Pokot bez nominacji do Oscara. Znamy listę filmów nieanglojęzycznych walczących o nagrodę

Artykuł/Film 15.12.2017
Pokot bez nominacji do Oscara. Znamy listę filmów nieanglojęzycznych walczących o nagrodę

Pokot bez nominacji do Oscara. Znamy listę filmów nieanglojęzycznych walczących o nagrodę

Spośród blisko stu filmów nieanglojęzycznych walczących o Oscara, wyłoniono dziewięć tytułów, które mają szansę na zdobycie statuetki. Wśród pozycji można dopatrzeć się kilku rażących pominięć. Na liście nominowanych nie znajdziemy polskiego reprezentanta. 

Oscary 2018 zbliżają się wielkimi krokami. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej stopniowo eliminuje zgłaszane produkcje, w niepewności trzymając środowisko filmowe i zainteresowanych nim odbiorców. Tym razem jury ogłosiło listę filmów nieanglojęzycznych, które powalczą o słynną statuetkę.

Wśród nich zobaczymy aż cztery produkcje europejskie, nie zabraknie również propozycji z Afryki, Bliskiego Wschodu, a także Ameryki Południowej.

Niestety, o tegoroczną nagrodę nie powalczy Agnieszka Holland. Pokot, będący polskim kandydatem do Oscara, został wyeliminowany z listy nominowanych.

Wiadomość z jednej strony wydaje się być dosyć szokująca. Do tej pory szumnie informowano o sporych szansach Pokotu do podbicia serca amerykańskiej komisji. Polski kandydat miał się wyróżniać tematyką oraz licznymi atutami, które pomogłyby w promocji filmu. Wielkie nadzieje zostały jednak rozwiane.

Ale czy na pewno polska produkcja zasługiwała na tak ogromne wyróżnienie?

Owszem, Holland jest reżyserką cenioną na całym świecie, jednak jej najnowszy film pozostawiał wiele do życzenia. Adaptacja powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych Olgi Tokarczuk wywołała liczne kontrowersje w związku z politycznym wydźwiękiem filmu. Do Ministra Kultury, Piotra Glińskiego, trafiło nawet kilka petycji o wstrzymaniu kandydatury Pokotu, uznawanego przez prawicowe środowisko, jako film skrajnie antypolski. Mimo tego, twórcy kontynuowali promocję dzieła, choć, jak widać, nie samym skandalem dzieło żyje.

Nie mogę zgodzić się z pewną częścią środowiska, jakoby Pokot miał bezcześcić dobre imię Polski. Ekranizacja pokazuje jedynie historie, które rzeczywiście rozgrywają się na terenach naszego kraju. W związku z tym, że ostatnio gorącym tematem politycznym jest ochrona praw zwierząt i natury, Pokot można odebrać jako głos, który opowiada się po stronie zwierząt, chociaż eskalacja tego problemu nastąpiła już po premierze filmu. Nie powinno się zatajać prawdy tylko dlatego, że kraj może stracić szacunek na arenie międzynarodowej.

Jednak faktem jest, że Pokotowi daleko do ideału.

Film Agnieszki Holland wydaje się być skrajnie tendencyjny, a narracja poprowadzona w przewidywalny sposób. Produkcja zamiast wywoływać silne emocje, przechodzi przez widza bez większego echa i głębszej refleksji. Przewidywalność wydarzeń i miałkie dialogi nie do końca zasługują na tak wielkie wyróżnienie jakim są Oscary.

Co zaskakujące, wśród nominowanych nie zobaczymy również głośnego filmu Angeliny Jolie, First They Killed My Father, który zdobył nominację do Złotych Globów.

Taka decyzja dziwi tym bardziej, że nagroda słynie z tego, iż jest niejako zwiastunem przyszłych laureatów oscarowych. Produkcja słynnej aktorki przybliża problem reżimu Czerwonych Khamerów na terenach Kambodży. Głównym wątkiem są wspomnienia pisarki i działaczki na rzecz praw człowieka – Loung Ung, która była świadkiem wstrząsających wydarzeń. Najpierw zabili mojego ojca uważany jest za jeden z lepszych dzieł Jolie, który zatrważa okrucieństwem widzianym oczyma dziecka.

Na liście zabrakło także głośnego filmu – 120 uderzeń serca będącego hołdem dla homoseksualnych działaczy społecznych.

Produkcja traktuje o działaniach organizacji zrzeszającej ludzi zarażonych wirusem HIV i walczącej o ich podstawowe prawa. To bezlitosne przybliżenie walk ze zmową milczenia koncernów farmaceutycznych, a także całego rządu.

Wśród filmów nominowanych do nagrody za obraz nieanglojęzyczny dominują aspekty polityczne czy walka o sprawiedliwość. Możemy jednak dostrzec także propozycje filmowe zaskakujące swoją odmienną formą ukazania problemów. Jednym z nich jest pełen oniryzmu i zmysłowości film Dusza i ciało, który na tle pozostałych pozycji wydaje się odbiegać od pełnej napięcia i walki o wolność tematyki.

Z niecierpliwością oczekuję kolejnych oficjalnych nominacji, by przekonać się czy komisja po raz kolejny wykaże się tendencyjnymi i przewidywalnymi decyzjami.

Pełna lista nominowanych:

A Fantastic Woman, Sebastián Lelio (Chile)
In the Fade, Fatih Akin (Niemcy)
On Body and Soul, Ildikó Enyedi (Węgry)
Foxtrot, Samuel Maoz (Izrael)
The Insult, Ziad Doueiri (Lebanon)
Loveless, Andrey Zvyagintsev (Rosja)
Félicité, Alain Gomis (Senegal)
The Wound, John Trengove (Afryka Południowa)
The Square, Ruben Östlund (Szwecja)

Pozostałe nominacje do Oscarów 2018 zostaną ogłoszone 23 stycznia. Ceremonia będzie miała miejsce 4 marca 2018 roku.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (8)

16 odpowiedzi na “Pokot bez nominacji do Oscara. Znamy listę filmów nieanglojęzycznych walczących o nagrodę”

 1. Dobre podsumowanie poziomu filmu,który został przedstawiony jako najlepszy wyprodukowany nad Wisłą (bo z definicji jako kandydata do nagrody przedstawia się najlepszego).Czy teraz pojawią się doniesienia o tym,że PiS ma swoich agentów w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej?Nie sądzę.Czy do Departamentu Stanu przyjdzie list otwarty podpisany przez wielu polskich artystów zaniepokojonych o stan demokracji w Akademii?Wątpliwe.

 2. “Nie powinno się zatajać prawdy tylko dlatego, że kraj może stracić szacunek na arenie międzynarodowej.” A co robi zachód od 1 września 1939 roku ??

 3. Ta… pokot w kraju, w ktorym kazdy kto chce, moze kupic bron a strzelac mozna do wszystkiego co wlezie bez zaproszenia na posesje…xd … juz poziomie filmu nawet nie wspomne.

 4. “… walki o wolność tematyki.”
  Znaczy – w “Pokocie”?
  Bo mnie się wydaje, że w nim chodzi o to, by tubylców wziąć za twarz…
  .
  Już przy tej okazji pisałem, że film kojarzy mi się z wydarzeniem w Szwajcarii, gdzie tubylcy nie chcą uparcie zgodzić się na szwajcarskie obywatelstwo dla pani, która przyjechała z zagranicy i chce zmieniać ich zwyczaje…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...