem kosmicznym. Pytanie za co i niby gdzie. Skąd kasa na statek jak podobno żebrali i zbierali złom

    • No sprzedali. tylko za ile za kasę żeby kupic statek czy nie wiem bilet do innego życia
     Według słów Kylo byli biedni na maxa wiec i za drobne poszła.

     • Na bilet na ucieczkę z Jakku spokojnie by starczyło. Ale ja też uważam, że Kylo ściemniał. Last Jedi to był najbardziej trollujący epizod i tak jak po FA wszyscy oczekiwali, że Rey może być Skywalkerem to teraz chcieli od tego odwrócić uwagę.

     • Ale oni zginęli i trafili do bezimiennej mogiły na Jakku. Wywiady Johnsona po premierze wskazują na to, że Abrams może cofnąć tę decyzję i dać jej znanych rodziców. Została furtka, z Rian dobiera cwanie słowa „Kylo był przekonany, że mówi prawdę, ale to Star Wars i mamy punkty widzenia” ;-)

      No i bezimienni rodzice nie wykluczają bycia wnuczką Obi-Wana!

  • Myśl, że rodziców Rey zabili Jedi i przejdzie ona na ciemną stronę. Kylo mówi o swojej wizji, że ona zmieni stronę a tylko takie coś może ją odmienić. A Kylo przejdzie na jasną stronę i równowaga mocy zostanie utrzymana.

   • I to by było epickie zakończenie tej trylogii! Bo cały czas utrzymywaliśmy że to Rey jest osią fabuły, jest nowym Skywalkerem a tak gdzieś pół kroku za nią jest Kylo. W tej części, już było tyle samo Kylo co Rey. Jednocześnie Rey wydaje się tak naiwnie krystaliczna jak Luke w starej trylogii. Takie dobre dziecko w którym nie ma zła, co najwyżej sobie pozwoli na chwilę gniewu. A tu nagle psikus :) Zobaczymy czy Abrams się na coś takiego zdecyduje.

 13. Może przyszłość mocyy jest związana z chłopcem z ostatniej sceny ;) Chwyta miotłę używając mocy. Troszkę nawiązuje do młodego Anakina. Nie wiem czy to wyłapałeś.

 14. Jeśli dobrze zauważyłam to Luke wciąż ma zepsutą protezę. Trochę nie w temacie, ale byłam na wersji z napisami i co wywołało dość spoty śmiech na sali to moment w którym Luke mówi Rey żeby usiadła “po turecku”…

 15. Yo
  Są jeszcze dwie sceny,które są jakby wycięte z Imperium i Powrocie Jedi.Kyle jedzie windą z Rey do Snok’a.Ona mowi do Niego podobnie jak Luck do Vadera( gdy ten Go dostarczal Cesarzowi),że jest w nim jeszcze dobro a ona to czuje.

  No i druga scena tuz po zabiciu Snoka gdy Kyle wyciaga dłon i mowi -Dolącz do mnie… No jak nic Vader do Luck’a tuz przed skokiem tego drugiego tam,gdzie Sokół go podejmuje i odlatują(Imperium)

 16. Czy tylko mi się wydawało że ostatnie zdanie Yoda wypowiedział normalnie a nie szykiem przestawnym jak to u niego zawsze było?

 17. “Oglądając film po raz drugi, zwróciłem uwagę na to, że (…) Skywalker spoglądał na dwa słońca”

  Słońca na 1/3 ekranu i nie zauważyłeś, skoro w tej scenie jest jeszcze raptem Skywalker i parę chmur?

  No i w scenie z Phasmą nie widzieć, że w tle jest strzelanina z AT-ST (albo jakims podobnym) to też chyba w pierwszym rzędzie siedzieć i nie widzieć połowy ekranu.

  Można nie widzieć szczegółów, ale czegoś co zajmuje cały ekran, to już bez przesady. Może gwiazd w kosmosie też jeszcze nie widzisz i trzeba obejrzeć czwarty raz ? :)

  • A po co te uszczypliwości? Przyznaję bez bicia, że na te słońca uwagi za pierwszym razem nie zwróciłem uwagi. 100 myśli na sekundę gdy oglądasz ostatnie chwile na ekranie bohatera dzieciństwa…

   W walce Finna i Phasmy z początku skupiałem się na pierwszym planie, dopiero później zajrzałem co tak się dzieje z tyłu.

   A pierwszy raz oglądałem z 4 rzędu w IMAX, może coś w tym jest;)

 18. Wyłapałem pewną rzecz. Jedynym żyjącym potomkiem Skywalkerów jest Kylo (Leia raczej zginie z powodu śmierci aktorki), a cała saga jest przecież trylogiami o każdym kolejnym pokoleniu Skywalkerów, czyli na Ren’a (bary Kylo Ren czyli Kajloryfer) spada obowiązek posiadania dzieci aby podtrzymać ród, no nie? Chyba, że Kylo ma rodzeństwo…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...